CIR

CIR | Autor: madalina09

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Sunt si eu o tanara mamica si de curand am fost la doctor aici in Spania si mi s-a dat un diagnostic ciudat CIR precoz.Nu stiu ce inseamna ;daca ma poate ajuta cineva ,va rog frumos.Mi s-a spus doar ca nu se dezvolta copilul.Ca are dimensini mici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Poate fi un retard de crestere...sau cam asa pare. Poate avea multe cauze, fie presiuni marite pe arterele uterine, fie o placenta imbatranita, etc. Exista tratament pt toate. Cel mai bine intrebi medicul, noi nu putem decat sa ne dam cu parerea. Sanatate multa!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Da, Cir (crecimiento intrauterino retardado) inseamna Retard de crestere intrauterina, si pe DC exista un articol despre asta:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1890

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina09 spune:

Multumesc ptr sfat!
Sper ca totul sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina09 spune:

Din pacate am probleme.Probleme legate de fluxul sangvin.
Am facut amniocenteza si maine tb sa iau o decizie caci doctorii nu imi dau sanse ca iese copilul normal.
Problema e ca eu am 24 de saptamani, copilul arata de 20 de saptamani si nu stiu ce riscuri exista in urma avortului si ijn plus nu stiu daca mai este posibil aici in Spania.
Nu stiu procedurile de aici .Mi-e frica caci doctorii acum zic ca suntem amandoua in pericol si eu si fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina09 spune:

Daca ma poate ajuta cineva sa imi zica ceva despre situatia asta as fi recunoscatoare.Va multumesc mult.
Mentionez ca nu vreau sa avortez dar medicii mi-au zis ca e mai bine ptr amandoua o intrerupere de sarcina.

Mergi la inceput