Azi e Ziua Telescopului Hubble :))

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Da, nimic mai misterios decat o problema veche de pe vremea lui Leonardo...

Data fiind cupiditatea cunoscuta a oamenilor de stiinta , avem si o motivatie de 1 mil. $ pentru oricine rezolva una din problemele mileniului (Navier-Stokes fiind pe lista). Bani din care premiantul isi va cumpara suficiente creioane si radiere ca sa rezolve Sudoku atat cat ii pofteste inima. Ori ca sa invete sa impleteasca (visul lui Feynman). Ori whatever. (bancurile cu matematicieni sunt fie ofensive la adresa celorlalti, fie nesarate :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
bancurile cu matematicieni sunt fie ofensive la adresa celorlalti, fie nesarate :))

Zi trei dintre ele (da' in lb. romana!), sa vedem si noi cit de nesarate sint .

Citat:
...o motivatie de 1 mil. $ pentru oricine rezolva una din problemele mileniului

Vreau sa sper ca formularea corecta e "o motivatie de cite 1 mil. $ pentru fiecare dintre cei ce rezolva una din problemele mileniului". Asa ar fi fair.


A, si daca tot nu sintem on-topic si veni si vorba de probleme ale mileniului, si pentru ca nici nu s-a invrednicit nimeni sa faca la sub-forumul asta un subiect despre carti, profit de moment pentru a o recomanda, (numai celor ca mine! ), pe asta: http://www.humanitas.ro/humanitas/marea-teorema-a-lui-fermat . Cuprinde, pe linga povestea rezolvarii teoremei din titlu, si istoria matematicii in ritm de roman de aventuri , pur si simplu nu o poti lasa din mina :).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:


Hmm, glume ... OK, dar v-am prevenit.

1. De cati matematicieni e nevoie ca sa schimbe un bec?
Doar unu: va da becul la 6 californieni, in felul asta reducand problema la o solutie cunoscuta.

2. Exista numai 10 feluri de oameni in lume: cei care inteleg logica binara si ceilalti.

3. Un fizician si un inginer sunt intr-un balon, rataciti de cateva ore. Deodata vad o alta persoana intr-un balon si striga la ea:
- Hei, stii unde suntem?
Ea le raspunde:
- Sunteti intr-un balon!
si dispare in nori. Inginerul spune:
- Persoana aceea era evident matematician.
Fizicianul raspunde:
- De unde stii asta?
- Pentru ca ceea ce a spus e perfect adevarat, dar complet inutil...

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Vreau sa sper ca formularea corecta e "o motivatie de cite 1 mil. $ pentru fiecare dintre cei ce rezolva una din problemele mileniului". Asa ar fi fair.


Da, asa e corect.

Citat:

A, si daca tot nu sintem on-topic si veni si vorba de probleme ale mileniului, si pentru ca nici nu s-a invrednicit nimeni sa faca la sub-forumul asta un subiect despre carti, profit de moment pentru a o recomanda, (numai celor ca mine! ), pe asta: http://www.humanitas.ro/humanitas/marea-teorema-a-lui-fermat . Cuprinde, pe linga povestea rezolvarii teoremei din titlu, si istoria matematicii in ritm de roman de aventuri , pur si simplu nu o poti lasa din mina :).



Brrr; aventura lui Andy Wiles a creat o furtuna in matematica, a scos la iveala lacomia unora si i-a demolat psihic pe altii (care-si investisera cariera in problema lui Fermat). Ma bucur sa aud despre carte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

, da, asa e, tu ne-ai prevenit :).
Insa eu zic ca nu-i chiar asa de rau :)).

Despre furtuna in matematica declansata de isprava lui Wiles nu-mi amintesc sa se pomeneasca ceva consistent in carte. Este doar povestea de succes a eroului pozitiv in lupta cu sine insusi si, eventual, cu timpul, personaje negative nu exista, si, in general, viata e un plai verde iar binele invinge intotdeauna, pam-pam .
E ceva drama prin partea cu istoria matematicii, dar in cea despre matematica zilelor noastre, ntz, nu prea.


Cit despre Jupiter cel ramas intr-o dunga, n-am mai auzit nimic ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Exista si glume mai bune, dar pentru un mediu restrans... si sigur nu pentru un job talk.

Probleme "celebre" (unele cu premii de 1 mil $, altele nu) scot si ce-i mai bun si ce-i mai rau din oameni (da, da, si matematicienii sunt). In plus unele premii au restrictii de varsta (medaliile Fields pot fi acordate numai celor sub 40 de ani).

Louis de Branges e un matematician foarte bun care devenise practic obsedat de problema Fermat. A suferit o depresie majora (e de domeniul public) cand solutia lui Wiles a fost confirmata. Confirmarea, insa, a luat cativa ani (datorita unei erori initiale dar si a complexitatii incredibile a solutiei) si au existat ceva lupte "de culise". Similar, confirmarea solutiei conjecturii Poincare (solutia lui Perelman) a dus la lupte urate in comunitate si abuz de influenta din partea unui personaj important (despre care am scris la alt subiect).

In ultimii 5 ani, doi matematicieni cunoscuti (de origini est-europene) s-au sinucis la 40 de ani, posibil din cauza conditiei impuse de medalia Fields (la care nu mai aveau acces). Ceea ce arata cata pasiune se poate pune in asemenea preocupari 'abstracte'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Eh, .
La nr. 3 am ris din prima, la nr. 2 de-abia dupa ce mi-a picat fisa (ceea ce, recunosc, nu s-a intimplat chiar instantaneu) iar la nr. 1 ma mai gindesc, dac-o ascunde fr'un subtext care mie-mi scapa? :)))


Asa e. Ai povestit despre solutia lui Perleman. Am citit atunci, am recitit si acum.

Ar trebui poate sa recitesc si cartea lui Singh.
Btw, cartea a fost scrisa in urma documentarii pe care Simon Singh a intreprins-o pentru realizarea unui documentar BBC pe tema respectiva. Foarte bine facut, ca orice documentar de-al lor, dar sub carte. L-am stivuit la locul cunoscut, se anunta o duminica ploioasa.
Ambele, si cartea si filmul, sint in ton triumfalisto-optimist, iar pentru partea horror a povestii, noroc cu tine .

Viata nu-i un plai verde, binele invinge din cind in cind.
Asta e.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

O metoda de baza in matematica este "reducing the problem to a known one". Daca aceea cunoscuta avea deja o solutie, inseamna ca ai gasit o solutie. Ori exista zilioane de glume cu "de cati... e nevoie sa schimbe un bec?" si un raspuns cunoscut este www.netfunny.com/rhf/jokes/88old/bulb.html" target="_blank">6 californieni. Deci gluma este vag offensive, pana la urma.

Documentarul triumfalist e tocmai bun pentru atras studentii in stiinte (STEM fields); avem o problema mare cu asta, dupa cum arata un raport de acum 5 ani al Academiilor Nationale. Un fragment:

"It is the unanimous view of our committee that America today faces a serious and intensifying challenge with regard to its future competitiveness and standard of living. Further, we appear to be on a losing path. We are here today hoping both to elevate the nation’s awareness of this developing situation and to propose constructive solutions.
[...]

How will America compete in this rough and tumble global environment that is approaching faster than many had expected? The answer appears to be, “not very well”—unless we do a number of things differently from the way we have been doing them in the past.

Why do we reach this conclusion? One need only examine the principal ingredients of competitiveness to discern that not only is the world flat, but in fact it may be tipping against us."

Asa ca, multumesc pentru documentar, il voi folosi sa atrag tineri inocenti si nebanuitori in labirintul www.timesonline.co.uk/tol/comment/columnists/guest_contributors/article6932402.ece" target="_blank">asta (impreuna cu trick-urile mele uzuale).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Nu mai conteaza ca problema mea erau californienii. (Nefiind de prin partile locului, nu cunosc imaginea pe care o au ei in mentalul colectiv. Or fi un fel de olteni? Sau de blonde? De ce californienii si nu altii? De ce 6 si nu 7? Sau 5? In rest, pricepusem.)
Nu mai conteaza, zic, pentru ca o analiza atit de temeinica a unui banc, facuta ordonat, pe puncte, cu seriozitate maxima, cu link-uri si referinte.... asta chiar e ceva... cum sa zic.... e ceva cu totul inedit. :)))))


Citat:
Asa ca, multumesc pentru documentar, il voi folosi sa atrag tineri inocenti si nebanuitori ...

..urmind sa afle ei singuri, cind va fi prea tirziu, despre depresii, sinucideri, si locul ocupat de profesia aleasa in lista celor periculoase.
Ma bucur mult ca am putut fi de folos. . .
Incearca si www.humanitas.ro/humanitas/unchiul-petros-si-conjectura-lui-goldbach" target="_blank">asta.

Altceva nu stiu ce sa spun, aici la noi se cultiva tinichigiii si ospatarii (trebuie link?), nu oamenii de stiinta.


P.S.
Citat:
citat din mesajul lui beren

...trick-urile mele uzuale).

Thx. A mers la "favorites" si probabil va ajunge pentru mai multe duminici ploioase :).





Mergi la inceput