Nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu am nascut natural ambii copii, insa privind in urma nu stiu daca a fost chiar alegerea cea mai buna. sau cea mai rea...
prima nastere a fost acum 5 ani in care am avut un travaliu destul de lung, de peste 9-10 ore, si am ales sa nasc cu epidurala, care apropo, nu si-a facut efectul decat pe o parte, pe partea stg nu simteam aproape nimic, pe partea dr ma durea ca naiba!!! cand imi aduc aminte cat m-am "dat peste cap" sa o fac rost pt ca nu gaseam de unde sa cumpar fiind din provincie, iar eu eram convinsa ca nu pot si nu o sa nasc in ruptul capului fara ea. tocmai pt aceasta anestezie alesasem nasterea naturala si nasterea in buc si nu la mine in oras. nu mai zic cat am insistat pe parcursul travaliului sa nu uite de ea, sa nu treaca nivelul de dilatatie potrivit si sa nu mi-o mai poata face!! m-a intepat de 2 sau de 3 ori ca sa gaseasca locul potrivit, ceea ce nu a fost chiar o placere! travaliul fiind lung s-a dus si efectul acela, mi-a mai facut o jumatate de doza, insa fara prea mare rezultat, parca nu era deloc. plus ca imi aduc aminte de durerile acelea groaznice pe fodul unei dilatatii lente care ma faceau sa innebunesc. in 4 ore de travaliu eu am avut dilatatie 0cm. simteam ca imi ies ochii din cap de durere si dilatatia era ff lenta cu toate medicamentele date. oricum dupa atatea ore de monitorizari si dureri tot moasa m-a "ajutat" (m-a apasat pe burta) cand a fost sa nasc! nici nu intelegeam ce naiba face si de ce si imi venea sa ii dau un pumn, pt ca nimeni nu ma pregatise pt o asemenea manevra din partea ei. in fine... cireasa de pe tort a fost cusatura de la episiotomie!!! daca nasterea a durut cum a durut, apoi la episiotomie a fost durerea durerilor!!!!! refacerea nu pot sa ma plang, a fost mai mult decat ok. mergeam dupa 2 ore de la nastere fara probleme, prima saptamana a fost mai dureroasa cu usturimile de rigoare si hemoroizii dati peste cap, dar m-am refacut cam in 4-5 saptamani total.
a doua nastere tot in buc, tot natural, bineinteles, dar fara epidurala. am zis ca daca tot a fost frectie la picior de lemn la prima nastere ce rost are sa o mai platesc a doua oara?! nu mi-a parut rau ca nu am facut-o, ba chiar m-am bucurat dupa aceea pt ca in timp ce eram in travaliu, in sala de lauzie era o mamica care avea epidurala pusa, ce-i drept era f zambitoare si vb non stop la tel cu rudele si prietenii pe care ii anunta ca urmeaza sa nasca si nu o doare nimic, insa a doua zi am vazut-o in scaunul cu rotile. nu stiu exact ce i se intamplase. in schimb eu m-am tavalit de-a dreptul de durere pe coridoare. in 40min de cand incepuse travaliul aveam deja dilatatie 5 cand am ajuns la spital. ma tineam de pereti disperata pt ca ma puneau sa merg continuu sa grabesc travaliu, iar eu abia ma taram pe acolo de durere si ma tineam de pereti, de usi si de capetele paturilor. nu a durat decat 3 ore travaliul pana am nascut, tot cu moasa calare peste mine sa "impinga", insa nu am mai simtit durerile cand m-a cusut. probabil imi facuse o anestezie locala care isi facuse efectul. episiotomia m-a durut apoi enorm de mult pt ca m-am si rupt, m-au si taiat si ei, deci am avut ditamai cusatura acolo! ce-i drept m-am ridicat in picioare dupa 2-3 ore, insa pe parcurs mi s-au infectat 2 fire, am facut drumuri drumuri la spital sa ma curete, am indurat usturimi de nesescris si dureri de hemoroizi insuportabile, motiv pt care mi s-a recomandat intreruperea alaptarii naturale si tratarea hemoroizilor pt a nu ajunge la operatie de hemoroizi.
facand comparatie intre experientele mele si cele relatate de fetele care au optat pt cezariana nu stiu care dintre noi este mai castigata. inclin sa cred ca ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

asta am spus si eu...care dintre nasteri este mai "inumana"??, cea naturala in care si mama si copilul trec prin niste experiente traumatizante, sau operatia cezariana facuta la termen in care bebelusul este scos rapid iar mama se poate reface destul de usor. Acum depinde de fiecare, mai ales ca tendinta este sa se incurajeze nasterea naturala , cu evitarea cezarienei care este considerata doar o urgenta medicala. Problema este ca la noi in spitale fie nu exista epidurala, fie o fac prost si fara efect, ba chiar nasti fara medic, doar cu o asistenta sau o moasa, sau cu rupturile si cusaturile de rigoare. Eu una sunt multmita de alegerea pe care am facut-o si am nascut prin cezariana ambii copilasi , si urmeaza al trei-lea.
Apoi la capitolul nastere naturala am multe exemple in familie, care au avut complicatii dupa nastere, bebelusi care nu au supravietuit datorita unui travali prelungit, sau sora mea care de la cusaturi si infectii a fost la un pas de a ajunge la cancer de col uterin, iar ea a nascut in strainatate.
Deci...ramane ca fiecare sa puna toate astea in balanta si sa decida ce este mai bine pt ea si bebelus si nu ceea ce considera medicii care merg dupa carti si teorii, din pacate in spitalele romanesti practica ne omoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

buna seara ,
sunt o viitoare mamica si la ultima vizita cu gine i-am spus ca eu nu
prea as vrea sa nasc normal ca mi-e foarte frica ca nu o sa pot si mi-e frica de complicatii si .....
deci parca as vrea o cezariana programata dar nu stiu daca fac bine , nu stiu cum e mai bine pentru bebe , etc...
atunci el , foarte gentil , s-a pus sa-mi explice ca in ziua de azi daca o femeie decide ca nu vrea sa nasca natural nimeni nu o poate constrange sa faca un lucru pe care nu-l doreste , este dreptul ei sa aleaga .. asta nu inseamna ca este mai putin mama sau ca-si iubeste puiul mai putin daca nu vrea sa treaca prin durerile nasterii naturale ..
" este adevarat ca , cu cat societatea avanseaza si atinge un nivel de bunastare mai inalt , tendinta este sa se intoarca la origini , de aceea tot mai multe femei prefera nasterea naturala dar asta nu anuleaza faptul daca o femeie nu vrea sa nasca natural nu trebuie neaparat sa incerce , ca este o alegere personala " vorbele lui m-au uimit pentru ca eu credeam ca e tocmai invers dar nu pot sa-l contrazic pentru ca e prof. universitar gine ..
dar riscurile pentru bebe : e adevarat ca la cezariana trecerea la mediul extern se face brusc , copilul neavand timp sa se acomodeze cu schimbarea , dar si in cazul nasterii naturale copilul poate simti trauma unui travaliu greu cu toate complicatiile care pot intervenii .
bilant 1-1 egal 0

deci eu deocamdata sunt pentru cezariana programata ..
mai am 6 saptamani timp sa ma rasgandesc desi nu cred ca o sa se intample ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

buna msilvy, spui ca la cezariana copilul nu are timp sa se obisnuiasca cu mediul natural, pt ca este scos brusc, dar la nasterea normala care este acea pregatire? travaliul? chinul de a iesi?...
Apoi cezariana o poti face nu cu cateva sapt inainte, ci in momentul declansarii travaliului, deci, atunci cand hotaraste bebe ca este pregatit sa ia piept cu mediul exterior:)

Daca ai hotarat sa faci cezariana, succes, eu am avut doua, urmeaza a treia, si totul a fost ok si cu mine si cu copii, ceea ce iti doresc si tie:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

ramonapep :
pai tocmai asta imi spunea si mie doctorul , in timpul travaliului copilul poate fi traumatizat de suferinta si chinul mamei , in timpul cezarienei poate fi traumatizat de schimbarea brusca de ambient deci una compenseaza alta .
pe urma fiecare femeie isi cunoaste limitele si dorintele si trebuie sa aleaga metoda care o face sa se simta mai in siguranta , pe ea si pe bebe .
si eu am decis pentru cezariana . iti doresc nastere si refacere usoara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

Msilvy, multumesc, si tie la fel...eu am experienta la cezariene, daca ai vreo curiozitate:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

ramonapep

intrebare : cezariana nu influenteaza posibilitatea de a alapta ? aadica laptele iti vine oricum ?
la cate ore dupa operatie este indicat sa te dai jos din pat ??
( am auzit ca daca te dai prea repede jos e posibil sa se desfaca operatia si sa ai probleme )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

msilvy, eu iti spun din experienta mea si din indicatiile doctorilor mei...cezariana dureaza aprox. 15 min. Daca faci anestezie locala esti treaza tot timpul, la noi in oras se face numai anestezie generala, asa ca m-am trezit la cateva minute cand eram in reanimare. Apoi ti se administreaza calmante in perfuzie, iar in ziua respectiva nu poti cobori din pat. Trebuie sa bei ff multe lichide (ti se monteaza o sonda inainte de operatie) pt a elimina anestezicul. Adoua zi ti se recomanda sa te ridici din pat si ar trebui sa ai pe cineva sa te ajute, macar o asistenta daca nu mama sau soacra sau cine vrei tu:) De exemplu eu, la prima cezariana nu m-am putut ridica a doua zi, si am facut tot posibilul sa reusesc a treia zi pt a putea sta cu bebe. La a doua cezariana m-am ridicat cu ajutorul mamei a doua zi. Sa nu te sperii, este putin dificil, putina durere, putina ameteala si senzatie de greata (este normal). Apoi faci cativa pasi, te astezi in fund, iar mai faci 2, 3 pasi...si tot asa...
Odata ce te-ai ridicat o sa fie totul muuult mai usor. Dar acum probabil depinde si de fiecare, de rezistenta fiecareia. Odata ce te-ai ridicat, poti merge la alaptat. De exemplu la noi in oras sectia de neonatologie unde stau bebelusii este separat de rezervele mamicilor, asa ca se merge doar din 3 in 3 ore la alaptat la ei. Daca la voi bebelusii stau langa mamici, atunci este mult mai frumos, si cu ajutorul mamei, sau asistentei il vei putea lua mereu langa tine:)
Din momentul cand te poti ridica si poti sta in fund sa alaptezi, deja este totul f frumos, chiar daca nu ai lapte, ceva sa il pacalesti se gaseste:) si este bine sa suga pt ca iti stimuleaza venirea laptelui, asa ca nu iti face probleme, oricum i se va da si putin supliment de laptic special pt ei pana cand va reusi sa invete si el sa manance de la san si sa se sature cu laptele mamei.
Cam asta ar fi cu ridicatul si alaptatul:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Important este ca in primele 24h de la operatie sa te ridici si sa incepi sa mergi. Mai nou unii medici iti recomanda sa te ridici chiar la trei ore dupa operatia de cezariana - medici de la Regina Maria. Poate e chiar mai bine deoarece esti inca sub efectul anesteziei.
Trebuie sa te misti ca altfel risti sa faci un fel de "cheaguri" -care provoaca embolie.
Ridicarea din pat se face in prezenta unui cadru medical (macar asistenta) deoarece pacientul poate intra in soc cardiorespirator.


Nu vreau sa sperii pe nimeni-dar asta e valabila la orice interventie chirurgicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ramona, nu se face cezariana cu anestezie locala, aia inseamna altceva si cezriana nu dureaza 15 minute.
Cezariana dureaza diferit de la caz la caz si de la medic la medic.
15 minute e un record in cazurile perfecte care merg ca la carte, daca medicul vrea sa isi testeze viteza. In mod normal nu face nimeni concurs si nu dureaza un sfert de ora.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Nimeni nu ramane virgin, viata tot ne-o trage o data.

Mergi la inceput