psoriazis la copii / supradotati ?

psoriazis la copii / supradotati ? | Autor: lorin7774

Link direct la acest mesaj

Buna.

Am si eu niste dileme in domeniu...

Fetita mea a fost diagnosticata saptamana trecuta cu psoriazis de catre medicul dermatolog. Ne-a recomandat o crema/ulei, am aplicat 3 zile si bubitele au disparut.
De asemenea ne-a recomandat si o vizita la psiholog. E drept ca exista unele semne din partea copilului ca ceva nu este in regula, asa ca am acceptat ideea.

E posibil sa se fi inselat dermatoloaga, tinand cont ca bubitele au disparut asa de repede ?

Cum decurge o sedinta la psiholog la varsta de 4 ani si 10 luni ?
(o sa aflu concret maine , dar ma gandeam sa ma pregatesc...)

Multumesc !

LOREDANA, mamica de MIRUNA CAPSUNA
http://zilepentruluciana.wordpress.com/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nu s-a inselat. Bubitele de psoriazis dispar repede odata tratamentul inceput (asta nu inseamna ca boala s-a vindecat). Continua tratamentul asa cum ti-a fost prescris, si neaparat mergi la psiholog.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Tisina, multumesc de raspuns.

Continuam tratamentul si am fost si la psiholog ieri.

A fost ok, interesant in primele 10 minute cand am participat si noi fara sa avem voie sa scoatem o vorbulita, apoi au plecat amnadoi si numai ei stiu ce au discutat....
Confidentialitate la 5 ani!!!

E deosebit sa-ti asculti copilul raspunzand la intrebari pe care tie nici nu ti-a trecut prin cap sa i le pui; iar interpretarile psihologului, combinate cu ca stii tu ca parinte, fac toti banii !

O sa avem o testare, apoi o sedinta cu adultii, si inca vreo cateva ea individual.

O zi buna tuturor!

LOREDANA, mamica de MIRUNA CAPSUNA
http://zilepentruluciana.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

nu stiu daca aici isi are locul aceasta postare, dar de la o vizita la psiholog pentru psoriazis, am ajuns la alte chestii mult mai importante: copil supradotat, extrasenzorial, scris in oglinda, etc...

am senzatia ca ne-a bulversat rau de tot, de parca nu imi mai cunosc copilul...

ma gandesc ca n-oi fi singura in situatia asta

poate impartasim din experiente...

LOREDANA, mamica de MIRUNA CAPSUNA
http://zilepentruluciana.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Lorin e vorba de copilul tau, pe care tu il cunosti cel mai bine, indiferent ce etichete ii pune psihologul in frunte. Liniste-te.
Supradotat la varsta asta inseamna avansat fata de ce se asteapta de la copilul standard (cum suna asta ) de varsta lui. Ai un copil istet si te-ai ocupat de el.
In oglinda scriu majoritatea intre 2 si 5 ani. E ceva normal.
Extrasenzorial... esti sigura ca asta e cuvantul si e folosit corect? Fiindca nu vad de ce psihologul ti-ar fi testat copilul pentru perceptia extrasenzoriala... Poate e vorba despre extravertit?

Ai fost trimisa la psiholog nu pentru testarea capacitatilor intelectuale ale copilului, ci pentru depistarea eventualelor probleme ascunse somatizate prin psoriazis. Pentru asta, in general, copilul este indemnat sa se joace, sa deseneze si psihologul observa. Cu ce explicatii de intentii si cu ce concluzii s-a incheiat intalnirea cu psihologul, in sensul asta?

Numai bine!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Rrox, ai perfecta dreptate : pentru un copil, parintele e cel mai bun psiholog

ieri eram putin bulversata pentru ca m-am dus cu o problema la psiholog si am plecat cu mai multe

nenea zice sa toate chestiunile astea sunt strans legate intre ele : adica somatizarea cu nivelul intelectual si cu modul de perceptie. Habar nu am daca are dreptate, ca nu ma pricep !

Tot ce stiu (sau ce vreau sa stiu) este ca imi doresc un copil "normal" -asta apropo de "cum suna"- care sa fie copil in adevaratul sens al cuvantului; sa bata mingea, sa se suie in copaci, sa se murdareasca; intr-un cuvant - sa fie fericita !

Sedinta s-a incheiat fara concluzii si explicatii, dupa nenea psihologul mai avem nevoie de 10 sedinte, dintre care una va fi numai cu adultii.

Sincer, nu stiu daca le vom face pe toate, insa voi avea grija ca la urmatoarea sa-i explic pentru ce am venit defapt!

Am fost noi insine bulversati in iarna de niste evenimente nu tocmai placute, am lipsit de acasa vreo 2 luni - cu intermitente - si am ferit-o pe Miruna de tot ceea ce ni s-a intamplat, pentru ca am crezut ca nu poate intelege, sau nu m-am simtit eu in stare sa-i explic. MARE GRESEALA !

Astfel, cred ca ea a perceput toata chestia asta ca pe ceva grav, adica a inteles foarte bine ca tati a patit ceva, dar nimeni nu i-a explicat ce ! Si de aici toata treaba asta !!!
Oare e bine sa "dezgrop mortii" acum si sa-i explic ce-a fost ?

Nu ma recunosc !!! Nu am crezut ca o sa ajung sa nu stiu cum sa ma port cu copilul meu. Cateodata iti fuge pamantul de sub picioare si-ti pierzi echilibrul !
O sa-l gasim noi cumva si o sa ne revenim !

Rrox, noi am fost colege la odiseea Ioanei, dar eu am scris fff putin pe acolo.

LOREDANA, mamica de MIRUNA CAPSUNA
http://zilepentruluciana.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Lorin probabil ca de la evenimentele de care povestesti se trage totul. Intr-adevar ar fi trebuit sa-i spui Mirunei, atat cat putea ea intelege, ce s-a intamplat. Copiii simt si stiu intodeauna cand sunt probleme, dar percep doar dimensiunea emotionala a evenimenteleor asa cum o reflectati voi. Daca nu ii spui si ce a declansat tot iuresul emotional, copilul va imagina un scenariu pentru ceea ce simte, si, de obicei, scenariul este mult mai grav si mai daunator pentru copil. Evident, mare parte din astea se desfasoara in subconstient.
Ideal acum ar fi sa discuti intai cu psihologul, sa-i spui exact ce s-a petrecut atunci si sa actionati impreuna. El va sti mult mai bine ce sa urmareasca in intalnirile cu Miruna si va va invata si pe voi ce si cum sa-i spuneti, astfel incat impactul sa fie optim.
Nu scurta vizitele la psiholog, este important sa mergi pana e convins si el si tu ca Miruna este OK. Si nu te ingrijora, o sa se rezolve. E mai bine ca a iesit acum la suprafata fiindca ti-a atras atentia si poti rezolva. Altfel ar fi ramas si si-ar fi pus amprenta pe personalitatea Mirunei.
Numai bine

P.S. Cum de nu sunteti pe lista noastra? Capsunicii tale

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Rrox, multumesc pentru raspunsuri

Cum am zis, o sa ne gasim cumva echilibrul; mai cu psihologul, mai noi trei...Ne ajuta Dumnezeu sa depasim si momentele astea

Cu dragoste, orice este posibil !

Referitor la listuta, ti-am zis ca am scris doar de cateva ori la odisee si probabil asta e explicatia. Banuiesc ca acum sunteti "in floarea copilariei !" Ce repede trece timpul !

pentru Mariuca si Ioana

si pentru mami, bineinteles...

LOREDANA, mamica de MIRUNA CAPSUNA
http://zilepentruluciana.wordpress.com/

Mergi la inceput