Scoli de matematica: istorie si traditie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

AkaManah, din cate imi amintesc eu, cea mai indepartata perioada mentionata in scrieri, este anul 4500 I.Hr(perioada predinastica in Egipt, civilizatia din Susa). Fara legatura cu evreii, normal.

Anul 3300 i.Hr este mentionat de unii comentatori ai Bibliei ca fiind anul potopului, cu aproximatie. Si eu sunt curioasa daca acest eveniment a ´´dat startul de la zero´´ pentru calendarul evreiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

AkaManah, din cate imi amintesc eu, cea mai indepartata perioada mentionata in scrieri, este anul 4500 I.Hr(perioada predinastica in Egipt, civilizatia din Susa). Fara legatura cu evreii, normal.

Anul 3300 i.Hr este mentionat de unii comentatori ai Bibliei ca fiind anul potopului, cu aproximatie. Si eu sunt curioasa daca acest eveniment a ´´dat startul de la zero´´ pentru calendarul evreiesc.


http://www.calendarintercultural.ro/pages.php?d=1&ids=1&idc=2


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren


Perioada de acum 5770 de ani pana la Abraham e in general interpretata simbolic (precum varsta lui Matusalem).


Si varsta la care se scrie ca a murit Noe sau la care a facut Corabia e tot simbolica?


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mãmici de bãietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

AkaManah, din cate imi amintesc eu, cea mai indepartata perioada mentionata in scrieri, este anul 4500 I.Hr(perioada predinastica in Egipt, civilizatia din Susa). Fara legatura cu evreii, normal.

Anul 3300 i.Hr este mentionat de unii comentatori ai Bibliei ca fiind anul potopului, cu aproximatie. Si eu sunt curioasa daca acest eveniment a ´´dat startul de la zero´´ pentru calendarul evreiesc.


http://www.calendarintercultural.ro/pages.php?d=1&ids=1&idc=2


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Pai no, daca esti convins ca asa-i, de ce mai intrebi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Nu denizel, e cunoscuta precis. La minut. Doar eu le interpretez simbolic, ca ma incurca corectiile datorate lui daylight saving time.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

AkaManah, din cate imi amintesc eu, cea mai indepartata perioada mentionata in scrieri, este anul 4500 I.Hr(perioada predinastica in Egipt, civilizatia din Susa). Fara legatura cu evreii, normal.

Anul 3300 i.Hr este mentionat de unii comentatori ai Bibliei ca fiind anul potopului, cu aproximatie. Si eu sunt curioasa daca acest eveniment a ´´dat startul de la zero´´ pentru calendarul evreiesc.


http://www.calendarintercultural.ro/pages.php?d=1&ids=1&idc=2


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Pai no, daca esti convins ca asa-i, de ce mai intrebi?




Pai no, asta am gasit. Vreau si parerea unui expert.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

daca premiul Nobel e o masura a capacitatii si valorii, atunci evreii sunt buni la literatura - numarati premiatii Nobel de origine evrei, si faceti raportul cu nr total al premiilor

oare asta e o realitate sau masurile noastre (ca sa nu fiu tendentioasa la adresa celor care dau premiul N) sunt subiective?

eu oricum nu inteleg intrebarea - sunt evreii mai buni la matematica decit la altceva? cine a declarat ca evreii ca natie sunt cei mai buni la mat sau altceva? exista statistici la numar de capete de natie? si apropos, premiul N nu se da la matematica -iar ala de se da nu stiu daca fu luat de evrei sau nu - pe ce se bazeaza intrebarea din primul post?

chiar ca e prea frumos afara ca sa dai un raspuns detailat la asa intrebare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Exista totusi o rigurozitate in gandire a evreilor. Ei sunt poporul care, in cautarea lui Dumnezeu, au studiat si fac asta de aproximativ 30 de secole. E ceva si traditia studiului a lasat urme certe in spiritul grupului social.


idem crestinii si musulmanii.




Ei..nu e chiar asa. Sunt miiici diferente de timp care ii cam pun pe planul 2 sau 3 pe crestini (2000 de ani) sau pe musulmani (1400 de ani). Dar..nimic de zis. Sunt curios daca analfabetismul la evrei se manifesta atat de pregnant ca si la crestini sau la musulmani. :).

Nu trebuie sa luam in considerare numai activitatea unor literati sau oameni de stiinta cum este cazul la crestini sau musulmani. La evrei cred ca putem vorbi de un cadru mai larg vizavi de studiu.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


Aka, de altii nu ma mir (au venit cu agenda de-acasa), dar de tine ma mir. una e sa spui ca tara Israel are scoala de matematica mai buna decat tara Romania sau mai stiu eu care (asta e demonstrabil oarecum, daca stabilim oaresce criterii care tot arbitrare raman in ultima instanta, dar hai, treaca de la mine), si alta e sa spui ca evreii sunt cei mai buni la mate. capcana e urmatoarea: evreii sunt o etnie, acum intelegi unde bat? daca ei sunt indreptatiti sa-si justifice superioritatea ca etnie prin afirmatii dintr-astea, ce i-ar deosebi de nazistii care se credeau rasa superioara ariana? ce, germanii nu-s cei mai buni la muzica si filosofie? romanul nu s-a nascut si el poet? africanul nu alearga cel mai repede? pe acelasi model de anecdotizare (a se citi politizare) a problemei, cu ignore pentru faptul elementar ca atata vreme cat africanului nu-i creezi conditii sa vezi cat de bun poate fi si el la mate, demonstratia e asa, gen intelectualisme in jurul focului de tabara, cu-n martini in mana. ceea ce poate suna delectabil, dar asa or fi discutat si nazistii despre superioritatea proprie si inferioritatea evreilor, nu? singura deosebire, cica laudabila, fiind ca aici ne aratam superioritatea afirmand ca altii sunt superiori. mai ramane sa si credem, plus, mai ramane sa si demonstram - imposibil.

plus ca, matematic vorbind, daca afirmi ca multimea A e mai mare decat multimea B la nr. de elemente x, atunci trebuie sa aduci aici la recensamant toti evreii=x de pe mapamond, cu testele matematice la zi, notele asisderea si dupa aia sa compari rezultatele cu multimea B. si tot n-ai dovedi nimic, pentru ca ai analiza doar cateva generatii contemporane, nu pe-alea trecute, nu pe-alea viitoare.

asa ca intrebarea din titlu are doar un posibil raspuns corect, care e si adevarat, dar si moral in acelasi timp: nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87
cine a declarat ca evreii ca natie sunt cei mai buni la mat sau altceva? exista statistici la numar de capete de natie?



Olina, evreu = persoana de religie mozaica.
N-are nicio legatura CU NATIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

asa ca intrebarea din titlu are doar un posibil raspuns corect, care e si adevarat, dar si moral in acelasi timp: nu.




Daca ramanem la intrebarea din titlu ( ), fara vreo parghie de discutie on topic, ´´raspunsul´´ corect este urmatorul:

´´un nebun arunca o piatra in apa si zece destepti se chinuie s-o scoata´´

Mergi la inceput