Paralizia cerebrala la copil

Paralizia cerebrala la copil | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Paralizia cerebrala denumeste un grup de boli care afecteaza controlul miscarii si al posturii. Din cauza afectarii zonelor din creier care controleaza miscarea, un copil afectat de boala aceasta nu-si poate misca muschii in mod normal. Desi simptomele variaza de la usoare la severe, boala nu se inrautateste pe masura ce copilul creste. Prin tratament, cei mai multi copii isi pot imbunatati semnificativ abilitatile. Iata totul despre paralizia cerebrala la copil - de la Desprecopii.com:
- www.desprecopii.com/info.asp?id=2034" target="_blank">Paralizia cerebrala la copil
- www.desprecopii.com/info.asp?id=2035" target="_blank">Cauzele paraliziei cerebrale
- www.desprecopii.com/info.asp?id=2036" target="_blank">Cum este diagnosticata paralizia cerebrala
- www.desprecopii.com/info.asp?id=2037" target="_blank">Cum este tratata paralizia cerebrala
- www.desprecopii.com/info.asp?id=2038" target="_blank">Poate fi prevenita paralizia cerebrala?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dorina18 spune:

Cauzele paraliziei cerebrale le puteti citi si la acest link:http://www.webmd.com/brain/understanding-cerebral-palsy-basic-information

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutu9 spune:

buna.am si eu baietelul in varsta de 9 anisori bolnavior are paralizie cerebrala forma spastica as dori sa stiu daca sunt mamici cu aceiasi problema daca au mers la operatie la chisinau cea cu miofibrotomie ce rezultate au ce sanse sunt?va rog.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Am avut aici o comunitate destul de importanta de parinti care au copii cu tetrapareza insa a fost o desteapta care a decis sa faca ea o alta pagina si sa desfinteze cea facuta de Oceanica . De atunci aproape nimeni nu a m-ai scris despre tetrapareza si nici cei care tineau legatura si faceau schimb de informati pe acest subiect nu au m-ai postat nimic nou .Si intrebarea ta vad ca este pusa de mult insa daca totusi m-ai intri pe acest subiect incearca sa intri si aici Paralizie Cerebrala (tetrapareza,parapareza, etc) Subiect nou Subiect inchis

sau cauta la subiecte deschise de Oceanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

buna

remusbarnea , "desteapta" de care zici e o mamica care are un baietel cu autism ,l-a schimbat pt ca au venit mai multe mamici care doreau sa faca schimb de informatii , majoritatea au copii cu paralizie cerebrala in diverse forme.
Baietelul meu de 5 ani are paralizie cerebrala forma spastica si chiar nu m-a deranjat ca subiectul si-a schimbat titlul , problemele sunt aceleasi.

Mami de Alex( 27.07.2005 )

"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui remusbarnea

Am avut aici o comunitate destul de importanta de parinti care au copii cu tetrapareza insa a fost o desteapta care a decis sa faca ea o alta pagina si sa desfinteze cea facuta de Oceanica . De atunci aproape nimeni nu a m-ai scris despre tetrapareza si nici cei care tineau legatura si faceau schimb de informati pe acest subiect nu au m-ai postat nimic nou .Si intrebarea ta vad ca este pusa de mult insa daca totusi m-ai intri pe acest subiect incearca sa intri si aici Paralizie Cerebrala (tetrapareza,parapareza, etc) Subiect nou Subiect inchis

sau cauta la subiecte deschise de Oceanica



pacat de tine!!!si pacat ca n-ai simtit esenta acelui titlu schimbat!!
dar multumesc de aprecieri!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.Sincer nu stiu cine a schimbat numele topicului si nici nu ma intereseaza ceea ce nu inteleg si nu am inteles nici atunci este de ce sa inchis acel topic de ce nu si-au deschis acele mame de care spuneti scumpa mama de copil bolnav de autism un alt topic DE CE ?Iar Doamna Scorpie blinda de ce este pacat de mine ? Nu cred ca va intereseaza ce simt eu cum nu a interesat pe nimeni ce am simtit eu odata cu inchiderea acelui topic sau parerea mea sau a celorlanti daca e bine sa se schimbe acel titlu sau nu .Oricum imi pare rau daca am jicnit si imi cer scuze insa .........nare rost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hipopas spune:

Si ar fi o problema sa deschideti din nou acel topic. Nu stiu daca s-ar putea deschide sub-topicuri, pt. ca intr-adevar "Paralizia cerebrala" este un subiect f. general chiar daca are multe elemente comune.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isi spune:

da paralizie cerebrala ,daca aveti un copil cu acest diagnostic si este sub un an eu nu sant doctor dar am vazut minuni vizavi de vojta totul este sa dai de omul potrivit la timpul potrivit ,daca mi-ar fi spus cineva de acest lucru cand fetita mea ar fi avut sub trei luni atunci probabil ca isi era o fetita normala ,da din cate stiu eu se poate recupera in totalitatew un copil care incepe vojta la varste foarte fragede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

Am de dat o orteza de sold S.W.A.S.H. marimea 2A (3-4-5 ani).
Pentru administrator: nu pot pune acest anunt pe bazar pentru ca este un produs specific, necesar copiilor cu parapareze,tetrapareze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoras spune:

buna. am vazut un documentar pe discovery despre leziunile cerebrale cu focar BILATERAL. a aratat un copil care a fost operat si se simtea foarte bine. daca are cineva informatii despre SPITALUL DE COPII DIN PHILADELPHIA va rog ajutati-ma . alinavioletapelin@yahoo.com

Mergi la inceput