Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarmenAlbu

Da Anca locuiesc la budapesta
motanel poate fi de la sare

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev215pr_.png
Doamne Ajuta-ne!!!
21+ cu


ok!

in primul rand nu vreau sa te sperii ci sa te interesezi in acest sens din timp.

Cunosc o situatie ff apropiata-(e vorba de copii bonei si nepotelui ei) care lucreaza pt prietena mea.

A avut un nepotel care s-a nascut normal si sanatos (copii bonei locuiesc in ungaria) si care a murit in somn la 3 luni, dupa ce au facut ce trebuie medicii le-au spus parintilor ca i s-a oprit in somn(copilul nu suferea cu inimioara), deoarece in ungaria ar fi presiunea ff scazuta si din cauza aceasta bb-ilor li se pune un stimulator in timpul somnului, parintii nu au stiut de acest fapt.

Te rog sa te interesezi!

Nu te speria, ia-o ca pe o informatie!

Anca +19s ELENA-MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT

"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui mousel

sarat nu prea manac...am intrebat dr si a spuns ca n-are ce sa-mi faca
ceva leacuri babesti care au efect nu stiti (in afara de a sta cu piciorele ridicate si bai cu apa rece ca n-au nici un efect)


eu spun sa mai intrebi un medic!

cand eram internata cu vlad la maternitate a venit o mamica care tot asa retinea apa si am pus-o pe un tratamenta inainte sa nasca-dar nu stiu cu ce!

Anca +19s ELENA-MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT

"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

mousel, am patit-o si eu la prima sarcina. Cu tensiunea cum stai? Eu nu am avut alte probleme in afara retinerii apei, nu tensiune si analiza urinei iesea buna. Am incercat cu ceai din cozi de cirese si niste pastile date de dr de fam (imi scapa acum numele), dar sa-ti spun drept nu a functionat nimic. M-am dezumflat treptat dupa nastere, cam in intervakl de 1 luna.
Fa-ti repejor analizele si si vezi cum esti cu tensiunea.


arissa - mamica Mayei - 18.03.2007
Vine doi! 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabrinaLia spune:

Eu nu am probleme cu umflatul picioarelor ,in schimb ma chinuie constipatia asta de mor.Voi ce faceti sa scapati de ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui SabrinaLia

Eu nu am probleme cu umflatul picioarelor ,in schimb ma chinuie constipatia asta de mor.Voi ce faceti sa scapati de ea?


Eu am un ritual zilnic: dimineata o lingurita de miere pe stomacul gol, dupa care un pahar cu apa, micul dejun cereale cu fructe uscate.
Pe parcursul zilei o supita/o ciorbita, salata, fructe.

Alina 21+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mousel spune:

multumesc de raspunsuri

tensiunea mea e normala ca pana acum...analizele trebuie sa mai astept pana le fac (astept sa primeasca fonduri cabinetele de analize) ca m-am cam saturat sa tot dau bani pe analize care ar trebui sa le fac gratuite
oricum pana nu am rezultatul la analize sa vad cum stau tre sa sufar in tacere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

eu pt accidenetele kk pipi la schimbat,foloseam pe masa de infasat scutece de unica folosinta,sunt cam de 50cm pe 30cm,aprox.
de cate ori cumparam pampersi,cumparam si scutecele astea.
Otilia mi-a amintit ca da,sunt bune si cand plecam de acasa cu bebe.mereu aveam unul in geanta,sunt subtiri cat o panza.

daca nu,puteti da comanda cuiva sa va faca scutec din ce panza vreti sau prosop,cu o parte din musama.eu aveam asa doua ,pe care le foloseam sub mine pt ca ma trezeam in baltoaca de lapte !
ma schimbam de 2 ori pe noapte.


eu acum nu am cumparat inca nimic,inca nu stim ce e bebe.multe din ele le avem deja,la restul inca nu ne-am hotarat,cred ca depinde de sexul copilului.

e mult mai bine sa le cumparati din timp,apoi incep caldurile,se umfla picioarele,nu mai e timp de spalat si aranjat,bebeii se pot naste mai devreme si apoi cu el in brate nu se mai poate face nimic o perioada.
la 7 luni eu consider ca trebuie sa fie totul pregatit,ca bebe poate veni.
si daca mai sta acolo 2 luni,f bine,mami se odihneste,mai aseaza dulapul,ii mai vine vreo idee...

cu bebe e mai greu,nu ne mai arde nici sa ne mai gandim ce ne trebuie,asa oboseala e la inceput si stres,incat acum e cea mai buna perioada de cumparat.
macar pt prima luna.ca restul se iau si dupa,intr-adevar.
e mai bine ca pt prima luna sa fie totul aranjat in dulap,calcat,la indemana,organizate.


ANCA ai nascut la 35 de saptamani?mami eroina esti,banuiesc ca a fost destul de greu cu bebe asa mic !de ce a venit asa devreme?
o sa fie bine,aisa vezi,de data asta! dar te inteleg ca e greu sa nu te gandesti ,e normal sa iti fie frica


CARMEN oaaau,nascuta pe 17aug,sigur se vor naste delfinasi de ziua ta!(inclusiv bebe al tau)

CRIS cred ca era considerata reclama la alt forum,si nu iti accepta linkul.eventual dai numele produsului,sa il cautam,nu forumul,ca sa nu te avertizeze

Otilia-vad ca ai avut sperietura la nasterea Anei,cu apgar 7...




19+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mousel

de cteva zile mi se umfla picioarele foarte tare (sunt ca niste butuci)...problema e ca dimineata ma trezesc la fel de umflata
la 18 saptamani aa mai patit careva dintre voi la fel?

ar trebui sa-mi fac griji? (analizele le pot face abia la inceputul lui februarie, acum nu sunt fonduri...)


off, am piedut tot ce am scris...

deci - leac babesc - frunze de varza, zdrobite cu facaletul si te infasori in ele la picioare apoi pui sosete s dormi asa., pana dimineata nu mai ai nimic (incercata de o prietena)

si eu am aceeasi problema de cand a venit caldura. acum de cand e mai rece in birou e mai bine....pe mine m-a ajutat sa ma descalt si sa tin picioarele ridicate vreo 2 ore...

si masajul si miscarea m-au ajutat...dar dimineata intr-adevar ma trezesc cu ele mai umflate...

la mine e problema de circulatie si de asta retin apa

cum stai cu tensiunea? ca si hipertensiunea arteriala poate genera retentia de apa din cate stiu...

eu zic sa iti faci analizele si sa vorbesti cu doctorul tau (ginecolog sau chiar si cu cel de familie)

aa, si mie doctorita de familie mi-a zis ca si anemia poate determina asta...deci analizele sunt cele mai indicate!!!!

Bulina 25+ cu poznas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Cu retentia apei nu am avut niciodata probleme, asa ca nu pot ajuta..

Referitor la constipatie.. important e sa mananci fibre de calitate (aveam o perioada cand imi calculam fibrele ), multe lichide (apa minim 1.5l, supe/ ciorbe).
Pt iesit dimineata poti incerca una din urmatoarele variante:
- un pahar cu apa la temperatura camerei (sau cat de cald poti suporta) sau ceai de musetel si apoi o lingurita de miere
- kiwi
- prune uscate
- cafea + miere
- tarate cu apa calda

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxv24nho4ve.png" target="_blank">21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ADELA-Bine ai venit !

ieri am lluat ceapa verde si ridichii din alea mici si rosii,si orice am mancat cu ceapa si ridichi !
ciine avea arsuri azi noapte??

PAULA-oaaau,te cununi sambata !!!!casa de piatra si multa fericire !! e bine ca participa si bebe la fericirea voastra
si ai gasit rochia?abia astept sa ne pui poze!

Dragaica,eu aveam multe body ,barbite nu puneam decat mai tarziu,schimbam daca vomita,sau cand ieseam,apoi seara la baie,deci daca se uda ,de cate ori e nevoie sau mai iese kk si poti schimba multi pantalonasi.vreo 10 mapmpersi pe zi foloseam,iar haine depinde cum se patau,la cele 10 schimbari se verifica.
oricum,faceam teancul mare,asa ca nu am vrut sa astept dupa rufe sa se usuce,si aveam de la 20 in sus de fiecare.la mine se strangea o masina de spalat numai pt bebe,plina,si inca mai aveam haine in dulap pana cand aveam timp sa le spal.pantalonasi cred ca aveam 30,dar nu neaparat trebuie sa faci asa ca raman mici dar as zice cam 10 de fiecare.
eu oricum luam la set,de cate 4 sau 6 body.plus ce mai primeam.
nu e problema nici daca are mai putine,ca e vara si ti se vor usca.
ups,6 de fiecare ar fi la tine
eu in casa am preferat pantalonasii cu butusel ,decat cei gen salopeta,ca se schimbau mai usor fara sa mai desfaci de sus.ca de 10 ori schimbat pampersul,sa fie comod de dat jos pantalonii,sa nu fie nevoie sa mai desfaci si la umeri.

CARLA nu te-am uitat,inca mai caut modelele



temperatura nou nascutului intr-adevar creste f repede,asa ca trebuie sa avem grija sa nu fie mai imbracati decat noi.in general noua ne este mai frig si tindem sa ii imbracam si pe ei.cu un termomentru de camera ne dam seama mai bine decat dupa cum ne este nou(in general noi dormim cu plapuma pe cand copiii dorm bine dezveliti)
Cand o sa vedeti ca se invinetesc,nu va speriati,nu e de la frig,e contactul cu aerul si lumina !
au extremitatile reci,E NORMAL,nu ii imbracati gandind ca le e frig,pt ca apoi restul corpului se incalzeste prea tare.
nu va ganditi ca plang de frig,ca tremura-au gesturi din barbie NORMALE,nu sunt de frig.
talpile vinetii,manutele-o sa va obisnuiti cu ele,trec dupa primele saptamani.
tinuti la lumina,CA FLORILE,la fereastra,in primele zile,dar sa nu cada soarele direct pe ei prin geam,doar LUMINA.cel putin 15 minute GOI la lumina,e f important.dezbracati.nu e de ajuns sa iasa afara si sa le dea lumina doar pe fata.
scosi afara din prima zi de externare:aici medicii spun ca daca ei te externeeaza si IESI ,inseamna ca se poate iesi afara.doar de la incubator nu se scoate!

sa nu dati ceai pt hidratare,ceaiul este acela pt colici sau diferite afectiuni ,prescris de medic,in doze moderate.ceaiul este un medicament.pt hidratare se bea apa,dar mai tarziu,in primele luni e suficient laptele.

in Ro se da mult ceai,pt caeste impamantenit,dar de multi ani se fac acmpanii anti ceai la bebelusi pe post de apa,in toate tarile.ceaiul dpdv nutritional e nul,si in plus,in timp poate ajuta la scaderea fierului in organism.
deci nu se da zilnic .laptele contine apa.
apoi,cand o sa fie nevoie si de hidratare in plus,se va da APA.nu e nevoie de pus nici o planta in apa,pt hidratare si noi tot apa bem,nu ceai.ceaiul nu e bun la toate cum se crede,fiecare are un scop anume.
pe vremuri toti bebeii mergeau cu biberonul de ceai dupa ei.nu e nevoie! isi umfla burtica cu un lichid care nu le aduce nimic,in loc sa ia un bun supt de laptic de la mami!
in cantitati mari,zilnice,ceaiul devine medicament.defat este medicament.daca nu ar "vindeca" nimic,nu s-ar mai folosi la diferite afectiuni,nu?
se spune ca musetelul e bun pt orice..chiar nu e bun pt orice,nu mai este recomandat nici la baie.APA cea de toate zilele ! fiarta si racita,sau plata .
pt baut,nu pt baie.pt baie APA de la robinet,nu fiarta si racita..e si periculos si ia si mult timp inutil.




19+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput