pericolul vine din televizor

pericolul vine din televizor | Autor: Daniela_MB

Link direct la acest mesaj

Iti inchipui ca lasi copilul sa se uite pe un canal de televiziune destinat celor mici, iar asta il va feri pe micutul tau de socurile pe care le-ar avea privind programele celor mari?

Nu cred.

Astazi, 6 aprilie, postul de televiziune Cartoon Network a depasit pana si limitele de suportabilitate ale copiilor mei, care sunt baieti si se distreaza atunci cand aud mare parte din porcariile difuzate zilnic de acest canal de televiziune destinat copiilor.

Pentru ca azi, la "Chowder", personajele create de niste minti bolnave au spus asa: "O sa iau mizeria de la fundul meu cu lingurita!". Baietii mei s-au plans ca le-a venit sa vomite, dupa ce personajele si-au mancat excrementele cu lingurite sau cu furculite.

Nu li s-a parut nici amuzant si interesant. Mie mi se pare patologic.
Veti zice ca nu avem decat sa schimbam canalul. Dar nu imi pot spiona copiii si nu ii pot controla intr-atat incat sa le verific fiecare minut in care se uita la televizor. Sunt mari de acum, la scoala, si isi dau drumul singuri la televizor si isi selecteaza canalul, chiar si atunci cand eu l-am scos din selectia de programe de pe televizorul lor. Stiu sa caute in banda de semnal TV - si nu-mi ziceti ca ai vostri nu pot face asta.

Cum facem ca josniciile pe care le difuzeaza zilnic in special acest post de tv sa nu mai umple ecranul la care privesc fiinte inocente, si cum sa ii convingem sa renunte la sange, violenta, injuraturi, aluzii sexuale si toate celelalte ingrediente preferate de postul dedicat copiilor?
Chiar nu avem nimic, niciun mijloc, nicio cale legala?
Ganditi-va la asta. Parintii din alte tari se unesc in consilii si asociatii care reusesc sa impiedice astfel de orori sa le invadeze casele. Noi nu putem face nimic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147211



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput