Ce inseamna sa mananci sanatos?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Monica 70,fara suparare dar ai un metabolism...sa-ti traiasca! Deci lasa-ma cu mincat purin si des, ca daca te uiti pe ciocolata o sa vezi ca scrie 500 calorii si arzi la fel ca tot poporul.Halal de mamica ta!Te invidiez foarte tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DULCETICA da am un metabolism bun,dar nu "de la mamica" care e mai solida,ci de la taica-meu care e mai slab.Io dupa teoria aia cu caloriile nu ma iau,ca daca am langa mine si ma apuca , bag si trei ciocolati de 100 de g odata Si nu din alea negre ci gen Kinder,sau cu alune si diverse umpluturi . Dar daca mananci ciocolata nu mai ti-e foame asa de mult de altceva si se compenseaza,nu? La fel cu laptele ...
De exemplu acum iar mi-e foame rau - ca am mancat cam putin azi: dimineata o felie de paine cu crema de unt,o felie de sunca,cateva felii de telemea si ridichi,plus niste kefir . La amiaza o farfurie de ciorba de perisoare,mai tarziu mancare de varza acra cu carne,iar intre mese,niste ramasite de cioco,vreo doua piscoturi ,vreo 5 prajiturele dulcineea ... plus doua cafele.Acum am pregatita o punga cu pernite de cacao Viva si un capucino,ca sa am combustibil ca am ceva de lucru,dar cum mi-e tare foame,merg sa imi pun intai o felie de paine cu untura de porc ("pita cu unsoare" cum se zice la noi) N-am mancat de un cincinal si a gasit de cumparat sotul de curand - am dat atacul ca spartii la ea amandoi,cam zilnic bag o felie doua.Deasupra pun guyas - pasta din aia de boia iute .Si pana la miezul noptii sigur mai consum cate ceva.

Revenind la subiect si eu cred ca cel mai sanatos e sa mananci divers, alimente cat mai proaspete si din zona in care locuiesti , alimente de sezon,pe cat posibil fara chimicale gen vegeta si sa nu faci excese. Noi mancam carne si produse din carne de toate felurile,dar in cantitati mici.Se intampla sa gatesc cu carne si doar odata de doua ori pe saptamana mai ales vara cand sunt legume din belsug si pot face zilnic cate o ciorba/supa din alt fel de legume,sau combinate.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/glossa.htm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

problema zaharului si a grasimilor e simpla: zaharul alb, rafinat este NO-NO, never ever (nu vorbesc de ala din ketch-up)...folositi miere, agave syrup si alea in cantitati mici.
grasimile au rolul lor in organism; folositi grasimi sanatoase enumerate deja de mine (avocado, olive oil, coconut oil, grapeseed oil - presate la rece!) iar pe celelalte le eliminati. simplu.

de prajeli nici nu mai mentionez...un NU clar si raspicat.

singura mincare procesata de care nu ma pot desparti este supa pe care o consider sanatoasa dar mai saraca in elemente necesare corpului (enzime, vitamine). combinatia de supa si salata (facute in casa!!!) este sanatoasa.
nu cred ca s-ar ingrasa cineva daca maninca portii decente in stilul mentionat de mine. cu un mimim de efort zilnic...adica nu stat in cur 24 cu 24.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Monica, fara suparare, dar aici discutam despre mincatul sanatos... Contributia ta ar fi buna la topicul "Cum sa maninci de toate fara sa te ingrasi"...

"Untura de porc"??? Wooow! No comment. Sper ca stii ca grasimea acumuleaza in principiu toxinele din organism (fie la om, fie la animal)
Numai pt faptul ca maninci fara sa te ingrasi, nu inseamna ca ai o dieta sanatoasa...
Hai sa revenim la topic. Nu de alta dar s-ar putea sa derutezi pe aia mai slabi de inger.
Fara suparare.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

mincat "putin si des" nu inseamna mincat ciocolata putin si des

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Monica70 acum tu vrei sa ne faci in ciuda sau ce?

Sincer, la cat si la ce maninci, e ciudat ca nu te ingrasi...exista vreun altfel de consum? nervos? ca inteleg ca la sport nu esti chiar prima

_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Allure, ce scrii tu acolo e din carti, da?

Eu am pofte, asa in general. Si, Sabina, sa stii ca am pacatuit si cu un pic de ´´petrol´´ , dar eu tot zic , ca oricare dealtfel, ca mananc sanatos, si asta doar pentru ca nu fac excese. A, si mai am o meteahna, aceea de a separa alimentele(Nu cartofi cu carne deodata de exemplu)

Nu ma ingras,nu slabesc, greutatea mea este plus- minus un kg, dar de obicei ramane la 55 kg. Eu nu pot sa mananc ceva doar pentru ca ´´e sanatos´´ , trebuie sa-mi si placa. Eu am fost crescuta cu delicatese ardelenesti, deci inchipuiti-va cum m-as simti eu fara smantana
Mananc si prajit uneori.De ciorbe, nu mai zic, sunt la ordinea zilei. Nu-i bai ca se duc vitaminele, mie imi place ciorba si tare ma simt bine dupa ea. :))

Miscarea este desigur foarte importanta, eu ma laud cu maxim trei zile pe saptamana de efort fizic. Aerobic, nimic spectaculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

"din carti" in sensul ca asa consider eu un meniu sanatos
si imi place tot ce maninc DAR nu maninc tot ce imi place. get it?
am specificat ca ma abat si eu in proportie de 20% dar restul e asa cum am spus.
smantina nu e un dezastru o lingura o data la nu stiu cind... dar nu un borcan o data si nu in fiecare saptamina/ zi

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mai, nu sariti asa pe Monica
Ea este pana la urma on topic, zice ca pentru ea aia e mancarea sanatoasa, ca se simte bine dupa ce mananca de toate, nu se ingrasa, n-o doare stomacul:))


Monica,cat de mari sunt portiile pe care tu le servesti pe zi? Cu glanda nu ai probleme, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai ce, eu nu mancam(inainte de cortizon=fara sare) petrol din cand in cand?:)
Pana si petrolul asta se elimina daca faci miscare;)
Si uneori sanatos inseamna si sanatos la cap, si daca odata din cand in cand bagi un pic de petrol pt asta... e ok

Allure, eu cred ca cine munceste la camp poate sa manance linistit untura de porc. In cantitati rezonabile, bineinteles;))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput