KK cu sange si mucus

KK cu sange si mucus | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

azi dimineata copilul (2 ani si jumatate) a facut kk jumatate rosu (cu ceva mucus-e racit si elimina secretii din nas si gat) si alta parte verde . l-am dus totusi la gradi si speram sa aflu ca a mancat acolo ceva puternic colorat, de genul spanac...si acolo cica nu, au avur supa de pui si pilaf cu legume. Apoi la gustare un sandvici cu muschi de pui.
nu are febra dar e apatic, e dupa o viroza, nu i-am dat antibiotic, numai panadol, dar de 2 zile e ok , a ramas cu o tuse si e spre vindecare.
V-ati mai confruntat cu asa ceva ? O sa merg la medic, dupa-amiaza, pana atunci poate imi spuneti daca ati patit asa ceva. Multumesc.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

La medic. I-ai dat cumva ceva pe baza de ibuprofena/motrin in timpul virozei? Poate fi efect secundar de iritare, inflamare, perforare a stomacului, intestinului.
In general e doar iritatie, dar asta o poate decide un medic.

http://www.rxlist.com/ibuprofen-drug.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

era bine daca reuseai sa duci proba de kk la analize

fetita mea a avut aceeasi problema - kk cu sange si mucus - cand a avut enterocolita bacteriana (campylobacter pylori, confirmata de rezultatul analizei); din pacate, am ajuns cu ea la spital, de urgenta, pentru ca mi-a facut convulsii febrile; a primit tratament cu antibiotic injectabil, antidiareice, regim, si ceva pentru refacerea florei intestinale.

totusi, s-ar putea sa nu fie nimic grav, poate culoarea rosiatica din kk este de la legumele din pilaf (morcov sau ardei rosu); ai remarcat cumva daca mirosul scaunului este mai puternic, fetid ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

deja mai e un pic si se sterge subiectul , putem stii totusi cum s-a finalizat, sau unde a fost trimis subiectul in cauza?
daca acest topic e mereu gol dupa 24 de ore, cum aflam unde a fost directionat subiectul initial?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Si eu cred ca poate fi un rotavirus. Asta se poate vedea numai la coprocultura. Depinde daca si urmatoarele scaune sunt la fel sau nu.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana971 spune:

fuga la dr.;am patit-o si noi cam pe la aceeasi varsta, prima impresie e de groaza mare; noi am fost la matei bals, unde am reusit sa imbolnavim mai tare copilul, datorita ...profesionalismului celor de acolo;daca nu ai mers inca la un medic iti recomand spit V. Babes, de pe Mihai Bravu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

multumesc de raspunsuri. n-a mai facut nimic azi, si am stat cu okii pe el (monitor) si a avut o zi normala,vesel,a mancat ,adormit.
dupa gradi am fost la medic (dimineata vorbisem deja cu el prin telefon) si l-a consultat. m-a mai linistit, in sensul ca mi-a zis ca daca ar fi fost virus avea temperatura mare si scaune dese diareice.
dupa parerea lui e o reactie la siropul de tuse sau/si panadol.Cica are gaze si i-a dat debridat, espumisan plus tantuum verde, ca are rosu in gat.avem trimitere la laborator si deja am luat 4 recipiente pentru analize. Probabil maine dimineata le recoltez si le voi duce.
Va tin la curent cu evenimentele.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

cel mai bun sunt niste sticlute cu enterolactis-poti sa-i dai una pe zi sunt fermenti naturali care-i echilibreaza flora intestinala , nu medicament .

Mergi la inceput