Nasterea prin cezariana

Nasterea prin cezariana | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

In ce conditii poate avea o viitoare mamica o nastere prin cezariana? Se cunosc toate riscurile acestei nasteri? Si nu se ia prea usor aceasta decizie, in detrimentul unei nasteri vaginale (naturale) ? www.desprecopii.com/info.asp?id=91" target="_blank">Iata toate informatiile despre nasterea prin cezariana precum si multe sfaturi medicale despre acest subiect, de la Desprecopii.com.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

n-am alta sansa decat prin cezariana-avand o mica cezariana-dar cand am vazut fotografiile m-am muiat

Gabriela
6+

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss16 spune:

Si eu am nascut prin cezariana...si nu regret...acum daca as intoarce timpul tot la operatia as alege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gabriella, mica cezariana nu e musai o contraindicatie pt nasterea naturala, de fapt, in mod normal, nici o cezariana nu e....dar in Ro nu prea te lasa sa nasti altfel daca deja ai o ceza.

medicul meu ginecolog defineste cezariana ca salvatoare de vieti, dar un macel in rest.....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veyrona spune:

buna!si eu sunt o viitoare mamik insarcinata in 34 de saptamani insa din pacate am hepatita c insa viremia nu este mare de 173ui/ml!tre sa nasc la GILUESTI si vreau cezariana insa doctora a zis k nu e dupa mine!astept a 2 viremie si sa vad dak medicul infectionist imi da ceva la mana k sa nasc prin ceza!stiti ceva de NEAGU MANUELA de la GIULESTI sau de alti doctori de acolo?face ceza la cerere pt k majoritatea medicilor mi-au spus k se recomanda ceza indiferent de viremie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_sav85 spune:

Mi e tot prin cezariana mi a recomandat sa nasc doctorita mea...ca am miopie, e destul de mica dar mi a zis ca s ar putea sa creasca din cauza travaliului si al motiv ar fi ca am bazinul mic. Atunci pe moment parea ok ideea, dar parca as vrea totusi o nastere naturala chiar daca te chinui dar din cate am citit iti revi mai repede. In momentul de fata nu prea stiu ce sa fac sa merg pe mana doctorului sau sa fac ce ma taie pe mine capul...

31+ viitoare mamica de Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Eu le-am experimentat pe amandoua. Fetita am nascut-o dupa 24 ore de travaliu ultimele ore fiind jalnice. Mi-au facut epidurala la un moment dat, epuizata fiind am dormit 2 ore exact cat am fost sub anstezie. Cand mi-au mai facut o doza nu a mai avut nici un efect. Oricum am simtit tot. A fost f dureros si extenuant. Aproape ca nici nu am apucat sa ma bucur de fetita cand am vazut-o. La a doua sarcina am fost foarte stresata pentru ca mi-a fost foarte frica. Cand m-a chemat dr la consult am si luat decizia pe loc ca vreau cezariana. Nu stiu daca am procedat bine. Poate a doua nastere ar fi fost mult mai usoara decat prima. In orice caz m-am refacut la fel de repede dupa ambele nasteri. In fond si la urma urmei taietura a fost in ambele cazuri. A doua oara a fost mult mai usor pt ca nu am mai trecut prin durerile acelea groaznice. Nu vreau sa influentez pe nimeni dar cred ca pana la urma cel mai important este sa fie copilul sanatos si mama bineinteles.
Se stie ca si la nasterea naturala si la cezariana sunt riscuri.

Mamica fericita de Mara (8.03.2008) si de David (1.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Sunt insarcinata in 36saptamani.Mai am o fetita pe care am nascut-o pe cale naturala. Pentru a doua nastere ma gandesc sa nasc prin cezariana si voiam sa aud parerile celor care au experienta pentru a lua cea mai buna decizie.
Despre prima nastere... daca ma intreba cineva imediat dupa as fi spus ca a fost usoara, a durat 3 ore dar acum, cand analizez toate aspectele"la rece" imi dau seama ca nu a fost chiar asa: pe langa epiziotomia foarte mare am avut si fisuri de perineu, col, uter; epidurala nu prea a avut efect iar bazinul meu s-a incapatanat sa se dilate asa ca fetita a iesit cu clavicula rupta. Am avut reactie alergica la firele cu care am fost cusuta, fire pe care le-am eliminat prin rana pe perioada celor 6 saptamani( abia se refacea rana ca mai iesea un fir cangrenat care o desfacea)deci o perioasa foarte mare nu am putut sta in sezut.


Ioana Carina 19.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_aluna spune:

Banuiesc ca intotdeauna vor fi pareri pro si contra, in functie de experienta personala sau nu, sau a altor argumente, si cred ca fiecare trebuie sa hotarasca cum naste pe baza mai multor aspecte.
Binenteles ca in anumite cazuri hotaraste doctorul sau soarta si atunci te impaci cum poti mai bine cu situatia data.
Si mie mi-ar fi placut sa pot naste normal, fara complicatii sau taieturi (care nu sunt de neglijat si nici previzibile), dar cu circulara, hipotrofie fetala, bazin ingust si alte motive, nu prea se poate.
Si cand stau sa ma gandesc, sincera sa fiu, prefer o taietura pe burta decat la perineu. In fond, tot taietura e, nu cred sa fie mai usoara sau sa se vindece mai repede, dar mi se pare mult mai jenanta pentru o proaspata mamica, care trebuie sa descurce si cu un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisoi_aluna

Banuiesc ca intotdeauna vor fi pareri pro si contra, in functie de experienta personala sau nu, sau a altor argumente, si cred ca fiecare trebuie sa hotarasca cum naste pe baza mai multor aspecte.
Binenteles ca in anumite cazuri hotaraste doctorul sau soarta si atunci te impaci cum poti mai bine cu situatia data.
Si mie mi-ar fi placut sa pot naste normal, fara complicatii sau taieturi (care nu sunt de neglijat si nici previzibile), dar cu circulara, hipotrofie fetala, bazin ingust si alte motive, nu prea se poate.
Si cand stau sa ma gandesc, sincera sa fiu, prefer o taietura pe burta decat la perineu. In fond, tot taietura e, nu cred sa fie mai usoara sau sa se vindece mai repede, dar mi se pare mult mai jenanta pentru o proaspata mamica, care trebuie sa descurce si cu un copil.


taietura exista in principiu orice tip de nastere ai alege, desi exista doctori care nu fac epiziotomie decat daca este cazul. Orice taietura poate crea discomfort. Uneori psihicul viitoarei mame refuza si resimte ca pe o lezare a propriului corp cand se gandeste la epiziotomie, fiind vorba de zona intima si temandu-se de prejudicii ale vietii sexuale viitoare. Totusi sa nu uitam ca a da nastere este un apanaj al feminitatii., iar o operatie cezariana electiva evita tocmai acest act al nasterii.
In alta ordine de idei muschii perineali sunt foarte solicitati in perioada sarcinii chiar daca aducerea pe lume a copilului se realizeaza prin cezariana- asa ca dragi viitoare mamici nu veti mai fi la fel indiferent cum nasteti.
Diferenta dintre taieturi este ca una- epiziotomia- afecteaza stratul superficial al pielii si eventual muscii superficiali si chiar daca creeaza discomfort functionarea organismului nu este afectata. ( posibilele fistule pot aparea si dupa cezariana- cunosc cazuri- si sunt rezultatul sarcinii uneori si intinderii musculaturii perineale specifice sarcinii)
Cezariana este o taietura care sectioneza uterul si peretele abdominal. Un uter cicatricial se va contracta mai slab ca unul "nou". Contractiile uterine ca si tonusul uterin pot afecta functionarea organismului, fertilitate etc. Uterul si contractiile uterine au loc permanent; atunci cand avem orgasm, la ciclu etc
asa ca dragi viitoare mame nu va ganditi ca sunt similare taieturile si ca cezariana va lasa ca noi doar fiindca nu se umbla la perineu! sigur exista avantaje printre care cel mai confortabil este ca o cezariana este mai previzibila in principiu- dar ca noi nu ramaneti. In alta ordine de ideei a fi femeie inseamna sa integrezi schimbarile inerente maternitatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

La prima nastere am hotarat cu doctorul ca vreau nastere in apa..dar cum socoteala nu s-a potrivit, am ajuns la cezariana, asta dupa 22 de ore de travaliu indus, indopata cu oxitocina, dilatatie mai deloc si scandal facut de sotul ca sa vina ginecologul, ca de cand ma internase nu venise nici macar 1 minut si fusese in spital toata ziua ca avusese nasteri.
Am ales foarte bine, ca daca ma mai tineau in acel travaliu si fara sa-mi monitorizeze copilul (ca de cand m-au internat pana am ajuns la cezariana copilul nu a fost monitorizat deloc, o mare, mare greseala) putea sa se termine tragic..Fetita era vanata, nu misca, respiratie mai deloc, moale, nu reactiona deloc..a primit nota 1 la nastere.
Acum daca ar fi sa dau timpul inapoi, as cere mai repede cezariana.

Acum la a doua nastere am ales din start cezariana, ptr ca nu vreau ca bebelina sa mai treaca prin chinul prin care a trecut surioara ei.

La mine cezariana a fost o alegere buna, dar s-a ajuns la asta din cauza problemelor de dilatatie, altfel as fi mers pe calea naturala..in apa..Asa ca cel mai bine ar fi sa se ia in calcul la inceput nasterea naturala si in caz de probleme sa se ajunga la cezariana. Aici nu vb de cazurile in care cezariana e necesara de la bun inceput. Si ar trebui ca cezariana sa se faca cand bebe e la termen sau cand se incepe travaliu.

Acum 3 sapt cand am fost la control, ginecologul m-a intrebat de ce se fac asa multe cezariene in Romania? El avand sub tutela lui, ptr un an de zile, un viitor ginecolog roman, care a venit sa "invete" meserie, mai exact "operatia de cezariana". Sotul i-a zis sa-l intrebe pe respectivul medic roman ca el ar trebui sa stie mai bine


Mami de mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 36+ o mai mica

AMR: 4 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput