Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Bilica, eu sunt de acord cu nana, in privinta cezarienelor.

Am tot respectul pentru mamicile care doresc si aleg sa nasca natural, dar niciodata nu voi considera ca fiind mai prejos ca mama pe aceea care doreste sa faca cezariana. Explicatia ca "Dumnezeu ne-a facut sa nastem natural" si cezariana e un moft pe mine nu ma convinge. Dumnezeu ne-a dat si dureri de masele, pentru care acum exista anestezii si nimeni nu se plange ca a ne trata sub anestezie e impotriva naturii. La fel cum multe alte afectiuni de care inainte se murea, acum sunt operabile si se fac in ajutorul sanatatii cuiva, nu impotriva lucrurilor lasate intr-un anume fel de Dumnezeu.

Lasand la o parte cazurile de necesitate medicala, unde cred ca nu contesta nimeni optiunea cezarienei, "moftul" de a face cezariana ar trebui sa fie in totalitate alegerea si responsabilitatea mamei. Nu toate femeile se simt la fel de rezistente la durerea travaliului si nu toate vor sa experimenteze travaliul si toate implicatiile sale. Eu categoric nu sunt. Dar consider ca am dreptul de a fi stapana pe corpul meu, pe ceea ce aleg, iar daca alegerea mea este sa ma scutesc atat pe mine, cat si pe copil, de agonia unui travaliu care poate aduce o multime de complicatii, in loc de beneficii, cu pretul unei burti taiate, ar trebui sa am dreptul de a decide asta, fara a fi pusa la zid de nimeni.

Argumente pro si contra cezarienei / nasterii naturale sunt cu miile, dar pana la urma conteaza doar cine ce alege sa faca, dupa judecata proprie.




Carla, 31+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Buna dimineata,

bine v-am regasit la un nou capitol. Sa fie numai cu vesti bune.

Carla secretia ptr streptococ clasa B se face ptr nastere naturala, ori la tine sigur nu e cazul. Streptococ clasa B am avut si eu la prima sarcina, printre altele de aceea am ales cezariana. Nu as fi riscat nimic ptr bebe, nici macar antibiotic in perfuzie.

Bilica la mine urmeaza tot cezariana, datorita primei cezariene si ca acum avem gemeni.

Virgi bine ca sunteti bine, mai ai un pic.

Nana nasol cu dormitul.

Fug la treaba.

Sabina 33+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 7 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Bia, imi pare rau de infectie si anemie... dar trec ele ! Mai, bebicii astia stiu sa ne sperie, nu gluma! Si eu ma panichez daca nu primesc niste "inghionteli" corespunzatoare zilnic. Stai linistita, ca mai au si perioade de apatie.

Viginia, felicitari pentru vestile bune de la eco ! La mine, daca ar fi fost sa calculez DPN ecografic, l-as fi schimbat de cateva ori pana acuma, asa ca merg pe UM. Felicitari si pentru apartamentul aproape gata! Si eu am inceput sa caut un apartament mai mare, termenul hotarat pentru mutare fiind la toamna. Cu foliculii inflamati, sa stii ca si eu o patesc de fiecare data cand dau cu lama (de aceea folosesc exclusiv ceara - am epilator cu ceara acasa; inghinal vine cosmeticiana acasa si ma epileaza, axila si gambele mi le epileaza sotul). De obicei mie nodulii mi-au trecut de la sine, s-au retras in timp, fara sa pun nimic.

Nana 30 fix cuiubirici dulce, Adelina Ioana
mai avem un sfert!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata ! Desi frig , faptul ca vad putin soare ma mai binedispune ( desi nu stiu cat o sa dureze ) , dar de iesit din casa tot nu imi vine .
Taty_ana : curaj, pana la 32 de saptamani nu mai e asa de mult !
Cat despre Olynt si eu stiu ca da dependenta ; din pacate si diazepamul . Multumim pentru ca ne-ai spus la ce fel de dureri sa fim atente .
Carla : analiza respectiva am facut-o si in primul trimestru ,acum in ultima se va recolta din nou . In general eu imi fac cel putin un control pe an la ginecolog care include si cultura .
Imi pare rau ca or sa te mai chinuie bubitele inca cateva saptamani .

Vad o serie de rezultate foarte bune de la eco
Arturicii : felicitari pentru vestile bune
Oanarus : felicitari pentru bebe cel grasut , ce te mai invidiez pentru cele +3 kg ale tale !!!
Veronicah : felicitari si tie

Bilica ; eu fac cezariana ca sa imi protejez ochii , sa nu imi creasca mai tare dioptriile ca imi ajunge -4,5 ... in plus, in meseria mea eu cam am nevoie de ochi , si nu vreau sa risc o dezlipire de retina .


R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Buna dimineata,

bine v-am regasit la un nou capitol. Sa fie numai cu vesti bune.

Carla secretia ptr streptococ clasa B se face ptr nastere naturala, ori la tine sigur nu e cazul. Streptococ clasa B am avut si eu la prima sarcina, printre altele de aceea am ales cezariana. Nu as fi riscat nimic ptr bebe, nici macar antibiotic in perfuzie.

Bilica la mine urmeaza tot cezariana, datorita primei cezariene si ca acum avem gemeni.

Virgi bine ca sunteti bine, mai ai un pic.

Nana nasol cu dormitul.

Fug la treaba.

Sabina 33+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 7 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.




Da, stiu ca e o procedura in cazul nasterii naturale. Insa doctorita mea a recomandat sa o facem anyway, daca tot e prevazuta in procedurile standard, pentru ca e bine de stiut daca exista vreo infectie, ca sa poata fi tratata ulterior. Paza buna trece primejdia rea, cam asa cea...

La mine oricum nu era cazul, odata din cauza sarcinii gemelare, pentru care n-as fi riscat niciodata sa nasc natural, iar acum si din cauza HPV-ului....



Carla, 31+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Avem 3 programari pentru nasteri ... se apropie momentul nu-i asa ?Si eu in mod normal am pulsul putin marit , intre 85 si 95 ; ieri l-am avut 105 ( stand jos si nefacand nimic ) si imi crescuse putin tensiunea asadar va trebui sa o monitorizez si astazi.
Virginia : stiu ca este o anumita urare pentru cei care se muta in casa noua ... mie imi scapa ... dar va doresc tot binele din lume , sa fiti fericiti si sanatosi in noua voastra casuta !
Onana : vad ca tu la babyexpo ai avut parte mai mult de ghinion decat de noroc , imi pare tare rau ... cat despre seriozitatea comerciantilor nostrii , o stie toata lumea, nici macar nu ne mai miram cand auzim asa ceva .

R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Mira : ce mai faci , tot cu treaba de nu ne mai spui nimic ? Oare nu trebuia sa intri in prenatal ?
Sper ca sunteti bine !


R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna dimineata burtici!

Am absentat ieri caci am fost tare prinsa la muca. Se cunoaste ca e ultima saptamana si trebuie sa las totul in ordine, ca ma enerveaza tare situatiile "Dupa mine, potopul!"... Azi am si ultimul examen, iar de vineri incolo ma voi concentra doar pe minunea din burtica

V-am citit ieri, insa asa... pe apucate Vreau sa le felicit fetele care au fost la eco si au aflat numai vesti bune: Tatyana, Carla, Sorana, sper ca nu am omis pe nimeni.

Eu am avut ieri abdomenul foarte tare... si ma intreb daca se simte asa pentru ca a mai crescut Maya sau o fi ceva in neregula... La voi s-a mai intarit odata cu inaintarea in varsta a sarcinii?

Pupici, burtici! O zi faina!

Mira fericita 29+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Neatza burticutze!

Carla, sa stai linistita in privinta sotului, HPV-ul nu se depisteaza prin Papanicolau - la PAP se vede doar (Doamne fereste!) un eventual cancer de col, sau risc ridicat de asa ceva. Pentru a depista HPV exista un test specific, destul de scump, vreo 5 mil parca, dar te sfatuiesc sa-l faci, ca sa te asiguri ca nu ai vreuna din tulpinile cu risc inalt (sunt doua: 16 si 18). Oricum, asa cum am mai scris, sunt vreo 100 de tulpini, cateva cu risc mediu si restul cu risc scazut. Si da, cel mai probabil se va face o cauterizare a lor dupa ce nasti, dar asta nu inseamna ca virusul va disparea din organism. La fel de bine, asa cum mai spunea si Nana parca, poti sa ai virusul latent de mult, si de abia acum, pe fond de imunitate scazuta, sa se fi manifestat.

Bilica, la mine indicatia de cezariana este data in primul rand de o miopie forte la unul dintre ochi, pentru a nu risca vreo desprindere de retina, asa cum spunea si Rocsy. Eu as fi optat pentru naturala, nu de alta, dar sunt destul de lata in bazin, plus ca e recuperarea mai usoara dupa naturala, si laptele vine de obicei mai repede... Dar asta e, si cezariana are avantajele ei

Nati , merci mult de info, am acordul doctorului pentru gimnastica medicala si aqua gym. Tare as vrea sa merg la aqua gym, e un program special pentru gravide la un bazin de prin Floreasca, doar ca in timpul sapt mi-ar fi imposibil sa ajung pana acolo si mi-ar ramane doar sa merg in weekend... o sa vad. Daca nu, imi iau abon la o piscina de aproape de casa si fac eu cateva exercitii usoare + inot. Legat de puls, al meu este in mod normal pana in 80, deci nu cred ca as depasi 120 la efort moderat...

Nana, felicitari pentru schimbarea prefixului si bafta la eco, sa vii cu vesti bune!

Oanarus, nu te ingrijora ca bebe ar fi prea mare, ia uita-te tu pe prima pagina - sunt niste linkuri catre un site cu masuratori pt fiecare trimestru, si cred ca sunt mai coreste decat cele date pe odiseea DC.

Nu mai stiu cine a scris de contractii, ca cele mai periculoase ar fi cele cu dureri ca de menstruatie, dar eu tocmai de-alea am avut in weekend Sper sa fie ok, ca nu m-au tinut durerile foarte mult, cam 10 minute cred, si au disparut dupa ce m-am asezat pe spate...

Cristina, fericita 26+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Mira : eu nu prea am abdomenul incordat, decat daca exagerez cu miscarea sau statul pe un scaun incomod ; cand il simt asa , ma intind repede in pat si in cateva minute mi se relaxeaza .

Fata mea exerseaza un sughit ... cred !
Va admir pe toate cele care au planuri de fitness, aqua gym etc . Eu m-am lasat de planuri dintr-astea, doar plimbarile le mai am pe lista ( dar pe gerul asta nu am parte nici de ele ). M-am lasat din cauza contractiilor, sa nu ma apuce iar ; dar , nu pot sa zic ca imi pare rau, consider perioada asta ca pe o pauza de atata sala , ca oricum ma asteapta iar dupa ce primesc avizul dr.

R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput