Plante nepretentioase de balcon

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Roli25,
Daca nu ai balconul insorit toata ziua petuniile si muscatele sunt cele mai rezistente.Petuniile daca stau chiar toata ziua in bataia soarelui se trec repede si se usuca, daca mai si cat eun pic de umbra te vor tine pana la toamna. Muscatele nu sunt pretentioase, dar totusi lasate peste iarna in balcon ingheata si nu le mai ai anul urmator. Inaintea inghetului le poti baga in casa, dar in loc racoros, un hol ceva, numai sa nu inghete.
Eu am avut petunii cand am stat la bloc , le-am plantat in jardiniere de=a lungul balconului si cand am vazut ca au crescut prea mari si florile devin mici le-am taiat -cate una da si una nu- sa nu raman fara nici o floricica. cand si-au revenit alea taiata, adica au inceput iar sa infloreasca le-am taiat pe celelalte care au scapat de la prima tunere. Si uite asa se indesesc, fac flori frumoase tot timpul si nici nu sunt greu de intretinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Christel multumesc pentru pont, iar faza cu bucataria cu mararu si patrunjelu este tare.Asa ai mereu proaspat si nu trebuie sa cumperi.Eu i-au congelat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Pentru interiorul balconului mi se par cele mai potrivite calanchoe. Nu necesita mare ingrijire si sunt de diverse culori: roz, galbene, rosii, grena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu am plantat seminte de toate florile prin aprilie. Acum jardinierele sunt pline de verdeata, dar flori abia acum mijesc. Jardinierele le tin pe jos, ca nu am reusit sa luam suporti sa le mintam pe balustrada, cum as fi vrut.
Soare am doar vreo 2 ore dimineata direct pe jardiniere si inca vreo 2 ore pe balcon, desi e sud. Am un bloc in fata. Nu-i bai, ca nu am probleme in zilele caniculare.
Cand stateam in apartamentul vechi si aveam soare direct pe flori, in iunie jardinierele erau multicolore.
Asta e anul asta. La anul, sper sa avem buget de flori pe care sa le plantez, sa nu mai astept pana dau semintele.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

TweetyGeo kalanchoe este o planta foarte frumoasa , dar din pacate nu poate fi expusa direct razelor soarelui, iar eu am in balcon soare foarte puternic(bine atunci cand e soare ca daca nu e soare atunci ploua ), asa ca am una da in casa, mi-ar fi placut sa pun in jardiniere asa cum sunt ele de mai multe nuante, ar fi fost frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunifericita spune:

Noi am pus patrunjel si marar in niste jardiniere.Mararul nu prea a mers,dar patrunjelul ,foarte util a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Am luat muscate, 4 culori superbe, abia astept sa le inmultesc. Si piesa de rezistenta pe care mi-o doream de mult, un leandru mare cu o puzderie de flori roz. Sunt tare mandra ca am reusit sa-l gasesc la un pret foarte mic, e adevarat nu in oras ci pe DN1 spre Ploiesti.
Sper sa-i mearga. Vanzatoarea zicea ca nu are nevoie de soare direct pe el. Eu am balcon insorit doar dimineata si zicea ca e ok.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput