Cum curat scurgatorul de vase?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu il schimb odata pe an.

Intre il frec cu cif, dupa ce in prealabil l-am lasat sa se inmoaie cu solutie de cif. Si il frec cu o periuta de dinti.

N-am avut inspiratia sa-l bag in masina de vase, multumesc de idee, banuiesc ca nu-l scot armonica, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Nu,stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

eu il curat cu spray antimucegai orice firma, sau domestos sau cilit, sau torn clor pur si simplu, il las 10 min in cada cu usa inchisa la baie sa nu iasa vaporii aia de clor.
apoi dau cu dusul cu apa firbinte si gata.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mada, cum sa pui suportul de vase in cada ?!?!? unde faci baie si speli rufe, pui si suportul pentru vase ?!? cel mult, pune o folie de plastic curata in cada si pe ea suportul de vase, nu direct in cada...

mai vazusem intr-o emisiune unii care spalau vasele in chiuveta de la baie, dar acolo era regizata faza...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

il las sprijinit in sau de cada nu l-a inmuiat cu apa, cada care oricum e cat se poate de igienizata cu 2 copii mici si nicidecum nu-mi transform baia in bucatarie.
m-as fi mirat sa nu fi intervenit cineva cu sfaturi si indignari...


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mada, pai daca nu spui exact, normal ca m-am gandit la varianta "negativa"...scrii "il las in cada" - pai la asta m-am gandit, logic, ca-l pui in cada, nu rezemat de aceasta.

acum am inteles, dar de ce trebuia sa fii ironica, din moment ce chiar tu nu ai dat toate informatiile ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

eu am spus cum fac si tu ai dat cu bata-n balta, cine a vrut sa inteleaga a inteles cum fac eu, nu am spus nicaieri ca il las in cada cu apa sau mai stiu eu ce, am spus ca spray-ez suportul si il las asa 10 min.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

fie, daca te simti mai bine asa, scuze, ok ?

doamne, ce-o fi pe forumul asta de la o vreme incoace, tot mai multi sar ca arsi, deranjati de interpretarea celor scrise de ei...oameni buni, doamnelor, fetelor, va rog frumos, ori scriem cu lux de amanunte ca sa nu se mai citeasca/interpreteze printre randuri, ori nu ne mai suparam cand altii se iau de cele scrise, pentru ca lipsesc cateva cuvinte-cheie pentru ca imaginea sa fie completa si corecta...


mada, pe bune daca scriam ceva in conditiile in care tu adaugai la expresiile "torn clor"... "il las in cada" un unic cuvant : "rezemat".
atat.
tu ai scris pe scurt cum faci, pentru ca deja te vedeai "cu ochii mintii". eu, pe baza celor (de)scrise de tine, am "vazut" alta imagine. sunt de condamnat pentru asta ?

in fine, n-are rost sa continui. daca intelegi ce am vrut sa explic, ok, mai ales ca mi-am cerut si scuze.
daca nu, asta e, nu moare nimeni din asa ceva.
facem pace ?


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

mada, cum sa pui suportul de vase in cada ?!?!? unde faci baie si speli rufe, pui si suportul pentru vase ?!? cel mult, pune o folie de plastic curata in cada si pe ea suportul de vase, nu direct in cada...

mai vazusem intr-o emisiune unii care spalau vasele in chiuveta de la baie, dar acolo era regizata faza...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Corina, fara suparare dar Mada a avut dreptate sa se explice asa mai ironic, pentru ca in postarea ta iti exprimai indignarea cum sa puna suportul de vase in cada???(in care se face baie si se spala rufe!) de parca acea cada este locul cel mai infect dintr-o casa. Eu nu-mi imaginez ca cineva dupa ce face baie sau spala rufe nu curata cada si nu o lasa curata.
Si la urma urmei fiecare face curatenie in casa lui cum vrea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

petra, fara suparare si tie, dar mi se pare foarte aiurea sa pui orice are legatura cu bucataria/mancarea direct in cada unde te speli pe corp (inclusiv picioarele, care pot fi "gazda" unor infectii cu ciuperca, si zona genitala care are si ea o flora, mai speli un kk de la fundul bblusului, da ??), unde speli rufe sau arunci apa murdara de la spalatul de pe jos, unde speli sau clatesti mopul cu care speli prin casa, unde speli cosul/galeata de gunoi, etc.; oricat de bine ai spala/curata/dezinfecta cada dupa fiecare folosire (ceea ce nu face toata lumea, de fiecare data, hai sa recunoastem), ramane tot o cada, posibil foarte curata, dar nu sterilizata, unde nu ar trebui sa ajunga obiecte care ulterior ajung in contact cu mancarea, cu alte vase sau suprafete din bucatarie. la fel de aiurea mi se pare, de exemplu, sa te speli pe maini cand vii de afara, in chiuveta de la bucatarie, in loc de cea din baie.

de curiozitate, urmaresti emisiunile lui dr.oz ? ai vazut care este principala sursa de contaminare cu e-coli, intr-o casa ? exact, baia fiecarei case, mai precis particulele infime de materii fecale, ce se imprastie atunci cand tragi apa fara sa pui capacul la toaleta, sau cand nu sunt respectate regulile minime de igiena (spalare pe maini dupa fiecare folosire a toaletei); o fi exagerare in emisiunile lui, nu stiu, dar a exemplificat cum a gasit e-coli pe periutele de dinti si in paharul pentru apa, din baia unei familii (erau amplasate pe un raft, in apropierea vasului de toaleta), a mai prezentat un filmulet facut de discovery channel, in care era demonstrat cum atunci cand tragi apa la toaleta fara sa pui capacul, particulele fine de apa+materii fecale contamineaza o zona destul de mare din jurul toaletei, etc...

oi fi eu mai obsedata de curatenie...prefer sa fiu exigenta, dar sa nu-mi para rau dupa aceea, ca din comoditate sau nestiinta, pun in pericol sanatatea familiei, in special a copilului - nu vrei sa stii ce conditii sunt in spitalele din romania (am vazut ca la semnatura ai SUA); eu cred ca e mai simplu sa previi, dacat sa tratezi sau sa repari...

si pana la urma fiecare si-o face cu mana lui, nu-i asa ? curatenia, vreau sa zic ...

deja suntem off-topic rau de tot, dar sper macar cine are urechi de auzit, sa auda...mai exact, din toata aceasta "disputa" sa rezulte ceva folositor/constructiv pentru altii (nu, nu ma refer la nimeni in mod special, vorbeam la modul general)...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput