Bravo Sabina, Artu! Flori liliac mai-iun-2010 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Pai, Rocsy, daca putem face ceva pentru bucuria ta, super! Postam atunci!

Roxy, te rog frumos, Sabina nu e grasana, e bucalata!

Claudia, bun venit printre noi, lasa emotiile ca nu muscam. Nu stiu sa iti zic cum e cu cm la praevia mea insa te rog ai grija si nu exagera cu nimic. Eu am inteles acum ca nu e suficienta in cazurile astea doar dorinta si vointa de a fi ok; natura are si ea ceva de spus.

Flory, in termeni medicali, dupa spusele pediatrului nostru din Ro, Sabina este un prematur mare, daca e sa luam in considerare varsta nu kg sau lungime desigur.

Nati, papusica ta e sigur bine, o sa vezi; e si ea mai lenesa! Cand vad acum cat doarme Sabina ma gandesc ca daca acum nu are prea multa treaba cu atata informatie in jurul ei, iti dai seama de monotonia din burtica... plictisitor nu alta.

Hai sa ma mai laud un pic; cand devin enervanta sa ma trageti de maneca, ok?
Este Sabina o superba fetita, cuminte si linistita de iti vine sa staaaaai toata ziua sa te uiti la ea. Mi se intampla sa stau si o ora dupa ce mananca cu ea in brate sau in pat langa mine si sa ma amuz si sa o pup si sa ma bucur de ea. Nu stiu cum o sa fie mai tarziu insa am vazut ca si bebeii mici plang. Am vazut asta in spital ca era cate in bebe plangacios o noapte intreaga. Ea nimic. Chitaie si se misca atunci cand ii e foame apoi sta cuminte; cand e treaza sta si se "uita" dupa lumini, umbre, asculta cu atentie ce se intampla in jurul ei.

un we fain tuturor!

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Am fost si noi la eco in seara asta , mai mergem sambata viitoare ca vineri nu am mai gasit loc.

Totul pare roz, colul lung de 3,94 cm, uterul ok la monitor , valori mici la frecventa CU (maxim 10), frecventa inimioare bebei ok, masuratori in grafic, si bebei aproape egali, fetita cu putin avans (2100 g) fata de baietel (2050 g) dar nesemnificativ, tinand cont si de erorile mari ale eco.

Ruxi 33 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:


Sabina ei, nu am vrut sa supar mamica de fetitza frumoasa....grasuna in sensul bun al cuvantului.....eu ma asteptam sa fie mai slabutza la greutatea aia. Sa creasca mare, sanatoasa si bucalata. Imi pare bine ca e cuminte.

Bubu zic ca nu mai inteleg nimic pentru ca in urma cu doua saptamani avea 2560 grame si in urma cu patru saptamani avea 1560 gr. Asa imi trebuie daca merg in mai multe locuri s-o masor pe fata. Luni merg din nou la ginecoloaga mea...vedem cat are si atunci.

Roxy 36+ cu Diana AMR 3+ sapt


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rosanne


Sabina ei, nu am vrut sa supar mamica de fetitza frumoasa....grasuna in sensul bun al cuvantului.....eu ma asteptam sa fie mai slabutza la greutatea aia. Sa creasca mare, sanatoasa si bucalata. Imi pare bine ca e cuminte.

Bubu zic ca nu mai inteleg nimic pentru ca in urma cu doua saptamani avea 2560 grame si in urma cu patru saptamani avea 1560 gr. Asa imi trebuie daca merg in mai multe locuri s-o masor pe fata. Luni merg din nou la ginecoloaga mea...vedem cat are si atunci.

Roxy 36+ cu Diana AMR 3+ sapt


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru



Conteaza sa fie acelasi dr si acelasi eco.
Unii doctori sunt mai indulgenti, altii mai zgarciti cu masuratorile.
Si dr meu cand il intreb care e marja de eroare zice ca +/- 300 g, dar la mamicile de la noi de la odisee am vazut si -500g.
Asa ca cu greutatea nu are rost sa te stresezi deloc ca erorile aici sunt prea mari.

Ruxi 33 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Rocsy, bubu, arturica, pentru incurajari. Saptamana viitoare merg la eco, sa vedem ce ne mai zice medicul.

Arturica, fetita, sa fie asa si in continuare, cumintica si papacioasa!

Ma intind si eu ca e si timpul de somnic. fetele.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Am fost si noi la eco in seara asta , mai mergem sambata viitoare ca vineri nu am mai gasit loc.

Totul pare roz, colul lung de 3,94 cm, uterul ok la monitor , valori mici la frecventa CU (maxim 10), frecventa inimioare bebei ok, masuratori in grafic, si bebei aproape egali, fetita cu putin avans (2100 g) fata de baietel (2050 g) dar nesemnificativ, tinand cont si de erorile mari ale eco.

Ruxi 33 + cu
AMR ... cine stie ?


Felicitari pentru vestile bune si bebeii in grafic. E frumos ca cresc armonios!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Multumesc Nati

Ruxi 33 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Hop si eu, la vreme de seara, dupa o zi destul de plina! Nu stiu ce si cum o dau.. dar numai de agitatie am parte.

Sabina, merci pt. raspuns - difera de la caz la caz deci.
Supozitoarele cu glicerina - necesare inainte, sau dupa, cum e cazul tau? Imi dau seama ca in cazul tau (urgenta) nu s-a mai facut nimic, nu? nici clisma...nici supozitor?
Pt dermatita ta nu e indicata vestita SUdocrem ? Intreb si eu... e tot un fel de iritatie de scutec, nu?
Aceste aleze sunt un fel de tampoane, nu? Dupa ceza ti-au pus tampoane cu vata si tifon, de care spun fetele, sau tocmai aceste minunate aleze, la care te-ai iritat?

Rocsy: nu pot spune 100% ca ceea ce am auzit era un pleoscait din inotul lui bebe...insa asta am constientizat la nivel mental: ca e un plescait de apa... dar nu mi-am pus problema sa intreb si pe alte gravi (voi) daca e o chestie comuna. Cred ca tine de cum ii percepi miscarea: dak o imaginezi si cu sonor:)!



Marlena (Mary)33+cu minune de Tudor Mateo



AMR 6 saptamini

Doamne Ajuta-ma sa ajung aproape de termen iar baietelul sa fie sanatos si cumintel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Hello burtici!

Eu iar bantui pe net la ore tarzii, ca o pasare de noapte. Azi am fost prin oras si am facut ultimele cumparaturi pentru bagajul de spital. Acum mai trebuie sa ma mobilizez sa le selectez si sa le adun pe toate la un loc, in geanta. Mi-am luat azi si o pereche de balerini cu un numar mai mai mari, cam de bunicuta, ce-i drept, insa atat de comozi, ca nu-mi venea sa cred ce bine ma simt cu ei in picioare. Pentru o luna de zile nici nu avea rost sa investesc in nu stiu ce incaltari mai frumoase, dar mai mari...

Laurita, felicitari pentru stabilirea exacta a detei nasterii! Ce putin mai ai pana te intalnesti si tu cu minunea ta...

Nana, saracuta de tine, ce probleme ai cu somnul... as vrea sa existe ceva care sa te ajute sa dormi... Daca adormi tarziu nu reusesti sa dormi mai mult dimineata? Eu una asa vad ca functionez... Noaptea nu pot sa adorm decat pe la 4, insa a doua zi nu ma trezesc inainte de 12, 13. Cat despre sforait... al tau sot nu sforaie? Ca din cate citesc eu aici, si de la celelalte fete, barbatii devin tare sensibil la sforaitul nostru de sarcina... Doamne iarta-ma! Noi sforaim cateva luni in viata, ei o viata intreaga, si tot ei se plang?


Corina, ma bucur ca te-ai simtit bine la sedinta foto. Si eu aveam de gand sa fac una, insa nu am facut-o tocmai pentru ca nu imi place sa stau la pozat. Ma simt ridicola de obicei, iar acum, cu burtoiul, cred ca nu as fi fost deloc in elementul meu. Cu toate astea, tare mi-ar fi placut sa am si eu cateva poze profi cu Maia in burtica. Cand ai fotografiriile, te rugam sa ni le arti si noua!!!

tigruta, e cam normal... tot ce simti cand te ridici din pat. Mie mi se intareste burta si cand ma intorc de pe o parte pe alta, si am si dureri inghinale, iar din cate am inteles de la fete, cam toate experiementeaza genul asta de neplaceri. Da' ce sa-i faci? Asta e... mult a fost, putin a mai ramas. Felicitari pentru schimbarea prefixului

Rocsy, referitor la drumurile nocturne la baie... pe bune daca nu asa imi zic si eu Dupa care ma consolez, pe final, ca voi fi mai usoara... Nici eu nu aud zgomote din burtica, dar sotul meu a zis ca a auzit pleoscaituri din care descri tu cand statea cu urechea la burta.

Sabina, groaznic ce descri tu acolo cu dermatita. Brrrr... Sper sa te vindeci repede Ti-am zis eu ca sunt sigura ca duminica veti pleca acasa!!! Ai vazut c-am avurt dreptate? Ma bucur mult, mult, pentru voi.

Carla, tinem pumnii ca mazarichile tale sa ia cat mai repedein greutate! Bine ca sunt pe drumul cel bun!

Sorana, uf... imi inchipui cat iti e de greu sa-l vezi pe Matei plangand. Insa nu te invinovatii! Ma gandesc ca pana la urma se va adapta la gradi, iar daca ar sta acasa ai putea risca sa-ti versi nervii pe el ocazional, de la toata oboseala, cand te vei vedea si cu bebe mic. Ma gandesc si eu... sper ca nu am zis nimic care sa te supere...

Artu... ce minunatii ne spui tu acolo de cezariana ta... Super!!! Oare ce fac ei si romanii nu stiu sa faca? Ce frumos e tot ce descri tu acolo... imi inchipui ca esti topita dupa fetita ta. Si nu, nu ne enervezi, eu una chiar ma bucur cand citesc post-urile tale!

Ale, sa te faci bine repede!!! Bine ca e OK colul si nu sunt probleme cu bb!

rosanne, felicitari pentru grasilina!!! Bine faci ca nu te gandesti la nastere! Asta e si tactica mea Imi zic ca stresul de acum nu o sa schimbe cu nimic ce o sa se intample atunci, si ma calmez.

Claudia, sigur ca te primim! Bine ai venit printre noi si te asteptam sa ne scrii mai des de acum.

rocsy... 16 nunti intr-u an?????? Da' ce familie aveti, si cati prieteni? Cred ca v-au dus la sapa de lemn...

Nati, si Maya mea loveste parca din ce in ce mai rar si mai mult se intinde. Da si cand se intinde, nu stiu ce atinge pe partea dreapta, ca ma indoaie. Eu zic sa stai linistita, ca de acum nu mai au bebeii atat de mult loc de manevra incat sa faca tumbe

Bubu, felicitari pentru vestile bune de la eco!

Uh... ma retrag si eu. Ma duc sa mai citesc si eu cateva pagini pana imi vine si mie ora de culcare... Va pupic!

Mira fericita 33+cu Maya Alesandra

AMR 7 saptamani

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Dragi burtici va multumim pentru primirea calduroasa. Citeam demult aici la voi dar am mai avut niste probleme cu sarcina, am rh negativ, am avut stari nashpa trei luni mi-a fost atata de rau ca nu ma nici hidratam bine am fost cu perfuzii de 2 ori, apoi mi s-a zis asta ca am placenta previa. Am avut multe emotii dar pana la urma sper sa iasa totul bine ca fetita creste corespunzator varstei sarcinii chiar suntem mai mari cu o spatamana. M-a ingrijorat si in acelsi timp mi-a dat curaj povestea lui Ioana (cu Sabina si Carla nu ma compar ca ele au gemene, e altceva). Pana ieri sincer nu ma prea gandeam serios la nastere dar acuma am sa incep sa ne pregatim
Am sa incerc sa va scriu la toate.
Rocsy, si a mea misca mult ziua imi puneam si eu pb cand mai doarme su daca nu e prea agitata, dar am auzit ca ei se misca si in somn, mai putin ce e drept

Pis-pis, e bine ca mergi la ore de nastere si alaptare daca nasti natural ai sa beneficiezi de avantaje clar, fie si psihologic doar ai sa te simti mai stapana pe tine. Eu stau in SUA am sa merg si eu la ceva clase din astea dar numai de alaptare pt ca nu cred sa nasc natural

Mamanati , daca ai sti cum te tin eu minte, dupa crochetele cu varza, haha, le-am incercat chiar cand le-ai postat. Sunt delicioase!ziceai si tu de miscarile bebitei, pe mine m-a invatat sa numar miscarile dupa 30 sapt asezata pe stg trebe sa simt in 2 ore min 10 miscari, iti dai seama ca e relativ, ca nu stai 2 ore nemiscata, dar 10 miscari e putin nu ai de ce sa-ti faci pb

Arturicii, vecina mea din canada, nu am emotii sa va scriu ca stiu ca sunteti dragute am avut doar emotii doar cu sarcina pana acuma. sper sa ma mai lase, desi abia incepe distractia. Te admir si eu pt curajul din spital, n-as fi avut atata rabdare cu asistentele alea cum povesteai tu. ma bucur ca bebelina e bine, ti-a venit laptele normal ca si dupa ceza cu gemenii chiar daca ai nascut la 35 s? sau n-are a face?

Bubu! felicitari pentru perechea minunata, ai tras lozul castigator! tu stii ce inseamna emotiile fiv si poate ma intelegi ca am fost cateodata exagerata cu grijile, superstitiile, concidentele. Am citit din urma ieri si tu ai avut pb cu placenta? s-a rezolvat? felicitari pt masuratorile bune, mie mi se pare ca stati foarte bine cu gretutatea. Cum te simti? esti mare?Eu sunt imeeensa, de vreo 2 saptamani am explodat nu alta

29+ cu Stefania

Mergi la inceput