LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**198**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

M_MONIQUE, daca mamica ar suferi de vreo boala trasmisibila, ar trebui sa i se interzica alaptarea inclusiv a propriului copil. Laptele e steril, si mai ales colostrul este plin de anticorpi, meniti sa creasca imunitatea pt a se adapta noului mediu, un boost in sensul asta. Copilul nu imparte obligatoriu cu mama nici aceeasi grupa de sange, nici RH, e cu totul alta persoana, in mediu steril in burtica, fara anticorpi proprii. Copilul propriu nu e mai pregatit pentru bolile mamei decat alt copil nounascut. Chiar neonatoloaga a spus, prea tarziu in cazul meu, ca si daca e verde la culoare, tot e mai bun laptele de mama, macar in primele zile! Fiecare mamica ar trebui sa aiba o fisa, unde se mentioneaza afectiunile ce ar afecta alaptarea. Dar asistentele, chiar daca le e lene lor sa faca investigatii sau se dea explicatii, ar trebui sa se abtina de la raspunsurile docte si sa indrume mama catre cineva competent.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui doranna

'neatza!!!

bea cineva cu mine?
iulia doarme, bucataria e luna, papa pregatita, asa ca ma rasfat si eu un pic

ma credeti ca are si acum umflatura, ca o punga de ceva acolo?? dupa 4 luni... si sotul meu zice ca eu sunt de vina, ca era copilul ok, dar eu am insistat sa-l facem, ceea ce nu e adevarat, eu doar am insistat sa se uite dr. la semn
mai e cineva care a repetat BCG-ul?
cand ii vad manuta, imi vine sa plang si acum mai intepam o data

beau eu o cafeluta cu tine, ca si mutzu meu face nanica; legat de BCG ai luat hotararea cea mai buna... ma rog, medicul; pentru ca daca nu s evede semnul bine inseamna ca nu s-a imunizat, si feresca sfantul de un TBC; nu esti nici prima nici ultima care repeta vaccinul; fetita unei colege de-a surioarei(si ea tot neonatolog) a facut la fel; pe la 5 luni abia se vedea ceva; dar ca sa nu o itepe degeaba i-a facut testarea IDr ... si evident ca nu s eimunizase; si a facut din nou vaccinul. deci stai linistita, ai facut foarte bine, si semnul o sa treaca la un moment dat; punguta de acolo e normal sa fie, e reactia la vaccin, ca trebuie sa coaca bine; si o s adispara si aia; la mutzu a disparut pe la vreo 4-5 luni complet, si a ramas doar semnul;

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
UN ANISOOOOOOOOOOOR!!!!
dezMOTZarea
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

beau eu o cafeluta cu tine, ca si mutzu meu face nanica; legat de BCG ai luat hotararea cea mai buna... ma rog, medicul; pentru ca daca nu s evede semnul bine inseamna ca nu s-a imunizat, si feresca sfantul de un TBC; nu esti nici prima nici ultima care repeta vaccinul; fetita unei colege de-a surioarei(si ea tot neonatolog) a facut la fel; pe la 5 luni abia se vedea ceva; dar ca sa nu o itepe degeaba i-a facut testarea IDr ... si evident ca nu s eimunizase; si a facut din nou vaccinul. deci stai linistita, ai facut foarte bine, si semnul o sa treaca la un moment dat; punguta de acolo e normal sa fie, e reactia la vaccin, ca trebuie sa coaca bine; si o s adispara si aia; la mutzu a disparut pe la vreo 4-5 luni complet, si a ramas doar semnul;

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
UN ANISOOOOOOOOOOOR!!!!
dezMOTZarea
cum am venit pe lume




Ramona si Iulia-Alexandra (23 martie 2009)
Poze - 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

DORANNA, avusesem rasp si pt intrebarea ta cu crema pt fundulet, dar am uitat...
Stiu ca nu mi-a mai urmat nimeni sfatul, dar eu il dau in continuare : ulei de musetel de la plafar.

La Luca n-am folosit niciodata alt ulei sau lotiune, l-am uns cu ulei de musetel de la nastere, o data pe zi, dupa baie, in primele luni pe tot corpul, apoi din ce in ce mai rar. Am renuntat la uns de pe la 8 luni, mai dadeam la fundulet cand mi se parea ca e putin rosu, in rest nimic. Si-l spal doar o data pe zi, si folosesc servetele umede (pampers) cat cuprinde, fara probleme.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mart.apr09

Bref: intalneala IOR, maine, la 16, la statuia lui Cuza. Cine se inscrie?


Noi ne-am cam inscrie. Numai sa vedem cu ce ajungem... iar "cu curaj"? Revin cu intrebarea: Trece cineva prin Tei in drum spre Titan? A! Si unde e statuia lui Cuza?

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06
MONIQUE, da, la 2 mai. Dar nu stam noi, din pacate, ci cumnata-miu. El are o rulota super smechera si o tine acolo din iunie sau chiar mai pana la sfarsit de august. Tine copiii acolo cat poate de mult. In 2008, cand eram gravi, am stat si noi o saptamana si a fost suuuper. E minunat sa te trezesti cu marea in fata ochilor.


O, da... Nimic nu se compara cu trezitul dimineata pe plaja din 2 mai... Of, ma apuca plansul. Si acum am o ramurik in masina luata toamna treecuta (adik inainte de a se naste Adela), am promis ca o duc inapoi. De scoici nu mai zic... Si pentru cunoscatori

Anul asta probabil ca nu o mai stam nici noi pe plaja... trebuie confort la pitic...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola tufete cucuiete,

Cine n-a baut inca cafea sau mai vrea una?
Tocmai am mai facut un ibric ca aseara am avut "serata de fete", apoi v-am citit si apoi...n-am avut somn
De fapt, v-am tot citit si admirat (pozici, mamici, bebici) dar n-am scris pentru ca am intrat doar de pe laptop din pat si in timp ce Ian dormea, adica la ore la care si bu-hu-hu-istele dormeau demult

Acu' am un bob zabava sa va raspund ca Ian face nani dar zau daca mai stiu ce si cui

Problema decalotare: oare eu sint SINGURA care a lasat in pace putza copilului???? Eu am tot citit/auzit pareri pro si contra si de la noi si din afara si mie mi s-au parut mai convingatori cei care militeaza pentru decalotarea "de la sine"; mai e cineva ca mine????

Probl: olitza: avem dar de decor; o vom folosi in scopul pentru care a fost creata muuuuuuuult mai tirziu; cam peste un an

Probl eritem fesier: Doranna, intr-adevar, apa termala face minuni; noi nu folosim crema la fiecare schimbare pt ca nu este nevoie

Trimit ca nu mai am baterie. Si revi. Cindva




Gina lu' Ian
Ian are 1 an!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

BIANCA, ce saptamana minunata ati avut! E superb la Plitvice, am fost si noi in 2007, e de vis. Mie mi-a placut colosseumul din P..a, in rest nimic spectaculos e adevarat.
La Zagreb cum e?

Aoleu DORANNA, DYANNA, nu ma omorati. Pai Anei nu i se vede semnul de la BCG, niciodata nu i s-a vazut. Dr. de la CMU mi-a zis ca vb dupa 1 an, iar cea de la spital mi-a zis ca nu trebuie sa fac nimic. O sa intreb vineri cand ne ducem pt Priorix, asta daca nu amanam iar. Sper sa nu!

DENISA, cat de frumoase poze. M-a apucat nostalgia. Eu mi-am petrecut toata copilaria in 2 Mai si tocmai de asta nu l-am apreciat cu adevarat niciodata, pt ca am avut mereu nostalgia statiunilor (deh, adolescenta rebela cu fitze de Olimp in cap; la vremea aia Olimp-Neptun erau de mare fitza). Abia acum, spre "batranete" am inceput sa ma intorc cu bucurie, desi nu mai e ce-a fost odata nici 2Mai. De Vama nu mai vorbesc, e o mizerie dupa parerea mea.

Poate facem o gaseala si la mare, un week-end, ce ziceti? Arunc asa o pastila subtil

Ana s-a culcat. Cand se trezeste iesim afara ca nu mai rezist in casa nici eu, d-apai ea.

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

inapreda, eu ma abonez la o cafea

am sunat la buc dupa papanicolau si mi-a zis ca am o dispazie usoara. tb sa sun dr. sa vad ce zice.

simplyana, ce pacat de colosru tau ca n-a ajuns la bebelusul colegei de salon. mare pacat ca-i plin de imunoglobuline atat de benefice pt bb.
sa stii ca eu am alaptat-o si pe nepotica mea, si chair si acum daca mi-ar lasa-o, n-ar fi problema, are mama tzitzi pt amandoua.
nici eu nu cred ca-i mai bun laptele praf decat alt laptic de mama.
avem un prieten care a papat pana la 9 luni tzitzica de la o tanti careia i-a murit bebelusul si tipul e un 2/2 sanatos tun.
na, acum parerile or fi si impartite.

fetele, venim si noi la gaseala ne primiti?
vai ce ma enervati, mi-a placut asa mult sa fiu cu voi....
am venit acasa si i-am zis la tati ca la ce slabe sunteti voi si frumoase, ma ambitionez si eu sa nu mai mananc atat si sa ma mai ocup si eu de mine. o masca, un tratament, de-astea.

acum va las ca tb sa-mi fac manichiura care tb sa arate impecabil.merg la dr. si e acolo o asistenta care ii pune mereu mana pe fata mariei si are niste unghii imense date cu sclipici. daca repeta manevra, ma iau de ea.
am sa-i zic mariei ceva de genul"uite ce unghii cu sclipici are d-na asistenta "si am sa bag la inaintare unghiile mele.
nu mi se pare corect ca o asistenta sa aiba unghii asa mari si acoperite cu sclipici sa nu vezi ce -i pe sub unghie.
nu-i rautate, sa nu ma intelegeti gresit, dar tipa nu se spala nici pe maini cand ii face mariei vaccinul.
punea mana pe vaccin, iar eu saream ca arsa" maria, sa-ti cante mami un cantecel cat se spala d-na asistenta pe maini".
adica daca vedeam ca ea n-are nicio intentie, normal ca saream cu "intepatura".
si cu toate astea mereu am fost draguta cu ea.

va pop, mai arunc un ochi cat imi fac unghiutele.

din 10 martie 2009, mami fericita de

GHIOCICA CU GHIOCEI

PETRECEREA MARIEI

MOTUL MARIEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

bcg-ul abia se vede si la noi. vad ce zice azi dr.

bianca, bine-ati venit acasa. asteptam poze cu zambariciul cel frumos.

crema pt fundutz nu folosim ca nu avem pb.dar avem diverse creme in casa.doar apa cu gel de dus cand face kk. si servetele in rest.
acum daca vine vara o bag la chiuveta si cand schimbam de pipi ca-i cald.

mai vroiam sa zic ceva, dar am uitat.

din 10 martie 2009, mami fericita de

GHIOCICA CU GHIOCEI

PETRECEREA MARIEI

MOTUL MARIEI

Mergi la inceput