Ce gatim azi pentru pitici (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui raly

Kevin arata f bine, nu il forta ca poate trece printr-o perioada si ii va trece, mie mi se pare ca mananca deversificat, intotdeauna ti-am admirat menu-rile. Imi place ca mananca fructe si legume, noi la fructe suntem inca in faza de piure ca altfel nu le mananca. Doar pere si ocazional mere.

Cate kg are?



raly




Are 13,5 kg, dar e cam putin dupa parerea pediatrului, ptr ca s-a nascut cu 4274 g...
nu-l vad slab, insa mi-as dori sa manance mai diversificat.
De ex...nu mananca salata, doar rosii(asta e salata lui) iar noi mancam zilnic salate .
Nu mananca spanac, refuza ficatul(asta nu e o tragedie, ca si asa e plin cu toate cele),ciorbele cam cu greu le accepta, tre sa ii fie foame rau sa manance un bol, si a doua oara nu-l mai prind...lintea sa n-o vada...numai nautul ce-i place, si fasolea neagra.
Fructe, mananca numai portocale, banane, prune, pere.
Restul(papaya, maracuja, pepene) i le fac in blender tip suc, sau cu lapte .
Avocado nu-l mai vrea...am sa incerc sa i-l fac cu lapte, sa vad.
Carnea e in topul preferintelor, alaturi de oua, la branzeturi incepe sa strambe din nas, el care manca branza de vaci intr-o disperare, trebuia sa-i iau farfuria din fata.



Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

nikole- eu laptele de dimineata i-l dau exact in momentul in care deschide ochii...si ne invartim in jurul orelor 6:00-7:00, dar mai nou, la 6:00- 6:15 face ochisori si vin cu bibele de lapte simplu (200-250ml) (fara cereale, daca-i pun cereale, pana la 12 nu am ce discuta cu el..este satul).
La trezire are lapte si urmatoarea "masa" de fapt, gustare, este la ora 9:00 cel tarziu, unde ii dau cel mai adesea fructe(o banana/un mar cu biscuiti sau simplu/o portocala/o para sau pireuri din fructe exotice ca alea numai asa le accepta, in stare naturala nu le vrea), ori iaurt si cateodata biscuiti pe langa sa pape singur (din aia speciali pt copii cu adaos de calciu in ei), iar in week-end cand e tati acasa il punem cu noi la masa si luam micul dejun toti trei (branzeturi, ou fiert, sunca, painica, etc...)

Dupa gustarea asta are masa de pranz in jur de ora 12:30- 13:00 (depinde de cat este de flamand) si de obicei asta e masa cea mai consistenta (supa/ciorba neaparat+ felul II-asta nu de fiecare data)
Dupa somnul mai are o gustare mica, iaurt sau fructe (depinde de ce a mancat la ora 9:00) si suc de fructe daca vrea (asta nu-i tare place, rar ii dau)
Apoi la 19;30 are cina si la 21:00 lapticul de noapte buna

Vreau sa-ti spun ca si el avea lapte la somnul de la 14:30- 15:00 dar am observat ca dupa el nu mai vrea nimic pana la cina si nici atunci nu manca tare bine, asa ca i l-am scos si este mai OK asa. Ii mai dau cateodata..cand e tare suparat si somnoros rau

Intr-o perioada avea laptele de dimineata la ora 7:00 si ii puneam si doua masuri de cereale (210 ml lapte+ doua masuri cereale si iesea 240 ml preparat) dar era full de lapte si pana pe la 12:00-13:00 nu vroia sa pape... si si atunci stramba din nas...asa ca i-am refacut orarul meselor si acum mananca bine de fiecare data (cu mici exceptii)

Papa de ieri la noi (Denis 1,5 ani)

dimi la trezire (6:30)- 240 ml lapte simplu
9:00- o banana
12:30- spanac cu ou si sos alb (cam 150 gr) si un castronel plin cu supa de pui cu zarzavaturi si taietei de casa
16:30- un iaurt Humana capsuni si un piscotel Nestle
19:30- legume cu calcan (200gr)
21:00- 200 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Nikole sa sti ca un shake din ala este foarte satios. Fetita mea are 5 ani, si daca i-as da unul din ala dimineata probabil ca n-ar mai manca nici ea nimic pana la pranz. Este ca un intreg mic dejun, numai ca pasat.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Eu spanacul il fac la cuptor sub forma de budinca, deci mananca bucatele. A, si il mai fac ciorba cu iaurt, smanatana si un ou batut- asa ii place chiar mult.

Incearca si asa vezi ce se intampla. Nici al meu su se atinge de avocado, de alte fructe exotice ce sa mai zic.

La noi au succes ardeii umpluti cu putina smantana si snitele facute in felul urmator: se fierbe carnea de pui in prealabil (eventual pentru ciorba) apoi se taie marunt, se face un aluat ca de clatite, mai moale, eu pun si iaurt, se adauga carnea si se condimenteaza. Se prajesc in f putin ulei de masline, carnea fiind deja fiarta se lasa doar sa se coaca putin pe o parte si pe alta si gata. Eu am mare succes cu ele, al meu nu prea iubeste carnea si in felul asta ii dau carne si ou.

Al meu e cu iaurtul, cat de acru se poate, oricat si oricand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri...da, banui ca-i prea satios shake-ul...faza e ca nu am cand sa-i da papaya, ptr ca nu accepta fructul pasat(si e atat de dulce si bun), de aceea ma salveaza laptele de dimineata.Am sa-i scot cerealele, i-l fac doar cu papaya sau banana, sa vad.

Astazi a avut shake-ul lui cu maracuja de dimineata
un out fiert, o felie de paine neagra cu unt si putin gem de capsuni de casa.

la pranz ravioli cu carne de pui si sos bechamel cu putin pesto
Edit sa adaug ca dupa somnul de amiaza a cerut lapte, asadar i-am pus pulpa de la jumatate de maracuja in 150 ml lapte, si i le-am batut in blender.

ptr cina, i-am facut orez cu tot felul de legume in el(ceapa verde, morcov ras fin, mazare,si jumatate ardei rosu, toate taiate anormal de fin, tocmai ca sa manance), peste care i-am preasarat in momentul servirii parmezan,....o nebunie, eu as manca, nu m-as mai opri...
el a luat 4 linguri si...sanatate, nu mai vrea.
Poate nu i-o fi foame, mai incerc peste o ora, daca nu...cam...va dormi flamand, asta e...

Raly, si eu fac la fel ciorba, o dreg cu smantana sau iaurt, cu zdrente de ou, sau cand da in clocot ii adaug oua de prepelita..
in farfurie ii mai storc si lyme, ca lui ii place acreala:)...ce nu-i fac... dar e mofturos, are zile cand mananca, si zile cand nu vrea nici sa guste, ce sa-i fac...
interesant cum ii faci snitelele...am sa-i fac si eu cu piept de curcan, ca tot am in casa...multumesc ptr idee

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

nikole- eu spanacul i-l servesc cu sos Bechamel si e topit dupa el. Si in fiecare saptamana mananca spanac (doua zile/saptamana) dar numai cu sosul de rigoare si sa nu fie "pasta", sa simta frunzulitele tocate marunt marunt (cum este comercalizat cel gongelat). Si de fiecare data ii pun ori un ou fiert dat pe razatoare (asta e preferatul), ori carne (pestele cel mai des ca am observat ca-i place combinatia). Spanacul il fac la steamer si apoi pun sosul Bechamel peste el si carnea (la steamer si apoi maruntita)/oul fiert.

Papa de ieri la noi:

dimi la trezire (6:15)- 250 ml lapte
9:00- o cutiuta de 100 gr cu pireu de mango si mar
12:30- mamaliguta cu tocanita din pulpa de curcan si morcov+o buc mica de unt si o lingura smantana si apoi un bol de ciorba de mazare verde, morcovi, pastarnac si rasol de vita dreasa cu smantana si faina si mirodenii multe (busuioc, marar, rozmarin) si ca desert un iaurtel de fructe
16:30- o para si doua poame de gref rosu
19:30- tocanita de curcan (ce i-a mai ramas de la pranz) cu paste stelute si apoi un biscuite
21:00- 200 ml lapte si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Denissa, pe maine am in program o rulada din spanac si branza, dupa reteta Violetei(recunosc ca o fac mai mult ptr mine), sunt curioasa daca va binevoi sa guste macar, eventual cu un sos langa, sa alunece...bechamelul asta, incerc sa-l pregatesc mai rar, nu suport eu faina, rantajuri...

asadar abuzez de el doar cand fac o musaka...

asta cu ou fiert ras peste spanac nu mi-ar fi dat in minte, cred ca mai degranba varianta asta se potriveste gustrurilor lui, ar manca numai oua daca s-ar putea.

Revin...





Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Papa de azi Denis 1,5 luni

dimi la trezire 250 ml lapte
9:00- un mar mare ras cu un biscuite mic
12:30- ciorba de mazare verde cu rasol de vita si smantana (fara paine ca nu-i place..in supe) si apoi un Cremosso cu straciatella
17:00- un iaurt Nestle cu caise si vreo 5 covrigei
20:00- cereale Humana Night (din alea de bebe)- o data pe saptamana mai reusesc sa-i dau asa ceva..nu mai des ca si asa nu e prieten cu ele
21:30- 200 ml laptic si acum in curs de

Nikole- nici mie nu-mi plac rantasurile pt el (nici pt noi de altfel..), dar la spanac asta e reteta noastra (adevarul este ca nu prajesc nimic, nici unt, nici ulei..poate ar trebui sa-i spun sos alb..ca e faina, amestecata cu lapte, puse la foc si un cub de unt la final)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Denissa, ce-i cremosso asta?
iaurt? suna asa apetisant, imi ploua in gura...

Kevin a papat asa astazi:

240 ml lapte+banana la trezire
o felie de paine neagra cu unt si putina miere de albine

pranza:i-am facut o mancarica din carne de vita cu legume si rosii, o mancarica scazuta, un fel de tocanita.

dupa somnul de amiaza un iaurt simplu integral.

gratar de vita alaturi de salata la cina.

laptele la culcare

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Cremosso este un iaurt foarte cremos si fff bun si gustos...

Mie mi se pare ca mananca bine puiul tau si bine diversificat si sanatos!
Atata timp cat isi ia necesarul de vitamine din papaica (oricata ar fii ea), este OK, nu trebuie sa manance ca un om mare. Nici nu este indicat asa ceva
De obicei copiii mai slabuti (de fapt nu slabi, ci mai zvelti) au un tonus mult mai bun decat cei mai grasuti
Denis al meu are 10,2 kg la 1 an si 5 luni, cu mentiunea ca s-a nascut cu 3200 gr. Tot timpul a fost sub grafic la greutate, dar nu am avut niciodata probleme de sanatate cu el (doar doua raceli simple pana acum)

Mergi la inceput