Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

asta e doar test


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Acum ca am verificat si functioneaza incep cu un La multi ani pentru sarbatoritii de ieri, de azi si din toate zilele pana la sfarsitul lui Iulie!

N-am mai accesat formul de mai bine de un an in urma asa ca nu am pretentii sa stiu cine, ce si cum ca ar insemna sa-mi petrec intreaga noapte cu ochii in PC pe DC, dar...
Toata stima pentru voi, cele de 3 (trei) ori mame! Avem si cu 4 ?!?
Jos palaria pentru voi cele care ati ales si ati reusit sa va concentrati atentia si dragostea catre copilul unic! Voi, cele din urma aveti ceva nepretuit...linistea si mai putine incertitudini!
Noi am ajuns sa-i pedepsim pe amandoi de fiecare data, ca sa nu se supere intre ei si sa nu se simta discriminati! Nu mai conteaza cine a inceput si care e ala care nu a gasit resursele necesare ca sa aplaneze conflictul...cand sufera amandoi cel putin sunt mai atenti unul cu celalat si parca uita mai usor de la ce a inceput scandalul.

David o sa mearga la "cea mai buna scoala din Bucuresti" din ratiuni legate strict de locatie. E in drum, e deci la-ndemana!
Este extrem de puturos si comod si deranjant de lipsit de ambitie, dar e un copil bun si sensibil. Are o memorie buna si e docil. Riposteaza rar si e usor introvertit. E ametit si boem. Cere saptamanal o surioara si i se scurg ochii dupa bebelusi. E stirb, are mustata si par pe picioare, e slaaaab si lung si degetele de la maini sunt prea multe pentru alimentele pe care le ingurgiteaza. Incearca sa fie asertiv arareori. Una peste alta e atat de bun incat ma intreb, nu de putine ori, de ce m-a ales pe mine sa-i fiu mama. Ma vede blanda. Oare e orb?

Ianis e atomic. Un temperament vulcanic si putin cam dependent de mine. E umbra lui David. Isi idolatrizeaza fratele mai mare si-l apara, cat e de mic (asta e un alt motiv pentru care atunci cand tip, tip la amandoi si atunci cand dau, nu stiu in care dau). Vinde si cumpara cu o privire. A mers la gradinita un an de zile si habar nu are culorile, cati ani are, nu stie sa numere, nu stie unde sta, cu chiu cu vai a invatat o poezie pe care abia a soptit-o la serbare, a stat la colt de m-am plictisit eu si nu a incetat sa o spioneze pe Doamna cand merge la toaleta, indiferent ce a incercat sarmana femeie. Are in cap numai Iron Man, dinozauri si colectioneaza intr-un borcan de bulion Sultan gandaci.

Se cearta ca la usa cortului, din nimic si oricand, dar de altfel, se iubesc de le sar capacele. Se imbratiseaza (mai ales in public) si-si poarta de grija reciproc. Au grija sa ia intotdeauna ceva, orice si pentru celalat si sunt amandoi indragostiti.

Ianis e blond si mignion.O iubeste pe Raluca. O fetita brunetica tare, (motiv ereditate), cu gene dese si intoarse si par carliontat. Timp de jumatate de an mi-a declarat ca se insoara cu ea si o aduce sa locuiasca cu noi.

David o iubeste pe Kiki. O fetita blonda, usor supraponderala, cu nasul borcanat, genul de pustoaica - camarad. S-au "pupat pe gura".


Ne-am mutat din Bucuresti, la sat. Stam intr-o casa asezata pe nici 400 mp de teren, la 25 de km de centru, ne mananca tantarii si avem aproape zilnic probleme cu apa din put, cu drumul care tot se sapa, cu noroiul sau cu praful, dar una peste alta, exceptand copiii, profesia si alegerea partenerului, mutarea asta a fost cel mai bun lucru pe care l-am facut in viata mea (asta e un subiect la care nu rezonez cu Andra).

Muncim din greu (in ultima vreme cu mult mai putin spor)pentru ca avem credite care ne taie respiratia de cate ori vine scadenta la banca, dar cand ii vad pe Petresteni, cum se costumeaza cu ce le cade in mana (fie eroi, fie exploratori) si pleaca in expeditie pe camp, nu-mi spun decat ca merita si ca mare fraiera am fost ca am tot incercat permutari de n luate cate k pana ne-am hotarat sa ne intoarcem in praf si soare.

Cam atat despre noi.
Am sa incerc, macar pe perioada verii cand activitatea la mine la birou e mai domoala sa tin pasul cu voi.

Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

bibicule - ce bine ca ai mai scris! ce condei mestesugit aveti duamna, uitasem!

am uitat sa va spun ca si noi avem gradina si ne ocupam cu de-ale campulei, pina acum ne-au iesit ceapa, ridichi, salata, rucola - Andi e maaare fan rucola - aste[t dovleceii, castravetii, ardeii grasi, si mai ales rosiile inima de bou !

eu , cu (DPN 27.08.2010), andi si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

La multi ai sarbatoritilor: Ruth,Alex,Flaviu si Sofia!

Bibi,Marox wow...ce ma bucur ca ati mai scris!
Maadi: felicitari pentru Calin! Eu cred ca e o mare realizare si ca n-ai motive sa ai inima indoita!

Despre noi, pe fuga, telegrafic, fara talentul lui Bibi: copiii sunt sanatosi si ne "pregatim" sa mai plecam cateva zile in concediu. Deocamdata nu stim sigur unde!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hello lume!

marox, bibi, ne bucuram ca sunteti ok si ca nu ne-ati uitat...

bibi, chiar ca ai stofa de prozatoare si noi am balansat mult cand ne-am mutat intre ideea unui apartament mai mare in oras si o casa cu un petic de curticica undeva in apropierea orasului. comoditatea a invins (trebuie sa recunosc, e vorba mai multe de comoditatea MEA aici )
si am ales apartamentul; timpul imi da dreptate cu o frecventa uluitoare, de fiecare data cand trec 2-3 saptamani in care nu apuc sa fac curat in cele 3 camere si 2 bai... si ma gandesc cu groaza cum era sa fi avut de ingrijit si un pic de gradina, si ca la o casa cu curte se strange vrei-nu-vrei mai multa mizerie si evident trebuie sa fii practic tot timpul in priza.
pe undeva te invidiez pt curaj, sunt constienta ca daca imi faceam curaj ar fi fost ok pana la urma, dar ma consolez totusi ca avem casa la tara unde mergem in weekend si unde-si petrec copiii mare parte din vacanta.

ca veni vorba, saptamana trecuta au fost plecati la tara cu socrii mei. nu va spun cat mi-au lipsit si ce pustie e casa fara ei...
acum cu codul galben de furtuni au venit si ei 2-3 zile la oras; aseara insa tudor plangea de zor ca vrea la mamaie... si eu nu si nu, am vrut sa mai stau si eu o noapte cu ei acasa!

si mi-e asa o oboseala si o lipsa de chef si vreau in concediu, la mareee.....

sa nu uit:
LA MULTI ANI! tuturor celor care si-au aniversat zilele de nastere! multa sanatate si fericire, liniste si impliniri si voua si micilor scolarei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Buna fetelor,

Marox, Bibi, ce ma bucur sa va vad sanatoase si bine dispuse . Ne era dor de voi, sa stiti.

Maadi, mi se pare foarte frumos ca va indreptati spre o cariera artistica. E ceva cu totul deosebit, daca aveti posibilitatea sa faceti asta era si pacat sa ratati ocazia. Sa ne inviti la recitaluri .

Dau de baut , m-au inscris la scoala unde vroiam - s-au eliberat locuri si au fost parolisti si m-au sunat sa ma intrebe daca mai vreau. Nu a fost nevoie sa fac nici o alta jonglerie .

Pe Stefania am inceput din nou sa o duc la inot, unde ii place mult. Am ambitia sa invete sa inoate fara nimic vara asta. Avand in vedere ca la mare mergem abia in septembrie, eu zic ca are timp .


Magic is any sufficiently advanced technology. - Arthur C. Clarke

3500+ km prin Norvegia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

ca sa nu uit si dupa editez - dana, tipa pe care o stiu este la scoala 12 - acum vad ca s-a rezolvat - daca te va interesa da-mi un pm si iti spun numele.

bine ati venit, bibi si marox!!!

bobi, sarcina usoara in continuare!

iar pt maadi multe felicitari, cu un mic regret ca ne parasiti!!!

iar pentru toti copiii la multi ani!!!!

legat de varianta casa - urmeaza sa aflu pe pielea mea cum va fi - deocamdata ne indeletnicim cu acte si cu cozi pe la nspe mii de ghisee, dar banuiesc ca le vom dovedi noi, candva.

concediu l-am facut in turcia si a fost ok, mai putin drumul pe care nu-l recomand - partea buna dintr-o excursie in care iti varsa copilul in masina este ca ai partieeee la vama. numai daca deschideam un pic geamul si ne lasau sa trecem.

in rest am experimentat si cum e cu copil si febra nu-stiu-cat - eva - insa in principiu am luat-o si la plaja si peste tot - cu nurofen, cu antibiotic la un moment dat si cu muuulta nesimtire.

acum am vazut si dvd-ul de la serbarea de final de gradi si inca mi se pare f emotionant - cred ca momentul culminant va fi cand ma voi duce sa depun fisele la scoala si va fi oficial inscrisa.

pe alocuri si taisia inoata fara nimic, doar ca f haotic, iar la mare se ducea singura la baie, sa isi ia mancare, la piscina si la topogane f putin am supravegheat-o, a fost prima oara cand a gustat independenta - mai ales ca eram intr-un club si teoretic era safe.

cam atat despre noi

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

buna dragelor,

si la multi ani si pt ceilalti puiuti!

ne-am sarbatorit si noi joi la tara cu 4 vecinuti, dar s-au simtit tare bine, mai ales ca andi a primit de la noi un biliard adevarat - dar de dimensiuni pt copii.

nu stiu daca vom merge in vacanta, am vrea sa il trimitem pe andi intr-o tabara de creatie - olarit, pictat, etc. si 2 maiul nostru cel de toate verile.

voi ii trimiteti in tabere?
maadi- felicitari pt micul talentat! daca ii place, merita. si eu am fost la pian, dar nu prea imi placea, si nici nu stiam ce e aia disciplina. dupa 6 ani de pian nu mai stiu decat o piesa.

gio, merci. avem cca 1800 kg, in 32 saptamani.

eu , cu (DPN 27.08.2010), andi si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani fericiti Andi!
La multi ani fericiti Luca!
La multi ani fericiti Stefania!

Bibi, ce surpriza placuta!

Maadi, foarte frumos ca aveti un artist in familie! Felicitari!

Noi suntem din nou avariati, cand unul cand altul. Cred ca nu se mai termina sirul de viroze etc. De aseara are Maria febra. Ii fac un tratamanet de imunizare cu Bronhovaxom si extract de coacaz negru. Nu stiu ce a avut anul asta, ca a tinut-o numai in viroze.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Buna,

Bobi, da, eu o trimit in tabara o saptamana cu scoala de balet. Dar nu o sa fie tabara de balet - au activitati sportive, catarat, excursii etc. Sper sa ii placa, va fi prima ei tabara.

Ne-am serbat si noi ieri la Aventura Parc de langa Bucuresti. Mare teapa . Bine ca nu ne-am agitat prea tare cu rezervari si am chemat in ultima clipa doar pe cine era prin Bucuresti (adica 2 familii cu copii) pentru ca nu este deloc un spatiu stralucit. Eu ma asteptam sa fie ca la Brasov unde eu am fost foarte impresionata... aici insa au doar 3 trasee de catarat (doar unul din ele pentru sub 8 ani) iar in rest totul este foarte ponosit si era si pustiu - ceea ce in final a fost OK, dar la inceput a fost tare demoralizant, cand am vazut cum arata intrarea era sa plecam de acolo. Ei, copii (toti 5 ) s-au distrat, s-au alergat pe acolo, s-au dat cu masinutele (cele 2 din 7 care mergeau), asta a contat. Pana si Sofia care in general e mai fricoasa s-a suit pe acolo, cu o casca mai mare decat ea .

Stefania a primit cadou iPod - eu nu am fost de acord cu ideea asta la inceput, mi se parea prea mica, dar in final s-a dovedit ca sotul meu a avut dreptate pentru ca nu si-l mai da jos din urechi de cand l-a primit. E incantata ca isi asculta muzica ei preferata - care nu stiu daca v-am spus dar e Manowar ca doar are cu cine sa semene fata . Serban a vrut sa o ia si la concert vineri dar m-am pus curmezis - in final imi pare rau pentru ca i-ar fi placut tare mult.

In rest totul bine, ma minunez ce domnisoara mare s-a facut, ia telefonul si suna la una dintre cele doua bunici (numai la ele stie numarul), se duce la ea in camera, inchide usa si se aseaza picior peste picior la sueta. E de milioane. In continuare ma fascineaza cat e de matura si de responsabila, daca o sa fie asa si pe viitor nu o sa am probleme cu ea.

Va pup si ne mai auzim.

Magic is any sufficiently advanced technology. - Arthur C. Clarke

3500+ km prin Norvegia

Mergi la inceput