HELP mamica fara experienta

HELP mamica fara experienta | Autor: Danutza26

Link direct la acest mesaj

buna ziua fetelor.poate puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi si raspunsuri ca sunt tare ingrijorata pentru baietelul meu.pe 23 martie face 2 luni.nu i-am mai dat san de vreo 3 saptamani pentru ca nu a mai vrut sub nici o forma si nici nu mai am laptic pentru ca nu mi-a mai supt.din cate am auzit trebuie sa iau pastile sa mi se opreasca lactatia,dar nici nu mai am lapte.in fine acum ii dau numai lapte praf NAN.imi vomita dupa fiecare masa chiar daca il tin in pozitie verticala si ragaie.la o ora dupa masa sa zicem vomita.i-am schimbat si laptele dar vomita si mai rau de la milupa asa ca am trecut din nou pe nan.pediatra a zis ca e normal dar eu nu prea cred.cateodata mananca cu pofta,nu e lacom mereu.si e foarte agitat cateodata plange rau de nu am ce sa-i fac.noaptea se trezeste cateodata din ora in ora si cere laptic,dar nu e bine sa-i dau asa des din cte stiu.ce e de facut sa doarma mai multe ore?
imi pare rau ca mi-am inscris copilul la o asemenea pediatra care nu prea isi da interesul,parerea mea,mi-a fost recomandata de doctora mea de familie.
cu vaccinurile cum e?pediatra mi-a spus ca la 2 luni se face unul si mi-a facut o lista cu toate ce trebuiesc facute si cand.dar mi-a scris si costul acestora care nu e deloc mic de la 200 lei in sus unul.eu stiam ca sunt gratuite vaccinurile la bebelusi ca le plateste casa de asigurari nu?voi ce stiti?
scuze daca am pus prea multe intrebari
sanatate va pup

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

de vomitat nu stiu

dar vaccinurile

exista unele gratuite
pe care tu poti sa le refuzi sa ceri unele care se platesc
sunt pt aceleasi boli, cel cu plata are ceva suplimentar dar nu ma pricep cat sa zic ce.

daca nu iti permiti cel de 200 de lei ea trebuie sa ti-l dea pe cel gratuit, cel de la ministerul sanatatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Vaccinurile obligatorii nu se platesc! Doar ca pediatra ta probabil nu le face pe cele gratuite, ci din cele cumparate, care sunt f scumpe. Daca o intrebi, motivatia ei va fi ca sunt cu mult mai bune, ca cele de la stat nu sunt sigure etc. In realitate acesti dr care recomanda aceste produse scumpe (ca cele de la stat nu sunt bune ) au de castigat din asta!

La problema cu laptele nu ma pricep, din pacate, eu am alaptat pana la 1 an... DAr din cele citite, astfel de reactii ar putea aparea la o intoleranta la lactoza? Sau ma insel? Cu siguranta iti vor raspunde mamicile care stiu despre ce vorbesc.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Din ce descrii tu acolo cred ca bebe al tau sufera de reflux. Practic valva stomacului nu se inchide cum trebuie si lapticul este regurgitat. Explicatie nemedicala. Stiu cum este, fetita mea a suferit de reflux, fiind si mititica la nastere, lua in greutate la limita inferioara, dar lua. In concluzie nu prea ai ce sa faci, atat timp cat ia in greutate inseamna ca e ok. Pediatra iti zice ca e normal pentru ca a vazut n cazuri, refluxul este des intalnit. Dureaza in general pana copilul sta in picioare, fetitei mele i-a trecut in jurul varstei de un an. La unii copii trece la introducerea de solide (mai usor de tinut in stomac densitatea fiind mai mare) insa nu mereu.

Si eu am disperat, am fost foarte necajita din cauza asta, nu puteam sa o tin in brate decat in anumite pozitii fara sa o "zdruncin" prea tare.

Sfaturile primite de mine, dupa ce alimentezi bebeul, il tii sa ragaie, apoi il tii app 30 min la 45 grade ridicat. Neavand voie sa doarma pe perna la varsta asta pune-i doua trei carti sub picioarele patutului la cap astfel incat sa fie putin ridicat. Si rabdare multa, detergent din plin, babetele, etc.

La restul nu ma pricep, vaccinarile au trecut de ceva timp nu-mi mai aduc aminte.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Danutza, legat de vomitat. E cel mai probabil vorba de un reflux gastroesofagian mai sever. E normal, apare la destul de multi sugari si dispare in timp. De asta cred ca a si refuzat sanul: avea dureri si asocia suptul cu durerea. Sau in timp ce sugea, laptele nedigerat de la suptul anterior refluxa in sus pe esofag provocandu-i arsuri. Asta se intampla si acum cand ii dai lapte praf. Practic pe langa regurgitarea abundenta- voma- copilul are si dureri destul de mari la supt, dupa supt, mai tot timpul.
Ce am scris mai sus am citit si am trait pe pielea mea cu al treilea copil. Acum are 7 luni si problema e mult ameliorata (in timp, dupa cum spuneam). Insa intre o luna si 3-4 luni a fost groaznic: dureri mereu, voma, urlete.
Ce poti sa faci: tine-l mult in brate dupa ce-i dai lapte (in brate la verticala, sa nu regurgiteze- sau sa regurgiteze mai putin; eu eram vesnic uda de la lapticul pe care-l scotea), cu capul pe umarul tau. Cat mai putine manevre gen schimbat, dupa supt. Incearca sa-i spatiezi mesele: 3-4 ore, mai ales ca ai trecut pe lapte praf (in asa fel incat sa apuce sa digere bine masa anterioara. Al meu voma lapte branzit si la 4 ore dupa o masa. SI cica laptele de mama se digera mai usor decat laptele praf).
Mie cineva care a avut problema asta cu copilul mi-a spus de Sab Simplex, ca a functionat in cazul lor. SI la noi la fel. Dar in doze de genul 15/pic inainte de fiecare masa (pe periadele cand avea dureri mari, apoi mai raream, mai renuntam, acum de exemplu nu i-am mai dat nimic de cateva luni).
SI pe langa toate astea: rabdare din partea ta! Nu e o problema grava, e doar foarte neplacuta.
Legat de vaccinuri: exista o schema de vaccinare gratuita, pentru care poti sa optezi. Nu te obliga nimeni sa faci vaccinurile recomandate de doctorita respectiva. Intreaba medicul de familie. Vaccinurile gratuite sunt facute de medicul de familie la care este inscris copilul.


www.dropshots.com/dochia" target="_blank">poze1
poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacraalex spune:

Buna, si noi am trecut prin aceeasi situatie cu vomatul(regurgitatul de fapt)si a tinut pana la 7 luni cand laptele nu mai era alimentul principal. Am incercat si eu cu alte tipuri de lapte dar tot cu NAN am ramas, era laptele la care nu voma la fiecare masa.

In ceea ce priveste dormitul noapte: aproape in fiecare ora manca cate putin dar trebuia sa ma trezesc si sa-i fac alt lapte, aceasta problema sa remediat incet si acum (are 1 an 1 luna),se trezeste de 2 ori pe noapte pt laptic NAN junior .Ma ajuta sotul faceam cu schimbul cad el o tura , cand eu. Chiar daca eu eram aceea care il auzeam pe bebe si il avertizam pe sot ca e randul lui, imi era de ajutor ca nu ma mai dadeam din patsi putem sa ma odihnesc.

Cu vaccinurile,am optat pt variantele gratuite.

Sanatate multa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Bebelusul are mai mult ca sigur reflux gastro-esofagian.
Si baietelul meu a avt si inca mai are, nu asa rau, dar are.

Cand manca doar san tot asa vomita? Vomita lapte digerat sau nedigerat? adica laptele e branzos si miroase a acru sau e lapte pur si simplu ca pe cel care l-a mancat?
Te intreb pt ca e foarte important de stiut in caz care are reflux, copiii cu reflux in general vomita nedigerat sau putin digerat si acest lucru le du dureri foarte mari, de aici agitatie si nesomn, se pot confuda cu dureri de burta/colici.

daca tot nu mai suge exista lapte special antireflux Humara AR sau Novolac AR
Daca ii dai numai la sfatulu medicului, nu asa de capul tau.
vaccinurile, le poti face gratuit asa fara indoiala, cele de stat.
Nu trebuie decat sa spui ce doresti pt copilul tau, nu te poate obliga sa le cumperi pe cele din farmacii, intr-adevar sunt destul de scumpe.
ma grabesc sa iau pitica de gradi revin

Discuta cu un medic serios despre acest vomitat, si NU nu e normal sa vomite
Se poate face esofagita (de la acidul din stomac i se arde esofagul)


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Danutza26, am avut probleme similare cu vomitatul copilului si cu laptele tot asa prost am stat si eu. Inca din maternitate i-au dat Novalac AR (antiregurgitare), care este o formula de lapte mai vascos, special pt bebelusii care vomita. Se gaseste numai in farmacii.
Iti atasez aici prospectul acestui tip de lapte:

"La sugari, imaturitatea sfincterului esofagian inferior determina aparitia regurgitatiilor. In aceste situatii, Comisia Europeana Pediatrica de Alimentatie recomanda formule de lapte praf vascoase, pentru a limita refluxul continutului gastric in cavitatea bucala.

Amidonul de porumb special tratat permite ingrosarea omogena a Novalac AR la ph-ul gastric, fara reactii adverse cum ar fi dispepsia. Novalac AR se mentine lichid in biberon, permitand o alimentatie usoara a sugarului, fara pericolul de a ingera aer sau de a determina alte tulburari.
Proteinele si amidonul special tratat din Novalac AR colaboreaza in producerea uneia dintre cele mai fine coagulari a cazeinei in mediul gastric. Continutul gastric omogen inainteaza usor in intestin, fara intarzaiere, asigurand confortul sugarului.
De asemenea, lipidele din Novalac AR sunt bogate in trigliceride cu catena medie care contribuie la evacuarea gastrica.
Novalac AR contine: proteine adaptate nevoilor sugarului, acizi grasi esentiali, vitamine si minerale."

Dupa cum iti spunea si Mada, mai exista si Humana AR.
Dar, atentie, numai medicul pediatru sau de familie trebuie sa iti prescrie laptele pt bebe, nu trebuie sa il schimbi dupa cum crezi.
Tot in maternitate mi-au spus sa dau bebelusului sa bea lapte cu pauze. Adica, il tineam pe verticala sa eructeze (ragaie) de mai multe ori, nu doar dupa ce golea biberonul.
Se mai fac si analize de sange pt bebelusii care regurgiteaza f mult, dar tot pediatrul trebuie sa iti prescrie.

In legatura cu ablactarea (opritul lactatiei, intarcarea), aceasta se face cu medicamente daca ai lapte si vrei sa opresti alaptatul. Dar tu zici ca nu mai ai lapte, asa ca nu e cazul, mai ales ca reactiile adverse la medicamentele pt ablactare sunt foarte puternice(poti sa cauti prospectul de la Dostinex pe net).

Despre medicul tau pediatru, acesta nu te-a mintit cu plata vaccinului, pur si simplu nu e si medic de familie.
Ca sa intelegi mai bine, orice copil trebuie sa aiba un medic de familie. Daca nu l-ai inscris inca, trebuie sa-i cauti unul.
Ori te duci cu copilul la un medic de familie care are si adulti(dar vezi ca nu toti accepta bebelusi), ori ii cauti un pediatru care este si medic de familie. Varianta 2 este cea mai buna.
In primul caz, medicul de familie ii face schema de vaccinare gratis (pana la 7 ani, apoi se vaccineaza la scoala), dar pt orice problema mai delicata legata de bebelusi te trimite la un pediatru sa-l consulte. De la pediatru te intorci iar la medicul de familie cu reteta, sa ti-o transcrie (adica sa ti-o dea compensata).
In cazul al doilea, cand medicul pediatru este si medic de familie, acesta iti face si vaccinarile gratis, iti da si retetele compensate si scapi de plimbarea pe la doi medici.
Tu alegi!

Sanatate multa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza26 spune:

multumesc mult pt raspunsuri.
Mada cand manca de la san nu vomita mai deloc.oricum si in spital ii dadea lapte praf nan completare si nu prea voma.cand vomita laptele e branzos nu lichid.i-am dat picaturi espumisan pt colici dar nu prea m-au convins.o sa incerc cu sab simplex dar i le pun in lapte sau i le dau cu lingurita inainte de masa?
si mai am o intrebare vigantolul se pune in lapte sau se da simplu direct in gurita? eu ii pun in lapte o picatura dimineata si una seara.e ok asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Eu ii dadeam sab simplexul in lingurita inainte de masa.
Cu vigantolul poti proceda oricum. Ba chiar cred ca e mai ok in lapte sau orice altceva decat in lingurita goala.

Sanatate

Florina si Elise (9 iulie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Atentie!!!!!
Espumisan sau Sab simplex este acelasi medicament.
Ambele contin simeticona plus excipienti.
Citeste prospectele!

Mergi la inceput