"BRAVO MURICA! Liliac de mai-iun 2010 (73)"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Felicitari Rocsy, multa sanatate tie si fetitei

Noi inca stam la orizontala toata saptamanaE tare neplacut sa lucrezi asa pe spate
Felicitari fetelor pt rezultatele bune la eco

Pup,

Bia

Bia 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

FELICITARI ROXY,BINE AI VENIT DIANA!!!
Discordia multumim pentru detaliu la bagajel,mi-am mai notat cate ceva
Sorana ce putin mai e...scoatem agitatele!!!Asa sa vina si baieteii.
Taty ana tu vei naste natural?

30+RIANA
MAMI de CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Salutare,

va scriu telegrafic ca mi-am luat mandra acasa si nu mai am timp de laptopsta iarasi calare pe mine toata ziulica.

Eu sunt bine,nu s-a mai deschis colul,astept rezultatul analizelor in cateva zile.Cu contractiile....asa si asa,ma mai lasa,ma mai iau,din fericire nu prea dureroase.


Bai aseara cand m-am vazut cracita pe masa aia m-a luat asa o lehamite legata de nastere si toate cele,de am inceput sa ma smirocai ca vreau cezariana,ca e mai simplu,ma duc ,ma taie,gatase mira si medicul ce m-a apucat,ca doar am nascut usor prima data.
Va zic ceva ...imi e frica...nu stiu ce amGargauni pe creier.


PS:Ieri am vazut floricele de liliac intr-o gradina...Am devenit sensibila rau la sarcina asta,ma opresc sa admir si sa miros florile,se uita lumea la mine,sunt aeriana rau de tot.


Va pup,zilele astea nu prea voi mai avea timp de forum




Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 34+ Alexandra Ioana
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Trimis la: - 21/04/2010 : 13:30:31



r_ocsy
Crize de hipoglicemie mai face cineva ? Eu fac cam una la 2 saptamani sau 1 pe saptamana de cand bebele e mai marisor; se pare ca nu am papat destul dulce dimineata ! Mi-a trecut acum ca am baut lapte cu miere si am bagat cativa bicuiti .

Da fac si eu o data la doua trrei zile,se rezolva cu fructe,mere in special.


Vero,eu le spal la 60 ,sunt toate din bumbac nu am sanse sa se decoloreze,si le calci foarte bine,nu cred ca-si are rostul 90 de grade,,e doar parerea mea


Ioana ai grija de tine


maine ne trezim dimineata pt galerie MUrica


NIKOL36+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 3 saptamani,in asteptarea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:




BINE AI VENIT DIANA SANATATE ,IMPLINIRE SI SA SE

BUCURE PARINTI DE FLORICICA DE LILIAC

[size=5] REFACERE RAPIDA ROXY!!!![size=5]

31+ Larissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubirisca spune:

Buna fetelor, in primul rand felicitari si pentru Roxy, si bun venit micutei Diana.
Eu tocmai m-am intors de la control, papusica mea e bine deja s-a intors ; am racit un pic de la inghetata, ca deh n-am putut sa ma abtin si dr. mi-a dat sa iau paracetamol, vit. C si oscilococinum pentru 5 zile- dar sincer nu am sa iau paracetamol, incerc sa ma dreg cu chestii naturiste.
Desi stiu ca papusica mea e bine am venit de la dr. destul de dezamagita- in primul rand nu mi-a placut ca pana acum mergeam la dr. la Filantropia iar acum subit ma cheama la una din clinicile particulare la care merge el (sub pretextul ca la Filantropia nu ar fi conditii propice pentru control- desi pana atunci am fost la spital la control), sincer de acum se vor indesi controalele si nu-mi permit sa dau 100 de lei la fiecare control.
L-am intrebat ce fac in cazul in care ma apuca durerile si mi-a spus ca daca este pana in ora 22 sa il sun si sa-i spun cine sunt, daca este dupa ora 22 sa nu-l sun.
Mi s-a parut destul de penibil sa-mi spuna ca dupa 22 sa nu-l deranjez si nici nu mi-a dat detalii; ok ajung la Filantropia si trec pe mana cui?
La-m intrebat cum ma sfatuieste sa nasc avand in vedere ca sunt micuta in bazin si mi-a spus ca natural cum altfel; l-am intrebat ok si daca nu se poate ma lasati sa ma chinui sau imi faceti cezariana?
Eh aici a fost foarte deranjat "ca asta cu chinuitul suna a TV asa, ca nasterea e un proces natural si ca oricum imi va fi greu (nu mi-a pomenit nimic de vreo epidurala).
Nu stiu ori sunt eu mai ciudata ori mi se pare ca suntem destul de avansati si ca femeile nu trebuie sa se chinuie si sa-si dea sufletul cand nasc.
Mai trebuie sa recunosc si ca imi este foarte teama, si stiu si avantajele si dezavantajele cezariana versus nastere normala, dar nu mi-a placut nonsalanta cu care am fost tratata.
Nu stiu sincer ce sa fac sa mai merg la acest doctor sau sa-mi caut altul- dar oare cine ma mai primeste pe mine la 33 de saptamani?
Ma scuzati ca m-am intins, dar sunt cam amarata.

Iubirisca 33+ cupapusica mica, Cristina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Iubirisca, nu te amari din cauza dr. In acelasi timp, nu pot sa nu iti dau dreptate. Ar trebui sa poti discuta cu el despre toate aspectele nasterii, poate are in plan sa le treceti in revista mai tarziu? Macar la mine lucrurile sunt clare. Ma apuca, ma duc la spital si o suna ei de dna doctor (numai sa fie in tara, ca la Luca nu a fost si am nascut cu dr de garda ). Vorba ta, dupa 22.00 cine te preia? Si de dimineata, ma rog, de la ce ora ai voie sa il suni? Scuza-ma, nu vreau sa pun paie pe foc, dar m-am inflamat putin. Sfatul meu este sa lamuresti lucrurile astea cat mai curand, cat inca mai poti schimba doctorul daca este musai. Oricum, iti tin pumnii si nu te mai supara.

Anca 33+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Buna burticutze!

Ma invrednicesc si eu sa scriu, va citesc de dimineata, dar tot nu mi-a venit sa scriu, sunt asa intr-o pasa proasta...

in primul rand,

Felicitari draga Roxy, sa-ti traiasca micuta minune Diana, sa fie sanatoasa, cumintica si iubitoare, sa va aduca numai bucurii!!!

Murica, multa bafta pentru maine, sa fii curajoasa, scoatem motatele de pe acum ca sa te incurajam!!! Asteptam cu nerabdare vestile bune!

Rocsy, si eu sunt cu hipoglicemia, ma apuca in aglomeratii si daca stau mult in picioare, dar in ultimul timp nu mai plec fara ceva dulce in geanta, plus o sticla de apa!

Gabriela, ma bucur ca esti mai bine cu colul si contractiile!

Iubirisca, te inteleg, si eu sunt in dileme - tu ai dubii legate de medic, eu mai mult legate de spital, ca am tot citit chestii mai nashpa legate de el si de nasterea acolo. Culmea, dupa ce toata sarcina am citit numai de bine, si de dr, si de spital... Cam aiurea ca nu ti-a spus ce sa faci daca te apuca dupa 22.00, dar poate il suna de la spital Si sunt de acord cu tine, nu cred ca un medic ar trebui sa exluda asa, din start, varianta cezarienei, chiar daca inteleg faptul ca inclina spre naturala... Dar, cum ziceai si tu, e cam greu sa ne mai razgandim acum si sa ne alegem alti medici, suntem deja in luna a 8-a, asa ca sa gandim pozitiv!

Cristina, fericita 32+ cu Patricia

AMR 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Iubirisca, sa faci bine sa te apuce durerile nasterii inainte de ora 22, nu dupa!!!
ce stupizenie, m-a indignat pe mine, cred ca tu esti de-a dreptul revoltata.
si cam ciudat doctorul tau sa te "incurajeze" ca "oricum o sa-ti fie greu" ...adica na, nimeni nu se asteapta sa nasca natural fara nicio durere, dar chiar sa-ti zica doctorul ca o sa fie greu... asta n-am mai auzit-o.
nu stiu, or mai fi si doctorii astia in pase proaste in unele zile, dar noi ce vina avem? cred ca in locul tau as sonda un pic terenul si dupa alt doctor. macar sa incerci.



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 32+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Iubirisca, imi pare tare rau ca ai fost asa dezamagita de doctorul tau, , e foarte greu la o sarcina atat de mare sa incepi sa ai dubii. Dar cred ca daca totusi cauti pe altcineva te va primi, ce s-ar fi intamplat daca trebuia sa te muti din alt oras?

Am fost si noi ieri la consultatie, analize si ecografia de 32 de saptamani. A fost totul bine, bebelina are 1.968 g si cica eroare ecografului e de 10%, adica +- 200 g. E o dragutza, cu pumnisorii stransi si deja in pozitie cefalica, gata de lansare. Am fost totusi suparata ca n-a vrut sa-mi spuna daca are circulara de cordon, cica nu dau astfel de informatii decat la nastere, ca altfel n-ar mai dormi gravidutele . Pe deasupra asistenta de la cursul prenatal ne zicea ca se naste natural si cu dubla circulara de cordon, se face cezariana numai daca bebe nu e cu capul in jos, deci frica mea a crescut si mai mult.

In rest asistenta de la curs a inceput sa ne pregateasca sufleteste si pentru posibilitatea in care nu se poate face epidurala, se pare ca exista situatii, gen gravida temperatura, in care nu se poate face, si se pare ca nu sunt situatii atat de rare pe cat ne imaginam.

Ana 32+ cu Laura

Mergi la inceput