Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare burtici !

Se termina weekend-ul si iarasi raman singura de maine... Noroc cu voi si cu Adelina mititica, ca imi mai tineti ea de urat! Apropo de iubiricea mica, de azi dimineata de la ora opt "bulbuceste" in continuu la mine in burtica, se tot foieste, si de ceva vreme se impinge cu capsorul in ficat, de jur ca mi se indoaie coastele! Abia mai respir! Biata mea fetita micuta, nu mai are loc sa stea comod la mine in burtica...
Dupa nebunia pe care am comis-o joi, si in urma careia inca ma resimt, m-am intors in pat, cu o mica exceptie: 10 min de plimbare pe afara, pe zi. Sper sa fiu mai bine pe weekendul viitor, sa pot iesi putin la targul de produse pt bebei sambata, si pana la un mall care se deschide saptamana asta la noi (am auzit ca o sa aiba magazin C&A, si alte chestii interesante), duminica.

Cristina , ai grija de tine! Ingrijeste-te cat de mult poti!

Nati , asa-i cu statul in pat: pe mine ma doare burta si se face tare de fiecare data cand ma intorc in pat, de fiecare data cand ma ridic in picioare, de fiecare data dupa ce urinez, de fiecare data cand se agita fetita... Plus cateva reprize de Braxton-Hicks pe zi, seara chiar si la trei minute distanta, timp de vre-o 20-30 de minute. Acuma stiu ca uterul trebuie sa faca "antrenament" pentru nastere, dar ma seaca presiunea din burtica si faptul ca am o senzatie nasoala ca trebuie sa ma duc la baie... Insa multumesc la DD ca nu am mai avut de-a face cu monstruozitatile alea de contractii dureroase! Asa ca, stoicism si rabdare iti doresc ! Si la cel mai mic semn ca ceva e in neregula, fuguta la medic!

Carla , vezi sa nu o faci lata dupa atata efort!!! Iti tin pumnii sa-ti poti pastra o stare de spirit buna!

Alesicoo , cat timp am facut injectii cu gynipral (injectii iv, perfuzie si ulterior injectii im) am stat in spital. Abia la pastile am plecat acasa, asa ca daca trebuie sa stai in spital, n-ai ce face!

Laurita , ati gasit casuta? Ca si eu caut apartament cu 3-4 camere si nu prea gasesc ce vreau... Despre cadita, ma bucur ca am recuperat cei 300 de lei cat a costat, cu transportul, treaca de la mine...

Nana 31+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Burtici , hai sa va provoc cu o intrebare: voi cat aveti tensiunea arteriala in ultima perioada? ca banuiesc ca vi-o masurati. La mine oscileaza intre 115-125 cu 60-70. Inainte de sarcina era intre 100-115 cu 60-70. Va intreb ca stiu ca trebuie sa stam cu ochii pe ea ca pe butoi ca nu cumva sa creasca.

Noi maine mergem la eco la dr Herghelegiu. e prima oara cand ajung la el, tinand cont ca oricand am vrut sa ma programez,nu mai aveau locuri.programarea de maine am obtinut-o la mijlocul lui decembrie. Am zis ca pentru morfo de trim 3 astept sa merg la el.Sunt curioasa Ioana mea cat a mai luat in greutate, cum mai e, ca de activa e tare activa in burtica.Pana acum sunt fericita ca am reusit performanta de a dormi noptile intregi ca si cand nu as fi cu burtica.Daca ma mai trezesc peste noapte o simt cum misuna insa adorm instantaneu cu tot jocul ei din burtica. Mai am putin si se termina noptile de somn adanc si la mine.
Da maine schimbam si noi prefixul.Intram in saptamana 30 calendaristica sau...31 cum apare bebe la eco.

Virginia 30+ Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Fiind asa frumos si cald azi afara, m-a scos sotul la o plimbare scurta in jurul blocului, dar ... surpriza, de la primii pasi de cand am iesit din bloc burtica mea s-a intarit si nu a cedat deloc pana nu m-am asezat pe o banca. La intoarcere la fel, pana am ajuns acasa a fost tot incordata.
Ce suparata sunt ca s-a terminat cu plimbarile mele, si chiar acum cand se face frumos afara, eu trebuie sa stau doar in casa in pat ca sa fiu ok.

Ce pustior e pe aici azi
dar de maine sigur se schimba situatia !

Ruxi 30 + cu
AMR ... cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neat fetelor!
Un capitol si un inceput de saptamana frumos va doresc!
ma duc sa citesc ce ati scris in capitolul trecut!

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Cristina, sabina, Anca, Dana- multumesc pentru raspunsurile despre pediatru si vaccinuri!
Cam cate vaccinuri se fac in primul an?

Eu sunt suparata, sora-mea e internata de o saptamana in spital si e din ce in ce mai rau. Initial i-au descoperit o infectie urinara, iar ea nu raspunde la tratamentul cu antibiotic, cand nu are temperatura, vomita si tot asa. Acum i s-au infundat venele si nu mai pot nici o injectie/perfuzie sa-i faca! Iar ea plange ca se simte groaznic si ca nu mai poate! Iar analizele ies bine acum!


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!

Scriu repede cat e Mihaita ocupat cu masinutele..

Bubu, ai grija de tine....Nu ai o bancuta in fata blocului macar sa poti iesi sa stai afara??

Virginia, tensiunea mea e oscileaza intre 10-11 cu 6-7mmhg

Nicoleta,multa sanayaye surorii tale!!In primul an sunt vaccnurile obligatorii ..la 2, 4 si 6 luni,..deci 3...parca asa imi aduc aminte si la un anisor e ROR ( rubeola, oreion, rujeola); sper ca nu am sarit nimic..

Carla...

Un inceput de sapt minunat tuturor...

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 31+ cu Matei Stefan

BAZAR DC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

'Neata burtici !

Azi trebuie sa primesc rezultatul analizelor de trim III, sunt tare curioasa ce-o sa-mi iasa...

Cristina, cum te mai simti? Te-au mai necajit contractiile?

Virgi, eu am tensiunea mai mica decat inainte de sarcina! Inainte era 130-140 cu 90-100, iar acum e 100-120 cu 50-70. Cred ca de la statul acasa mi se trage, fara nervii si agitatia din cele 10-12 ore petrecute zilnic la serviciu . Tinem pumnii sa vii cu vesti bune de la eco!

Nico, imi pare rau de surioara ta! Multa sanatate ii doresc!

Nana 31+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Multumesc fetelor de urari!
O echipa gen Dr. House i-ar fi fost de folos!

Cristina- la Medlife se face BCG si HEP B in spital, adica il fac copilului in alea 3 zile de spitalizare? Este inclus in pretul nasterii sau suplimentar?

Pentru nestiutoare asa ca mine am gasit urmatoarele info:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=1207
http://www.reclama/modules.php?name=News&file=article&sid=336

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna dimineata,

Am dus-o pe Cami la gradi, acum abia de ma mai urc si cobor in masina.
Noaptea asta am visat ca deschid pagina de DC la odiseea noastra si vad ca a nascut una din fete, nu stiu exact cine era dar cineve cu gemeni. Sabina, tu urmai a doua si noi iti faceam galerie aici. Ei, ganduri, ganduri...
Nico, imi pare rau pentru sora ta! Multa sanatate si recuperare rapida.
nana, merci pentru sfaturi si multa sanatate si tie.
bubu, ai grija de tine. Sper sa te mai lase contractiile si sa mai poti savura macar scurte plimbari, ca e timpul f frumos.

Raportez si eu ca au inceput sa-mi amorteasca coastele, in special dimineata cand ma trezesc.
Azi se sarbatoreste pe stil vechi 40 sfinti, asa ca nimic spalat, calcat. Si aveam o groaza de facut. Macar sa ascund prin debara cateva hainute de iarna, care sunt spalate, ca nu mai suport ca-mi ocupa o groaza de loc.

O saptamana cat mai frumoasa sa aveti!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

buna dimineatza fetelor
am citit ce ati scris mai sus si vad ca ati intrat in febra cumparaturilor, cred ca de spatamana viitoare ma apuc si eu am tot amanat ca ma ia groaza cand ma gandesc ca se apropie momentul dar asta e inevitabilul se apropie.
vroiam sa intreb fetele care nu sunt la prima sarcina in maternitate iti trebuie pompa de san? si cele care au folosit o pompa de la avent ce parere au despre ea?



+27

Mergi la inceput