Caut o carte!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Si eu caut o carte pentru copii sau o povestire dintr-o carte pentru copii - erau ca personaje 2 fetite -Luna Betiluna si Dora Minodora, daca puteti sa-mi spuneti macar cum se numeste, in cazul in care isi aduce aminte cineva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

pentru mcm: "Luna Betulina si Dora Minodora" (acesta este titlul unei intregi serii daca nu ma insel). Autoarea: Anamaria Smigelschi. Editura: Ion Creanga. Daca tastezi titlul pe orice motor de cautare, vei gasi link-uri de trimitere catre anticariate din care poti achizitiona diverse numere, versiuni etc. Sper sa-ti fi fost de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

va rog, putin ajutor !

fetei mele ii trebuie pentru scoala 'Pravale baba" de Ionel Teodoreanu si va rog frumos daca o are cineva in format electronic sau daca stiti un site unde o pot gasi, va rog sa-mi dati un semn.
am incercat la librariile din zona noastra si nimic, nici macar la biblioteca scolii nu o au.

multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Unicorn42 spune:

Imi fac si eu curaj sa va intreb de o carte.. ma gandesc ca voi ati putea sa o stiti.

E vorba de o fetita pe care o cheama Craitza, toata actiunea cartii se petrece in visul ei si contine multe multe flori.. dar singura chestie concreta pe care mi-o amintesc este un "lan de magnolii" - chiar asa era exprimarea.

Editia mea avea o coperta verde.. atata mai stiu :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcm

Si eu caut o carte pentru copii sau o povestire dintr-o carte pentru copii - erau ca personaje 2 fetite -Luna Betiluna si Dora Minodora, daca puteti sa-mi spuneti macar cum se numeste, in cazul in care isi aduce aminte cineva....


Luna Betiluna s-a re-editat, la Editura Paralela 45, deocamdata Luna Betiluna, Dora-Minodora si gradina, dar urmeaza si celelalte

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Tipa care face avort cand are sarcina foarte avansata? Ca sa se razbune pe copil din cauza ca tatal a fost un nemernic?
Ca eu pe asta o caut si nimeni nu stie sa imi zica despre ce carte e vorba?



Explore. Dream. Discover.


Dincolo de miezul-noptii sau de cealalta parte a miezului noptii, ceva de genul asta e in titlu. Asta daca nu ma insel. Am vazut si un film facut dupa cartea respectiva

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Andra, merci!!! Stiu ca unchiul meu are asa ceva in biblioteca (desi eu tin minte ca am luat cartea cu actiunea asta de la altcineva ) si mie prin adolescenta imi picau in mana vrute si nevrute :)). Acuma si daca gasesc cartea, nu is convinsa ca ma mai impresioneaza ca atunci, dar macar sa scap de-o grija .



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput