Semne ale autismului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mihaela, mi s-au inmuiat picioarele de cand te-am citit. Mai mult nu am putere sa spun, eu totusi sper... Ma tot leg de faptul ca Dragos vine la noi, se cere sa se joace cu noi, se uita in ochii nostri cand il strigam, se joaca cu alti copii, este de-a dreptul prietenos (adica se cam baga in jocul copiilor mari). Nu-i place sa stea singur in camera, plange si rade daca ne jucam cu el. Insa nu vorbeste. Am citit mai multe acolo unde m-ai trimis eu, am sa mai citesc, poate sunt lucruri care-mi scapa, numai stiu. Multumesc oricum de ajutor!

Bebeaca, multumesc si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Pai tot ce spui tu acum e foarte bine ... chiar foarte bine! Deci nu are probleme cu socializarea. Si cum se joaca cu copiii? Joaca prins-a cu voi sau alti copii? se ascunde ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Mihaela, mi s-au inmuiat picioarele de cand te-am citit. Mai mult nu am putere sa spun, eu totusi sper... Ma tot leg de faptul ca Dragos vine la noi, se cere sa se joace cu noi, se uita in ochii nostri cand il strigam, se joaca cu alti copii, este de-a dreptul prietenos (adica se cam baga in jocul copiilor mari). Nu-i place sa stea singur in camera, plange si rade daca ne jucam cu el. Insa nu vorbeste. Am citit mai multe acolo unde m-ai trimis eu, am sa mai citesc, poate sunt lucruri care-mi scapa, numai stiu. Multumesc oricum de ajutor!




Delia,pe o scara de la 1 la 10,autismul are multe forme....la fiecare copil se manifesta altfel....dar,desi imi doresc din suflet sa nu fie si la voi,chiar daca este,aveti avantajul ca sunteti micuti ca varsta si se poate recupera mult mai usor!cu cta se lucreaza cu copilul mai repede ,cu atat recuperarea este mai usoara!
eu zic sa nu mai astepti pana in mai,ia-ti puiul si fugi cu le la bucuresti,pt o ecaluare complexa si sa va apucati de lucru!
daca te hotarasti,da-mi un pm,pt detalii!
hai fruntea sus,e o lupta,dar cu siguranta o veti cstiga!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Sibyle, se ia de mana cu ei, le imita miscarile. Cu verisorii lui face exact ce fac si ei (sare in pat, alearga, se joaca cu mingea). Ne jucam si noi acasa "cucu-bau", ii place, alearga sa se ascunda, asteapta sa fie descoperit. Isi mai trage cate o paturica pe cap in ideea de a se ascunde de noi. Are ceva maimutoi de plus preferetae, doarme numai cu ele. Daca ar fi sa citesc articolul de pe DC, Dragos nu se incadreaza aici, mai putin cu faza ca nu vb. Acum de exemplu trage de mine sa-i asamblez sinele de la trenul electric.

Mihaela, vreau demult sa ajung la d-na dr Magureanu. Culmea este ca am cunoscut un copil diagnosticat cu deficit de dezvoltare pervaziva (geva in genul acesta) si vorbea perfect (chit ca a inceput sa vb tot mai tarziu). De fapt, asa m-am hotarat sa ajung la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Mihaela, vreau demult sa ajung la d-na dr Magureanu. Culmea este ca am cunoscut un copil diagnosticat cu deficit de dezvoltare pervaziva (geva in genul acesta) si vorbea perfect (chit ca a inceput sa vb tot mai tarziu). De fapt, asa m-am hotarat sa ajung la medic.




exact ce-ti spuneam,autismul se manifesta diferit,unii copii sunt verbali,altii nu...
daca-mi permiti,eu am avut o eperienta neplacuta cu Magureanu....este un doctor foarte bun,dar o depaseste Autismul...mie mi-a spus despre Mihai:i-al acasa,obisnuiste-te cu ideea,asa va fi toata viata....
daca-mi permiti,eu ti-as recomanda,echipa de Obregia,noi chiar avem coordonator de acolo....ma rog,este doar experienta mea,tu mai fa sapaturi si decizi...

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mihaela, daca nu sunt prea personale intrebarile, (poti sa-mi raspunzi pe PM) care au fost semnele la Mihaita? Am mai citit pe blogul tau (cam din vara), insa nu m-am dumirit. Din poze este extraordinar de expresiv, rade, se uita la voi, pare sa se inteleaga cu surioara. Si totusi: ce anume/cand/cum s-a produs declicul la voi? Faptul ca nu vorbea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Mihaela, daca nu sunt prea personale intrebarile, (poti sa-mi raspunzi pe PM) care au fost semnele la Mihaita? Am mai citit pe blogul tau (cam din vara), insa nu m-am dumirit. Din poze este extraordinar de expresiv, rade, se uita la voi, pare sa se inteleaga cu surioara. Si totusi: ce anume/cand/cum s-a produs declicul la voi? Faptul ca nu vorbea?




poti sa ma intrebi orice,fara nici o problema
vb era ultima problema pt mine,insa dintr-un copil,vesel,iubaret,atent,care vb adecvat varstei de un an si 2-3 luni,a devenit un copil,care nu mai socializa,nu mai vb,nu mai manca singur,nu mai bea singur...ii placea doar sa se uite la tv(reclame),sa rasfoiasca reviste,sa faca jocuri repetitive.....singura forma de manifestare,era urletul,tipatul....nu mai puteam merge niciunde cu el si nici noi in casa nu puteam primi persoane...

acum lucrurile s-au mai schimbat dupa 2 ani de terrapie....
pozele...nu vrei sa stii ce greu il prindem sa-i facem o poza....ca sa reusim o poza,trebuie sa afcem 5-6...
e mai receptiv,vesel,sociabil,se joaca cu noi,cu sora lui,insa nu prea initiaza el jocul...

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mihaela, si lui Dragos ii plac reclamele. Insa in aceeasi masura se uita si la desene animate sau la filme cu animale (daca incercam sa ii explicam noi, chit ca habar nu am ce intelege el). Jocuri repetitive... si lui Dragos ii place de exemplu sa asambleze si sa stranga trenuletul electric, sa se joace la jucariile lui gen "micul mester". Seara devine vorbaret si tot spune "mama", "papa", "caca", "apa" si asa ce mai avem ceva sanse sa spuna si altceva. Are schema corporala, stie sa arate diverse pe revista daca ii spunem in mod repetat. Ce-ar mai fi de spus? El asa a fost de la bun inceput, nu am vazut nicio schimbare semnificativa. Ba, as putea sa spun ca decand avem tratamentul vb mai mult. Destule pe limba lui, insa pentru mine este progres neorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Delia,ma rog pt voi sa fie doar un retard pe limbaj....si atat!
dar pt linistea ta,mergi si fa-i o evaluare complexa!
daca mai ai intrebari,sa nu eziti!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@blackgirl0, ce anume ti-au spus, mai exact, medicii care au vazut copilul? Banuiesc ca unul din ei din Brasov; te-a indrumat spre investigatii specifice autismului? Spre un coleg specializat in autism? Spre psihoterapeut specific? Daca nu, e de bine, zic eu. Copilul tau pare sa aiba chiar o usoara intarziere de limbaj, nimic altceva. Cu cat scri mai mult despre el, cu atat ma convinge mai mult. Dar as vrea sa stiu si parerea NPI-stului, pls!
Oricum, bafta multa! Esti de admirat, multi parinti de copii diagnosticati nu iau in serios afectiunea, fie ca e vorba de spectru autist sau de retard, pe cand tu vrei sa sti exact ce se intampla...

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput