BravoSabina, Artu ! Flori liliac-mai-iun'10 (64)"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Adevarat ca a inviat !
Neata !
Sabina : acum am citit povestea nasterii fetelor si cel mai tare m-a emotionat cand ai spus ca mica Iustina s-a luptat pentru viata ei; ma bucur ca sunteti bine. Iti urez recuperare usoara si fetele sa fie papacioase si sa creasca repede in greutate ! pe toate trei.

Artu : abia asteptam sa auzim si povestea voastra ; recuperare usoara si tie si multa sanatate Sabinei.

Abia astept sa vad poze cu bebelusii vostrii ( inclusiv Carla )!

R_ocsy 32 + Ana Sofia
AMR 7 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza09

NEATZA,


Mari aici doctorii itzi recomanda paracetamol tot timpul sarcinii, ziceam eu de durerea mea de picior care nu a trecut eii bine am fost la doctor mi-a spus ca e de la sarcina cel mai probabil nervul sciatic si eram sigura ca imi recomanda sa iau paracetamol ca altceva nu am voie, bine eu nu iau nimic nu ma doare tot timpul dar cand ma doare e destul de suparator si schiopatez...doctori si doctori sper ca te simtzi mult mai bine
A si alta chestie ciudata mi-au venit acum o sapt. rezultatele la analizele de 28sapt si le-am luat cu mine la dr sa i le arat mai ales ca am intalnire cu moasa abia peste doua sapt, si nu gaseam valorile pt calciu am intrebat-o si mi-a zis ca nu sunt aici nu se fac si la calciu trebuie sa ai tu grija sa consumi suficiente lactate....restul erau k si iar mi-a spus sa nu iau nici o vit. in plus ca nu as avea nevoie...sper sa aibe dreptate la sarcina asta nu am luat nimic in afara de acid folic la inceput...

30+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI



Draga Madutza, chiar ii spuneam mamei despre aceasta "contradictie" intre medicii romani si cei din UK raportata la administrarea paracetamolului in ultimul trimestru de sarcina.
Mama tinde sa creada ca medicii din UK au dreptate... eu insa invers, precum se pare ca este si parerea ta.
Durerea in picior este prezenta si la mine... si e chiar deranjanta, stiu, dar cita vreme durerea in sine nu ii face rau copilasului... suportam! Situatie care nu mai est eprezenta in cazul febrei, doamen fereste, cind nu mai stii cu ce sa o elimini.
Eu cind am racit am sunat la medic sa il intreb de paracetamol, dak mai pot lua si el a spus ca nu, paracetamol. Daca simt ca nu mai pot de durere sau "infundare" sa iau un antiinflamator pe baza de ibuprofen (ceea ce mie mi s-a parut si mai "urit" - motiv pentru care am suferit si am asteptat sa treaca) precum ibalgin, sau daca situatia e gravida rau sa trec pe antibiotice, doar paracetamol, nu. Deci... probabil ca stie el ce vb!:)
Iar chestia cu consumul de lactate pentru asimilarea calciului, dupa ureche, fara sa te poti si testa mi se pare alta ciudatenie... dar treaca-mearga! Cum spuneam: asta e! medici si medici!
Tu in ce domeniu lucrezi? Adik nu faci parte dintre sutele de medici/cadre medicale care profeseaza in UK, nu? E curios de aflat cum procedeaza unii dintre medicii romani ajunsi in UK - unde protocoalele spun ce spui tu(situatia cu paracetamolul, calciul , etc...)
Te pupic&take care!

Marlena (Mary)32+cu minune de Tudor Mateo



AMR 7 saptamini

Doamne Ajuta-ma sa ajung aproape de termen iar baietelul sa fie sanatos si cumintel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aniska80

HRISTOS A INVIAT!
madutza 09multumim de cafeluta!
Ce faceti fetelor?Cum ati petrecut ieri?Noi am fost la parintii mei la masa,dupa aceea la nasi,la primii mei nasi de cununie,ca acum cu cel de-al doilea sot inca nu sunt cununata...,dupa care acasa...azi sotul este la serviciu si stau in casa doar cu Denis,ca e frigut afara!Am mancat din toate cate putin ieri...si am vb cu o prietena de la Arad la tel care are gura aurita de fiecare data,iar de data asta imi spune ,,ai grija ca dupa semnele care imi spui ca le ai cred ca nu te apuca 1 MAI!!!'',desi eu am termenul 14-18 mai!Tare imi este ca v-a avea dreptate,ea asa are mereu,indiferent ce imi spune,asa este!Mare mea teroare este ca nu am luat nimic pt bagajul pt spital,pt bebe am luat una alta dar pt mine inca nu....cred ca sapt asta trebuie sa-mi iau inima in dinti si sa-mi fac bagajul!
Sa apuc si eu sa ma fac frumoasa,sa ma tund,sa ma vopsesc,sa-mi fac manichiura si pedichiura,sa ma epilez...ca nu se stie....
Va pup!O sa mai intru azi...mai dupa-amiaza!

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&33+cuMELISSA


Ana draga...tu induci sperietzi pe aici! Nu mai gindi asa... pentru ca exact asa gindesc eu.. dar cred ca e infuzia asta de nasteri prremature si ni s-a facut si noua, pur si simplu... fara sa avem vreun motiv, vom naste la termen! Daaaa???:)

Marlena (Mary)32+cu minune de Tudor Mateo



AMR 7 saptamini

Doamne Ajuta-ma sa ajung aproape de termen iar baietelul sa fie sanatos si cumintel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui taty_ana

Neatza,


Sabina ma bucur mult ca printesele sunt sanatoase si mancacioase....lapticul o sa vina si in curand o sa pape de la mami la tzitzi

aseara dr de garda mi-a facut echo,se pare ca totul e ok,probabil am avut ieri un puseu de contractii,asta e, si bebe a crescut are 1900gdesi tot e in urma cu 1 sapt echografic ma bucur ca ia in greutate,asta e important...acum 1 sapt jumate avea 1580

...nici o veste de la arturica?

32+ cu







Waw! Felicitari! Chiar e o bebelina luptatoare!!!

Marlena (Mary)32+cu minune de Tudor Mateo



AMR 7 saptamini

Doamne Ajuta-ma sa ajung aproape de termen iar baietelul sa fie sanatos si cumintel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Mari ibuprofen este interzis iar in ce priveste sistemul medical da sunt diferentze normal au si cei de aici ciudatzeniile lor ...e bine sa incerci cat se poate sa nu apelezi la medicamente dar daca e vorba de febra sau alte complicatzii sigur ca trebuie sa o tratezi cum trebuie si sa stii ca si aici se prescriu antibiotice nu sunt chiar asa de total impotriva stiu ei mai bine cand e cazul sau nu dar sunt mai precautzi in folosirea antibioticului decat cei de acasa...eu am vazut asta si la fata mea am fost si cu ea la un control pt o raceala cu febra mare si mi-a dat antitermice,un spray pt gat si antibiotic dar doar daca se agraveaza situatzia in cateva zile asta preventiv mai ales ca venea si liberul cu Paste noroc ca nu a avut nevoie de antibiotic ...eiii doctoritza ei din Rom o trecea imediat pe antibiotic ca sa fim mai siguri...Nu lucrez in sistemul medical am lucrat multe joburi aici dar in ultimul timp m-am axat pe contabilitate ce am facut si acasa.In concluzie au si ei ciudatzeniile lor si sa te mai fereasca dumnezeu sa ajungi la urgentze eu am fost de vreo doua ori odata cu Cristina cand a facut o intidere de ligament la genunchi si eu cand am avut o sangerare la 5 sapt pai am asteptat cu orele pana m-a bagat un doctor in seama

30+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Tatyana ma bucur ca bbluna ia bine in greutate sunteti doua luptatoare

30+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Hristos a inviat!

Taty_ana ma bucur ca bebelina devine din ce in ce mai grasuta si luptatoare
Sabina, Arturicii imi pare bine ca sunteti ok si bebelinele la fel, va pup mamici fericite si curajoase

eu deocamdata sunt acs, ieri am fost pe la socrela am mancat ca un purcel lucru pe care il voi face si azi ca de cand m am trezit mananc
am facut si noi 31 de sapt
o zi frumoasa

asa creste bebicu
pozici cu noi
ale cu printesa Karina Florentina in30 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte
AMR:9 SAPTAMANI SI VINE PRNTESA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

mommy mie gatul mi-a trecut cu lamaie cu zahar si ridiche neagra
sanatate multa si insanatosire grabnica

asa creste bebicu
pozici cu noi
ale cu printesa Karina Florentina in31 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte
AMR:8 SAPTAMANI SI VINE PRNTESA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor in conditiile in care bebelina s-a intors in pozitia de "lansare"mi se mai poate face cezariana?
ca sambata la eco mi a zis k s a intors

asa creste bebicu
pozici cu noi
ale cu printesa Karina Florentina in31 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte
AMR:8 SAPTAMANI SI VINE PRNTESA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

dragele mele,

azi suntem si mai bine. am primit atata mancare incat nu o pot mnca. fetele sunt bine. incercam la tata, speram sa vina laptele. important ca ele mananca bine. s-a reglat la mine si tranziul intestinal, am facut dus. mai nasol ca am dureri de coloana, isi revine la normal. de la atata stat pe spate m-am cam oparit l fund, inca nu pot dormi pe o parte. in rest am scapat de toate perfuziile, am ramas doar cu ketonal calmant

Virgi te astept la mine, cand vrei tu.

Va pup.

Sabina 37+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - cateva zile

Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput