Minoritatile din Romania: studiu istoric - 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Desigur ca "normalitatea psihologica generala" (sau "universala") nu este deloc un concept bine definit. E suficient de comparat aceeasi cultura la doua momente diferite in timp: acum cateva sute de ani era "normal" sa tii usturoi in jurul usii, azi nu prea mai e...

Mai subtila este ideea unei normalitati "logice" in sensul unei analize utilitariste, de "eficienta". In sensul asta, exista ideea ca heterosexualitatea e "normala" pentru ca are un rol utilitarist evident - procrearea - in plus fata de alte aspecte in care e similara cu homosexualitatea. Dar de fapt argumentul este inselator.

Un exemplu celebru este criza culturala a societatii tribale din insula Pastelui, unde, pe langa cultivatul pamantului, era "normal" sa aduci si ofrande zeilor, ca sa asiguri productia de alimente. Ofrandele erau prezentate in forma de pietroglife gigantice, a caror constructie necesita timp si efort considerabile.

La un moment dat, se pare ca importanta data de populatie ofrandelor a depasit importanta data agriculturii, asa ca oamenii s-au concentrat pe pietroglife si nu au mai cultivat pamantul. A urmat o foamete extinsa, aparent si canibalism, tot ce se poate imagina. Actiunile considerate "normale" in psihologia colectiva a acelei populatii s-au dovedit aberante din punct de vedere utilitarist. Dar subtilitatea rezida in definirea "utilului", care iarasi nu este apanajul nostru.

Dupa aceasta logica, homosexualitatea nu ar trebui sa existe in regnul animal, decat ca o aberatie "permisa" intre oameni, unde societatea asigura supravietuirea individului chiar daca nu este pregatit "adecvat" si nu isi poate propaga genele la alta generatie. Existenta homosexualitatii la o varietate larga de populatii animale invalideaza acest argument, ca de altfel si faptul ca avem informatii istorice despre homosexualitate din negura istoriei (cand nu exista, sa spunem, un oras precum www.onlyinsanfrancisco.com/gaytravel/information.asp" target="_blank">San Francisco, cu multe organizatii active de sprijin mutual intre LGBT).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

inaioana, nu au emigrat in masa in san diego doar pentru atata lucru. stiu, pentru ca ma invart in anturaj. nu-i cunosc pe toti cei zeci de mii, dar pe-aici sunt obisnuite povestile si confesiunile despre "experimentari". ori e gena, ori e libera alegere. parerea mea e ca gena e responsabila pentru prea putine cazuri dovedite stiintific, in rest e vorba de cultura, de alegere. cand se da voie, toata lumea da navala, curioasa.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Pai, nu te supara, dar e o paralela pe care eu nu o inteleg in contextul subiectului de fatza. Ce ne spui cu ea? Ca normele culturale sunt diferite de la o cultura la alta si ca uneori sunt opuse adevarurilor stiintifice? ai motive sa presupui ca e cineva aici care nu admitea ipotezele de mai sus?

Nu mai stiu daca la topicul asta a dat cineva exemplul experimentului cu segregarea eleveilor dintr-o clasa intre cei cu ochii albastri si cei cu ochii caprui, poate era la alt subiect, oricum el era tot despre discriminare etnica. Am dat peste documentar intamplator acum si am sa pun link si aici, daca este cineva interesat sa il vada/revada : A class divided

Edit: Documentarul asta raspunde destul de clar la intrebarile privind cum se "invata" discriminarea de orice fel si ce efect au generalizarile.Cred ca ar fi foarte folostor sa il vada si copiii pe langa parinti.


Mi se pare ca se potriveste destul de bine exemplul cu minorele. Vorbim de normalitate, nu? Atunci, ce conteaza din ce unghi privim chestiunea? E ca si cum ai afirma ca solutia unei probleme nu poate fi rezolvata decat pe o singura cale...iar in matematica sunt mai multe cai de a demonstra ceva.
Bun, nu contest discriminarea etnica, de data asta vin eu si spun ca nu are legatura cu afirmatiile mele.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nu, Ingrid, le amestecam si le facem praf

Chiar e nevoie de a stabili domeniul de intentie,cum spune Inaioana, chiar daca cele trei pot fi influentate una de alta este totusi necesar sa o luam pe rand.

Ingrid, la ce te referi tu cand spui ´´normalitate universala psihologica´´?

Psihicul omului, pe langa caracteristicile innascute, putine, cate-s ele,brute, se dezvolta prin invatare. Privim, ascultam,facem asocieri.Invatam sa gandim, sa dam lucrurilor un sens, lucrurilor care fac parte din realitatea noastra.
Daca tu mergi in Africa in vreun trib si arati oamenilor de acolo o telecomanda, nu vor sti ce sa faca cu ea. Oamenii aia gandesc, cu siguranta, dar nu pot gandi legat de o chestiune pe care nu o cunosc si care mai ales, nu are legatura cu nicio alta chestiune inavata de ei pana atunci.In cel mai probabil mod o vor folosi pe post de arma si vor renunta la ea rapid pentru ca nu e suficient de puternica.
Exemplul e desigur fortat, dar ca idee cred ca intelegi.

Iar daca duci acolo un televizor si folosesti telecoamanda pentru a-l deschide, s-ar putea sa fii linsata si incadrata la categoria vrajitoare.

Revin, as vrea sa stiu cu exemple ce intelegi tu prin normalitate psihologica general valabila.







LadyJ, eu vad normalitatea psihologica, fie ea universala au ba, ca un concept ce inglobeaza sanatatea mintala. Poate, pun un semn de egalitate intre cele doua notiuni. Nu pot sa nu-i dau dreptate lui Inaioana cand vorbeste de statistica. In fapt, "normalii" formeaza un grup majoritar. O persoana normala psihic este cea care poate intretine relatii satisfacatoare cu societatea...iete definitia, nu mi-a iesit alta mai buna la ora aceasta.
Bineinteles ca tine de cultura, dar nu mi se pare relevant ca batranul din jungla amazoniana nu a vazut o telecomanda niciodata, nu discutam despre achizitii materiale. Ma important mi s-ar parea atitudinea lui, felul in care reactioneaza la mediul inconjurator, daca isi da ochii peste cap cand vede un alb si lesina, sigur are probleme.
Hai ca revin, nu pot sa stau acum, si Beren are dreptate, btw.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Chiar vroiam sa aduc in discutie si homosexualitatea flagranta(cum o numesc eu) care e un fenomen rebel di difera de homosexualitatea care implica gene si/sau afectivitate.

Exista dupa parerea mea un anumit fel de a incerca sa-ti gasesti o identitate ca adolescent, cum ar fi fenomenul Emo , doar ca in acest caz se manifesta cat mai vizibil si ´´socant´´ posibil dpdv sexual.
Cred ca nu putem vorbi de o homosexualitate ´´pe bune´´ cat mai degraba despre experimentari foarte vizibile.
In ultima vreme se vorbeste foarte des de sexualitate,si asa cum tineri de 12 ani intretin relatii hetero in toaleta scolii, la fel de bine, datorita fenomenului´´sex fara frontiere´´ intretin aceleasi relatii ´´de fun´´ cu persoane de acelasi sex. Ba se mai si lauda cu asta.
Gresesc?Putem vorbi despre un astfel de fenomen, confundat cu homosexualitatea..innascuta sau dobandita din cauza unor factori de afectivitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Evident ca se poate vorbi despre asta, Lady. Si nici macar nu este un fenomen recent: sa luam exemplul lui Mick Jagger si David Bowie (al doilea se defineste drept "a closet heterosexual"), pentru care a fost vorba de "explorari culturale", prin comparatie cu Sir Ian McKellen sau Elton John. Dar "fluctuatiile" astea culturale, dependente de epoca, nu aduc nimic nou relativ la aspectul fundamental al chestiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

in rest e vorba de cultura, de alegere. cand se da voie, toata lumea da navala, curioasa.




Serios? Atunci de ce esti hetero? Mi-ar placea sa nu imi inchizi gura cu un argument de natura religioasa, ca la asta nu as avea ce comenta/contrargumenta. Ba mai mult decat atat, am sa iti spun si ce argument ai da si ti-ar contrazice opinia: acela natural conform caruia atractia hetero iti vine dinauntru si nu o poti schimba in functie de moda (mie asa mi se pare firesc).
Si atunci? Ce ramane in favoarea afirmatiei tale?
(A se retine la dosar faptul ca "experimentarile" nu reprezinta homosexualitate, iar miturile urbane nu reprezinta cunoastere.)

Ingrid...devine penibil cum vorbim asa in paralel. Eu zic pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Evident ca se poate vorbi despre asta, Lady. Si nici macar nu este un fenomen recent: sa luam exemplul lui Mick Jagger si David Bowie (al doilea se defineste drept "a closet heterosexual"), pentru care a fost vorba de "explorari culturale", prin comparatie cu Sir Ian McKellen sau Elton John. Dar "fluctuatiile" astea culturale, dependente de epoca, nu aduc nimic nou relativ la aspectul fundamental al chestiunii.


Corect, dar ziceam asa ca o paranteza
Postarea Conchitei mi-a adus aminte de acest aspect pe care tot vroiam sa-l pomenesc de vreo doua zile si il tot uitam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Perfect de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nu, Ingrid, le amestecam si le facem praf

Chiar e nevoie de a stabili domeniul de intentie,cum spune Inaioana, chiar daca cele trei pot fi influentate una de alta este totusi necesar sa o luam pe rand.

Ingrid, la ce te referi tu cand spui ´´normalitate universala psihologica´´?

Psihicul omului, pe langa caracteristicile innascute, putine, cate-s ele,brute, se dezvolta prin invatare. Privim, ascultam,facem asocieri.Invatam sa gandim, sa dam lucrurilor un sens, lucrurilor care fac parte din realitatea noastra.
Daca tu mergi in Africa in vreun trib si arati oamenilor de acolo o telecomanda, nu vor sti ce sa faca cu ea. Oamenii aia gandesc, cu siguranta, dar nu pot gandi legat de o chestiune pe care nu o cunosc si care mai ales, nu are legatura cu nicio alta chestiune inavata de ei pana atunci.In cel mai probabil mod o vor folosi pe post de arma si vor renunta la ea rapid pentru ca nu e suficient de puternica.
Exemplul e desigur fortat, dar ca idee cred ca intelegi.

Iar daca duci acolo un televizor si folosesti telecoamanda pentru a-l deschide, s-ar putea sa fii linsata si incadrata la categoria vrajitoare.

Revin, as vrea sa stiu cu exemple ce intelegi tu prin normalitate psihologica general valabila.







LadyJ, eu vad normalitatea psihologica, fie ea universala au ba, ca un concept ce inglobeaza sanatatea mintala. Poate, pun un semn de egalitate intre cele doua notiuni. Nu pot sa nu-i dau dreptate lui Inaioana cand vorbeste de statistica. In fapt, "normalii" formeaza un grup majoritar. O persoana normala psihic este cea care poate intretine relatii satisfacatoare cu societatea...iete definitia, nu mi-a iesit alta mai buna la ora aceasta.
Bineinteles ca tine de cultura, dar nu mi se pare relevant ca batranul din jungla amazoniana nu a vazut o telecomanda niciodata, nu discutam despre achizitii materiale. Ma important mi s-ar parea atitudinea lui, felul in care reactioneaza la mediul inconjurator, daca isi da ochii peste cap cand vede un alb si lesina, sigur are probleme.
Hai ca revin, nu pot sa stau acum, si Beren are dreptate, btw.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Ingrid, sanatatea mintala inseamna intai si-ntai lipsa patologiei.

Daca stiinta ne vorbeste despre boala numita schizofrenie, e clar ca si cel din tribul alabalaportocala si vecinu de la 3 e incadrat la ´´boala psihica-schizofrenie´´ , cand prezinta simptomele. Aici da, uite vorbim despre ceva...valabil general, medicina adica. Tine de psihiatrie.N-are schizofrenia legatura cu cultura.

O persoana care sufera de schizofrenie POATE intretine relatii satisfacatoare cu societatea. Ba chiar poate aduce un apart important acesteia, in diferite domenii.Asta inseamna ca nu mai e bolnava?

Hai sa lasam bolile astea la o parte si sa vorbim despre ceea ce tine de psihologie, daca vrei.Imi pare rau ca nu ti s-a parut relevant exemplul meu cu telecomanda... nu era vorba de ceva material,nicidecum.Era vorba mai mult sau mai putin exact de ce incercai tu sa spui: inlocuieste telecomanda cu albul.

Mergi la inceput