Semnele din lanurile de grau

Semnele din lanurile de grau | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pe mine m-au fascinat dintotdeauna povestile cu extraterestrii iar chestia cu semnele din lanurile de grau m-a lasat intotdeauna fara cuvinte.
As vrea sa imi spuneti ce parere aveti despre ele - sunt ele semne pe care le scriu ei pentru noi?

am sa pun si niste imagini ca sa avem despre ce discuta.
PS: daca nu va intereseaza subiectul - nu comentati - offtopicurile vor fi sterse.

www.ufoevidence.org/newsite/pics/cropcircle2.jpg" border="0">
www.fastlanetransport.ca/blog/wp-content/uploads/2007/08/crop_circle_1.jpg" border="0">

www.lucypringle.co.uk/photos/2007/uk2007ac.jpg" border="0">
www.cabiz.net/zolaric/ccposter.jpg" border="0">

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

si pe mine m-a fascinat povestea asta! nu cred ca sunt facute de om,nu mi-as putea imagina cum sa le fi facut. in primul rand sunt de dimensiuni fabuloase, si sunt perfecte.
majoritatea au ca forma geometrica predominanta cercul...ceva spun formele astea..ideea e ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Mirela, o ipoteza plauzibila este ca semnele sunt datorate unor entuziasti care folosesc tehnicile vechi intalnite si la cultura Nazca (care i-a precedat pe Inca in zona Nazca, Peru). Aceste forme pot fi obtinute prin proceduri geometrice elementare, cunoscute grecilor antici.

Desigur, asta e doar una din explicatiile posibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Toate sunt facute de oameni, exista zeci de filmulete pe youtube unde iti arata cum se fac.

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Toate sunt facute de oameni, exista zeci de filmulete pe youtube unde iti arata cum se fac.

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



da-ne un link pls sau macar spune ce scriem cand vom cauta

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki
da-ne un link pls sau macar spune ce scriem cand vom cauta

incearca "crop circles"

ex www.csicop.org/si/show/circular_reasoning_the_mystery_of_crop_%0Dcircles_and_their_orbs_of_light/" target="_blank">aici sau www.skepdic.com/cropcirc.html" target="_blank"> aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Parerea mea oscileaza intre semne extraterestre (ce mi-ar placea sa fie adevarat!)si semne facute de mana omului.

Au fost si la noi in 2006 langa Hoghiz.

Misterul se adanceste o data cu povestile localnicilor. Ele apar intodeauna insotite de lumini misterioase de sunete ciudate, de latratul cainilor.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Viviana, imagineaza un grup de studenti care vor sa se amuze; n-ar adauga niste sunete si lumini stranii dupa ce au facut desenele in grau?

La aceeasi categorie as adauga fenomenul flash mob, care era foarte la moda acum cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:









Mai sunt multe dar nu mai pot cauta acum. E doar geometrie si multi care au timp liber pt asta :)

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

stiu, eu am dileme si intrebari de copil - dar imi place sa pun intrebari.
...si totusi sunt atat de perfecte ...cum e posibil?
- apar numai in UK?
- ce agricultori sunt dispusi sa isi strice recolta de dragul amuzamentului?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Nu cred ca intrebarea ta e copilareasca dar oricum copiii pun cele mai bune intrebari, intodeauna. In opinia mea, nu agricultorii sunt responsabili pentru desene, ci - de exemplu - studenti, tineri cu mult timp si energie la dispozitie . Nu cred ca apar doar in UK, iar perfectiunea e relativa. Atunci cand au fost facute (mii de ani in urma), constructiile babilonienilor, egiptenilor sau grecilor aratau la fel de bine. Doar ca luau mult mai mult timp si efort, dat fiind ca erau facute sa dureze. Eu asa interpretez motivatia originala de a face "crop circles" (plus dorinta de a crea "mistere").

Mergi la inceput