Parintii laudarosi ...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Catalishka

Io n-am nimic cu nimeni, dar o fi adevarat ca un copil de 9 luni jumate sa faca dupa cum urmeaza:

"intreaba continuu "asta?", "ata?", "tze e ata?" si arata cu degetelul, recunoaste obiectele, daca o intrebam unde sunt diverse lucruri sau persoane le arata cu un degetel, incearca sa repete tot ce aude"

nu de alta dar al meu are tot 9 luni jumate si chiar nu face propozitii si nici nu incearca sa repete tot ce aude...chiar sunt curioasa daca poate fi adevarat asa ceva


E posibil . Eu am unul care a vorbit devreme de tot, inainte de un an. "Ca? Ca? Et ca?" si " AaSaaa dodo! " Adicatelea ce e asta in franceza si Anne-Sarah nani. S-un mutulica care a inceput sa vorbeasca undeva intre doi ani si jumatate si trei. Acum cel mai bun la citit cu tot decalajul de varsta e mutulica. In loc sa ma bucur de ce face fiecare asa diferiti cum sunt, ia sa-i fac nefericiti pe amandoi si sa-i pun in competitie!!

Eu cred ca daca ai mai multi copiii scapi de sindromul : copilul meu etalon universal.

Cat despre copii frumosi. Avand in vedere cate concursuri de frumusete de copii mascata au fost pe aici ... e penibil subiectul. Toti copiii sunt frumosi. Si oamenii in general. Arta de fotograf e sa-i prinzi cand au momentele lor bune. Si de cele mai multe ori atunci te distrezi cel mai bine si nu alergi ca disperatul dupa camera, ci te bucuri de moment.

Daca un parinte care exagereaza e orbit de copilul propriu si de dragostea pentru el, unul care-i tine contabilitatea e doar orbit de gelozie.

Iar cand copilul tau are probleme, nu te gandi ce fac altii mai bine. Gandeste-te ca-s altii mai nefericiti ca tine si numara-ti binecuvantarile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Catalishka nu neaparat ca ai suparat pe cineva,dar noa a picat pe tine beleaua ca ma mai enervara si altele ce-au scris pe-aici dar nu am reactionat atunci.
Chestia e ca intradevar mai ales la primul copil ai tendinta sa nu crezi ca alt copil face unele chestii cand al tau nu le face inca.Si daca se intampla sa vezi live sau in filmulete unii asemenea copilasi ramai "ca la dentist" A mea a fost un pic mai precoce in general (vorbit si motor) raportat la cei din aceeasi trupa de pe DC,dar am vazut pe viu sau in filmulete copii ce au fost si mai si decat ea la diverse chestii.Stii ca aici pe forum obisnuiam (si mai obisnuim inca) sa ne punem filmulete cui realizarile bebeilor: primul mama,prima ridicare in patru labe,primii pasi singurel,prima poezie etc. Si deci chiar nu imi imaginez ca se pune cineva sa minta despre ce face sau nu face copilul.Poate nitel se mai exagereaza,adica i se pare ca a zis mama cand de fapt trage un "mbbaambaaa" sau chestii de-astea nevinovate.
Iar la 9 luni nu e deloc devreme sa recunoasca obiectele ! Si fetita mea o facea! Cat despre repetat ce aude nici nu mai vorbesc,pana si strumful meu ce are doar aproape 8 luni se chinuie sa repete ce aude! Asa si daca e sa ne laudam ,azi chiar i-a iesit in premiera MAMA (ca pana acum se limita la DATA,TATA,BABA ... )
Referitor la vorbitul in propozitii,de ce nu? Poate o fi chiar precoce copilul ala.A mea abia pe la un an si o doua-trei luni a inceput sa formeze ocazional propozitii scurte din 2-3 cuvinte (si multe spuse pocit),dar asta nu inseamna ca alti copii nu o pot face!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/glossa.htm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

ma bucur cind cineva isi lauda puiutul!diferit, dar totusi este un mod de-a spune despre minunea lui,nu inteleg insa cum sa zic ceva urit despre un copilas,sa contrazic mamica povestitoare?la ce bun,pot merge mai departe si sa aleg ce vreau sa fac decit sa intru in polemici inutile.eu am un pui normal,todeauna il laud cind trebuie,iar la greseli niciodate pe strada sau in prezenta persoanelor straine.scuze am rezerve in a crede ca un micut face fraze la 9 luni.cred totusi ca aceste exceptii la o virsta atit de mica nu sunt reprezentative pt evolutia lui ca adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela42
cred totusi ca aceste exceptii la o virsta atit de mica nu sunt reprezentative pt evolutia lui ca adult.


absolut deloc . Dar acum fiecare cioara cu puiul ei. Aici nu stiu de ce spera toti sa aiba un copil genial. De parca asta le-ar aduce vreun plus in viata. Fericit si sanatos sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

La odiseea lui V. imi amintesc de un film cu un baietel de vreo 16 luni asa: recunostea figuri geometrice, culori si stia ca avionul "zboaie". Era impresionant, mai ales ca pe atunci fiu-miu, de aceeasi varsta, era o legumica si nu stia decat sa zambeasca.Ffetita unor prieteni la 20 de luni ne povestea Scufita Rosie.



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Una e sa spui despre copilul tau lucruri adevarate, de bun simt si nu asa, oricui se nimereste, ci doar rudelor, prietenilor si cunostintelor apropiate. Eu, cand le spun ceva bun despre copilul meu, o fac doar ca sa impart bucuria cu ei, pentru ca nu poti sa nu vorbesti cu nimeni cand ai o bucurie mare si atunci vorbesti cu oamenii care-ti cunosc copilul si carora le si pasa de el, tocmai ca sa se bucure si ei de reusitele lui! Uneori, cand ai motiv de bucurie, iti vine sa strigi pe strazi, dar n-o faci. Departe de mine sa vreau sa strarnesc invidii, si de aceea nu ma trezesc vorbind "cu tinta", mi se pare foarte urat, mai degraba laud eu copiii altora. Complet altceva e sa sustii niste aberatii ca acelea cu statul in fund la o luna si cu spusul poeziilor la 8 luni pe care, oricum, nu le crede nimeni. N-am intalnit insa parinti chiar atat de absurzi. Mai degraba am intalnit parinti care-si critica odraslele, si asta mi se pare si mai trist. La laudele nefondate am reactionat... cu indiferenta, dand impresia ca nu iau persoana in serios. De cele mai multe ori se poate verifica daca un copil este chiar asa cum il descriu parintii. Nu-i un secret cine are note bune la scoala si cine nu sau cine are un anumit talent, asa ca nu tine, adevarul se afla...
Conteaza foarte mult cu cine stai de vorba si trebuie sa ai si tact ... daca al tau copil exceleaza intr-un domeniu, nu te apuci sa-l ridici in slavi in fata mamei unui copil care are dificultati in domeniul respectiv. Gafa sau rautate, nu faci decat sa ranesti...


cred ca mai bine de atat nu as fi putut spune.total de acord cu tine

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Perfect adevarat ce ziceti ca nu poti cimpara copii. Dar si cu parintii laudarosi. am eu o colega de genul asta.
Dar ce te faci cand copilul aude si intelege comparatiile dintre el si x si te intreaba el de ce nu poate/face/ a facut etc. ca x.

Eu una in privinta asta i-am spus fetitei de nenumarate ori ca pe mine ma itereseaza in primul rand ce stie sa faca ea si apoi ce stie altul. Si, daca ea nu poate face un lucru il poate dace pe altul la fel de important, si in afara de asta, poae invata.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recolteiwww.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui tnicoleta

Dar ce te faci cand copilul aude si intelege comparatiile dintre el si x si te intreaba el de ce nu poate/face/ a facut etc. ca x.



Pe drept sau pe nedrept copilul tau nu va fi intotdeauna cel mai bun. Singura politica corecta e de cainii latra ursul merge. Adica isi vede de ale lui cat mai bine.

Eu am doi si cel mic e destul de precoce si diferenta fiind mica uneori e mai bun ca sora-sa. Se supara cea mare pe el foc pana am convins-o ca-i pierdere de timp sa se supere pe ce face altul in loc sa progreseze la ceea ce face ea. Povestea cu cine castiga dintre testoasa si iepure e tare adevarata.

Eu ma bucur cand aud ce fac altii. Fiecare parinte stie cate ceva special si-si poate ajuta copilul sa progreseze intr-un mod in care eu nu m-as gandi. Daca aud cate ceva mai neobisnuit intreb si cum a reusit si sincer adesea mai capat cate o idee. Alteori ma amuz in sinea mea. Oricum ar fi sunt castigata. Zau, cand cresc mari cine se mai extaziaza in fata unei olite pline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Eu nu suport acei parinti cum sunt de exemmplu cumnatii mei. Diferenta de varsta dintre primii nostri copii e de 5 saptamani. Si Alessio, copilul meu, a fost mereu un copil foarte dificil. Adica, a plans mult, nu reuseam sa-l adorm in nici un fel decat leganat. Mi se lungeau mainile pana-n pamant la cat il leganam. Mi se intepenea spatele la cat il tineam in brate pana adormea....si dupa jdemii de minute...ajungeam si la 45 de minute.....adormea...ieseam din camera, imi puneam si eu ceva de mancare....reuseam sa iau prima gura si fix la 5 minute Alessio se retrezea si hopa de la capat acelasi procedeu de inainte. Ce facea cumnatamea cand se intalnea cu mine? Aaa stii ca Robert acum adoarme singur? Ii cant, il mangai si adoarme singurel. Ei, mie asta mi se pare o lauda. O lauda destainuita in cel mai barbar mod pentru ca stiind la cat ma chinui eu sa-l adorm pe Alessio ea venea si imi arunc ain fata ca ea il adoarme pe al ei copil imediat. Asta e doar unul din sutele de exemple pe care le-as avea. Dar acest fel de laude nu imi plac mie.



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Mey asta-i razboi intre cumnate:)
Daca habar n-avea ca tu te chinui era ok sa se laude. Daca te lauzi unuia care e necajit exact de motivul triumfului tau ... e nepolitete si magarie.

Totusi eu nu pot pricepe in ruptul capului de ce trebuie sa-ti compari copilul cu un altul, de ce suferi ca e asa si nu altfel. Copii sunt diferiti si gata. Te bucuri de un zambet si accepti ce-i neplacut.
Uite al meu a avut bronsiolita in primele luni de viata. Si statea intins lejer spre verticala pe burtica mea ca sa poata respira fara ventolin si alti corticoizi. Eu ce trebuia sa fac ? Sa strang de gat toate mamicile cu bebelusi pleznind de sanatate de prin jur?

Intotdeauna va fi macar un domeniu in care un altul va fi mai bun, mai talentat sau mai calm, meticulos. Ce se va intampla cand copiii vor creste maricei si cand nu vor fi perfecti? Le veti reprosa ca nu la fac pe toate, veti suferi in tacere sau pur si simplu va veti bucura de ce stie, poate si-i place copilului sa faca?

Un copil nu-i pe lume sa ne satisfaca noua ambitiile ... e asa de aiurea competitia asta. Cand va uitati la flori nu spuneti ca liliacul miroase cel mai frumos si magnolia face flori cel mai devreme
... evidentiem ce ne place si cu ce ne uimesc si gata si nu le cerem sa le faca pe toate....si putem admira orice floare indiferent chiar si-n gradina vecina.

Stiti ce-mi place mie la mamicile americane cu bebei mici ... cand se apropie de un bebe intotdeauna incearca sa spuna frumos ceva despre el.

Mergi la inceput