Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel


Acceee-ept, de expresia "c---a de romanca" ai auzit vreodata?
(nu stiu daca chiar vreau sa imi raspunzi ).



:))Ce faci denizel, joci spanzuratoarea cu mine? Chiar nu cunosc o asemenea expresie consacrata pentru ceva, o sa presupun ca lipsesc literele 'urv' ca sa pot sa-ti raspund. Banuiesc ca astepti sa-ti spun daca m-ar deranja sa aud pe cineva folosind-o. Nu, absolut deloc...e o alaturare de doua categorii, intr-una ma incadrez, in alta nu ma simt. Pe tine te deranjeaza expresia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Daca tot va intereseaza sa discutati despre optiuni personale in contextul mai larg, am sa o intreb si pe accept ce l-am intrebat pe AkaManah: cum ai reconcilia atitudinea ta de acum cu realitatea, daca baiatul tau ar veni sa-ti confeseze o atractie pentru cei de acelasi sex? I-ai spune ca e "o inchipuire"? Sau te-ai gandi ca va avea de suferit din partea societatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:

citat din mesajul lui accept92
In cazul primeia nu inteleg despre ce drepturi ar fi vorba iar in cazul celei de-a doua cred ca te sperii prea tare de niste bieti pudibonzi ingroziti de vremurile pe care le traim.


Este vorba despre drepturile civile pe care cuplurile heterosexuale le au iar celelalte nu, dupa cum urmeaza:
-drepturi patrimoniale asupra bunurilor in comun (ca si in cazul bunurilor din timpul casatoriei)
-un tip de parteneriat civil care sa poata consfinti asta
-dreptul de decizie in privinta procedurilor medicale pentru care in mod normal familia consimte in lipsa posibilitatii de consimtamant a celuilalt (deci daca sotul tau de douaj de ani e in coma la spital, e firesc sa il poti vedea si sa dai cu subsemnatul daca e cazul , in locul soacra-tii care oricum l-a renegat de aceiasi 20 de ani).
-dreptul de a adopta copii ca si cuplu

si ar mai fi, dar cred ca ne-am lamurit, nu?

Nu e vorba despre dreptul de a fi placut de cineva, este vorba despre drepturi firesti pentru orice cetatean al unei tari, pe care unii le au doar pentru ca performeaza sexual intr-un anumit fel si altii nu deoarece nu performeaza sexual pe placul statului. E ok?

Nu cred ca am scris undeva ca ND ma sperie. Dar hate-speech ramane infractiune si daca te sperie pe tine si daca te face sa razi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

cum ai reconcilia atitudinea ta de acum cu realitatea, daca baiatul tau ar veni sa-ti confeseze o atractie pentru cei de acelasi sex? I-ai spune ca e "o inchipuire"? Sau te-ai gandi ca va avea de suferit din partea societatii?




Pai intrebarea asta nu ma pune in nici o incurcatura. Mie mi se par si gay-ii si lesbienele foarte sexi, in aceeasi masura, deci nu as avea nici o problema daca baiatul meu ar fi un pic mai 'excentric' din punct de vedere sexual. Slava domnului ca la capitolul asta le avem fiecare pe ale noastre, altfel sexul ar fi o pliciseala groaznica. Daca ar dori sa isi afiseze orientarea sexuala pe la parade si sa si-o mentioneze in CV as zice ca eu ca parinte am esuat in niste chestii elemntare de educatie, ca nu am reusit sa cresc un copil cu suficienta incredere in sine incat sa nu aiba nevoie de confirmarea societatii. Daca ar veni cu ideile astea copil fiind si in formare as incerca sa-i explic cum este cu sexualitatea, ca ne priveste pe fiecare dintre noi si nu dam socoteala nimanui pentru alegerile noastre din punctul asta de vedere. Si l-as avertiza ca barbatii hetero reactioneaza de obicei foarte urat daca li se fac avansuri (o prejudecata dealtfel) deci sa fie prudent la capitolul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Este vorba despre drepturile civile pe care cuplurile heterosexuale le au iar celelalte nu, dupa cum urmeaza:
-drepturi patrimoniale asupra bunurilor in comun (ca si in cazul bunurilor din timpul casatoriei)
-un tip de parteneriat civil care sa poata consfinti asta
-dreptul de decizie in privinta procedurilor medicale pentru care in mod normal familia consimte in lipsa posibilitatii de consimtamant a celuilalt (deci daca sotul tau de douaj de ani e in coma la spital, e firesc sa il poti vedea si sa dai cu subsemnatul daca e cazul , in locul soacra-tii care oricum l-a renegat de aceiasi 20 de ani).




Toate cele de mai sus se pot rezolva la notar. Orice tip de contract civil intre doua parti se rezolva acolo si este recunoscut. Deci astea sunt false probleme, pretexte pentru o manifestatie in spatele careia se ascunde intentia de a declara 'noi existam!'...si aici ar fi foarte multe de discutat, de ce simt ei nevoia de a consientiza societatea de existenta lor, de ce prefera sa dezguste un om decat sa nu existe in mintea lui. Dar nu toti simt nevoia asta, eu recunosc ca am un sentiment de mila fata de cei care au nevoia asta de a se alatura unei turme, e clar ca sunt manati de teama. Sau daca este vorba despre o distractie, un soi de carnaval comparabil cu intalnirile motociclistilor (de exemplu) atunci e foarte fain.


Citat:
citat din mesajul lui inaioana

-dreptul de a adopta copii ca si cuplu



Nu orice cuplu are dreptul de a adopta un copil. Trebuie intrunite niste conditii, e destul de complicat si pentru un cuplu hetero. Intre orfelinat si o familie gay de oameni cumsecade, testati psihologic, e de preferat familia gay, dar e vorba de a alege raul mai mic. Strict parerea mea. In ziua in care adoptarea unui copil de catre o familie clasica va deveni o formalitate rapida si facila cred ca vom fi pregatiti pentru nivelul urmator. Dar nu putem sari etapele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Banuiesc ca astepti sa-ti spun daca m-ar deranja sa aud pe cineva folosind-o.


Nu, nu asta asteptam.
Incercam sa iti arat ca nu trebuie neaparat ca majoritatea romancelor sa fie c..., pentru ca unii si altii sa se trezeasca vorbind in dodii.



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
punctul asta de vedere. Si l-as avertiza ca barbatii hetero reactioneaza de obicei foarte urat daca li se fac avansuri (o prejudecata dealtfel) deci sa fie prudent la capitolul asta.


Aaaa ... o prejudecata? Impotriva homosexualilor? In Romania? Zau... nu cumva asta ii constituie efectiv intr-o minoritate despre care exista prejudecati? Care pot duce la cucuie, oase rupte, legat de bara la masina, abuzuri din partea politiei si altele mult mai groaznice?

Desigur, prejudecatile sunt rezervate barbatilor hetero. Hmm. Asa, ca Dorothee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Hai ma accept, cum sunt false probleme? ce, eu am facut cu barbatu-meu acte la notar?! sunt probleme ff reale.

Pentru conformitate, eu nu vorbeam despre admiterea in grad school, ci despre iluzia lui equal access. beren vorbea despre accesul (mai?) larg la invatamantul obligatoriu prin alte parti, iar conchita despre tentatia actuala a stangii si despre decaderea valorilor conservatoare (opinie ultracorecta dupa parerea mea, nu stiu daca chiar sunt vanati republicanii dar exista in ziua de azi un sense of entitlement si un curent de greenismo-stangism de starbucks si aproape bigot care pe mine una ma scot din rabdari).
Eu sunt perfect de acord si cu unul si cu celalalt si parca tot nu ne intelegem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Incercam sa iti arat ca nu trebuie neaparat ca majoritatea romancelor sa fie c..., pentru ca unii si altii sa se trezeasca vorbind in dodii.




Mai exista si parerea multora ca romancele sunt frumoase. Si nu sunt toate asa. Nu inteleg de ce te impiedici de unii si altii.

Dar daca tot am ajuns in punctul asta, as vrea sa fac si eu o observatie. Exista oameni informati si exista oameni cu pareri. Combinatia e super. Insa am observat de multe ori ca unii tind sa cada intr-una din cele doua extreme. Si intre un om care este doar foarte informat si unul care are doar pareri il prefer pe cel de-al doilea intr-o conversatie. Nu de alta, dar este mai capabil sa faca o gluma sau sa inteleaga una. Pe cand ala informat si atat e ca o enciclopedie plicticoasa. Si legatura cu subiectul este ca unii incarca sa dea in cap parerii cu informatia. Ori nu se poate, prima are o fundatie mai buna si mai sanatoasa. Sa exemplific si poate facem trecerea la alte minoritati. Sunt o persoana extrem de rezistenta la actiuni de informare, cand cineva imi tranteste un copy-paste sau un link, intru imediat in defensiva. Despre tigani am o parere. Despre unguri pana acum cativa ani nu aveam nici una si nici informatii. Am ascultat cu deschidere parerile altora fara sa le adopt (inclusiv articolele din presa le incadrez la pareri, puncte de vedere). Apoi am fost acolo, in inima tarii. Si mi-au placut enorm, si zona si oamenii, ma gandeam sa invat si eu maghiara sa ma mut acolo. Mi-am format la fata locului o parere si nici o informatie 'seaca si precisa' de pe lumea asta nu o sa mi-o demonteze. De aici atitudinea fata de informatiile lui beren, nu pentru ca a plecat de aici, ci pur si simplu pentru ca nu mai este aici de multi ani, si nici nu a emis vre-o parere, doar informatii. Daca informatiile astea ar fi doar un punct de plecare spre formarea unor pareri ar fi altceva.


Deci daca stau de vorba cu un om, si spune 'romancele sunt curve', sau 'romancele sunt frumoase'...atunci conversatia e interesanta, omul ala ma lasa sa cunosc ceva despre el. Daca vorbesc cu unul care zice '43% dintre romance sunt frumoase, 25% sunt comune, 17% sunt urate si restul sunt batrane...poftim si sursa...punct.'...atunci na...ce pot sa mai zic, asa o fi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Este vorba despre drepturile civile pe care cuplurile heterosexuale le au iar celelalte nu, dupa cum urmeaza:
-drepturi patrimoniale asupra bunurilor in comun (ca si in cazul bunurilor din timpul casatoriei)
-un tip de parteneriat civil care sa poata consfinti asta
-dreptul de decizie in privinta procedurilor medicale pentru care in mod normal familia consimte in lipsa posibilitatii de consimtamant a celuilalt (deci daca sotul tau de douaj de ani e in coma la spital, e firesc sa il poti vedea si sa dai cu subsemnatul daca e cazul , in locul soacra-tii care oricum l-a renegat de aceiasi 20 de ani).




Toate cele de mai sus se pot rezolva la notar. Orice tip de contract civil intre doua parti se rezolva acolo si este recunoscut.


Accept, eu daca nu as cunoaste legea, ori as tacea si mi-as vedea de trebi pe care le cunosc, ori m-as interesa sa vad cum e ea, ca sa nu aberez cu gratie in public.
Pe scurt: Nici vorba de asa ceva la notar sau oriunde altundeva!!!

Mergi la inceput