rubeola

rubeola | Autor: niki81

Link direct la acest mesaj

buna mamicilor sau aspirante la titlul de mamici :)
Sunt proaspata mamica de 11 saptamani si deja cred ca a intervenit o problema. Am fc setul de analize si mi-a iesit virusul rubeolei ....disperata am pus pana pe telefon si mi-am sunat medicul ginec care m-a linistit (intr-o mica masura) spunand-mi ca este normal sa-mi iasa modificata valoarea deoarece nu am fc boala pana acum. Am mare incredere in el insa pt linistea mea sufleteasca intentionez sa merg si la colentina pt interpretare. Nu am nici un simptom -eruptii sau febra iar analizele le-am fc acum 10 zile.
Spuneti-mi, va rog, daca voi aveti cunostinta de o situatie asemanatoare. Am tot citit si situatia e destul de grava dk exista intr-adevar virusul activ.
Multumesc....astept rsp vostru.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

are dreptate medicul tau, asa mi-a iesit simie in primul set de analize.
din proprie experienta te sfatuiesc (nu se refera la intrebarea ta,privind rubeola), ca sa-ti repeti analizele (ca o sa tot faci in perioada sarcinii) la cel putin 2 laboratoare-in cazul in care ai rezerve, au fost cazuri de rezultate gresite, si e pacat sa iei de buna o eroare, sa faci tratament degeaba, fiindca cineva a completat gresit un buletin de analize.
sarcina usoara si noroc !

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

multumesc din suflet, ai reusit sa ma mai linistesti sper sa fie totul in regula si sa ramana doar sperietura asta.
Sarcina usoara si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Niki, rezultatele trrebuie interpretate asa:
- IgG pozitiv - ai facut boala in trecut si ai imunitate
- IgM pozitiv - faci boala acum.

Intrucat rubeola poate da complicatii mari in sarcina (din cate imi amintesc, mai ales in ultimul trimestru), situatia ideala ar fi sa ai imunitate, fie pt ca ai facut boala in copilarie, fie daca te-ai vaccinat inainte sa ramai insarcinata.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput