Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cititi comentariile:
http://fm.realitatea.net/romania-vorbeste-despre-tigani-si-integrarea-lor-sociala_3506.html

S-a vorbit despre adoptiile in cuplurile de homosexuali.

Dar aparitia copiilor in cuplurile de lesbiene cum o vedeti? Pentru ca ele pot face copii pe cale naturala.

Daca as fi homosexual nici nu mi-as bate capul sa adopt. As gasi o mama purtatoare si as dona oaresce materie reproductiva.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

La cuplurile lesbiene e simplu dar la cele homosexuale, gasitul unei mame purtatoare nu e asa de simplu. De obicei e scump tare, sunt sigura ca nu toti isi permit.

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

"-eu nu sunt de acord cu legalizarea cuplurilor in vederea adoptarii copiilor."

Bine, zici! Copiii orfani nu merita o casa calda si o familie iubitoare, sa stea la orfelinat ca li se ofera dragoste cu carul acolo si tot ce le trebuie sa creasca niste indivizi adevarati, perfect adaptati la societate.
Homosexualii sunt periculosi si mai ales le dau copiilor "the gay"! Doamne Feri!!!Pacat ca nu ma vezi cum scuip in san si bat in lemn sa nu se intample asa ceva!

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



blackpanterro , acea propozitie era o concluzie a unui rationament al meu pe baza unor anumite premise , faptul ca tu o consideri falsa ca urmare a unui rationament al tau pe baza altor premise , este un non-sens logic .
adoptiile au un cadru legal foarte strict pe niste baze care analizeaza din toate punctele de vedere conditiile si posibilitatile pe care un cuplu sau o persoana le poate oferi .

conform studiilor , comportamentul sexual are in formele de manifestare si o baza conditionata (prin "invatare" , nu neaparat constienta , a se vedea reactiile de comportament sexual ale celor cu traume in copilarie).

Ce interesanta reactie , asta cu scuipatul in san si batutul in lemn , la ce foloseste oare si ce denota despre cel care o face ?



http://bazar-livresc.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Despre ce conditii de crestere vorbim aici, ca doar tu te-ai referit strict la a fi homosexual? Si daca ei nu au voie sa aiba copii, ce propui, lesbienelor sa le se ia copiii, sa fie sterilizate ca sa nu dea mai departe "lesbianismul"?
Nu vezi cat e de absurd ce spui?

Faza cu scuipatul in san era pe aceeasi treapta cu gandirea-ti medievala, eu doar rad de ea, dar e un ras amar...

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Adriana, ti'l mai aduci aminte pe Roy Zimmerman cu www.youtube.com/watch?v=HZmHC75FDqQ" target="_blank">"Ted Haggard Is Completely Heterosexual?

Stai sa'l vezi acu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Despre ce conditii de crestere vorbim aici, ca doar tu te-ai referit strict la a fi homosexual? Si daca ei nu au voie sa aiba copii, ce propui, lesbienelor sa le se ia copiii, sa fie sterilizate ca sa nu dea mai departe "lesbianismul"?
Nu vezi cat e de absurd ce spui?

Faza cu scuipatul in san era pe aceeasi treapta cu gandirea-ti medievala, eu doar rad de ea, dar e un ras amar...

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



Eu am argumentat ca natural indivizii de acelasi sex nu pot avea urmasi . La nivel social , o asemenea societate nu se perpetueaza .
La nivel individual , mai ales daca ar fi in intregime innascut , comportamentul s-ar transmite la urmasii pe care respectivii i-ar obtine prin acuplare "fortata" impotriva instinctului lor(sau in eprubeta , sau clonare , sau alta tehnologie) , ca urmare nr. celor cu aceasta orientare sexuala de stopare a speciei ar creste , si de aici se pot dezvolta mai multe consecinte .

Scuipatul in san si batutul in lemn sunt superstitii , bazate pe logica absurdului , existau si ele in vremea medievala cand opiniile stiintifice erau erezii .

Neaparat ma simt nevoita sa adaug vorbele lui Mihai Ralea , un mare psiholog roman : " A fi inteligent , inseamna a nu confunda punctele de vedere " , apropo de ignorarea premiselor si bias-uri de atribuire .

Impotriva drepturilor de casatorie si adoptie ale homosexualilor si lesbienelor sunt multe guverne actuale din intreaga lume , care nu pot fi acuzate de gandire medievala .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Traume in copilarie au si heterosexualii, le verifica cineva la adoptie trumele din copilarie? Nu am cunostinta de niciun studiu care sa se refera la homosexualitate invatata din copilarie, pentru simplul fapt ca este o aberatie.Daca ai, te rog sa ni le pui si nou la dispozitie.
De fapt exista mai multe multe studii care urmaresc viata copiilor crescuti de familii cu parinti de acelasi sex si copiii, inclusiv cand ajung adulti sunt just fine, ba mai mult decat atat: http://www.medscape.com/viewarticle/514477

Oricum, nu e ceva ce poti interzice in fapt, in masura in care orice parinte poate adopta in mod individual un copil, fara sa apara ca fiind in cuplu (hetero sau homo), ceea ce fac si in Romania majoritatea homosexualilor care tin neaparat sa adopte. Totusi, aceasta situatie pica tot sub incidenta codului civil si drepturile parintesti ale celuilalt parinte nu exista in mod legal. Ceea ce e o porcarie.

Nushcu, imi pare rau ca tonul meu a parut agresiv, imi cer scuze daca te-ai simtit deranjata de el. E foarte posibil sa fie din cauza limitelor comunicarii pe internet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui monixy






conform studiilor , comportamentul sexual are in formele de manifestare si o baza conditionata (prin "invatare" , nu neaparat constienta , a se vedea reactiile de comportament sexual ale celor cu traume in copilarie).





Conform psihologiei, homosexual te nasti sau DEVII din cauza unuor probleme pe care copilul nu le poate depasi in faza oedipiana.
A fi homosexual inseamna mai mult decat a face sex cu un barbat. Inseamna atractia pe care un barbat o simte pentru un barbat. Vorbim asadar de afectiune, sentimente.
Atractia are forme diverse, ca la ceilalti.

Comportamentul sexual nu se invata in copilarie ci ia anumite forme din cauza factorilor diversi care au aparut in copilarie.
Vezi sado-masochistii, care ajung sa obtina placerea nu din cauza ca si-au vazut parintii dandu-si bice, ci din cauza ca , cautarea inconstienta a durerii este singura cale de rezolva conflictul , de a le linisti pulsiunea.
Comportamentul masochist il gasim sau in viata sexuala sau manifestat in societate in alte formee, cu scopul clar de a suferi.

O reactie de comportament sexual este si frigiditatea. Mai exact o putem numi o ´´lipsa de reactie sexuala´´ Nu inveti sa devii frigida,ci este un raspuns , unicul pe care psihicul tau il poate da, din cauza a ´´n´´ factori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

[quote]citat din mesajul lui inaioana

Traume in copilarie au si heterosexualii, le verifica cineva la adoptie trumele din copilarie? Nu am cunostinta de niciun studiu care sa se refera la homosexualitate invatata din copilarie, pentru simplul fapt ca este o aberatie.Daca ai, te rog sa ni le pui si nou la dispozitie.
De fapt exista mai multe multe studii care urmaresc viata copiilor crescuti de familii cu parinti de acelasi sex si copiii, inclusiv cand ajung adulti sunt just fine, ba mai mult decat atat: http://www.medscape.com/viewarticle/514477


Apropo de traume in copilarie , consecintele lor in plan sexual , sunt dovada unei posibilitati de conditionare ("invatare") a comportamentului sexual . De aici (bazandu-se pe principii psihologice) rezulta ca unui copil i se poate influenta orientarea sexuala (constient sau inconstient) .

N-am facut aprecieri de caracter la adresa homosexualilor , lesbienelor sau heterosexualilor , din pacate pare ca intr-o disputa majoritari/minoritari se atribuie o personalitate imaginara "demon"/"inger" participantilor (si "se argumenteaza" in consecinta) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui monixy



Eu am argumentat ca natural indivizii de acelasi sex nu pot avea urmasi . La nivel social , o asemenea societate nu se perpetueaza .
La nivel individual , mai ales daca ar fi in intregime innascut , comportamentul s-ar transmite la urmasii pe care respectivii i-ar obtine prin acuplare "fortata" impotriva instinctului lor(sau in eprubeta , sau clonare , sau alta tehnologie) , ca urmare nr. celor cu aceasta orientare sexuala de stopare a speciei ar creste , si de aici se pot dezvolta mai multe consecinte .



Perspectiva ta evolutionista sufera foarte tare de superficialitate.
Gena homosexuala le este transmisa de parintii lor heterosexuali. Gena despre care vorbim exista dintotdeauna, toate sociuetatile indiferent de atitudinea lor proLGBT sau heteronormativa cisgen din toate timpurile, au avut aproximativ acelasi numar de procente de persoane orientate sexual catre acelasi sex.
Stiind acestea si fiind elevi de 10 la evolutionism, ne putem intreba pe buna dreptate : de ce aceasta gena "contra naturii" nu a fost eliminata de "natura" in milioanele de ani de cand coexista ele. Ei bine, eu inaintez ipoteza foarte plauzibila ca gena homosexuala are rol in evolutie.
Poate ca in felul asta natura se asigura ca un copil poate fi ocrotit de un cuplu de acelasi sex, daca e cazul, asa cum natura a pastrat glandele mamare ale barbatilor ca fiind folositoare, prin urmare desi in general nu o fac, orice barbat poate alapta inclusiv in zilele noastre. Aceasta caracteristica nu a fost eliminata de-a lungul timpului pentru ca este folositoare speciei. In acelasi mod,homosexualitatea, desi legatura directa nu se vede imediat, este cu siguranta intr-un fel oarecare folositoare speciei, altfel nu ar mai fi existat dupa atata evolutie, altfel nu ar fi existat si la animale , tot asa, dintotdeauna.
Eu cred ca dupa acelasi tipar, toate cele care nu sunt normale dpdv al mediei statistice dar exista in realitate de mii de ani, sunt determinate genetic din niste ratiuni practice care momentan ne scapa.
Nu exista nici un studiu ramas valid care sa confirme ideea ca homosexualitatea este determinata de alti factori decat genetici, ba dimpotriva.
Natura asigura supravietuirea speciei in tot felul de moduri, indiferent daca ele sunt sau nu acceptate cultural la un anumit moment in cutare civilizatie de pe glob.
Heterosexualilor care cred ca homosexualitatea se invata sau se poate determina din exterior, le recomand urmatorul exercitiu de imaginatie:
peste noapte societatea heteronormativa in care traiti se transforma in homonormativa, relatiile homosexuale sunt normalul si cele hetero sunt deviantza. V-ar putea educa cineva, indiferent prin ce metode, sa fiti atrasi de persoane de acelasi sex? V-ar fi putut educa sa fiti atrasi de acelasi sex candva in adolescenta (incercati sa va amintiti exact cand ati simtit ca sunteti atrasi de celalalt sex, ce anume ati simtit). Se poate "conduce" aceasta atractie care vine din interior exact in acelasi mod in care heterosexualitatea voastra a venit din interior?

Mergi la inceput