Maple-syrup babies (8)

Maple-syrup babies (8) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2) (3) (4) (5), (6), (7)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" / "hé, je ne suis pas toute seule dans ça" si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 23.08.2010 Mara Beatrix si Tudor Sebastian de Dragaica

Babies & mommies:

DN: 03.04.2010 Sabina de arturicii
DN: 27.03.2010 Adam Leo de magdone
DN: 18.01.2010??? de mami dulce
DN: 07.12.2009 Alex de mini_me
DN: 18.11.2009 Sophia de Monica8
DN: 09.11.2009 Elisabeth de Katyuscha21
DN: 07.11.2009 Sophia de LauraB
DN: 09.10.2009 Darius de andreea-ana
DN: 22.09.2009 Addison Catherine de Simonna
DN: 21.09.2009 Sofia de Delia79
DN: 15.09.2009 Sonia Theodora de Diana2007
DN: 08.09.2009 Daniel de Llaura
DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.06.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily

Toddlers & mommies:

DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam


Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac



Intocmirea actului de nastere romanesc:

Certificatul de nastere canadian trebuie sa fie in forma lunga si trebuie sa fie supralegalizat


"Less is more" - Mies van der Rohe



pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Oh, Ioana, ma bucur mult pentru voi! Sa aveti numai bine impreuna, cu totii! Cum reactioneaza baietii??

Eu incerc sa scriu cu Infanta in brate, nu-mi iese... Da' tot va spun ca ne place papaya! Si asparagus! Si ardei la abur! Acum ne mai jucam asa cu mincarica fructicolo-legumica si, pe sfirsit de saptamina, producem niste pui la cuptor sau asa ceva si vedem daca e bun! Tare-mi place metoda asta de mincat cu bucatele! Si cred ca ii place si lui Addie, ca face cite-o baie dupa fiecare mincat! :)

Diana, miercuri sau luni la bazin?

Andreea, ma bucur sa te vad pe-aici! Cum iti merge? Te simti bine? MAi mergi la job?

Doamnelor, cu pupici si sper ca ati avut un Paste fericit :)

Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Oh, Ioana, ma bucur mult pentru voi! Sa aveti numai bine impreuna, cu totii! Cum reactioneaza baietii??

Eu incerc sa scriu cu Infanta in brate, nu-mi iese... Da' tot va spun ca ne place papaya! Si asparagus! Si ardei la abur! Acum ne mai jucam asa cu mincarica fructicolo-legumica si, pe sfirsit de saptamina, producem niste pui la cuptor sau asa ceva si vedem daca e bun! Tare-mi place metoda asta de mincat cu bucatele! Si cred ca ii place si lui Addie, ca face cite-o baie dupa fiecare mincat! :)

Diana, miercuri sau luni la bazin?

Andreea, ma bucur sa te vad pe-aici! Cum iti merge? Te simti bine? MAi mergi la job?

Doamnelor, cu pupici si sper ca ati avut un Paste fericit :)

Simonna



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985



Nu mai merg la job, de la sfarsitul lunii sunt in concediu de maternitate.
Ma simt ok, exceptand durerile de spate pe care le tratez cu acupunctura, cate o contractie ...doua...in rest e bine, nu vreau sa ma plang, macar de as putea sa o tin tot asa pana la 38 de sapamani.

Am o intrebare, a nascut cineva la Royal-Victoria???
Eu sunt urmarita acolo la clinica de gemeni si as fi vrut sa stiu care sunt conditiile prin salile de nastere si in rezerve, care sunt preturile la camerele private, etc.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Eu incerc sa scriu cu Infanta in brate, nu-mi iese... Da' tot va spun ca ne place papaya! Si asparagus! Si ardei la abur! Acum ne mai jucam asa cu mincarica fructicolo-legumica si, pe sfirsit de saptamina, producem niste pui la cuptor sau asa ceva si vedem daca e bun! Tare-mi place metoda asta de mincat cu bucatele! Si cred ca ii place si lui Addie, ca face cite-o baie dupa fiecare mincat! :)

Diana, miercuri sau luni la bazin?


Doamnelor, cu pupici si sper ca ati avut un Paste fericit :)

Simonna



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Si mie tare imi place metoda asta, mi se parea atat de complicat la Victor, mai ales ca nu prea manca din piureurile alea atat de trudite Sonia a mancat ieri si azi butternut squash pe langa alte fructe deja incercate, ieri s-a cam strambat la dovleacul ala, azi a avut mai mult spor.
Si faza tare, sambata in parc, dupa amiaza, am plecat de acasa cu ea alaptata, zic sarim peste masa de seara ca nu o fi foc. Pentru Victor am luat o banana ca atunci cand nu am imi cere. Pe la sase, scot banana din geanta, Sonia sa sara din carut gramada , va dati seama cine a morfolit-o si a fost schimbata cu totul, servetele nu au fost de prea mare ajutor ...
Duminica, a fost gramada pe ouale colorate mai intai asa si apoi asa nimic nu a oprit-o sa-l bage si in gurita.
De cateva zile nu o mai bag cu swimava in cada, are mai mult fun daca sta in fund si se balaceste cu frati-su, in mai putina apa. Mai putin fun am eu ca stau cocosata, langa cada sa o pazesc sa nu se rostogoleasca. Dar trece si faza asta repede.

Simonna, eu votez pentru luni !



Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Oh, Ioana, ma bucur mult pentru voi! Sa aveti numai bine impreuna, cu totii! Cum reactioneaza baietii??

Eu incerc sa scriu cu Infanta in brate, nu-mi iese... Da' tot va spun ca ne place papaya! Si asparagus! Si ardei la abur! Acum ne mai jucam asa cu mincarica fructicolo-legumica si, pe sfirsit de saptamina, producem niste pui la cuptor sau asa ceva si vedem daca e bun! Tare-mi place metoda asta de mincat cu bucatele! Si cred ca ii place si lui Addie, ca face cite-o baie dupa fiecare mincat! :)



Diana, miercuri sau luni la bazin?

Andreea, ma bucur sa te vad pe-aici! Cum iti merge? Te simti bine? MAi mergi la job?

Doamnelor, cu pupici si sper ca ati avut un Paste fericit :)

Simonna



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985



Nu mai merg la job, de la sfarsitul lunii sunt in concediu de maternitate.
Ma simt ok, exceptand durerile de spate pe care le tratez cu acupunctura, cate o contractie ...doua...in rest e bine, nu vreau sa ma plang, macar de as putea sa o tin tot asa pana la 38 de sapamani.

Am o intrebare, a nascut cineva la Royal-Victoria???
Eu sunt urmarita acolo la clinica de gemeni si as fi vrut sa stiu care sunt conditiile prin salile de nastere si in rezerve, care sunt preturile la camerele private, etc.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix




Vecina mea a nascut acolo cu doua zile inaintea mea, deci relativ recent, este un spital foarte bine cotat pentru domeniul asta, o intreb cum a fost si iti raspund. In afara de conditii si preturi, ce sa mai intreb ?

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Oh, Ioana, ma bucur mult pentru voi! Sa aveti numai bine impreuna, cu totii! Cum reactioneaza baietii??

Eu incerc sa scriu cu Infanta in brate, nu-mi iese... Da' tot va spun ca ne place papaya! Si asparagus! Si ardei la abur! Acum ne mai jucam asa cu mincarica fructicolo-legumica si, pe sfirsit de saptamina, producem niste pui la cuptor sau asa ceva si vedem daca e bun! Tare-mi place metoda asta de mincat cu bucatele! Si cred ca ii place si lui Addie, ca face cite-o baie dupa fiecare mincat! :)



Diana, miercuri sau luni la bazin?

Andreea, ma bucur sa te vad pe-aici! Cum iti merge? Te simti bine? MAi mergi la job?

Doamnelor, cu pupici si sper ca ati avut un Paste fericit :)

Simonna



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985



Nu mai merg la job, de la sfarsitul lunii sunt in concediu de maternitate.
Ma simt ok, exceptand durerile de spate pe care le tratez cu acupunctura, cate o contractie ...doua...in rest e bine, nu vreau sa ma plang, macar de as putea sa o tin tot asa pana la 38 de sapamani.

Am o intrebare, a nascut cineva la Royal-Victoria???
Eu sunt urmarita acolo la clinica de gemeni si as fi vrut sa stiu care sunt conditiile prin salile de nastere si in rezerve, care sunt preturile la camerele private, etc.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix




Vecina mea a nascut acolo cu doua zile inaintea mea, deci relativ recent, este un spital foarte bine cotat pentru domeniul asta, o intreb cum a fost si iti raspund. In afara de conditii si preturi, ce sa mai intreb ?

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain


As avea cate ceva de intrebat
Daca a stat in camera privata sau seiprivata a facut rezervare din timp.
Nu stiu cum functioneaza, banuiesc ca tre sa fac rezervare din timp, habar n-am pe ce planeta sunt, sper sa ma mai adun pana la nastere.

Voi ati vizitat inainte de nastere spitalul, rezervele, sala de nastere, etc. Aici se organizeaza cursuri prenatale care includ o vizita a rezervelor, salilor de nastere si o intalnire cu anestezistul pentru a stabili ce tip de anestezie ti se potriveste mai ales daca ai probleme cu inima.
Se da ceva de la spital sau aduci tu de acasa, imbracaminte, absorbante, papuci, ......

Ooooo.....am multe intrebari, imi vin pe rand

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am uitat sa mai intreb ceva , cine v-a urmarit sarcina????
Eu am fost la ginecologul meu dar el m-a trimis la Mcgill, mi-a zis ca o sa fiu mult mai bine monitorizata la clinica de gemeni.

Analizele le-ati facut numai in spital sau si la particular?
Eu am facut Dublu test, totul a iesit ok asa ca nu ne-a mai dat de facut Triplu test, eu paranoica fiind am ramas asa cu o indoiala in suflet, da pana m-am dezmeticit eu era deja tarziu ca sa-l mai fac.
Miercuri merg la morfologia fetala la spital dar pentru ca am un pitic pe creier mi-am luat un redez-vous si la Procrea ca sa mai fac acolo o data ecografia , sa vad daca sunt diferente.

Voi ce teste ati facut si unde?????


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Oh, Ioana, ma bucur mult pentru voi! Sa aveti numai bine impreuna, cu totii! Cum reactioneaza baietii??

Eu incerc sa scriu cu Infanta in brate, nu-mi iese... Da' tot va spun ca ne place papaya! Si asparagus! Si ardei la abur! Acum ne mai jucam asa cu mincarica fructicolo-legumica si, pe sfirsit de saptamina, producem niste pui la cuptor sau asa ceva si vedem daca e bun! Tare-mi place metoda asta de mincat cu bucatele! Si cred ca ii place si lui Addie, ca face cite-o baie dupa fiecare mincat! :)



Diana, miercuri sau luni la bazin?

Andreea, ma bucur sa te vad pe-aici! Cum iti merge? Te simti bine? MAi mergi la job?

Doamnelor, cu pupici si sper ca ati avut un Paste fericit :)

Simonna



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985



Nu mai merg la job, de la sfarsitul lunii sunt in concediu de maternitate.
Ma simt ok, exceptand durerile de spate pe care le tratez cu acupunctura, cate o contractie ...doua...in rest e bine, nu vreau sa ma plang, macar de as putea sa o tin tot asa pana la 38 de sapamani.

Am o intrebare, a nascut cineva la Royal-Victoria???
Eu sunt urmarita acolo la clinica de gemeni si as fi vrut sa stiu care sunt conditiile prin salile de nastere si in rezerve, care sunt preturile la camerele private, etc.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix




Vecina mea a nascut acolo cu doua zile inaintea mea, deci relativ recent, este un spital foarte bine cotat pentru domeniul asta, o intreb cum a fost si iti raspund. In afara de conditii si preturi, ce sa mai intreb ?

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain


As avea cate ceva de intrebat
Daca a stat in camera privata sau seiprivata a facut rezervare din timp.
Nu stiu cum functioneaza, banuiesc ca tre sa fac rezervare din timp, habar n-am pe ce planeta sunt, sper sa ma mai adun pana la nastere.

Voi ati vizitat inainte de nastere spitalul, rezervele, sala de nastere, etc. Aici se organizeaza cursuri prenatale care includ o vizita a rezervelor, salilor de nastere si o intalnire cu anestezistul pentru a stabili ce tip de anestezie ti se potriveste mai ales daca ai probleme cu inima.
Se da ceva de la spital sau aduci tu de acasa, imbracaminte, absorbante, papuci, ......

Ooooo.....am multe intrebari, imi vin pe rand

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix




Du-te la cursurile prenatale si vei avea toate raspunsurile acolo, plus o lista cu ce-ti dau ei si ce ai tu nevoie sa aduci. Mie mi s-a parut foarte utila vizita aia, odata ca am stiut la fix unde sa ma duc si ce sa fac la momentul potrivit si apoi ca am avut un sentiment de deja-vu cand m-am vazut acolo.
Apropo de camere semiprivate/private, iarasi e bine sa te duci sa vezi cum arata acolo. Poate ca o semiprivata la Royal Vic e mai buna decat o privata la Jewish (nu stiu, zic si eu). La Lakeshore unde am nascut pe Sonia, au numai private, adica nu exista altfel de rezerve. Ei sunt smecheri, cand te internezi si completezi formularul ala, te intreaba de care camera vrei (normala, semi privata, privata) ca sa te incarce sau nu asigurarea, dar serviciul e acelasi. Tipa care ne-a facut vizita spitalului ne-a spus de trick-ul asta asa ca barbate-miu, la internare, a cerut camera normala, n-am platit nimic suplimentar si am avut privata
Din experienta mea (doua spitale diferite) nu se face rezervare pentru camera pentru ca nu stii cand se va intampla evenimentul (chiar si cu cezariana, vei afla cu cel mult o luna inainte), cel mult faci o "preregistration" ca sa te aiba ei acolo in evidenta cam in ce perioada nasti. La Lakeshore nu a fost nevoie de preregistration, doar am aflat la vizita spitalului unde e biroul unde se fac internarile si ce acte trebuie. Apropo de acte, cred ca la toate spitalele e la fel, trebuie sa-ti faci cardul de spital, este necesar la internare pe langa assurance maladie.
Si vizita fa-o mai aproape de termen, mie mi-au spus in jur de 30 de saptamani, a fost foarte bine asa.

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Am uitat sa mai intreb ceva , cine v-a urmarit sarcina????
Eu am fost la ginecologul meu dar el m-a trimis la Mcgill, mi-a zis ca o sa fiu mult mai bine monitorizata la clinica de gemeni.

Analizele le-ati facut numai in spital sau si la particular?
Eu am facut Dublu test, totul a iesit ok asa ca nu ne-a mai dat de facut Triplu test, eu paranoica fiind am ramas asa cu o indoiala in suflet, da pana m-am dezmeticit eu era deja tarziu ca sa-l mai fac.
Miercuri merg la morfologia fetala la spital dar pentru ca am un pitic pe creier mi-am luat un redez-vous si la Procrea ca sa mai fac acolo o data ecografia , sa vad daca sunt diferente.

Voi ce teste ati facut si unde?????


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix




Pe mine m-a urmarit un medic de la Lakeshore care lucreaza si la o clinica aproape de mine. Cu ea am si nascut. Cred ca e mai bine pentru tine asa, presupun ca medicii de la clinica asista si nasterile, la Royal Vic.
Analizele de sange le-am facut in spital, la fel cel de diabet (de doua ori !!!), ecografiile la particular, dupa ce la Victor am ramas cu un gust amar dupa cea facuta in spital. N-a prea avut rabdare tanti aia, la public timpul de ecografie e limitat, masuratorile la fel, in privat dai un ban dar stai in fata, tot la Procrea am facut si eu si mi-a placut mult. A, si am facut si o eco in Romania la 32 de saptamani, super echipate clinicile acolo, mi-au dat si o poza 3D fara sa cer, aici ma costa ceva, acolo cu tot cu consult si interpretare si fara sa am asigurare, vreo suta de dolari.
Pai ce diferente sa fie intre ecografii ? Ca oricum tie nu-ti spune mare lucru, raportul se trimite direct la medicul tau. Tie iti spune doar ca totul e bine, ca sunt in grafic si ca marime daca sunt mai mari sau mai mici decat varsta sarcinii. Iti arata organele interne, coloana vertebrala, inima cum bate , etc. Mama, o sa ai ceva de stat pana ii masoara pe amandoi cap coada si pana reuseste sa le vada toate cele. O sa vezi, la Procreea au mare rabdare, la mine Sonia dormea si foarte greu s-a lasat trezita
Bafta, revin cu info despre Royal Vic !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Diana ce oo faine!!! :D

Simonna, asa ma bucur cum zici ca haleste Addie!
Fetele voastre il bat la ala gol cu progresele in ale mancarii.

Al meu se autodiversifica... cu furnici. Mici si negre. Nu stiu pe unde intra in casa, da's peste tot raspandite. Are un ochi pretenu'! Din mijlocul covorului tasneste cu aratatorul direct pe cate una. Eu jur ca n-am vazut-o, cred ca imi trebuie ocheali. On the bright side, a mai invatat ceva: ce si unde-i furnica!!! Ce animale sa mai aduc in casa in scop pedagogic? Idei, ceva?


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Diana ultumesc din suflet pentru explicatii, am bagat la cap.

Asa mi se pare si mie, prea repede termina cu tine astia la spital plus ca nu-mi dau informatii, tre sa-l intreb eu, sa-l trag de limba. Maine ma duc cu lista de intrebari si nu plec de acolo pana nu-mi raspunde, fetele in tara stiu totu, uneori nu fac fata discutiilor de la Odisee pentru ca mie doctorul nu-mi spune nimic decat:"Totul e ok."

Voi ati colectat celule din cordon???


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix


Mergi la inceput