Oradea (52)

Oradea (52) | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj


Lista oradenilor DC :

aandradaa
adana (Sebastian)
AdelaP (Tudor)
adi2003
alinaalex (Marc)
AllyMcBeal (Alexia si Medeea)
andy.p
BlagaNadia (Rares 02.08.2004)
Carla28
Cristina22 (01.10.1976) (Andrei 22.11.2002)
cylyche (Edy 16.08.2007)
daraban (Delia (11.03.2007.))
FlorideCires (Andrei si Maria)
Hobi (28.03.1973) (Bogdan 09.06.1993)
gabi_j (04.12.1977)
gabi_k (07.05.1967) (Robert 20.05.1997 si Lili 17.05.2002)
goodmommy24 (Cati)
laurahadade (Diana)
lilach
lz_cecilia
mamagiuliei (24.07.1978) (Giulia 16.08.2004)
marius (03.12.1967) (Daria 26.04. si Ioana 24.04.)
moni_or (24.06.1980)(Luca 17.07.2008)
monyka314(David)
oradeanca
ramonzca79
sileriki (Erik)
Trixi





Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Gabi
Simi-am fost duminica in Lotus si mi-am propus ca la plecare sa ma opresc la targ, dar nu am mai apucat din lipsa de timp.Am inteles ca au avut preturi bune la plante.

Iese soarele!!

C+C=Andrei

Cel mai greu lucru de pastrat e echilibrul.
(Jean Grenier)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Azi am terminat cu vizitele la dentist pentru o perioada. Mai merg la toamna la un control.

Editez, ca am vazut ceva:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Insa vreau sa va arat ceva:
Sela a implinit ieri 1 an
si noi fetele am sarbatorit-o


Ce tare-i poza asta! La multi ani, Sela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

multumim Siminel
Ce bine de tine ca termini cu dintzaroshul ... eu ma voi puca ... nu ma grabesc tare ca mi-e groaza

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Tocmai am fost pe balconul mare sa-mi ud florile, ocazie cu care am observat ca-mi infloresc lacrimioarele de la ghiveci. Ce mireasma!
Ador primavara cu parfumurile ei florale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Care stiti, este ceva targ de gradinarit in parcare la Era Shopping weekendul asta? Ati trecut careva prin zona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

da, Simi, asa am citit si eu.
Imi infloreste rododendronul

C+C=Andrei

Cel mai greu lucru de pastrat e echilibrul.
(Jean Grenier)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

O, super - atat pt targ cat si pentru floricica ta.
Eu ma uit acuma dupa o imprimanta laser. Hp-urile sunt cele mai bune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Salutari! Am in sfarsit acces la calc, si-a reparat sotul laptopul

SIMI, poate ne vedem maine la expo in parcarea Era, noi mergem sa ne intalnim cu cei care ne-au facut terasa, sa vedem cat ne-ar costa un loc de joaca pentru copii... Cred ca pe la 2-3 ajungem, dar nu stim sigur, ca depindem si de Luca...

Iar arata ploi si iar ploi, imi vine sa ma impusc deja...

Nu in ultimul rand, la multi ani tuturor care-si serbeaza onomastica azi!

Aaa, SIMI, apropo de lacramioare, sunt florile mele preferate! Nu stii, e adevarat ca trebuie replantate in fiecare an, pt. ca sunt plante cu bulbi? Tin minte ca avea bunicul in gradina si nu le ferea niciodata de iernat, nu le replanta si totul supravietuiau, dar noi n=am pus ca am inteles ca trebuie replantate anual. Cat timp tin florile?

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 34+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Sa ma trezesc in fiece dimineata luminat de raza unui zambet; sa fac o reverenta zilei, pentru tot ce-mi va oferi; cu mintea curata sa-mi incep munca; sa am clar in gand, chiar si atunci cand fac lucruri marunte, scopul ultim al muncii mele; sa-mi intampin semenii cu zambetul pe buze si iubire in inima; sa fiu bland, amabil si curtenitor in fiece clipa; sa adorm mangaiat de satisfactia lucrului bine facut - asa mi-as dori sa decurga mereu zilele mele." (Thomas Dekker)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ai citit legenda lacramioarei?

Legenda Lacramioarei
"Legenda spune ca traiau odinioara, in mijlocul unui castel din basme doi copii de rege: un baiat si o fata. La nastere, cei doi copii primisera de la zana lor cea buna cele mai minunate daruri: frumusete, intelepciune, cumintenie. Cei doi copii crescusera impreuna si isi petreceau majoritatea timpului impreuna, jucandu-se in gradinile castelului, gradini pline de flori.

Din pacate, atunci cand copiii au implinit 10 ani o boala nemiloasa a cuprins tinutul in care locuiau si intregul lor regat a fost cuprins de jale. Printre cei atinsi de boala aceasta nemiloasa s-a numarat si fata regelui, care devine din ce in ce mai slaba si pana la urma moare.

Baiatul regelui care tinea foarte mult la sora lui de care era nedespartit a inceput atunci sa planga si nu s-a mai putut opri. Atunci lacrimile sale s-au transformat in niste flori albe, micute, care s-au asternut peste toate vaile si gradinile unde se jucau pana atunci cei doi printi. Printul a fugit de la castel si s-a ascuns in lume, pentru a nu fi vazut de ceilalti ca isi plange sora. Florile nascute din lacrimile sale au capatat numele de lacramioare."

Dincolo de aceasta legenda, lacramioarele au un miros divin. Poate e cel mai frumos parfum floral. Dar si mirosul de liliac imi place foarte mult. Asa ca saptamana asta m-am putut delecta cu lacramioare si flori de liliac. E minunat sa simti parfumul florilor de primavara.
Si ca sa revin la lacramioare, am primit de curand cateva fire la ghiveci. Stiu ca cel mai bine se simt in gradina, insa si ghiveciul e o varianta de moment. Ma pot bucura de ele pentru mai mult timp.

Despre cresterea si ingrijirea lor, am gasit un material aici.
Stiai ca exista si varietatea www.vanmeuwen.com/pix/m/4/41239.jpg" target="_blank">roz?

P.S. Mi-ar place sa ne vedem maine. Oricum expozitia e deschisa numai de la ora 12.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Ce frumoasa e legenda!

M-a bagat in ceata total articolul ala, foloseste termeni mult prea avansati pt. mine, dar am mai cautat pe net si mi-am amintit de ce nu am pus noi lacramioare (chiar ma miram sa nu le fi propus celor care ne-au amenajat gradina): pentru ca toate partile lacramioarei sunt otravitoare pt. oameni si animale si mi-e teama pt. Luca, el inca mai are perioade cand baga tot felul de prostii in gura. Nu mai vorbesc acum si de Coca, ei ii place sa guste si iarba si cred ca a incercat si cu alte frunze... Asta e, pacat, pt. ca tocmai citisem ca sunt f. rezistente si le place umbra si noi mai avem ceva loc la umbra unde ne gandim ce sa punem.

O sa casc bine ochii maine, poate reusim sa ne vedem la expo!

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 34+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Sa ma trezesc in fiece dimineata luminat de raza unui zambet; sa fac o reverenta zilei, pentru tot ce-mi va oferi; cu mintea curata sa-mi incep munca; sa am clar in gand, chiar si atunci cand fac lucruri marunte, scopul ultim al muncii mele; sa-mi intampin semenii cu zambetul pe buze si iubire in inima; sa fiu bland, amabil si curtenitor in fiece clipa; sa adorm mangaiat de satisfactia lucrului bine facut - asa mi-as dori sa decurga mereu zilele mele." (Thomas Dekker)

Mergi la inceput