experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

quackro,
nu ai gresit cu nimic. faptul ca ai citit, te-ai documentat, face parte din datoria ta, ca templu, plan fizic, spirit, si suflet sa faci conexiunile cu acel sistem de informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

In planul fizic avem cunostinta, si constiinta. Cunostinta este o prezenta continua si determina fuctionarea planului fizic si mental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

planul fizic este cel care va dirija deschiderea catre planul spiritual. ca urmare, planul fizic, ca orice sistem, trebuie cunoscut. in prcesul acesta de cunoastere, se va descoperi limbajul propiului corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns quackro spune:

Multumesc 3X3 pentru raspuns, adevarul este ca ma regasesc in multe din lucrurile enumerate de tine. Eu actualmente pasesc relativ timid in acest plan al evolutiei spirituale, ghidat fiind de ghidul meu spiritual. I-am simtit de multe ori prezenta, m-a condus in niste locuri pe care nu mi le amintesc din viata fizica. Ceea ce apreciez la tine este ca dai dovada de un lucru despre care doar am citit. Acorzi DRAGOSTE NECONDITIONATA celor care ti-l cer. Asta simt cand i-ti citesc postarile. Ma bucur nespus pentru tine.
Toate bune,

Tatic de gemeni, fetita si baietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns quackro spune:

Apropo, v-am promis descrierea unei experiente de decorporalizare care mi s-a intamplat acum aprox. 10 ani.
Era o seara ca oricare alta in care m-am pus in pat la culcare dar nu stiu de ce nu puteam adormi. Cum stateam intins pe burta, am simtit o presiune pe spate ca si cum cineva s-a pus pe mine si nu ma lasa sa ma misc. Incercam sa misc o mana sau un deget dar corpul meu nu mai raspundea la comenzi. In timp ce ma tot chinuiam sa ma misc, m-am trezit deodata in capatul patului cu spatele la usa dormitorului. Cand m-am uitat la pat, corpul meu fizic statea intins pe pat. In fata mea era..... ceva greu de descris... ceva care semana cu un ...votex energetic sau ceva ca un fluid energetic care se invartea in jurul axei proprii. Este greu de descris in cuvinte acea energie. Nu stiam ce se intampla si am ramas sa privesc acea forma pana cand am simtit ca "m-a lovit" sau asa cred ca s-a intamplat. Primul meu gand a fost ca sunt in siguranta fiindca aveam usa in spatele meu, dar surpriza, am trecut prin ea ca si cum nu ar fi existat acolo. Acel lucru m-a speriat atat de tare incat am revenit in corpul fizic. Confirm cele spuse de 3X3 care spune de straturile sau nivelele piramidale. Desi pentru mine ca spirit nu existau pereti sau forme solide, s-a pastrat etajul (nivelul) unde eram (etajul 3). Nu mai sus, nu mai jos.

Toate bune,

Tatic de gemeni, fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns quackro spune:

Buna 3X3,

I-ti cer ajutorul in legatura cu dezlegarea simbolismului visului meu de azi-noapte care m-a intrigat putin.
Se facea ca eram la tara la bunici in Romania cu fratele meu si cu sora mea cea mica si lucram la gradina.
Gradinile erau intarcuite cu plasa de sarma si erau porti de acces intre tarcuri si care dadeau afara la strada.
La un moment dat a aparut un animal de prada de marimea unui tigru care avea in loc de blana solzi pe el care a inceput sa atace oamenii care erau in afara tarcurilor. Am inceput sa strig ca fiecare sa intre in tarcuri sa fie in siguranta. Parte din ei au
reusit, altii nu. La un moment dat am vazut ca se apropie catre tarcul unde eram eu. Am inchis poarta si ca sa fiu sigur
ca nu o va forta, o tineam si cu talpa piciorului. Acel animal s-a apropiat de poarta si a inceput sa dea cu laba de sus in jos pe poarta. Cand a ajuns in dreptul piciorului meu, si-a retras ghearele, dupa care s-a intors si a fugit.
Ce poate sa fie rau?

I-ti multumesc pentru atentie,

Tatic de gemeni, fetita si baietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am sa va povestesc ce am visat acum doua nopti. eram foarte ocupata, sa imi termin lucrearea de examen, trebuia sa imi termin curatenia de paste in casa, trebuia sa ma pregatesc pentru vacanta, un loc minunat, de unde scriu acum, mai sus de Sydney vreo 500km, im munti si aporape de ocean. cum toate evenimentele s-au ingramadit intr-un timp foarte scurt, mi-am propus, daca imi pun ingerasul la culcare, sa nu adorm si sa imi continui treaba in casa, pentru ca nu timpul fizic era foarte putin pentru mine.
cu grija sa nu adorm...am adormit. m-am trezit dupa 3 ore, dupa ce am facut o calatorie cu spiritul in lumea fizica.
iata ce s-a intamplat.
nu am visat niciodata locul unde stau cu asta mica. asadar, m-am trezit deodata in sufragerie.am simtit o prezenta, care ma impiedica sa ies afara. am dat sa ies si am simtit cum ma impiedica printr-o forta nevazuta. am inceput, de cate ori simteam forta, sa zic Doamne Ajuta, si la fiecare impotrivire, sa cer ajutor. in sfarsit am reusit sa ies afara,si am strigat ajutor. am vazut toate detaliile locului. am reusit sa vad, ca din casa din fata mea, un pic dreapta, se vedea lumina(unde locuieste o familie foarte buna) in casa din fata mea, nu era de loc lumina(acolo locuiesc niste persoane ursuze, si ciufute), iar in casa din fata mea in partea stanga era deschisa, si de acolo, o doamna, cu o lumina deasupra capului ei, a sarit in ajutor instantaneu cand m-a auzit strigand. doamna aceea este ofiter de politie.
cand mi-am dat seama ca eu de fapt nu sunt in corpul fizic, am intrat aproape instantaneu in corp si m-am trezit.
ce spune acest vis:
-mi-am impus sa nu adorm, pentru ca aveam multa treaba de facut. am adormit, deci, cu grija de a nu adormi.
-pentru ca am fost ingrijorata sa nu pierd timpul dormind, adormind, corpul spiritual a parasit corpul, insa nu s-a deplasat mai profund decat planul fizic. adica a ramas in planul fizic! ceea ce am vazut, a fost de fapt planul fizic in toate deataliile lui, si energetica lucrurilor, locurilor.
-forta pe care simtit-o, care ma impiedica sa ies, era de fapt intretinuta si degerata de propia mea grija.
-libertatea am obtinut-o de cate ori am chemat ajutorul divin. a fost singura mea posibilite de a ma elibera din propia constrangere.
-mi-am adus aminte ca mi-am propus sa nu adorm, si aproape instantaneu am intrat in corp, foarte rapid. m-am trezit buimaca.
am continuat sa fac ceea ce am de facut.
deci, corpul spiritual, care poarta forma corpului fizic, a ramas "agatat" in planul fizic, la nivelul planului fizic. in forma aceasta, se pot distinge toate delatiile fizice si energetice ale materiei. o astfel de experienta poate si obtinuta prin decorporalizare dirijata.
quackro, vorbeste despre un vis in care corpul spiritual depaseste planul fizic si intra in planul spiritual. aici, realitatea este diferita de planul fizic, este simbolica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui quackro

Buna 3X3,

I-ti cer ajutorul in legatura cu dezlegarea simbolismului visului meu de azi-noapte care m-a intrigat putin.
Se facea ca eram la tara la bunici in Romania cu fratele meu si cu sora mea cea mica si lucram la gradina.
Gradinile erau intarcuite cu plasa de sarma si erau porti de acces intre tarcuri si care dadeau afara la strada.
La un moment dat a aparut un animal de prada de marimea unui tigru care avea in loc de blana solzi pe el care a inceput sa atace oamenii care erau in afara tarcurilor. Am inceput sa strig ca fiecare sa intre in tarcuri sa fie in siguranta. Parte din ei au
reusit, altii nu. La un moment dat am vazut ca se apropie catre tarcul unde eram eu. Am inchis poarta si ca sa fiu sigur
ca nu o va forta, o tineam si cu talpa piciorului. Acel animal s-a apropiat de poarta si a inceput sa dea cu laba de sus in jos pe poarta. Cand a ajuns in dreptul piciorului meu, si-a retras ghearele, dupa care s-a intors si a fugit.
Ce poate sa fie rau?





quackro, nu este nimic rau. insa simbolismul visului este foarte relevant.
am sa o iau pas cu pas, ca sa poti face acest tip de analiza pe viitor.
"eram la tara la bunici in Romania cu fratele meu si cu sora mea cea mica"- visul vine centrat pe chakra1, familie! actiunea se peterece in afara domului sufletului tau
-"lucram la gradina"-gradina este simbolul formelor de viata; gradina in fapt reprezinta alte forme de viata, ca de exemplu oameni, dar fata de care nu ai datorii karmice.
-"Gradinile erau intarcuite cu plasa de sarma si erau porti de acces intre tarcuri si care dadeau afara la strada"-faptul ca erau intarcuite, face delimitarea clara de "implicare de karma", intre multme, si ceea ce se poate manifesta in mod special pentru tine. strada in vis apare ca simbol clar de legatura intre lumi, intre lumea fizica si lumea spirituala, eterica!
-"animal de prada de marimea unui tigru care avea in loc de blana solzi". -animalul de prada, ca orice creatura din lumea eterica, este simbol energetic al unei realitati propii, care atinge un nivel de evolutie. fara acel animal de prada, spiritul tau nu ar fi fost provocat, iar raspunsul nu ar fi scos in evidenta daca valoarea lui este aceeasi atat pentru lumea fizica cat si pentru lumea spirituala. asadar, animalul a existat acolo, in vis doar pentru tine, chiar daca ataca alte persoane. filmul vizual treuie sa miste ceva in interior. ca urmare, ataca!in felul asta, spiritul iese din individualism si se proiecteaza la nivele mult mai complexe, ca expresie a datoriei fata de altul.
-"Am inceput sa strig ca fiecare sa intre in tarcuri sa fie in siguranta." actul de strigare este act de protectie proiectat catre ceilalti. la nivel spiritual inseamna depasirea egoismului si extensia dorintei de protectie catre multime, catre altii, catre exterior.
-"La un moment dat am vazut ca se apropie catre tarcul unde eram eu. Am inchis poarta si ca sa fiu sigur
ca nu o va forta, o tineam si cu talpa piciorului"- inchiderea portii este mesajul simbolic trimis in exterior ca primesti ceea ce doresti sa primesti: adica filtrare, selectie, constientizare...atitudine de selectie care apare nu numai la nivel fizic, dar si spiritual.este o modalitate de constientizare si control a realitatii universului tau in interactie cu exteriorul.
-"Acel animal s-a apropiat de poarta si a inceput sa dea cu laba de sus in jos pe poarta. Cand a ajuns in dreptul piciorului meu, si-a retras ghearele" -actul de contact vizual de sus in jos este o verificate de verticalitate a pozitiei. puteai foarte simplu sa te retragi, sau sa fugi. dar ai stat acolo, determinat sa "lupti" pana la capat. asta este un prim pas in planul de evolutie in campul spiritual. urmatoarele incercari vor fi cand tu, ca entitate spirituala vei infrunta situatii sau creaturi, pana cand atiudinea va fi una: CERI AJUTORUL DIVIN. asta este un pas intermediar dintr-un proces de evolutie foarte incet, complex, interior.

-animalul s-a retras pentru ca reactia pe care ai avut-o a confirmat valorile spirituale pe care le ai: daruirea neconditionata in ajutorului aproapelui, verticalitate, adica odata angajat intr-un proces, il duci la capat.
bine ai venit in planul alchimiei interioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

3*3,ce mai faceti dragutelor?iti doresc spor la invatat si pup dulce stii tu pe cine, mic si drag.
poate ca li s-a mai intamplat si altora,scriu aici visele care imi apar repetat.in plan secundar sau principal imi apare mereu imaginea mea mancand.ori ca dau o masa rudelor si prietenilor,le servesc mancare,ori ca impart un mar cu cei apropiati,ori ca mananc dintr-un mar urias,eu si altii,chiar necunoscuti.dar necunoscuti acceptati,care nu ma "deranjeaza".insa un prieten pe care l-am iertat,dar nu am avut timp sa-l vizitez,nu statea la masa,ci dupa colt si plangea suparata de intorsura luata in relatia noastra.eu m-am dus si am consolat-o,ne-am explicat.asta am intuit ce vrea sa insemne,dar de aceasta "foame",him nu sunt sigura.te rog,cand ai timp.lamureste-ma.
PS:ego-ul meu a "dormit"o perioada si a fost atat de bine....liniste si pace.nu stiu daca are o legatura,dar trezirea lui a coincis cu visul in care a trebuit sa ma zbat putin ca sa ajung la acel mar uriash si sa mananc din el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns quackro spune:

3X3,
Superb raspuns, i-ti multumesc pentru ajutor.
As vrea sa contunui si eu legat de ultima ta experienta, eu am identificat trei forme de calatorie in afara corpului ( traite de mine ) in plan astral, in plan fizic si in dimensiuni paralele. Am experimentat o calatorie in dimensiuni paralele unde m-am intalnit cu o parte din cei dragi, intr-o alta nu. Din toate calatoriile care le-am avut, va spun sincer ca cel mai frumos si primitor loc care l-am vazut este Pamantul asa cum il stim noi.
Am calatorit in plan fizic intr-o maniera foarte interesanta. Am ajuns la un moment dat sa "vad" prin ochii iubitei mele. Vorba lui 3X3, "cere si ti se va da".
Stateam mai zilele trecute pe balcon si admiram privelistea de afara, iar la un moment dat mi-a venit sa rad. Multa lume cauta raspunsuri la intrebari care de fapt se afla sub nasul nostru. Dragilor, LUMINA este aici din totdeauna, oare de ce nu am vazut-o?
(intrebarea i-mi era adresata mie).
Am sa inchei acum nu inainte de a-i dori lui 3X3 _Concediu placut!_ si te asteptam sa te intorci cu aceeasi vigoare printre noi!

Tatic de gemeni, fetita si baietel.

PS. 3X3, cum te pot contacta pe private? am incercat dar fara succes.

Mergi la inceput