Gravidutze si mamici de Cluj - 157

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

ALINA - mii de felicitari pentru ca esti o mamica cu temele facute si cu un grad de implicarea maxim in cresterea puiutului tau!

Oana si printesa inimilor noastreMaria-Teodora (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

O zi frumoasa fetelor ,fug dupa mamaruta ,astazi am lasat o sa pape la gradi

SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007
http://cluj-poze.scope.ro/thumbnails.php?album=61
http://family.webshots.com/album/572388417dqdSls
http://picasaweb.google.ro/sanda252003



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

am revenit. nu pentru mult timp presupun ca alex vad ca are chef de joaca
Va scriu niste retete cu fructe
Banana cu scortisoara- 1portie
- o bucatica de unt, 1 banana mica coapta bine, curatata si taiata rondele, un pic de scortisoara, 2 lg. suc proaspat de portocale.
Se topeste untul in tigaie, se adauga banana si scortisoara si se soteaza cam 2 min. se pune si sucul si se mai lasa 2 min. se paseaza cu furculita.
Banana si afine-1portie
- 25 gr afine, 1 lg apa, 1 banana mica,curatata si feliata
Se pun afinele in tigaie impreuna cu apa si se fierb 2 min. sau pana se inmoaie. se paseaza cu blenderul impreuna cu banana.
Piure de piersici, mar si capsuni pentru reteta asta trebuie steamer adica aburitoru - 2portii
- 1 mar mare, curatat si taiat bucati, 1 piersica mare coapta bine, la fel bucati, 75 gr capsuni jumatati, 1 lg. cereale de orez
Se coace la abur marul cam 4 min. se adauga piersica si capsunii si se mai lasa 3 min. se paseaza cu blenderul si se adauga cerealele.
Iaurt cu fructe - asta e simplu
- se alege un fruct copt bine, de ex. piersica, mango sau combinatie de mango si banana, 2 lg. de iaurt gras, sirop de artar optional.
Se paseaza fructul si se amesteca cu iaurt. se adauga siropul de artar daca se doreste sa fie mai dulce.
Eu imi fac niste pofte pe aici
revin. vreti nu vreti...

dieta rina
11.02.2010-76.7 kg
14.04.2010-68.7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

alina, eu nici albus de ou, nici miere, nici capsuni nu i-as da inainte de un an.

Paula cu Mihai 27+ si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

albus si miere nici eu, chiar daca in cartea asta apare si albusul. la capsuni nu vad care ar fi problema, ii decojim de seminte si gata la fel si kiwi sau banana.


dieta rina
11.02.2010-76.7 kg
14.04.2010-68.7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dragele mele am nevoie de ajutorul vostru.
In curand Maria implineste 3 ani si as dori sa ii organizez o petrecere la un club care sa aiba curte amenajata si pentru copii si pentru parinti.Stiti de asa ceva?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Am revenit.
Linte si cartof dulce
- o jumatate de ceapa mica, 100 gr morcov tocat, 15 gr. telina tocata(verde), 1 lg. ulei, 50 gr. linte rosie, 200 gr. cartof dulce, 400 ml. supa de legume sau de pui.
Se soteaza ceapa, morcovul si telina in ulei cam 5 min. sau pana se inmoaie. se adauga lintea si cartoful dulce apoi se pune si supa. se aduce la fierbere, se da focul incet si se fierbe acoperit 20 de minute.
Se paseaza cu blenderul.
Cartof dulce cu suc de portocale
- 1 cartof dulce mediu, 2 lg. suc portocale proaspat, 2 lg lapte
Se coace cartoful pe o foaie de copt in cuptor aprox. 1 ora sau pana intra bine furculita in el. se raceste putin, se scobeste miezul si se amesteca bine cu sucul de portocale si cu laptele.
Cartof dulce cu spanac si mazare
- 20 gr unt, 50 gr praz feliat fin, 1 cartof dulce(cca 375 gr) taiat bucati, 200 ml apa, 50 gr mazare congelata, 75 gr. frunze baby de spanac adica nu cotoroaie de alea mari de spanac cum gasesc eu pe piata - frunzele trebuie spalate bine si li se taie partile tari.
Se topeste untul in tigaie si se soteaza prazul 2-3 min. se adauga cartoful dulce. se toarna apa, se aduce la fierbere, se acopera si se fierbe 7-8 min. se adauga mazarea si spanacul si se mai lasa 3 min. se paseaza bine.
Treaba cu mazarea e mai complicata la noi ca eu inca nu am gasit mazare congelata care fierbe in 3 minute la englezi probabil se gaseste

dieta rina
11.02.2010-76.7 kg
14.04.2010-68.7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuta23 spune:

salutare gasca!!!

mai fetelor oare ce-i cu depresiile astea??????? si pe mine ma apuca mai ales cand ma uit la poze si ma gandesc la aparatele profi

gaby cu ce te-=ai cadorisit????
la ce fete cuminti ai poti sa le lasi sa doarma si sa pleci la shoping

anca, adriana sa purtati gecile cu mare drag
Sorana e domnisoara , ce mai ....avem pretentii

alina ce buna esti tu la casa omului
tare bine imi prind mie retetele

gaby tot asa papa Sara??/
eu de 3 zile am inceput sa ii dau vitamina c lui Dragos si parca se vede
aseara a papat o pulpa de pui intreaga
dimineata a ciugulit putin, insa la amiaz a papat o farfurie de supica cu 2 galuscute , cu morcovi plus o jumate de pulpa de pui....radiam de fericire

acuma ns ce sa spun , sa fie de la vit c sau isi da drumul la papat

oana cand ne mai pui ceva poze cu Maria

ramo ce mare si furmoasa e Beea
cum papa????

va sarut



Elena , mamica lui Dragos Stefan (9mai2007) si Iulia Anamaria (16 sept2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Eu am depresie de la atita stat in casa! OAre trebe sa stau non stop? Nu are temperatura, dar iesri a zis dr sa nu iesim afara... cit? Are otita medie, pt cine nu a fost atent



Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Continuam cu verdeturi. de va saturati de mine ziceti HO!
Trio de conopida, ardei rosu si porumb dulce-4 portii
Intotdeauna porumbul se da prin mouli am cautat pe net si e ca o masina de macinat nuca sau razatoare de ciocolata si alte minuni. asta ca sa scapam de cojile porumbului.
- 100 gr conopida rupta in floricele , 120 ml lapte, 50 gr branza Cheddar, 25 gr ardei rosu tocat, 75 gr porumb congelat
Conopida se pune intr-o craticioara impreuna cu laptele, se acopera si se lasa sa fiarba cam 8 min. pana se inmoaie. Se adauga branza rasa, se amesteca pana se topeste branza. Se fierbe in alta craticioara ardeiul cu porumbul cca 6 min. pana se inmoaie. se scurg. se amesteca toate si se fac piure.
Conopida cu branza -5 portii
- 175 gr conopida, 15 gr unt, 1 lg faina , 150 ml lapte, 50 gr branza Cheddar, Edam sau Gruyere rasa
Se spala conopida se rupe buchetele si se pune la steamer cam 10 min. Intre timp pentru sosul de branza se topeste untul in craticioara se adauga faina pentru a face o pasta fina. se adauga incet laptele amestecand cu un tel pana se ingroasa. se ia de pe foc si se adauga branza. se amesteca pana se topeste branza.
Se pune conopida in sos si se paseaza, cu blender pt bebei mici, cu furculita pt bebei mari.
Conopida de asta si eu vreau
Gratin de dovlecei -6portii
- 1 cartof mediu taiat bucati, 175 gr dovlecei feliati, o bucatica de unt, 40 gr. branza Cheddar sau Gruyere, 4 lg. lapte
Se fierbe cartoful pana se inmoaie. se pun la steamer dovleceii cam 6-7 min. se scurge cartoful, se adauga untul si branza si se amesteca pana se topeste. se pun la blender mixtura de cartof, dovleceii si laptele-pt bebeii mici sau se paseaza cu furculita pt cei maricei.
Ies ca ma striga alex e ora pt piureul de fructe
O sa revin cu o supa minestrone si cu retete cu peste si carne.



dieta rina
11.02.2010-76.7 kg
14.04.2010-68.7 kg

Mergi la inceput