Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Sa aveti o primavara frumoasa si plina de iubire,

Cu armonie-n casa,

Cu rosu-n obrajori si-n inima fiori.

Fiori de bucurie,

De drag si veselie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Va doresc la toate un inceput de primavara minunat, iar EA, primavara, sa vina totusi, cu zile senine, pline de soare si bucurie, flori si parfum de viata-noua!

si nu in ultimul rand, pentru ca sincer nu mai stiu daca am reusit sa va urez cele cuvenite de Anul Nou: sper ca intregul an 2011 sa fie mai bun si mai linistit... desi ma tem ca asta e ceva din categoria "vise" (sau visuri ?!)

in sfarsit, ma bucur azi de o zi ceva mai linistita, asa ca am reusit sa citesc ultimele noutati despre voi - spre deosebire de ultimele cateva ocazii, cand nu apucam sa intru bine ca deja venea ceva urgent (din categoria "termen de realizare: IERI ") si trebuia sa ies...

ce sa spun, ma bucur ca in general toata lumea e OK, ma bucur ca am nimerit sa intru tocmai intr-un moment asa special ca sa pot citi vesti de la fete care credeam ca ne-au "parasit"...

tudor e ok sa spun asa cu scoala, a terminat primul semestru cu medii de FB (dar ca note a luat si B-minus)
dar avem probleme cu disciplina, este tare neastamparat si agitat si vorbaretz - doamna a intrebat-o pe soacra-mea intr-o zi daca obisnuim sa ii dam cumva sucuri energizante sau prea multa ciocolata....
cred ca pe undeva se si plictiseste la scoala, pt. ca stie deja majoritatea lucrurilor (nu ca le stie perfect, dar le cunoaste deja si asta il face sa aiba asa un aer de superioritate pe care eu inmcerc sa il temperez cat pot)
isi face temele repede si constiincios, nu e nevoie sa il batem la cap si pt asta il apreciez enorm, pt ca frate-sau este exact opusul asa ca stiu de ce chin am scapat...

saptamana asta sunt amandoi acasa, au fost raciti.

evident, principalele lui preocupari sunt desenele animate, joaca la calculator sau, in lipsa celorlalte (ca incercam sa le limitam ca timp), tavaleala cu bogdan care de obicei se termina cu un pic de cafteala asa ca in joaca.
glumesc, evident ca se intampla sa se joace si frumos, de obicei cu Lego carti (septica cu socrii si mai nou i-am invatat sa joace Rentz - tudor deocamdata nu joaca singur, ci pe langa mine sau taica-sau)

tudor nu face inca nici un sport, spre rusinea noastra... dar cu toate activitatile pe care le are bogdan (engleza, pictura si handbal) avem practic toata saptamana ocupata si alergam de colo-colo. am zis ca probabil o sa mearga si tudor la handbal, insa deocamdata antrenorul a zis ca e prea mic. ma gandesc s-o mobilizez pe socrella sa il mai ducem la innot, dar astept sa se faca mai frumos afara intai.

eu sunt ok, am reusit sa ma mentin dupa ce am slabit anul trecut (deja abia ma mai vad dintre hartiile de pe birou... )

a si ca sa mai indulcim impactul acestei ierni prelungite, ne-am decis sa luam bilete la mare - tot in Albena ca e mai ieftin ca la noi in Ro!

pupici cu lipici la toata lumea: mamici, pitici mici si scolarei






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

La multi ani! Sa fiti sanatoase , fericite si fiecare zi sa fie o mare bucurie, alaturi de familie si de cei dragi!
Va pup si sa auzim numai de lucruri bune!
Magda si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Fie ca toate implinirile frumoase, sanatatea si spiritul acestei zile sa
va insoteasca pretutindeni.
Fie ca primavara iubirii sa va inunde sufletul cu bucurie si
cu parfumul tuturor florilor sale.
Va doresc un 8 Martie minunat!

Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Fetelor, e asa liniste pe aici...
Ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Sarbatoarea Invierii Domnului sa va aduca in case Lumina,
Dragoste, Intelegere Si Sanatate!
Paste Fericit!
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna fetelor,

Mai avem putin si intram in vacanta.

Ieri am terminat abecedarul si caietele suplimentare la romana.

La matematica mai avem cateva pagini din manual, caietele
suplimentare sunt terminate si ele.

Au trecut la recapitulari si citit la greu.

Nu imi vine sa cred ca mai avem putin si terminam clasa I. Parca ieri
vorbeam despre ce stilou cumparam, ce ghizdan este mai functional si altele
de gen.

Pe 7 iunie vor merge intr-o excursie de o zi. Calin abia asteapta.
Nu stiu exact traseul - ceva de genul vizitat Manastirea Ghighiu,
un muzeu din Ploiesti (cred ca al petrolului) si salina de la
Slanic Prahova. Tot la Slanic vor face si un picnic.

Pupici,

Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Dragele mele,

Desi nu prea mai scrie nimeni pe aici (cu exceptia lui Maadi ) cred ca ne amintim cu toatele de emotiile de acum 8 ani pe vremea aceasta . Pentru ca se apropie aniversarile tuturor prichindeilor si prichindutelor noastre, le doresc tuturor sa aiba parte numai de bucurii si sa aiba mult noroc. Eu ma gandesc cu drag la voi si nu imi vine sa cred ca au trecut 8 ani de cand ne cunoastem. Cu bune, cu rele, a fost frumos si sper sa avem cu toatele parte numai de bucurii in continuare de la copii.

Noi am facut deja o excursie de 1 zi, la olarit la Cosesti, dat cu tiroliana, planetariul din Pitesti etc. Asteptam vacanta mare (cred ca mai mult eu decat ea, m-am saturat de trezit la 6.30 ), serbarea (ca in iarna nu am avut parte, a fost fara parinti), plecatul in concediu - anul acesta ne intoarcem in Grecia, vechea noastra dragoste . A trecut cu bine clasa I, a fost frumos, chiar nu am de ce sa ma plang...

Va pup si numai bine,
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetelor,

Le urez si eu La multi ani tuturor copiilor si ma gandesc, la fel ca Dana, cand au trecut 8 ani ca parca a fost ieri.
Noi tot o mai alintam pe Maria "bebe", , poate si pt ca nu ne-am mai incumetat la un al doilea bb...

Suntem si noi pe ultima suta de metri cu scoala, joia viitoare avem serbarea - la noi se va organiza separat de festivitatile de la scoala, toate clasele I fac serbarea Abecedarului odata cu cea de sfarsit de an separat de restul scolii.
Am trecut cu bine peste clasa I, noi am avut emotii mai mari decat Mariuca . Si eu sunt multumita de evolutia ei, mai ales de faptul ca a inteles ca temele sunt ale ei si nu ale noastre , asa ca si le-a facut singurica, noi doar am verificat seara.
Prea multe activitati extra n-am avut, am continuat cu dansul si engleza, in vacanta o sa incercam si cu inot si tenis, asta daca o s-o convingem cumva, ca la tenis a declarat ca e racheta prea grea (desi i-am luat de 6-8 ani) si ca ea nu poate. Deduceti de aici ca e la fel de hotarata (ca sa nu zic incapatanata ) ca si pana acum si ca totul se face la noi dupa multe negocieri...

Asteptam vacanta, eu mai mult ca oricine, pt ca am avut un an infernal de greu, si mai este o gramada din el.

Am reusit sa pun si eu cateva poze de la inceputul scolii in album, daca vreti sa ne vedeti (sper ca urmatoarele sa nu fie in clasa a 8-a ) Mariuca.

Va pup,

Madi

Edit: cine se incumeta sa mai deschida un capitol pt juniorii nostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Am vazut-o pe Maria bobocica . Intre timp e aproape absolventa , dar tot e bine si asa.

De fapt, vroiam si eu sa urez tuturor copilasilor nostri la multi ani fericiti, cu multe impliniri si bucurii alaturi de voi, bineinteles !

A trecut primul an de scoala, de acum cred ca or sa zboare ceilalti ani.

Si eu sunt multumita de Maria. Nu e ea inca impacata cu temele pentru acasa, dar am gasit solutia: merge la after school, unde e alta poveste, ii place s aisi faca temele, scrie frumos si e mult mai atenta. Am dus-o acum spre final pentru a vedea cum merge, mai ales ca la anul sigur vom fi obligati sa apelam la after.

Nu cred ca am scris, dar noi in sem. II am schimbat scoala, nu pt. ca eram nemultumita, ci tocmai pt. a gasi o solutie in ceea ce priveste adusul de la scolaa. S-a ocupat tatal meu de asta, motiv pt. care am mutat-o la o scoala f. aproape de el. Am avut mari emotii cu adaptarea, dar a mers surprinzator de bine. Inca nu e ea impacata, pentru ca la cealalta scoala era colega cu cea mai buna prietena, iar invatatoarea era foarte mamoasa. Prin comparatie, daca o intrebi, declara ca nu o place foarte tare pe noua invatatoare, careia nu am totusi ce sa ii reprosez. Prima invatatoare avea grija tuturor si ii indruma in orice gest, vroia ca totul sa fie perfect si ii bibilea tot timpul. Noua invatatoare e destul de apropiata, dar ii mai lasa sa se descurce si singuri. Pt. Maria e benefic , cred eu. Pe d ealta parte, din ceea ce observ eu invatatoarea o place, o lauda, o incurajeaza (chiar Maria mi-a zis ca doamna o iubeste ), asa ca nu imi fac probleme.

Vinerea viitoare va avea serbarea abecedarului, deja saptamana asta vad ca nu le-a prea dat teme (de fapt au terminat si carti si culegeri si caiete speciale de ceva timp, deja).

A inceput sa citeasca, din proprie initiativa. E adevarat, ca nu constant, dar are doua carti incepute si cand isi aminteste mai citeste cate o pagina - doua.

Mie imi e cam groaza ca vine vacanta si copiii vor ramane toti cu mama. Poate gasesc ceva activitati pentru vara, dar mai greu s aii tina cineva toata ziua .

De la toamna va merge si Vladimir la cresa si sa vedem atunci cum vom face fata, cu trei copii de dus si luat din trei locuri diferite .

Aveam si cateva poze mai noi (adica de anul asta) pe aici: https://picasaweb.google.com/cornelianis/2011AprilieMai?authkey=Gv1sRgCPriganO7oXb5QE#
https://picasaweb.google.com/cornelianis/2011IanuarieFebruarie?authkey=Gv1sRgCLjCheDtpcb_Nw#
https://picasaweb.google.com/cornelianis/2010Craciun?authkey=Gv1sRgCIuFuOKlie7poAE#

Sper sa ne auzim mai des sau macar sa ne mai auzim pana in clasa a 8-a, vorba lui Madic.



Mergi la inceput