Reapropierea fizica fata de sot...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Din punctul meu de vedere e o problema cu felul in care te raportezi la problema. Si anume, iti pui problema ca o casnicie fara sex nu poate merge, ca poate sotul tau se va duce iar la alta, ca sotul tau nu face suficient sa isi repare greselile, te intrebi cat va putea el rezista. Si daca raspunsurile ar fi: se poate casnicie fara sex, sotul tau poate rezista la nesfarsit, sigur nu se va duce la alta. Atunci ar fi ok? Dar tu chef de a face sex ai? Cu el ... sau cu altcineva? Mai ai fantezii sexuale, te simti femeie, vrei sa fi atinsa? Nu te mai gandi cu invidie la cuplurile care fac sex la 2-3 zile, gandeste-te mai bine la femeile de pe lumea asta care si-ar dori sa le atinga cineva si nu are cine (nu conteaza din ce motive). Tu ai pe cineva care te doreste. Spui ca il iubesti. Sotul tau este acolo ca sa te folosesti de el, sexul nu este un favor pe care i-l faci tu lui, este (ar trebui sa fie) o placere pe care ti-o faci tie. Sotul tau este la dispozitia ta, te doreste, e un barbat cu care ar trebui sa te simti in largul tau in pat, deci foloseste-l! Iti complici singura viata. Te minti ca il pedepsesti pe el cand de fapt te pedepsesti pe tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nu credeam ca se va intampla vreodata, dar aici sunt de acord cu accept

in primul rand trebuie tu sa te simti femeie, nu doar om al muncii. sa iti placa de tine, sa iti placa cum arati si sa te ingrijesti...

in al doilea rand, ai nevoie probabil de ohihna. da, la 11 noaptea in general cazi in cap de oboseala. aici trebuie lucrat la programul de somn, al copilului si al vostru. copilul sa mearga la culcare pe la 9, ca si voi pe la 10 sa va puteti culca

apoi trebuie sa dormiti impreuna. iti iei niste dopuri de urechi, ii iei lui benzi pt nas, sunt si sprayuri pt sforait... dar sa va regasiti intimitatea. mi se pare tare complicat sa te vezi pt sex apoi fiecare la el in pat...

si nu in ultimul rand - sa faci sex mai des. cu cat astepti mai mult si faci mai rar, cu atat simti mai putin nevoia. asta tine doar de tine - in sensul ca daca ar fi din cauza lui, ai vrea sex, doar ca nu cu el. daca tu nu vrei deloc atunci inseamna ca problema e la tine.

exista si suplimente naturiste care ajuta, sau homeopate, gen laptisor de matca, etc... iti dau si mai multa energie si un pic de chef. dar astea doar ca ajutor

faceti un pact - o saptamana sa se intample zilnic. da zilnic, indiferent cand, dimineata devreme, seara tarziu, va vedeti la pranz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Accept92, in momentul de fata nu simt nevoia de-a face nimic cu nimeni, si nu este normal. Vorba aia: daca o faci des o vrei mai des, daca o faci rar, vrei rar sau chiar deloc. Nu este bine, ar trebui sa ma simt implinita, daca acum este asa, atunci mai incolo ce-o sa fie?
Spui ca sotul este aici, "sa-l folosesc", dar nu vreau, ma uit la el si nu-mi trebuie.
La mine trebuie sa vina prima data din suflet dorinta, apoi cea fizica. Asa sunt eu. Si daca el mi-a rupt sufletul atunci, eu l-am scos din inima mea, si uite care sunt consecintele. imi doresc sa fiu altfel si nu pot. Asta este problema.
Ciarli, mi-au dat lacrimile dupa ce-am citit ce mi-ai scris. Realizez ca ar fi pacat sa ne despartim, dar in acelasi timp nu pot face nimic, ca sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Zina,daca vrei,....DACA VREI...atunci poti!Daca nu vrei indeajuns de mult...atunci nu poti!!Si daca in loc sa-ti spui tie POT....cum zisesi risti sa te pedepsesti si pe tine si pe el la nesfarsit!!!!Asta vrei???Se pare ca da.Vine o vreme...cand fetita creste....ma refer la tine...adica se maturizeaza.E un semn de maturitate...cand esti in stare sa alegi!!!Aleg sa iert si sa fiu feritita ....cu el,..asta care m-a inselat,...sau aleg sa ma eliberez,...il las in plata domnului si ma despart,imi iau viata in maini,...dar nu aleg sa stau asa cocotata intr-o relatie in care nu sunt fericita...dar nici nu am degand sa fac ceva in privinta asta....de teama ca celalalt poate o sa fie fericit,mai bine il tin la colt,il ignor....si fac asta la nesfarsit.Ti-ai pedepsi copilul pentru un an...sau mai mult pentru o gafa mare,dar mare de tot,..de genu a dat foc la casa?Pai de ce nu?Pentru ca-l iubesti!Il pedepsesti o luna sa zic,..i explici de zeci de ori de ce nu a facut bine ce a facut...dar nu-l ti pedepsit pentru urmatorii 5 ani.Si daca tu nu-l pedepsesti....nu ti-ar conveni nici nevasta lui.....peste ani de zile....sa-l pedepseasca pe termen nelimitat,te asigur!Asta daca il iubesti!INcearca sa fi fericita sau sa fi libera...viata e prea scurta sa ne tinem prizonieri unii pe altii....cand cum ai spus e asa de minunata pentru unii,nu?Clintoneasa....a mers mai departe...si "buba"...s-a intamplat la ce nivel...si a mai aflat si toata planeta.Tare am admirat-o atunci.....Deci alege...ori...ori...dar asa nu e viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina


Accept92, in momentul de fata nu simt nevoia de-a face nimic cu nimeni, si nu este normal.



Pai atunci asta este adevarata problema. Incearca sa gandesti problema asta independent de casnicia cu sotul tau. Esti o femeie care nu mai are pofta de sex. Astea sunt datele problemei. Ca sotul te-a inselat candva, ca va culcati la 11, ca nu aveti intimitate, astea sunt date pe care daca le iei in calcul ai sa te complici prea tare si ai sa te departezi de solutie. In mod normal exista un impuls sexual independent de partenerul nostru, si daca suntem singuri de exemplu, avem vise erotice, avem o dorinta nu neaparat indreptatacatre cineva. Daca tie iti lipseste acum dorinta asta, restul sunt amanunte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


accept, eu cred ca e posibil ca zina sa proiecteze parerea proasta despre sot asupra tuturor barbatilor, de unde lipsa dorintei fata de toti. dorinta tine si de pshic la fel de mult ca de fizic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Zina, eu nu inteleg un lucru. Nu te judec, sa nu ma intelegi gresit, ci doar nu inteleg.
De ceva vreme esti nefericita. Traiesti langa un barbat, care, din spusele tale, isi neglijeaza sotia si baiatul. Desi te-a inselat, in loc sa-ti puna pamantul la picioare, ca sa-l ierti, el isi vede in continuare de ale lui.
Fizic nu mai est iatrasa de el, macar sa zici ca asta ati mai avea in comun, cand discutati, va certati...
Si acum te intreb, direct si poate dureros: de ce nu divortezi?

Stiu ca e greu si cu toate astea, de ce nu divortezi? ce te mai leaga de el?

Si sa stii ca nu vorbesc de florile marului. Eu sunt casatorita a doua oara. Deci stiu ce vorbesc, stiu ce inseamna sa treci printr-un divort.
Eu in momentul in care am divortat,inca imi mai iubeam fostul sot.
Deci, repet, nu vorbesc la rece. Vorbesc in cunostiinta de cauza.
Nu crezi si tu ca meriti ceva mai bun? Si nu ma refer neaparat la un barbat mai bun, ci la o viata mai buna.

PS.: ce vreau eu sa subliniez aici e ca nu inteleg de ce vrei sa te reaproprii fizic de un barbat care nu te face fericita si nici macar nu incearca sa te faca fericita. Mi se pare ca tu doar oferi iar el doar primeste. Total injust.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Zina ...incearca macar tu sa mergi la un psihoterapeut...poate te va ajuta...la noi tine problema asta de 5 ani timp in care nu am mai avut relatii unul cu altul.....nu stiu ce sa iti spun, nu esti singura, mai stiu cazuri, poate la tine va fi altfel....unele pot sa o faca chiar daca sunt tensiuni si probleme in familie, se detaseaza pur si simplu de asta si o fac, altele pot intra intr-un blocaj din asta psihologic incat numa gandul aproprierii fizice le cutremura...e drept, ca sa vrei sa faci sex trebuie sa existe o dorinta catre celalalt...cand apar problemele, dorinta moare...e un cerc vicios

incearca sa-ti raspunzi la intrebarea
: daca altcineva s-ar apropia de tine, ai avea dorinta sau daca prin autosatisfacere poti sa-ti rezolvi problema...daca in gand iti raspunzi ca da, atunci e strict legat cred de problema cu el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina
Nu stiu cum sa procedez, este greu atata timp cat nu simti tu ca trebuie sa o faci.
Zina


daca zici ca pur si simplu nu te poti prostitua lasandu-ti trupul folosit de un barbat de care nu te simti atrasa si folosindu-te, la randul tau, de penisul lui doar de amorul artei, singura solutie care-mi vine in cap e aia sub influenta. stii tu, un pahar de vin, ceva high. alta idee n-am. adica am, dar e ce-as face eu, nu ce-as recomanda altora. cat ai zis ca dureaza, 3 ani? wow...tu il iubesti pe barbatul acesta?

nu te imbata cu apa rece ca un barbat rezista 3 ani fara sex daca nu ii "da" nevasta. doar daca i-a mancat-o rata sau e in coma la spital. altfel, nu. gandeste-te logic: el nu a putut sta fara sexul alteia nici cand il avea si pe-al tau acasa, tot te-a inselat. acum ca nu te mai are nici pe tine, tu ce crezi? sincer-sincer. of of...pacat.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

boala lunga, moarte sigura!

Tu esti constienta ca intre voi totul s-a terminat, sunteti acuma doar colocatari si aveti un copil impreuna, in rest totul este gata. In felul asta nu traiti ci va chinuiti. Copilul simte toate astea si acesta o sa fie modelul lui de viata. O mama obosita si nefericita, un tata care nu se bucura sa fie acasa.
Trist

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput