Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pai, nu a incercat nimeni sa ti-i bage pe gat.
Sunt discutii pur si simplu. La care poti participa sau nu, iti dai cu parerea sau nu. Nu te obliga nimeni sa iei nicio decizie si nici sa sustii vreuna din parti.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Vezi Beren ce patesti daca nu ai mancat salam de soia cu noi?

Fir-ar sa fie traiesc si eu in Bucuresti da zau daca-mi fac atatea probleme cu tiganii.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Da, ca adesea in loc sa fie discutat subiectul se deviaza spre cei care-si exprima opiniile. Am mai vazut asta inainte, nu?

Oricum, cred ca am repetat de cateva ori ce aveam de spus ... voi continua sa citesc si sa moderez.

Foarte faine episoadele povestite de tine, Viviana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


viviana era un fel de a spune. Ceea ce mi se pare mie aiurea este ca in loc sa se vorbeasca despre cazuri clare de discriminare se insista pe asa zisele prejudecati ale societatii. Si discutiile sunt sterile, pentru ca evident exista si prejudecati despre prejudecati. Aici sunt deacord cu Aka, prejudecatile nu se nasc din nimic si nici nu vor dispare pentru ca sunt blamate de curentul politically correct (care este o mare bula de ipocrizie din punctul meu de vedere). Eu cred ca orice individ este dator sa faca tot ce poate pentru el si copiii sai si abia apoi sa astepte ajutor din partea societatii, daca mai este cazul. Nu vad aceasta vointa la tiganii care ma deranjeaza pe mine, cei care au avut-o sunt deja la un alt nivel si este alegerea lor sa nu se mai declare tigani. Si in toata abordarea de la subiect nu recunosc nici tiganii pe care ii vad eu zi de zi, nici discriminarile inculpate. Am tot dat exemple prin care am vrut sa sugerez ca orice tigan care isi vede de treaba lui ca mine si ca tine, unul imbracat normal, care traieste civilizat (chiar si in saracie) nu va fi privit stramb de nimeni, indiferent daca alege sau nu sa se declare tigan. Nu m-a contrazis nimeni, dar nici nu vi se pare relevant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Accept, pune-ti ordine in ganduri.

Discriminarea tiganilor exista tocmai pentru a exista prejudecatile pe care unii din noi le-am mostenit , servite pe tava de familie. Undeva trebuie sa inceteze firul, si trebuie scoasa maseaua putreda care te indeamna sa spui copilului ´´te-ai murdarit ca un tigan, vine tiganu si te fura, nu te juca cu cutarica ca e tigan´´ etc si etc.Si astea-s din categoria ´´soft´´


Tu spui ca nu are nimeni treaba cu tiganii daca se imbraca ´´ca noi´´ si se comporta ´´ca noi´´ CA NOI, CARE??? Toti romanii se imbraca la fel? Toti se comporta la fel?

Adica daca vezi o tiganca cu fuste colorate, e bai? Trebuie sa-si puna femeia pe ea o pereche de jeansi ca sa fie ´´ca noi´´ si e brusc OK???


Exista o RETINERE colectiva in ceea ce priveste etnia roma. Ca TU nu o vezi, e treaba ta, asta nu inseamna ca cei care o remarca au halucinatii.
Chiar si tu o aplici, asadar nu ma mir ca tot nelamurita ai ramas la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Accept (ironic nick), ti-am raspuns aici:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Da, cu atat mai mult e nevoie sa imi explice cineva.
Pentru ca nu vad in atitudinea ta fata de oamenii care au participat la marsul in cauza mai multa toleranta decat in atitudinea lui Aka vis a vis de gay. Atata timp cat e ok o manifestare gay e ok si una anti-gay.


Io, io![icon agitat cu doo degete ridicate]

Manifestarea gay era felul in care niste romani platitori de taxe si impozite cer sa aiba drepturi civile egale cu ceilalti cetateni in aceasta tara.
Poate asta leza pe cineva? Incita la ceva, orice???

Manifestarea anti-gay era un hate-speech, ceva ce intr-o democratie nu se poate concepe.Exista legi anti hate-speech pentru ca a incita la ura si la violenta impotriva oricariu grup de oameni sau om este o infractiune si trebuie tratata ca atare. (Urmaresc cu interes procesul lui Geert Wilders ce tocmai se desfasoara in Olanda.)
Nu imi dau seama cat sunt de coerenta si daca ai prins diferenta ENORMA intre o manifestare si alta.



in legatura cu manifestarile gay si antigay. Am omis sa remarc daca te-ai declarat in acord sau in dezacord cu explicatia pe care initial o cereai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Aici am gasit lucruri interesante:
www.rroma.org/rroma_traditions/ritual_cleanness.html" target="_blank">http://www.rroma.org/rroma_traditions/ritual_cleanness.html

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Accept, pune-ti ordine in ganduri.

Discriminarea tiganilor exista tocmai pentru a exista prejudecatile pe care unii din noi le-am mostenit , servite pe tava de familie.



Multe tampenii mi s-au sevit mie pe tava in familie si primul lucru pe care l-am facut cand am capatat discrenamant si capacitatea de a judeca singura lucrurile a fost sa ma debarasez de ele. Deci nu cred in explicatia asta. Deci tiganii sunt curati ca lacrima si totusi lumea persista din inertie in a folosi expresia "jegos ca un tigan", asta vrei tu sa spui?

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Exista o RETINERE colectiva in ceea ce priveste etnia roma. Ca TU nu o vezi, e treaba ta, asta nu inseamna ca cei care o remarca au halucinatii.




Nu numai ca o vad, o consider justificata de realitate. Si n-am pretentia sa se schimbe ceva din punctul de vedere al acestei retineri pana nu se va schimba ceva la etnia roma. Aici e diferenta intre ce vad eu si ce vezi tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Lumea persista din inertie in a cataloga o intreaga etnie, doar pentru ca in tramvaiul 41 l-a mirosit pe unul. Sau pe 2. Sau pe 10.
Ba mai si citesc maxime de genul: ´´mai ce mirosea unul azi in tramvai, SIGUR era tigan´´ Ai prins ideea?

Si la modul general, lumea persista in a considera etnia roma muult sub nivelul maret al romanului verde ba mai si face eforturi disperate de a arata lumii intregi exemple cu romi care nu se spala, se bat sau fura.

Ce cunosti tu despre etnia roma? Ce nu iti place la ei? Muzica? Palariile? Fustele? Viata nomada?Clar si la obiect, hai sa discutam pe concret.

Sa nu-mi spui de hotii si faradelegi ca o sa inchei discutia cu tine.Nu mai explic de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Manifestarea gay era felul in care niste romani platitori de taxe si impozite cer sa aiba drepturi civile egale cu ceilalti cetateni in aceasta tara.
Poate asta leza pe cineva? Incita la ceva, orice???

Manifestarea anti-gay era un hate-speech, ceva ce intr-o democratie nu se poate concepe.

Nu imi dau seama cat sunt de coerenta si daca ai prins diferenta ENORMA intre o manifestare si alta.



Daca as vedea cele doua manifestari asa cum le vezi tu, as fi deacord cu tine. Insa ambele manifestari sunt un circ ieftin din punctul meu de vedere, ceea ce nu inseamna ca ma deranjeaza vreuna dintre ele. In cazul primeia nu inteleg despre ce drepturi ar fi vorba iar in cazul celei de-a doua cred ca te sperii prea tare de niste bieti pudibonzi ingroziti de vremurile pe care le traim.

Minoritatea homosexualilor este un exemplu clar de minoritate inventata, o gaselnita stupida. Pe acelasi principiu s-ar putea organiza si pletosii cu blugii rupti in fund intr-o minoritate sa-si ceara 'dreptul' de a fi placuti de toata lumea. Dar pentru ca aia nu au o problema cu acceptarea de sine nu au nici o problema cu faptul ca nu sunt iubiti de toata lumea. Despre asta e vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Minoritatea homosexualilor este un exemplu clar de minoritate inventata, o gaselnita stupida. Pe acelasi principiu s-ar putea organiza si pletosii cu blugii rupti in fund intr-o minoritate sa-si ceara 'dreptul' de a fi placuti de toata lumea. Dar pentru ca aia nu au o problema cu acceptarea de sine nu au nici o problema cu faptul ca nu sunt iubiti de toata lumea. Despre asta e vorba.



Aaaa, asta ierea!!!! [omulet satisfacut ca a inteles si el in sfarsit ceea ce altii stiau demult]. Homosexualii isi cer dreptul de a fi placuti de toata lumea .
In fond, au dreptate. Cu totii (mai putin ei) avem garantat acest drept :)).





Citat:
Deci tiganii sunt curati ca lacrima si totusi lumea persista din inertie in a folosi expresia "jegos ca un tigan", asta vrei tu sa spui?



Acceee-ept, de expresia "c---a de romanca" ai auzit vreodata?
(nu stiu daca chiar vreau sa imi raspunzi ).


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mãmici de bãietel.

Mergi la inceput