cicatrici post cezariana

cicatrici post cezariana | Autor: ruanama

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, ma interesa si pe mine topicul cu cicatricile lasate in urma operatiei de cezariana, dar am vazut ca s-a inchis topicul. Cred totusi ca mai sunt mamici interesate. Vroiam sa spun ca am nascut un bebe frumos acum un an prin cezariana, cicatricea nu a ramas foarte evidenta insa am folosit Zeraderm (care mi s-a parut super, asta ca indicatie a medicului dermatolog, mai mult si nu a ginecologului).Asta ptr ca am citit ca nu gasiti ceva de genul asta pe piata si am zis sa va spun ptr persoanele interesate. Ideea este ca se poate aplica pe cicatricile cheloide chiar mai vechi...oricum va las sa-l descoperiti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionitza spune:

E cumva vorba de ceva din extas de ceapa, din USA?
am folosit eu dupa cezariana...(doar ca nu mai stiu cum se numea, pentru ca nu o mai am) si nu stiu daca datorita cremei sau am eu "pielea buna" cum se zice, dar arata f bine cicatricea - e doar o liniuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

eu am doua cicatrice dar nu am folosit nimic pt ca nu am avut nevoie: "stofa buna si croitor bun"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Eu am ramas dupa cezariana cu o cicatrice destul de inestetica. Nu ma deranjeaza decat optic. Nu stiam ca exista tratament ptr asa ceva. Puteti sa- mi dati mai multe detalii? Ciudat este ca cicatricea de la operatia de apendicita facuta in copilarie abea se mai vede in timp ce cea de la cezariana este groasa, rosie si putin in relief.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Rezultate bune da si gelul Contractubex, iar foarte bune-gelul Cimeosil. Pe cel de-al doilea il recomanda la greu chirurgii.


Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Operatia mea e pe undeva prin parul pubian, abia acum am realizat de ce ma tragea medicul cu clestii de burta, nici nu zici ca am fost taiata, nu se vede nimic. Pina si linita aia mica fina a disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Eu am nascut acum aproape 2 ani prin cezariana si abia acum pot zice ca s-a vindecat in totalitate (e doar o linie alba pe linia chilotului).

Pana acum chiar cautam asa ceva, insa acum chiar e tarziu.

Poate totusi alte fete vor gasi informatia foarte utila




Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruanama spune:

Da e ok Contratubexul insa imediat dupa interventia chirurgicala, dupa ce se vindeca rana ar cam trebui folosit ceva pe baza de silicon pentru o perioada mai indelungata (ptr a nu lasa semne,lucreeaza mai mult pe estetic, pe cand contratubexul ajuta doar la vindecare).Sunt 2 chestii total diferite, Zeradermul (se gaseste in Sensiblu si Donna), eu l-am procurat insa mai ieftin de la medicul ce mi l-a recomandat, se foloseste ala long dupa vindecarea propriu-zisa. Ma puteti contacta pe mail ruanama@yahoo.com , si va pot pune in legatura cu dermatologul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

mamici,

cine are cicaticea in parul pubian,are sanse sa se vindece frumos.
celalalt tip de cicatrice-verticala-se vindeca destul de inestetic.

deci tipul de crema nu prea conteaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruanama spune:

Of, dar conteaza sa fim frumoase si dupa nastere. Si conteaza ce creme folosim ca doar nu ne dam asa doar sa fie. Nu stiu ptr altii dar ptr mine a functionat foarte bine Zeradermul si sunt foarte multumita. Am inteles ca se poate folosi si pentru cicatricile lasate de arsuri. E chiar super, merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@ruanama, tu vrei neaparat sa vinzi produsul aici? S-a inventat jobul de reprezentant medical pentru asta. Du-te si promoveaza-l unde trebuie daca vrei sa faci un ban. Eu chiar am crezut ca postarea ta e pe bune( si se vede ca n-am fost singura!), apoi am crezut ca vor sesiza moderatorii faptul ca-ti faci reclama, apoi am crezut ca te opresti singura.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput