Cum curat scurgatorul de vase?

Cum curat scurgatorul de vase? | Autor: marylenac

Link direct la acest mesaj

Buna, poate ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea "problema". Am un scurgator de vase, din cel clasic, alb din plasic si nu prea ii mai scot fata cu solutia pe care o folosesc. Stiu, cel mai bine ar fi sa il schimb ca are deja vreo 5 ani dar nu ma indur pt ca nu am mai gasit masura pe care o are cel actual, adica un pic mai mare decat ceea ce am gasit prin magazine. De aobicei il las la inmuiat apoi il frec cu partea abraziva a buretelui si cu o periuta de dinti mai veche. Aveti o solutie mai buna pt a-l curata si sa arate ca nou?
Multumesc,

Mami de Matei nazdravan si 32 s

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

ciff? la mine cif-u' e solutia de baza

C+C=Andrei

Cel mai greu lucru de pastrat e echilibrul.
(Jean Grenier)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

il lasi la inmuiat cu detartrant (orice fel), apoi il freci cu periuta printre "dinti" , eventual, dupa ce il clatesti cu apa, fiind alb, poti sa incerci si cu clor, dar numai dupa ce indepartezi detartrantul, altfel face reactie cu clorul si emana vapori toxici. spor la treaba!

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

Si Mihaita are nevoie de voi!

Speranta si incredere pentru David



www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

cea mai simpla metoda este sa-l pui intr-un alt recipient, plin cu apa fierbinte in care pui otet (cel putin o jumatate de litru), astfel incat sa se dizolve depunerile de piatra - dar cu metoda asta dureaza un pic, pentru ca otetul alimentar are cel mult 9 grade tarie si dizolva calcarul mai incet.

daca nu, poti turna pe scurgator orice tip de detartrant pentru electrocasnice(filtru cafea, cana electrica, fier de calcat), exista si de la sano, si de la cillit (sunt si in varianta lichid sau gel, gelul este mai bun pentru ca are aderenta mai buna la suprafete). lasi sa actioneze cam 10 minute, mai freci cu periuta de dinti in locurile unde vezi ca mai raman urme si gata ! daca nu gasesti sa cumperi acel detartrant ptr electrocasnice, poti folosi mr. proper gel pentru baie, are cam acelasi efect.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Si eu tot ciff folosesc, insa intre "zabrele" si sub ele, unde se mai aduna apa, pe la colturi se aduna asa, ceva negru care nu prea mai iese
.

Mami de Matei nazdravan si 32 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui marylenac

Si eu tot ciff folosesc, insa intre "zabrele" si sub ele, unde se mai aduna apa, pe la colturi se aduna asa, ceva negru care nu prea mai iese
.

Mami de Matei nazdravan si 32 s


asa ceva-ul ala e un fel de mucegai, da-i "in cap" cu clor !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

ahaaaaaa, sigur am sa incerc.....

Mami de Matei nazdravan si 32 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Pus in masina de spalat vase o data pe saptamina si nu mai ai probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Il speli cu Domestos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui TweetyGeo

Il speli cu Domestos.


si eu am unul alb si il spal cu Domenstos...iese super

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Doamne fa-i nemuritori pe parintii care mor (14.03.1956-20.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu il mai las peste noapte in chiuveta plina cu apa in care am pus clor. dimineata il scot alb si frumos, mai trebuie sa dau putin cu periuta pe ici, pe colo, ca e cam marisor si nu intra de tot in apa

mamica de cinci copilasi :Nicolae (15 oct. 2009) , Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput