experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

3x3...

ieri in timp ce bucataream ma gandeam si ma rugam pentru o persoana care a fost diagnosticata cu cancer la san.
Si ma gandeam la miracole...da...miracol, astazi esti diagnosticat cu cancer, maine nu mai ai nimic...
mi-am amintit cazul unei fetite, un caz cat se poate de real, singurul pe care il cunosc personal, aici e locul sa dezvolt.
Fetita se numeste Marlena(parca, nu am cunoscut-o inca, ii cunosc parintii doar).
A fost diagnosticata cu leucemie, pe cand avea 4 ani.Mama era femeie de servici(lucra in blocul unde parintii sotului au locuit, asa s-au si cunoscut familiile), tatal lucra in constructii, cu ziua...
timp de doi ani, fetita a fost tratata la spitalul UNICAMP campinas/SP, cu ajutorul cadrelor medicale, care au suportat o parte din cheltuielile tratamentului.
La varsta de 6 ani, fetita arata ff rau, era f slaba, fara par, deja cazuse la pat, spre disperarea familiei, vecinilor, tuturor celor ce o cunosteau, era f iubita si avea f multi prieteni.
Intr-o zi, fetita a rugat-o pe mama ei, intr-o dimineata chiar, imediat ce s-a trezit, sa o duca la biserica.
Mama , cu lacrimi in ochi, a luat-o in brate, si a dus-o in biserica , a asezat-o in fata altarului, cum fetita a cerut, si ea a asteptat-o asezata pe o banca la iesirea din biserica.
Fetita s-a rugat, s-a ridicat, a iesit din biserica, si i-a spus mamei...nu mai plange, Iisus m-a vindecat!

Sa va spun?...fetita astazi este o femeie casatorita, cu un par lung, buclat si blond(spun parintii ei), si sanatoasa tun...este casatorita, are doi copii...eu nu o cunosc inca

si e unul dintre putinele dosare inchise, cazuri neelucidate, miracole , numiti- aceasta intamplare cum vreti, cert e ca, Slava Domnului e un caz real, si miracole exista...cum, cine are "dreptul" la ele...numai Dumnezeu stie




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nikole, foarte frumoasa povestirea ta.Pentru ca tot e ajunul Craciunului, as vrea 3x3 sa imi spui care este parerea ta legata de Mos Craciun. Cunoasatem aici o familie foarte draguta, care au 4 copii. Sunt foarte credinciosi. Nu i-am vazut vreodata purtandu-se altfel decat ca niste adevarati crestini.Am fost surprinsa sa aflu ca ei le-au spus copiilor de mici ca MOs Craciun nu exista si ca noi parintii, punem cadourile sub brad. Dupa socul initial am realizat ca ei de fapt nu au facut decat sa respecte una din cele 10 porunci, "a nu minti". Tu ce parere ai? Mie mi se pare totusi prea frumos mitul acesta al Mosului Craciun ca sa nu se bucure copiii de el.Si cum spuneam, vine Cradiunul, va doresc tuturor un Craciun plin de lumina si armonie iar Dumnezeu sa va binecuvanteze familie cu pace si sanatate!


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LUCIA MIRELA

Nikole, foarte frumoasa povestirea ta.

Pentru ca tot e ajunul Craciunului, as vrea 3x3 sa imi spui care este parerea ta legata de Mos Craciun. Cunoasatem aici o familie foarte draguta, care au 4 copii. Sunt foarte credinciosi. Nu i-am vazut vreodata purtandu-se altfel decat ca niste adevarati crestini.
Am fost surprinsa sa aflu ca ei le-au spus copiilor de mici ca MOs Craciun nu exista si ca noi parintii, punem cadourile sub brad. Dupa socul initial am realizat ca ei de fapt nu au facut decat sa respecte una din cele 10 porunci, "a nu minti". Tu ce parere ai? Mie mi se pare totusi prea frumos mitul acesta al Mosului Craciun ca sa nu se bucure copiii de el.

Si cum spuneam, vine Cradiunul, va doresc tuturor un Craciun plin de lumina si armonie iar Dumnezeu sa va binecuvanteze familie cu pace si sanatate!


my deviantArt Gallery



mitul este o realitate a egoului, este o existenta energetica a chakrei 7, este un univers limitat la nivelul planului fizic, mental si energetic. trairea lui Dumnezeu este o realitate de dincolo de planul fizic, o existenta a egoului in afara planului fizic. o experienta in care legile egoului si credintele lui nu mai exista. exista doar o imensa iubire, imensa pace, imensa armonie! legile omului, in idea de a cunoaste pe DUMNEZEU, sunt doar niste linii de conduita pe care si le impune in numele credintei ca se poate atinge iluminarea. credinta asta este tot o realitate a chakrei 7. orice manifestare experientiala in care este implicat egoul cu credintele lui, este doar o limitare la nivel de plan fizic. nu degeaba numeste caroline religia "costum party".
in experienta mistica, egoul se detaseaza de el insusi, devine gratie divina-energie divina, constiinta si divinitate, iar ca manifestare in materie, devine mana prelungita a lui Dumnezeu, devine divinitate manifestata prin vointa omului. iar realitatea mistica este o armonie, este un respect absolut si admiratie totala pentru orice tip de creatie. chiar si daca este vorba de un mit, poveste. existenta unui mit nu este un pacat, ci modul in care egoul face managementul energie -gratiei divine experimentand mitul defineste alchimia interioara. este o lucrare absolut personala.
daca omul simte ca o anumita cale este a lui, si are sens interior ca devenire, este decizia lui de a merge pe ea! chiar si in cautarea lui DUMNEZEU.
personal, povestea lui Mos Craciun este frumoasa, si i-am spus-o copilului meu care asteapta cu mare nerabdare ziua cand o sa primeasca o multime de cadouri! gestului de daruire i se alatura energia plina de miraj a spiritului. cred in mod ferm, ca DUMNEZEU TRIMITE INGERI PRIN OAMENI! iar de craciun, spiritul craciunului se manifesta prin inimile celor care daruie.
un adevar este cert: spiritul se manifesta cu ajutorul nostru in materie! el exista prin noi! DUMNEZEU exista prin noi! ingerii exista prin noi, cand noi ne deschidem inima catre iubirea neconditionata si daruire totala!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

3x3 ai explicat foarte frumos. Multumesc!


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Am testat si eu pe pielea mea ca sa zic asa, rugaciunea din vis. Am visat ca eram pe strada in multime, si se apropiau niste oameni cu arme care trageau spre mine. Erau tot mai aproape si mai aproape, deja eram ingrozita si nu mai vedeam nicio scapare. "Doamne binecuvanteaza-ma!" mi-am zis... apoi imi amintesc cam vag cum am realizat ca fusesem la un pas de moarte si acum era liniste in jur, disparusera oamenii care ma atacau. Stateam de vorba cu o femeie care era cam agitata, si nu parea ca e interesata sa ma asculte si tot vorbea si vorbea iar eu incercam sa ii spun ce inseamna ca atunci cand visezi ca esti in pericol sa reusesti sa alegi calea divina si sa te rogi.


my deviantArt GalleryUna Pe Zi de Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

orice conflict in energetica planului fizic este un "test" de credinta! este inca un pas de cucerit de catre cunostinta catre constiinta! este inca o sansa pe care o are egoul de a se deschide constiintei divine, prin constientizarea divinitatii ca putere suprema a armoniei vietii, pe toate planurile.
conflictele apar permanent cand sunt decizii de luat in mod serios la nivel de valoare interioara. cand sunt necesare schimbari interioare, care sa sustina o armonie cat mai stabila intre energetica planului fizic si planul spiritual.cand conflictele continua, omul pierde timp valoros, energie, sansa de viata. sunt acele momente in viata cand, daca nu schimbi macazul,nu faci schimbarea interioara, ramai in karma veche care se va repeta, iar si iar! sunt momente de forta in determinismul energetic, cu consecinte directe in planul fizic. sunt momente de "stress" energetic, cand "sabloanele" energetice vechi in care se lafaie egoul sunt supuse schimbarilor pentru evolutia individului, sau schimbarea unei realitati din viata energetica, cu consecinte in realitate.
sunt praguri in evolutia energetica prin lupta dintre cunostinta egoului-purtator de cuvant al fortei de decizie prin vointa, si constinta divina, regasita in planul spiritual, in limbajul energetic acceptat de planul fizic! cand cele doua "limbaje" energetice (cunostinta egoului cu constiinta din spiritual) vor gasi un numitor comun, se desfac porti de comunicare intre planuri, cu consecinte numai benefice pentru planul fizic, si evolutie spirituala pentru planul spiritual.
cand apar conflicte, in vis, mesajul este clar, ca in realitatea fizica sunt evenimente care necesita o atentie deosebita, cand e vorba de decizie, cand e vorba de intelegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

inainte de caderea din rai, omul a trait in constiinta divina. dupa ce Eva a muscat din fructul cunoasterii, a capatat constienta,detasandu-se de constiinta divina prin individualitate; omul a devenit constient de el insusi si de viata lui. scizura dintre constiinta si constienta defineste travaliul egoului in planul fizic, pe nivel energetic mental si biologic. reintegrarea constientei in constiinta divina se face prin actul de contientizare -acceptare a constiintei divine. acceptarea presupune in primul rand constientizarea divinitatii. egoul isi ridica ochii la cer cand ajunge in situatii de stress destul de puternice. se spune foarte frumos, cine trece prin incercari, se maturizeaza...spiritual! sau, "cine nu se loveste cu capul de pragul de sus, nu il vede pe cel de jos"! deci, viata, este un teren de experiente, prin care egoul isi face calatoria din pierdut in sine, catre divintate, catre rai.
intoarcerea la origine defineste alchimia interioara, travaliul interior in procesul de unificare a cunostientei in constiinta divina.
ceea ce s-a intamplat in visul lui eunice si lucia mirela-ei, a fost doar o confirmare la nivel energetic prin experienta lor de viata, prin vis, ca armonia este adusa instantaneu prin constientizarea divintatii. in plan fizic acest proces este definit prin cunoscuta "lasa grijile pe umerii DOMNULUI" si Domnul va avea grija sa restabileasca armonia acolo unde este nevoie.
singurul aspect de luat in considerare este faptul ca planul fizic, mental si material este atat de dens, atat de lent, incat cere mult mai mult timp ca armonia dupa constientizarea divinitatii sa se stabileasca, sa se manifeste.
si vom avea si exemplul acestei realitati, printr-o experienta de viata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

3x3 multumesc inca o data!


my deviantArt GalleryUna Pe Zi de Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

3x3 abia acum am descoperit acest topic si nu am avut timp decit sa citesc citeva pagini dar promit sa il citesc pe tot.
Mai eu l-am visat pe Dumenzeu! pe cuvint. Asta s-a intimplat acum vreo 8 ani. Era un vis, mi-l amintesc si azi si il voi ti ne minte toata viata: era o lume ireala, ceva ca in filmul Glisando - nu stiu ce virsta ai si daca ti-l amintesti - semana cu realitatea inconjuratoare dar era altfel. Dumnezeu era impreuna cu un copil devreo 7- 8 ani, un baiat. Erau amindoi imbracati in haine ... nici nu stiu cum sa le descriu. saracacioase insa oarecum moderne. pantaloni dar bluza alba. Nu au spus un cuvint insa stiam cine sint si i-am urmat. Am traversat multe case, imi amintesc niste scari, o strada. Citeodata cind ma intilneam cu cineva disparea din cimpul meu vizual. Odata eram intr-un bar - cred sau restaurant si am vazut copilul i ntrind si stind linga usa. Am plecat si l-am urmat. Afara era si Tatal. I-am urmat. In cele din urma am ajuns intr-un loc unde trebuia sa ajung, probabil, aveam intrebari arzatoare - in vis- si in locul in care ajunsesem mi se parea totul atiti de firesc de parca mi s-ar fi luat un val de pe ochi, de parca as fi stiut tot timpul. Imi amintesc ca erau reclame luminoase despre aceste raspunsuri si afise, si scrieri iar eu imi spuneam, ce timpita sint, am vazut asta tot timpul si numai ACUM mi-am dat seama. In acel moment, in acel loc cei doi au disparut iar eu m-am trezit. Evident ca nu mai mi-am amintit care era dilema mea din vis sau marea mea problema/intrebare.
Am povestit acest vis unui prieten care e foarte, foarte credincios si cu care am mai avut unele discutii religioase, mai mult tehnice, prietenesti, ca sa zic asa. Ei bine, prietenul acesta al meu a refuzat sa stea de vorba cu mine pe tema asta.
Ai vreo parere pentru mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

CRACIUN FERICIT tuturor celor care deschid pagina pe experiente mistice!
sa va fie viata in gratie divina,
sa va fie sufletul inaltat de lumina,
copii sa va fie sanatosi,
si ziua de craciun magica
de nasterea lui HRISTOS!

sa va fie copii sanatosi si impliniti
alaturi de cei pe care DUMNEZEU i-a lasat
sa le fie parinti!

CRACIUN FERICIT!

Mergi la inceput