Oligoamnios precoce

Oligoamnios precoce | Autor: Nadki

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare.
Sunt insarcinata in 25 de saptamani, inca de la eco de la 20 sapt. mi s-a spus ca am cam putin lichid amniotic dar nu e cazul sa-mi fac griji, sa beau multa apa, sa dorm pe partea stanga si multa odihna. La 23 sapt. merg la alt dr. pt. morfologie fetala care imi confirma ca am oligoamnios, bb are o intarziere de crestere de 5 zile dar in rest se dezvolta normal, incep sa pun intrebari in legatura cu complicatiile oligoamniosului si imi spune ca nu am de ce sa-mi fac griji sa mai fac o morfologie la 28 sapt. si dupa aceea probabil trebuie sa fiu monitorizata la intervale mai mici de timp. Deja au inceput nelinistile, am cautat informatii pe net am cam vazut ca de fapt este o problema ff. serioasa asa ca ma duc cu rezultatele la medicul curant care iar imi spune ca nu este nicio problema, a mai avut cazuri de acest tip mult mai grave si totul a decurs normal, totul e sa nu se intample nimic in urmatoarele 10 saptamani ca dupa aceea daca bb se naste are sanse de supravetuire, deci nu e nevoie de alte teste. Numai ca mie, faza cu " sa asteptam sa vedem ce se intampla", nu-mi convine, asa ca reusesc sa ma programez la o alta morfologie fetala la Bucuresti (sunt din provincie). La Buc. alta poveste, bb se dezvolta ok, are intradevar o intarziere de 5 zile dar nu este grava dar cea mai mare problema e lichidul amniotic si tr. investigate cauzele. Sunt programata la inca un set de analize( sange, culturi din col) + amniocenteza de urgenta. Cum nu eram ff. convinsa ce legatura are amniocenteza cu oligoamniosul ni se pune la dispozitie un medic genetician care sa ne explice ca e posibil sa fie vorba de deficiente cromozomiale care nu au cum sa iasa la analizele de sange sau eco. Asa ca sunt pregatita pt. amniocenteza dar nu poate fi efectuata datorita pozitiei copilului, a cordonului si oligoamniosului si sunt din programata pt. saptamana viitoare la o noua incercare.
Deci am trecut de la " nu e nicio problema grava" la " s-ar putea sa fii nevoita sa renunti la sarcina" in mai putin de 2 saptamani si inca nu am nici un rezultat concret.
Scuze pt. povestea ff. lunga, sper sa aveti timp si rabdare sa o cititi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sa iti spun povestea mea de succes cu oligoamnios.
Am avut oligoamnios la primul copil, iar fetita s-a nascut mai micuta, cu 2.7 kg, dar la termen, in saptamana 38. Alta problema legata de oligoamnios a fost ca nu s-a putut intoarce si a ramas in pozitie transversa. De aceea a trebuit sa fac cezariana.


Intarzierea era de 3 saptamani spre o luna la noi, nu 5 zile. 5 zile nu inseamna absolut nimic. Asta trebuie sa te incurajeze;) 5 pana la 12 zile sunt deviatii normale aratate de aparatele ecografice. Sunt absolut nesemnifcative.



Ce ai tu de facut:
sa stai cat mai mult in pat si sa bei cat mai multe lichide. Si sa il asculti pe medicul care spune ca pana la sapt 28 nu are nicio relevanta.


Singurul lucru care iti poate face acuma rau este panica.


Rezumat:
fetita mea a avut mereu varsta ecografica mai mica cu cel putin 10 zile decat DPN.
In ultimul trimestru de sarcina am avut oligoamnios.

problemele au fost: a ramas transversa si s-a nascut mai mica. Atata tot.A recuperat dupa aia.

la al doilea copil s-a dovedit ca eu genetic fac copii foarte mici. Bebe baietel a avut lichid aproape in exces si l-am nascut cu 2.9 kg.

Deci numai 200 de grame diferenta intre ei, desi sarcina 2 a fost ca la carte.


Inca odata sfaturile:
ai incredere in medic.
odihna.
Enorm de multe lichide.
Evita orice stress si la urmatoarele eco vei avea burtica plina de lichid amniotic



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput