Nu stiu ce sa fac!

Nu stiu ce sa fac! | Autor: Relinicolae

Link direct la acest mesaj

Sunt o mama singura ,am o fetita care acum este adolescenta14 ani.De aproape 2 ani am cunoscut un barbat care mi-a ascuns ca este casatorit. Timpul a trecut am petrecut si bune si rele impreuna,fata stie ca este casatorit si ca mi-a promis ca divorteaza. De la un timp fetita mea nu mai este copilul pe care il stiam eu, imi vorbeste mereu pe ton de cearta, nu ma asculta, mereu nervoasa...Mi-e frica ca toate aceste lucruri sa nu se intample datorita faptului ca eu ma complac in relatia cu acesta barbat tot insurat si de aceea ea sa nu ma mai respecte sau sa fie doar toane de adolescenta. Va rog dati-mi sfaturi,ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Nu cred ca are legatura cu situatia ta schimbarea de comportament,e pur si simplu adolescenta,si eu am parte de acelasi comportament din partea baiatului meu,care are aproape 13 ani.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

cred ca pur si simplu varsta pe care o are isi spune cuvantul ... la fel intampin si eu greutati cu baiatul de 13 ani .... nu cred ca are vreo legatura cu acel barbat
multa bafta in rezolvarea problemelor

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 22 kg, mai am 8 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

www.phenforum.com/ticker/img,44,81,0,kg,95,73,65,/weight.png" target="_blank"> "grasa devine slaba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dar care este atitudinea fetitei tale fata de partenerul tau ? s-a schimbat sau nu ? dar el cum se comporta fata de fetita ta ? locuiti impreuna ?

roaga-te din tot sufletul sa fie doar toanele varstei si sa nu existe alte probleme, mult mai grave (anturaj nepotrivit, probleme la scoala, indragostita de cine nu trebuie, etc.)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relinicolae spune:

Va multumesc pentru vorbele spuse.Corina m-ai intrebat de atitudinea fetei mele, e o intrebare pertinenta.Sigura nu pot fi, dar ea e mult mai isteata decat mine si vede lucrurile foarte clar, nu o deranjeaza deloc, daca merge merge, daca nu ,nu. Eeee aici cred ca apare problema mea, eu nu mai am deloc incredere in el decand am aflat ca ma minte{mai precis fostul meu sot a avut mare contributie la pierderea increderii mele in barbati}. Ne-am despartit de cateva ori, dar sunt naiva si indragostita {la 43 de ani e cumplit CREDETI-MA}si ii mai dau sanse, vreau sa ma rup dar nu pot. Tot eu sufar enorm de fiecare data, cred ca trebuie sa recunosc MI-E FRICA CA VOI RAMANE IAR SINGURA. Bineinteles ca exista Thea ,fata mea care are mare nevoie de mine, dar sunt egoista daca vreau si eu sa iubesc si sa fiu iubita? M-ai intrebat daca locuim impreuna, da si nu,este la mine doar cand fuge de acasa, bineinteles ca nu recunoaste asta dar eu simt ca asa este.Sunt multe de spus si nu vreau sa ma autovictimizez si nici sa va plictisesc,cred ca trebuie sa am putere sa iau o decizie definitiva, sper ca Dumnezeu sa nu fie suparat pe mine ca sunt asa pacatoasa si sa imi dea putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

vorbeste cu ea, cere-i sa-ti spuna ce simte si ce crede fara sa o certi sau judeci

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Toanele fetei tale se trag de la varsta. Toti copiii isi manifesta personalitatea, si-o exerseaza. O fac pe cei care le-o permit, deci, in primul rand, pe parinti. Daca o fac in gasca lor, sunt exclusi. Parintii nu-i alunga, asa ca....sunt primii expusi.
Treaba asta se trateaza (de parinti) cu mult tact. Suficient de intelegatori, dar suficient de fermi, parintii trebuie sa-si manifeste autoritatea "sefului de trib", de care depinde adolescentul. Legea o stabileste parintele, iar copilul trebuie sa-si creasca abilitatea de negociere, in folosul propriu. Daca adolescentul nu mai are decat nervi, fitze si chef de cearta, trebuie sa cunoasca si reversul monedei, pentru ca in viata e clar: ce semeni, aia culegi.

Nu cred ca ai de dat explicatii despre relatia ta cu un barbat. Daca esti parinte, nu inseamna ca ai vreun handicap, ci ai drepturi ca orice alt om. Trebuie sa transmiti foarte clar acest mesaj fetei tale, drepturile tale de om trebuiesc respectate, inclusiv de copilul tau. Dar, tot atat de adevarat este si faptul ca situatia ta este complicata si, chiar daca provine din necunoastere, este complet eronata. Traiul cu un barbat insurat cu alta femeie este o greseala, iar exemplul dat (transmis) este elocvent. Este posibil ca fata ta sa-si formeze o parere despre tine, care nu te avantajeaza; in plus, atunci cand va fi "la inghesuiala", te va ataca cu ce ai tu mai slab, chiar daca nu s-a manifestat niciodata pana atunci. Mai pe romaneste: e greu sa faci educatie cuiva care stie ca traiesti intr-o greseala.

Un parinte trebuie sa fie foarte puternic, ca sa transmita siguranta adolescentului, mai ales in cazul tau de parinte unic; iar puterea nu se cladeste din greseli. Sfatul meu este sa iei o pauza in relatia ta, iar in pauza domnul sa-si rezolve problemele. Cu el sau fara el, fata ta trebuie sa paraseasca nesiguranta pe care i-o transmiti, iar tie iti trebuie toata energia pentru a fi puternica.


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relinicolae spune:

Rufus iti multumesc pantru sfaturi. Da ai perfecta dreptate in tot ce spui, dar nu e deloc usor mai ales cand esti singur si nu stii ce sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ewka spune:

eu nu iti pot da nici un sfat decit sa ai incredere in Dumnezeu,sa vorbesti cu fetitza ta ca si cu o prietena si sa fii convinsa ca vei gasi SIGUR pe cineva care sa te iubeasca si sa te inteleaga.Ewka


mama de ricc si speram un bebe cit mai curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Relinicolae

Rufus iti multumesc pantru sfaturi. Da ai perfecta dreptate in tot ce spui, dar nu e deloc usor mai ales cand esti singur si nu stii ce sa faci.


tocmai ti s-a spus ce sa faci si ai zis ca si tu stii ce trebuie sa faci: sa te desparti de domnul. tu nu vrei sa te desparti de el pentru ca ai 43 de ani si ti-e teama ca nu vei mai gasi un altul? dar sotia lui poate are tot pe-acolo ca varsta, ea de ce ar trebui sa fie in aceeasi situatie? barbatul ala va are pe-amandoua, voi nu aveti nici-un barbat, va foloseste pur si simplu. daca sunteti de 3 ani impreuna, a avut timp berechet sa divorteze, daca ar fi avut de gand. dar nu are.

reciteste ce-a scris Rufus, ti-a vorbit cu blandete si cu intelepciune, nu mai e nimic de zis in plus. stii ce ai de facut, mai ramane sa si faci. iar principalul motiv este, desigur, ce model de viata oferi fetei tale? daca vine acasa la 16 ani cu un barbat insurat, ca il iubeste si ca ala i-a promis ca divorteaza, tu ce o sa faci? ce vei spune? de fapt, cine te va mai lua in seama cu sfaturile tale? o setezi pentru esec, pur si simplu, asa ca renunta la egoism si fa ce trebuie sa faci. fericirea ta nu sta intr-un mascul impartit cu una sau cu alte noua, ca nu ai tu de unde sa stii cate duce el cu presul.

Mergi la inceput