Rahova sau apropiere (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ooo...ce burtica frumushica am vazut sa fi sanatoasa Alinutza

va pe toate

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Alinuta, foarte frumoase pozele.
Weekend placut tuturor!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Imi dati si mie o reteta foarte simpla de mucenici ? De preferinta care sa se faca singura

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Simona eu fiind moldoveanca am facut mucenici moldovenesti... singurul incovenient e ca NU se fac singuri!

pasul 1 - faci aluat ca de paine, ca de gogosi, ca de cozonac, cum crezi ca ti-e mai usor si depinde cum ii vrei: "de post" sau nu! (eu am framantat un aluat dintr-un kg de faina, putina sare, 2 pliculete de drojdie dr.oetker, putin zahar - cca.100 gr, 3 oua, coaja rasa de la 1 lamaie si 1 portocala, lapte dulce cat a fost nevoie)
pasul 2 - dupa ce creste aluatul incepi sa impletesti la mucenici.... stii cum da? 2 "sfori" subtirele cam cat un degetel impletite... apoi unesti sa iti iasa ca un colacel rotund, apoi rasucesti la jumatate ca sa se formeze optuletul.
pasul 3 - ii ungi cu ou batut, ii coci la cuptor (putinel 10-15 minute ca sunt subtirei doar)
pasul 4 - ii scoti si asa cum sunt ei fierbinti, lucrezi cu mana repejor sau iti pui manusa, prosopel, ceva... ii intorci cu fata intr-o farfurie cu miere de albine si pe urma in alta de nuca...
pasul 5 - ii imparti la toata lumea sa ii pape caldicei!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Multumesc fetelor

Eu va urez de pe acum un weekend placut si o saptamana frumoasa. Maine plecam la mama, iar eu si piciul o sa ramanem acolo toata saptamana. O sa revenim weekendul viitor.

toate fetele

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 29+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

o seara placuta de Duminica

Alynutza ce bine ca o sa te odihnesti

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Va doresc o saptamana superba.
Eu una sunt terminata dupa ce am citit despre Carmen...

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

si eu la fel, lexi mai ales ca a fost colega noastra de odisee....

greu imi pot indrepta gandurile spre altceva cand ma uit pe forum; parca nu-mi vine sa mai scriu nimic din ce nu e asa de important ca VIATA in sine! nu-mi vine sa scriu despre primavara, despre o raceala sau de un tricou nou cumparat.... m-am gandit in ultima vreme numai la durerea din sufletele puilor ei pentru ca de mama le e dor asa de tare, si cu cat timpul trece, cu atat dorul se face mai mare si intrebarile incep sa le dea tarcoale... mami lipseste din viata lor cu fiecare gest pe care il faceau in rutina de dimineata, de seara de weekend.... cine poate sa o inlocuiasca pe mami? NIMENI! si probabil ca nimeni nu le-a zis ca mami nu mai vine niciodata si de aici incepe tragedia si in sufletul meu... mi-e tare mila de bietii copilasi.. , sunt atat de trista si eu de cata durere simte familia ei acum!

probabil ca o sa mai intru sa scriu dupa ce imi mai trece starea asta.... va pup fetelor! aveti grija de voi!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Of, Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sa-i aibe in paza pe copilashi

pe toate o saptamana buna tuturor

vio, vicky...pe unde sunteti

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna fetelor.
O de dimineata serviti?
Aici e soare, se anunta o zi frumoasa. Aseara am plantat si verdeturile in gradina si ma simt tare bine. Maine vreau sa pun si seminte la incoltit, tot afara. Sa speram ca iese ceva, sa am cu ce face ciorba.
pe toate.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput