FIV cu ovocite donate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Fetele,banuiesc ca donarea de ovocite,are un pret ceva...imi puteti spune si mie pe pm va rog,cam care sunt scorurile?
Multumesc

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Va reamintesc ca "donarea" de ovocite contra cost nu este legala in Romania.
Va rog sa pastrati discutiile in anumite limite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminika spune:

Mami_vreau,
am incercat sa-ti transmit un PM insa imi da mesaj ca nu este activat PM tau. Poti sa verifici, te rog?
Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

nu stiu de ce donatoarele se aseamana cu niste infometate de bani pentru ca unele chiar vor sa ajute..nu trebuie sa le condamnam deoarece si asa foarte greu se gasesc sau au curajul sa faca pasul asta, si unele cupluri chiar au nevoie de ajutorul lor
haideti fetelor curaj ..este LEGAL sa DONEZI ..haideti sa facem si alte cupluri fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

luminika eu am mesageria activata... ti-am trimis pm cu adresa mea de mail...

mirela inca nu este timpul pierdut daca vrei sa donezi... asta bineinteles daca este si sotul tau de acord deoarece cred ca este o decizie pe care sa o luati impreuna... si daca vrei sa donezi din ovocite, yvone poate congela embrionashii...

offff... sunt deschise discutii fierbinti in legatura cu donarea de ovocite din Romania... de ce? pentru ca asa cum spune si catalina asa-zisa "donare" care implica o recompensare a donatoarei NU ESTE LEGALA la noi in tara... in afara de asta, ea implica destul de multe riscuri si bineinteles si costuri foarte ridicate... asa cum am mai spus, jos palaria in fata acelor fete care fac aceasta donatie gratuit, asa cum este legal... nu exista o parere preconceputa despre donatoare, draga noastra monaramona dar din pacate nu prea exista multe donatoare dezinteresate.... nu prea exista multe persoane care vor doar sa ajute si atat... ai deschis un subiect dedicat persoanelor care vor sa doneze... sunt foarte curioasa cate persoane se vor inscrie in randul donatorilor dezinteresati... crede-ma pe cuvant ca persoane ca tine sunt foarte rare...
din pacate cele mai multe persoane vor bani pentru donarea de ovocite chiar daca stiu ca acest lucru NU ESTE LEGAL... ca vorbiram de costuri... stiti ce ar insemna sa luati ovocite de la o persoana care vrea o recompensa financiara??? inseamna asa: 1000 euro pentru donatoare, inca vreo 500 euro analizele pentru ca nu stiu daca v-ar conveni sa va doneze o persoana de care nu stiti nimic, inca 500-600 Euro medicamentele pentru fiv, inca cel putin 1500 euro pretul fiv-ului, putin inca 500 euro costul transportului si al cazarii pentru donatoare ca nu stiti de unde este... si ganditi-va si la alte costuri neprevazute... trageti o linie si spuneti-mi la cat ajungeti??? platiti mai mult decat pentru un FIV facut in afara tarii cu o donatoare anonima, nu??? sunteti dispuse sa faceti asta si sa riscati ca mai tarziu asa-zisa "donatoare" sa aiba si alte pretentii?
eu nu sunt dispusa sa imi asum atatea riscuri... zic NU "donarii" recompensate... si zic BRAVO celor care vor sa ajute si atat ! pur si simplu!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

tabi te pup dulce si iti urez refacere rapida dupa accident! si sa ne spui cat iti iese FSH-ul la urmatoarea testare! am mai auzit de rezultate eronate... am mai auzit chiar si de faptul ca s-a lucrat VSH-ul in loc FSH si au avut rezultate "de exceptie"... asa ca repeta analiza!

Citat:
citat din mesajul lui Tabitha

mami vreau: probabil dr. a luat in considerare si rezultatele de la FIV-urile din trecut... Oricum, o sa repet FSH-ul, ca mi se pare a fi un rezultat eronat. Pentru moment va voi citi din umbra, caci am avut accident de masina si am mana dreapta in ghips. E greu doar cu stanga...

Tabitha

Si maine e o zi


Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

fetelor am gasit pe cineva care e dispusa sa doneze..daca sunteti interesata sa ma contactati sa vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

monaramona - te rog sa prestezi aceste activitati de racolare/intermediere intr-un alt loc. Este admirabil ceea ce faci dar te rog sa o faci in alta parte.
Multumesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

catalina ..cer mii de scuze daca am gresit cu ceva ,dar nu a fost cu intentie ..am vrut doar sa ajut cuplurile care au nevoie de asa ceva, pentru ca eu stiu cat de greu este sa cauti o pers dispusa sa te ajute
inca o data mii de scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

maria eu ma duc pe 18 tie cand ti-a zis sa te prezinti la comisie?

Mergi la inceput