Chiuretaj sau nu dupa o sarcina oprita in evolutie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui eli

Multumesc, multumesc foarte mult!
Am inteles ca imi va face anestezie generala. Chiruetajul va fi facut la un spital.

Cum un necaz nu vine niciodata singur, azi sotul meu a avut un accident. A alunecat cu motocicleta si a ajuns in roata unui Mercedes. Noroc ca era masina oprita la semafor. Are ligamente rupte la piciorul drept. M-a sunat pe la 5 dupa amiaza, am luat -o pe Florence dormind, pe Stef nemancat si fugi dupa tati la spital. Trafic intens, spitalul departe. Am nimerit, am codus si pana la serviciul lui tati si apoi acasa. vreo 3 ore de condus. Copii ba cantau ba maraiau de foame, sotul gemea de durere. Daca pana sa ma sune sotul stateam intinsa ca ma durea burta, cum am auzit de ce a patit mi-a trcut durerea ca prin minune si a inceput sa ma doara sufletul pt nenorocirea lui.
Ce vreau sa zic e ca am realizat ca sunt mai puternica decat as fi crezut si ca pot sa zambesc pt am imi face copii sa-mi ofere ce au mai scump, zambetul si caldura sufletului lor pur.
Am invatat ca mereu e loc si de mai rau si trb sa ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost decat atat, trb sa ma rog sa ne fereasca de rele.

Pace tuturor!

Mi-e dor de bebele meu!!!

Sanatate si o zi plina de bucurii!
Eliza & Florence Maria & Stefan Takeshi
Nasterea broscutei
PoZe CaLdE


Imi pare rau ca mai trebuie sa treceti si prin asta, dar bine ca a fost doar atat! Dar vezi, asta te-a intarit si ti-a aratat drumul cel bun, asa ca ma bucur ca esti mai optimista! Iti tin pumnii si iti doresc sanatate multa, atat tie cat si familiei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

Fetelor la voi dupa chiuretaj menstruatia a fost normala? Eu am pierdut o sarcina in ianuarie-oprita in evolutie la 9 sapt, iar pe 27 ianuarie din cauza hemoragiei si de frica septicemiei m-au chiuretat.A fost rau, dar stiti si voi cum e ca a-ti trecut prin experienta asta.Prima menstruatie a venit pe 21 feb, iar a doua nu a mai aparut.Inca mai astept, azi am fost si la eco transvaginala ca am citit ca din cauza ca unii medici curata "cu simt de raspundere" ai sanse mari sa faci rana si cand se vindeca se unesc peretii uterului si nu mai trece menstra.Doctorita m-a linistit ca endometrul ar fi de grosimea perioadei cand ar trebui sa apara, numai ca....m-i sau lungit urechile si imi creste frica.Voi ati avut probleme de genul asta? De la Fundeni mi-au dat tratament pt pregatirea de urmat bebe dar degeaba ca eu nu am cm( suspecta de trombofilie care se activeaza in sarcina si RH negativ).Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui eli
Ce vreau sa zic e ca am realizat ca sunt mai puternica decat as fi crezut si ca pot sa zambesc pt am imi face copii sa-mi ofere ce au mai scump, zambetul si caldura sufletului lor pur.
Am invatat ca mereu e loc si de mai rau si trb sa ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost decat atat, trb sa ma rog sa ne fereasca de rele.

Pace tuturor!

Mi-e dor de bebele meu!!!

Sanatate si o zi plina de bucurii!
Eliza & Florence Maria & Stefan Takeshi
Nasterea broscutei
PoZe CaLdE



Asta e cel mai important si asta ma face si pe mine sa zambesc si sa merg mai departe!

Sper ca esti bine!Si eu am trecut prin 2 sarcini pierdute si un chiuretaj!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Ingerasi mici,mami,tati si Bea nu va vor uita niciodata


MTHFR C677T heterozigot, 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrnscmnc

Fetelor la voi dupa chiuretaj menstruatia a fost normala? Eu am pierdut o sarcina in ianuarie-oprita in evolutie la 9 sapt, iar pe 27 ianuarie din cauza hemoragiei si de frica septicemiei m-au chiuretat.A fost rau, dar stiti si voi cum e ca a-ti trecut prin experienta asta.Prima menstruatie a venit pe 21 feb, iar a doua nu a mai aparut.Inca mai astept, azi am fost si la eco transvaginala ca am citit ca din cauza ca unii medici curata "cu simt de raspundere" ai sanse mari sa faci rana si cand se vindeca se unesc peretii uterului si nu mai trece menstra.Doctorita m-a linistit ca endometrul ar fi de grosimea perioadei cand ar trebui sa apara, numai ca....m-i sau lungit urechile si imi creste frica.Voi ati avut probleme de genul asta? De la Fundeni mi-au dat tratament pt pregatirea de urmat bebe dar degeaba ca eu nu am cm( suspecta de trombofilie care se activeaza in sarcina si RH negativ).Anda



Ti-a facut chiuretaj clasic, cu chiureta si alte alea, sau prin aspiratie? Mie mi-a spus ca prima menstruatie se considera chiar chiuretajul, apoi ar trebui sa am peste o luna si sa fie normal in continuare, dar la mine nu a trecut nici o saptamana, asa ca nu stiu ce sa zic. Ma gandesc ca depinde de la organism la organism, mie de exemplu dupa cezariana mi-a revenit menstruatia la 6 saptamani chiar daca alaptam exclusiv, pe cand unei prietene in aceeasi situatie i-a revenit dupa vreo 6 luni. Daca la eco a iesit ok si nu crezi ca se pune problema sa fii deja insarcinata, atunci nu cred ca trebuie sa te stresezi foarte mult, sigur mai dureaza un pic pana se regleaza totul. Sa fii sanatoasa si sa vina bebe cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

buna fetelor.imi pare rau ca ati trecut prin durerea asta,dar pe o parte ma bucur cind vad ca mai si zimbiti.capul sus ca viata merge inainte,si mai ales zimbiti pt ingerasii care-i aveti linga voi.si eu inca zimbesc si tin capul sus,chiar daca am pirdut doua sarcini.zimbesc cu toate ca la mine inca nu s-au terminat problemele.dati-mi si mie un sfat care puteti.am avut avortul spontan in 10 ianuarie(placenta scoasa afara pe viu).pe urma infectie mare(tratament cu antibiotice),candida provocat de antibiotice.dar din ianuarie si pina acum nu mi-a venit ciclul.de doua saptamini fac tratament cu hormoni.si sincer sint disperata.ca de la pastilele cu hormoni incepe sa-ti creasca par pe unde nu trebuie.si tare mi-e frica sa nu ajung ca o maimuta.mai ales ca e a doua oara cind fac acelasi tratament in 6 luni.la primul av spontan mi-a venit ciclul,dar 3 saptamini nu s-a mai oprit.si am facut acelasi tratament.dati-mi un sfat,daca ati trecut prin asa ceva.va pup pe toate si sanatate si sa-mi dati o veste buna.paste fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui dananagi

buna fetelor.imi pare rau ca ati trecut prin durerea asta,dar pe o parte ma bucur cind vad ca mai si zimbiti.capul sus ca viata merge inainte,si mai ales zimbiti pt ingerasii care-i aveti linga voi.si eu inca zimbesc si tin capul sus,chiar daca am pirdut doua sarcini.zimbesc cu toate ca la mine inca nu s-au terminat problemele.dati-mi si mie un sfat care puteti.am avut avortul spontan in 10 ianuarie(placenta scoasa afara pe viu).pe urma infectie mare(tratament cu antibiotice),candida provocat de antibiotice.dar din ianuarie si pina acum nu mi-a venit ciclul.de doua saptamini fac tratament cu hormoni.si sincer sint disperata.ca de la pastilele cu hormoni incepe sa-ti creasca par pe unde nu trebuie.si tare mi-e frica sa nu ajung ca o maimuta.mai ales ca e a doua oara cind fac acelasi tratament in 6 luni.la primul av spontan mi-a venit ciclul,dar 3 saptamini nu s-a mai oprit.si am facut acelasi tratament.dati-mi un sfat,daca ati trecut prin asa ceva.va pup pe toate si sanatate si sa-mi dati o veste buna.paste fericit.


Of, Dananagi, prin cate mai treci si tu! Eu pot sa iti dau un sfat legat de candida si de antibiotice. Intotdeauna cand iei antibiotice sa iei si niste probiotice, chiar daca suna ciudat (adica anti... versus pro...). Eu iau niste capsule numite Biotics, sunt sigura ca exista si altele de genul asta, si la fel ii dau si baietelului meu cand ii dau medicamente. Si eu m-am confruntat cu candida aparuta pe fondul sarcinii, apoi al alaptarii prelungite, si am ameliorat mult situatia facand spalaturi cu apa cu bicarbonat de sodiu, o data pe zi, cam o saptamana. Se mai poate pune si ceai de pelin. Bineinteles, nu trebuie sa exagerezi cu spalaturile. Mai demult am facut tratament medicamentos (fiindca imi aparea intotdeauna in timpul sesiunii), dar pana nu am facut spalaturile astea recomandate chiar de un ginecolog nu am obtinut niciun rezultat. In rest... nu stiu ce sa zic, ca nu am trecut decat acum prin experienta sarcinii pierdute, si eu am emotii daca imi va veni sau nu menstruatia. Sper ca alte fete vor sti mai multe! Lasa, ca trecem noi si de asta, si sa vezi ce copii minunati o sa avem! Paste frumos si tie, si multa speranta si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

floaredemac, multumesc tare mult de urari si de incurajari. Mi-a venit CM, sunt super fericita, nimai ca in 3 zile am consumat 3 pachete de tampoane, niciodata nu am avut atat de mult.Ieri am ajuns la munca si m-am intors inapoi ca eram murdara pana la genunchi...si niste dureri de burta....Da mi-a facut chiuretaj clasic ca bebe l-am pierdut cu hemoragia si ramasese inauntru partea de placenta pe care era fixat hematomul si nu se elimina, asa ca a trebuit sa curete. Inteleg ca ai deja un bebe, sa-ti traiasca!Paste Fericit si sa auzim de bebe!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

dananagi eu am patit la fel ca tine si dupa sarcina pierduta mi-a venit primul Cm la 21 zile, apoi 40 zile n-a mai venit.Mergi la un medic sa-.ti faca eco transvaginala sa vezi endometul cum e(peretele uterului) sa nu faci alte complicatii.Mie zicea doctora ca imi da Utrogestan sau Duphaston ca sa-mi stimuleze organismul si sa vina CM.Nu a fost nevoie, a venit singur dar e fffff mult. Si ti-as recomanda sa mergi si la un hematolog ca pierderile astea nu sunt semn bun.Fa-ti analizele de trombofilie ca asa ziceam si eu ca n-am nimic si istoria s-a repetat.Si de fapt am o trombofilie care se activeaza doar in sarcina. Sa ne dai vesti bune.Paste Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

buna.ma bucur ca ti-ai revenit.dar te rog explica-mi.ca eu nu-s umblata prin doctori.cum adica pro si contra?am citit pe un site ca daca faci spalaturi e mai periculos.candidei ii place curatenia.pt.pastilele contra da-mi niste nume de medicamente si sa incerc sa caut in farmacii.aici nici pt gripa nu-ti da nimic.sotul a fost racit si ia dat 8 paracetamol pe zi.te pup.si nu incerca repede alt bebe.da timp organismului sa-si revina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

mrnscmnc,vaiiiiiiii dar tu vorbesti de lucruri sfinte.eu sint in anglia.si aici nu pot ajunge mai departe de medicul de familie.cind am avut candida dr de familie m-a consultat.dar sa mai ajung la eco.cind am inceput sa singerez mi-au facut programare peste 9 zile.intre timp s-a dus si bebe si tot.si asa am profitat de programarea la eco facut de urgente si am aflat ca mai am ceva ramas inauntru.poti sa-mi explici ce e trombofilia?am mai citit ceva situri,dar n-am prea inteles.oricum trebuie sa astept sa vin acasa pt eco.ca aici n-am sanse.am incercat sa fac ceva investigatii,dar doctora a zis ca dupa trei av.spontane se fac analize si tot ce e nevoie.aseara nici n-am putut sa dorm(si azi am cununia civila)cind am vazut cite mi-ai recomandat si stiu ca aici nu pot face nimic.adica pot,sa mai fac un av.spontan si atunci am parte de tot felul de teste.multumesc mult pt.sfaturi si imi pare rau ca ai trecut si tu prin asta.capul sus si viata merge mai departe.si poate ne aude si d-zeu strigatele noastre si ne va da bebel scump si dulce.

Mergi la inceput