Chiuretaj sau nu dupa o sarcina oprita in evolutie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrnscmnc

floaredemac, multumesc tare mult de urari si de incurajari. Mi-a venit CM, sunt super fericita, nimai ca in 3 zile am consumat 3 pachete de tampoane, niciodata nu am avut atat de mult.Ieri am ajuns la munca si m-am intors inapoi ca eram murdara pana la genunchi...si niste dureri de burta....Da mi-a facut chiuretaj clasic ca bebe l-am pierdut cu hemoragia si ramasese inauntru partea de placenta pe care era fixat hematomul si nu se elimina, asa ca a trebuit sa curete. Inteleg ca ai deja un bebe, sa-ti traiasca!Paste Fericit si sa auzim de bebe!!



Multumesc si eu pentru urari! Sper sa vina bebe cat mai curand, oricum o sa astept 2-3 luni, asa mi-au spus ambii doctori. Sa vedem si cum ies analizele, pronosticul se pare ca e in favoarea mea, avand deja un bebe. Te pup si ma bucur ca ti-a venit, totusi. Am auzit ca ceaiul de zmeur face minuni la durerile astea, eu insa nu am incercat. Tot pe aici pe forum am citit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui dananagi

buna.ma bucur ca ti-ai revenit.dar te rog explica-mi.ca eu nu-s umblata prin doctori.cum adica pro si contra?am citit pe un site ca daca faci spalaturi e mai periculos.candidei ii place curatenia.pt.pastilele contra da-mi niste nume de medicamente si sa incerc sa caut in farmacii.aici nici pt gripa nu-ti da nimic.sotul a fost racit si ia dat 8 paracetamol pe zi.te pup.si nu incerca repede alt bebe.da timp organismului sa-si revina.




Da, de-asta am zis ca sunt pareri pro si contra spalaturilor. Ideea e ca, daca te speli prea mult, risti sa strici echilibrul ph-ului local. De aceea ti-am zis de bicarbonat de sodiu si pelin, fiindca ele refac acest ph. De-asemenea, eu ma simt mult mai bine de cand folosesc pentru igiena intima doar produse speciale sau sapunuri/geluri pentru bebelusi, dar si alea sunt diferite, daca ustura nu sunt ok. Asa testez si sapunurile pentru baietelul meu , daca imi fac mie bine, inseamna ca sunt bune si pentru pielicica lui. Din pacate nu mai am reteta de la medic cu medicamentele alea, insa poti cauta pe net antimicotice - anti candida, dar eu zic sa incerci intai fara si daca vezi ca nu se amelioreaza situatia sa ceri iarasi parerea medicului. Nu stiu cat de grava e la tine situatia, la mine a fost usor, doar niste scurgeri enervante, fara usturimi sau mancarimi. Ti-am zis, apare cand organismul e slabit, cand esti stresata, sau dupa antibiotice, asadar ai toate sansele sa se indrepte lucrurile!
Scuze, am devenit off-topic, am vrut sa iti dau PM, dar am observat ca nu ai activat.
Felicitari pentru cununia civila! Casa de piatra si capul sus, vine el si bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

floaredemac,multumesc pt urari.intradevar,mai lipsea doar bebe pt a fi complet fericita.dar te rog poti sa-mi explici cum sa activez PM?am incercat dar nu mi-a reusit.eu sint mai noua si nu am folosit prea mult situl pt conversatii.doar mult pt citit.pina nici regulamentul nu-l stiu chiar tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui dananagi

floaredemac,multumesc pt urari.intradevar,mai lipsea doar bebe pt a fi complet fericita.dar te rog poti sa-mi explici cum sa activez PM?am incercat dar nu mi-a reusit.eu sint mai noua si nu am folosit prea mult situl pt conversatii.doar mult pt citit.pina nici regulamentul nu-l stiu chiar tot.

stai linistita, nici eu nu am stiut pana de curand. Intri in Contul meu, la Mesaje Private, si acolo ai mai multe optiuni de selectat. Sper ca nu gresesc, dar parca asa imi aduc aminte Batranetea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

buna,fetele.ooooooooooffffffffffffff,de doua zile pling.cumnata mea a nascut o frumusete de fetita.si nu-mi pot reveni.exact in timpul asta ar fi trebuit sa-mi tin si eu bebelul in brate(sar oprita din evolutie la 6 sapt). floaredemac,tu ce mai faci?cum te mai simti?esti ok?sa-mi spui si mie cind iti vine CM.mie dupa ptima sarcina pierduta mi-a venit si nu s-a mai oprit 3 sapt.si acum am 3 luni de cind nu-mi vine.tratamentul l-am terminat.incerc sapt viitoare sa merg la dr.aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui dananagi

buna,fetele.ooooooooooffffffffffffff,de doua zile pling.cumnata mea a nascut o frumusete de fetita.si nu-mi pot reveni.exact in timpul asta ar fi trebuit sa-mi tin si eu bebelul in brate(sar oprita din evolutie la 6 sapt). floaredemac,tu ce mai faci?cum te mai simti?esti ok?sa-mi spui si mie cind iti vine CM.mie dupa ptima sarcina pierduta mi-a venit si nu s-a mai oprit 3 sapt.si acum am 3 luni de cind nu-mi vine.tratamentul l-am terminat.incerc sapt viitoare sa merg la dr.aveti grija de voi


Te inteleg perfect, eu incerc niste sentimente oribile cand vad o cunostinta care are o fetita mai mica un pic decat baietelul meu, si peste cca 2 luni trebuie sa nasca un baietel. Recunosc, sunt invidioasa si imi vine sa... Nu am fost niciodata invidioasa pe nimeni si pe nimic, dar acum uite ca sunt Nu te mai gandi asa, ca nu are niciun rost, zau! Numai suferinta ne producem, singure. Daca as avea posibilitatea, as merge la un psiholog. Cu partea fizica e bine, deocamdata. La controlul dupa o saptamana mi-a spus dr ca a mai ramas niste sange inauntru, dar cred ca pana acum s-a eliminat. Au trecut 3 saptamani de la chiuretaj, astept cu nerabdare CM. Apoi o sa fac analizele alea de trombofilie, sper sa nu fie nimic de genul asta. Cand se va normaliza CM ne apucam de treaba. Dupa nastere am avut CM foarte regulat, la doar 6 saptamani chiar daca alaptam, asa ca... sper. Vezi, sunt optimista! Fii si tu asa, doar tu m-ai incurajat pe mine atat de mult! Iti trimit PM cu id-ul meu de mess, cand te mai apuca plansul macar sa plangem impreuna , macar ca nu prea am timp de mess (lucru, copil, etc).
Edit: am recitit ce am scris si suna un pic aiurea, adica nu as vrea sa insinuez ca si tu ai fost invidioasa pe cumnata ta, insa eu am incercat sentimentele astea si multe altele. Chiar azi am fost la un botez, si a fost groaznic, si in biserica si la restaurant mi-a venit sa plang si nu ma puteam aduna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

La fel si eu,trebuia sa nasc in 30 martie...verisoara mea a nascut duminica...Apoi la a 2-a sarcina pierduta,trebuia sa nasc anul asta,in 5 septembrie...alta verisoara e gravida,dpn-ul...5 septembrie...
Sanatosi sa fim,ca le facem pe toate pana la uram.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Ingerasi mici,mami,tati si Bea nu va vor uita niciodata


MTHFR C677T heterozigot, 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmiihhaa spune:

Eu am aflat acum 2 zile ca am sarcina oprita din evolutie.Aveam 7 saptamani.Mi-au aspirat sarcina si am plecat acasa.De atunci nu mi-a mai curs nimic si ma doare burta,nu tare dar e o durere surda...Poate sa-mi spuna cineva daca e normal?Am intrebat doctorul si mi-a spus ca e normal dar nu stiu ce sa cred...nici antibiotice nu mi-a spus sa iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

miha - la fel am patit eu ieri, mi s-a facut chiuretajul

durerile sunt normale, daca nu sunt f puternice, uterul se contracta ca sa se stranga la marimea initiala si sa se curete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Dupa chiretaj, dr mi-a spus ca tb sa sangerez, sa ma curat. Nu am sangerat decat 1 zi, apoi s-a oprit. la cateva zile am avut hemoragie, in 30 de sec eram uda pana la genunchi, a tb sa ma rechiureteze. Cica am avut spasm de col..s-a inchis f repede si nu a avut timp sa se curete uterul.

Aveti grija !

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 13+ cu 90%

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput