Parintii laudarosi ...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Si eu imi laud copilul. De fapt, le povestesc bunicilor sau prietenilor ce a mai facut in ultimul timp si e logic ca imi vin in cap doar "lucrurile extraordinare" pe care le-a facut.
Eu am observat ca sunt 2 feluri de "laudarosi":
-cei care isi lauda copiii pentru ca lor chiar li se pare o realizare cel mai mic lucru pe care acestia il fac (chiar daca l-au facut la aceeasi varsta ca si ceilalti copii, chiar daca de fapt e un lucru perfect normal. Mai ales la primul copil si mai ales pentru cei care nu prea au avut contact cu copiii)
-cei care isi lauda copiii pentru a arata cat de inapoiati sunt altii (frazele lor de obicei arata asa:"a, al tau a...la 10 luni? al meu la 3 luni deja.....").
Pana la urma, asa cum au spus foarte multi aici, nu este rau sa iti lauzi copilul. Conteaza insa foarte mult contextul in care o faci. Daca vezi un copil care pare sa aiba 2 anisori si nu merge foarte bine singur nu te apuci sa il lauzi pe al tau ca a mers de la 10 luni. E clar ca acel copil are o problema locomotorie si atunci nu faci decat sa creezi o situatie jenanta. Cum spunea si buli: una e sa fii laudaros alta e sa fii lipsit de tact".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

AdiS,
mi se pare destul de evident ca situatia asta intra la lipsa de tact.


Nici o problema.

Eu o incadrez in ambele categorii. Cea de lipsa de tact este implicita. In cea de "lauda" o incadrez datorita intamplarii numarul 2. Faptul ca cel mic statea in carut nu insemna nici ca baiatul are probleme nici ca e sanatos tun si nu "vrea" muschii lui. Era unul din altii pe care parintii ii duc in parc in carut ca sa ajunga mai repede sau din cine stie ce alte motive. Nu suntem prieteni la catarama suntem vecini de bloc de tip "buna ziua" - "buna ziua". Daca nu ar fi continuat, ne ziceam buna ziua si o luam mai departe, doar mergeam mai repede. Eu am luat-o ca pe o lauda gratuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Vik, stiu ca nu fata de Vladi vroiai sa spui ... dar nici fata de altii nu am de ce sa ma relaxez si niciun parinte cu copil diferit nu poate face asta ... cei care ma iubesc stiu cum sa se poarte cu mine, iar cei care nu stiu pot invata

Lupta mea pt el poate va fi una de cativa ani sau se va prelungi pt toata viata, nu pot sa pierd din energie incercand sa-i fac pe ceilalti sa nu se simta prost, ei trebuie sa ma menajeze pe mine macar putin.
Eu din perspectiva asta vad foarte buna o discutie despre parintii laudarosi.
[size=1]



Sibylle, va mai trece ceva vreme pana cand vei ajunge sa nu mai astepti menajamente din partea "binevoitorilor".
Din propria-mi experienta, capatata fara voia-mi, desigur, spun ca e greu sa fii sensibil si intelegator, in societatea noastra.
In momentul cand vei vedea rasarind soarele pe strada voastra, cand vei sti ca esti puternica si ca obligatoriu trebuie sa depasesti hop-ul, atunci vei inceta sa mai astepti intelegere.

Si on topic, nici eu n-am reactionat cu eleganta la laudele altora (neintemeiate, desigur), pentru simplul fapt ca Razvan este "altfel" si ca n-a facut nimic din ce fac copiii tipici.
E vorba romaneasca "lauda de sine nu miroase-a bine".
Si mai cred ca lauda de sine nu va disparea niciodata.


Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
MY HERO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

LÁUD#258;, laude, s.f. Exprimare în cuvinte a pre#539;uirii fa#539;#259; de cineva sau ceva; cuvinte prin care se exprim#259; aceast#259; pre#539;uire; elogiu. #9830; (În propozi#539;ii exclamative) M#259;rire! slav#259;! cinste! glorie! – Din l#259;uda (derivat regresiv).

sursa - www.dexonline.ro

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_crac spune:

am cel mai frumos baiat! :D David, 1 an si 2 luni :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

desi ...o alta sarcina pierduta..in fine... nu mai am lacrimi.
Revenind.. daca ar da Dumnezeu sa pot duce o sarcina pana la capat cred ca ori m-as lauda si la caru' cu oale ca al meu e cel mai si cel mai, sau as sta toata ziua "calare" pe medici ca al meu nu.. nu...desi vecina mi-a zis ca al ei vorbeste germana de la 1 an, face integrale de la 2 si stie parole de PC .
Pana la urma e firesc sa ne mandrim numai ca trebuie sa stim si cum si cand s-o facem.
Sa va traiasca,sa va bucurati si va sa creasca mari si sanatosi copii!

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

Gabriella, imi doresc din tot sufletul sa ajungi sa o faci!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana


E misto de tot cand apare cate o mama cu "cel mai frumos copil/bebe... " si arunci un ochi pe fotografii Se pun singure intr o pozitie penibila si pe saracutul copil care poate cat poate.

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



toti copiii sunt frumosi.
Urat este ce ai scris tu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:







Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Ca sa mai descretim fruntea subiectului:

Apropos de laudat copiii si subiectivismul (absolut normal si omenesc) al parintilor/bunicilor, sa va povestesc o faza haioasa: de cateva saptamani, cand o intrebai cum o cheama, Maia raspundea "ma"..si toata lumea era incantata..
De la un timp insa nu mai zice "ma" ci "ma-ma" ...Eram zilele trecute la bunici si mama o intreaba inevitabil, "cum te cheama mamaie?" ca sa ii mai creasca inca odata sufletul auzindu-si nepoata cum zice "ma"...Maia, cu degetul in gura "pana la cot", ca ii iese un dintisor, zice "ma-ma" dar, din cauza degetului, ii iese "ma-jia"...
Doamnelor si domnisoarelor si domnilor, nici gand sa o conving pe mamaie ca a fost doar o intamplare, si ca nu zice "ma-ia" ci "ma-ma"...s-a laudat la toaaaata lumea, incepand cu tataie si terminand probabil cu prietena din belgia cum nepoata ei isi spune numele corect..

Mergi la inceput