Stiati ca ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Celia Imi pare rau.
Ce ai povestit tu imi aminteste exact prin ce a trecut sora mea, probleme similare (fetita ei a trait doar 14 zile).

Inadmisibil cum pot vorbi unele asistente si unii medici. Femeile merg la maternitae pt. cel mai memorabil si important eveniment din viata lor ar trebui tratate cu cea mai mare delicatete.

Tot personalul medical din maternitate ar trebui instruit (daca nu fac asta in scoala) despre notiuni de psihologie, depresie postnatala, situatii prin care trec mamele care nasc copii cu probleme, etc. Dar unde omenie nu exista... no coment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Groaznic , am trait si eu aceste momente oribile si nu stiam cum sa fac fata
eram in sala de travaliu , in cele 3 ore de chin , era adusa o mamica dintr-un sat a carui copil a murit pe drum in ea, au adus o sus cu noi acolo in sala , fata asta saraca urla de durere , de nu mai putea , copilasul ei si-a strans cordonul ombilical in jurul gatului ,
Ne blestema sa moara si copii nostri , suferea enorm si noi vreo trei mamici din sala , eram mute unei asemenea dureri , am uitat si de chinul nostru , imi parea foarte rau de ea , am vazut cum ii tot puneam aparatul pe burtica ei si liniuta de acolo nu arata nici o viata ,
am fost foarte marcata de acest episod in iunie vor fii 10 ani de cand am nascut , si nu pot uita durerea acestei mame ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Inca ceva trist : la fiecare 24 de ore in lume mor 25.000 de copii mici.
In America riscul mortii la nastere este de de 4-8 ori mai mare decat in anumite tari din UE.

Psihologul care ar trebui sa existe in spital trebuie angajat, tinand cont de faptul ca la noi se fac schimburi de genul " daca imi dai putin spirt iti dau 2 fasii de leucoplast" , pe sectiile cu pacienti imobilizati la pat nu exista kinetoterapeuti sau este unul singur , acest lucru nu cred ca se va intampla in curand. Iar medicii nu sunt psihologi.
Ar fi frumos ca aceasta organizatie sa faca niste grupuri de suport la care sa mearga mamele dupa nastere.

Informatii despre drepturile mamelor sunt scrise pe afise in una din maternitatile din Tm (in cealalta nu mai stiu daca erau sau nu )...
Si cum Dumnezeu sa nu existe aparate de aspirare? Adica in ce oras , in ce spital nu exista asa ceva?Chestia asta mi se pare de domeniul fantasticului.








***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Foarte foarte trist. Cata durere trebuie sa indure sufletul unei mame care nu se poate bucura de puiul ei, in plus neavand nci suport moral din partea unor neoameni e strigator la cer...cand se vor schimb si la noi lucrurile, cand vom fii tratati cu omenie?

Ma ingrozesc de ce se petrece la noi in tara si nu am cuvinte sa caracterizez acele BESTII care depun un juramant si care ar trebui sa se dedice trup si suflet meseriei alese. De fapt, bestie e prea putin spus pentru ca animalele au suflet.

Cu tristete inchei, sunt convinsa ca situatia din spitalele noastre nu se va schimba in viitorul apropiat, nu stiu cat timp va trebui sa mai treaca, cate persoane vor mai suferi. Idem si pt parlamentrii nostri care nu mai pot de burtile pe care le etaleaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cellia, Minunica voastra a avut zile si sansa! Si va are si pe voi, parintii ei minunati! Mult succes la operatie si recuperare usoara!

-----------------------------------------------------------
Sa aveti (mai repede, daca se poate!!) o primavara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Cellia, m-a impresionat nespus povestea ta si a Minunii tale...Frumos nume Adelina! Sa va traiasca!
Dumnezeu sa vegheze si in continuare ca si pana acum asupra ei si sa nu mai ramana nici urma din problemele de acum! Succes la operatie si sanatate multa! Ca si tuturor copilasilor incercati de viata!

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

celia
sanatate multa va dorim

din pacate dezinteresul clasei politice penstru viitorul tarii isi spune cuvantul , prin haosul car il vedem in spitalele din Romania
eu l-am operat pe Alex anul trecut la Cluj, era o opertait usoara de polipi, dar am ramas socata,c and mi-au luat copilul sa ii faca analizele, eu nu am stat cu el.Plangea saracul si era asa speriat ca nu cunostea pe nimeni.In Spania de cate ori ii luau sange sau orice alta analiza, stateam mereu cu el, cea ce este si normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

celia
sanatate multa va dorim

din pacate dezinteresul clasei politice penstru viitorul tarii isi spune cuvantul , prin haosul car il vedem in spitalele din Romania
eu l-am operat pe Alex anul trecut la Cluj, era o opertait usoara de polipi, dar am ramas socata,c and mi-au luat copilul sa ii faca analizele, eu nu am stat cu el.Plangea saracul si era asa speriat ca nu cunostea pe nimeni.In Spania de cate ori ii luau sange sau orice alta analiza, stateam mereu cu el, cea ce este si normal.


Olim, sarut-mana!
Sanatate multa!
Despre clasa politica aleg sa nu comentez; ne detasam, dosarul nostru pt plecare este deja trimis de ceva timp.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinab spune:

Stiati ca la nasterile de gemeni este prezenta in sala o singura echipa care sa preia ambii copii si un singur medic si ca in minutele care dureaza intre nasterea celor doi copii, primului nu i se acorda niciun fel de ajutor suplimentar fata de ce se poate face acolo? adica nu e luat si dus la oxigen etc...pana nu vine si al doilea? in minutele alea pretioase copilul se poate alege cu daune ireparabile si din pacate cunosc o mamica care a trecut prin asa ceva si dintre gemenele ei, prima are probleme locomotorii si de vedere tocmai ca a fost privata de primele masuri de ajutor. asta ar trebui trecuta pe lista, sa fie luate masuri si pentru nasterile de gemeni.

situatii cutremuratoare intr-un sistem sanitar care nu functioneaza. o sa va zic vreodata si povestea mea cand am nascut. nu pot zice decat noroc ca a ajuns doctora mea la timp dupa ce aia de la garda m-au trimis acasa ca pe aparate eu nu aveam contractii desi aveam dureri cumplite si ca sa vedeti, eu chiar nasteam dupa 2 ore m-am intors cu dilatatie 7 si bebe s-a nascut albastru si fara sa respire, din fericire suntem bine. astea s-au petrecut la elias in bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
In America riscul mortii la nastere este de de 4-8 ori mai mare decat in anumite tari din UE.

Asta e o incercare voalata de-a spune ca in Romania nu-i asa rau? . Cred ca este foarte clar pentru toata lumea de ce in America exista problemele astea, lipsa asigurarii medicale universale. Cand ai o parte mare din populatie neasigurata, fara acces la asistenta medicala, controale prenatale, tratamente in timpul sarcinii si nasteri 'ieftine' pentru neasigurati, lipsa asistentei medicale postnatale, etc, e firesc sa se intample asa ceva.

Citat:
Psihologul care ar trebui sa existe in spital trebuie angajat,

Ce ma uimeste pe mine este faptul ca in Romania orice gradinita de cartier are psiholog, dar maternitatea nu are. Cred ca e ceva caracteristic societatii romanesti, sunt extra-zelosi in anumite parti si complet ignoranti in altele.

Citat:
Iar medicii nu sunt psihologi

Nu trebuie sa fi psiholog sa te porti civilizat si sa ai empatie pentru oamenii in sferinta. Nici doctorii din strainatate nu sunt psihologi.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput