experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius777 spune:

pomeneste-l la biserica ,asta poti face pentru el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

rugaciunea, intotdeauna ajuta, asa cum zice marius777. chiar daca rugaciunea este facuta de un parinte cu har, chiar daca este facuta personal. DUMNEZEU aude pe oricine! omul nu vede raspunsul! insa asta nu scuteste pe nimeni de responsabilitatea in fata legii divine!
karma este o datorie de suflet, este un talant ce trebuie inmultit, alchimizat. pana cand totul nu va fi transformat in forma legii divine, totul este datorie divina! pana cand radacina pomului vietii nu va deveni armonioasa ca si chakra7, viata va fi o incercare continua, istoria se va repeta, si odata, candva, omul se va trezi, si va invata sa raspunda in legea divina si sa faca un pas inainte;
platim cu suferinta, pana cand totul va deveni doar iubire pura, neconditionata, iertare, mangaiere, daruire...iar in viata apare acelesi tip de persoane si situatii de viata...pana cand se va face eliberarea (prin iertare, iluminare), istoria se va repeta! karma este carnetelul de note, in contractul sacru! ce faci, si ce nu faci in viata! drumul mai departe si apropierea de DUMNEZEU,se face numai prin eliberarea de trecut, care este numai al omului! el nu exista la nivel de eter!acolo exista doar eternitate! numai omul cara dupa el istoria propiilor alegeri! cand se va elibera, se va ilumina! adica apropia de DUMNEZEU, prin credinta reala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

3x3,cred ca acum am nevoie intr-adevar de tine.Se apropie venirea lui bebe , il visez..un copil superb,rade mereu,ma joc cu el... Ajuta-ma sa fie un copil sanatos.Atat cer ! De la Dumnezeu, de la tata, de la tine !



Gabriela
37+ viitoare mami de Ayan Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

3x3,cred ca acum am nevoie intr-adevar de tine.Se apropie venirea lui bebe , il visez..un copil superb,rade mereu,ma joc cu el... Ajuta-ma sa fie un copil sanatos.Atat cer ! De la Dumnezeu, de la tata, de la tine !



Gabriela
37+ viitoare mami de Ayan Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"



gabriella1, daca iti pui speranta in DUMNEZEU, ai pus speranta in TOT! iar visul tau se va implini, bb va fi asa cum il doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna!

3x3 pot sa te intreb din nou ceva? De ce Gabriela simte nevoia sa iti ceara ajutorul? cum o poti tu ajuta sa aiba/nasca bebele sanatos si frumos asa cum si-l viseaza? Nu e intrebare tendentioasa, nu e sarcastica, pur si simplu mi-as dori sa stiu cate ceva despre tine, remarc ca multe persoane au mare incredere in parerile tale, si mie personal mi-a placut raspunsul ce l-am primit anterior de la tine, insa nu am gasit detalii despre tine, nici nu am cautat amnanuntit, prefer un raspuns personal aici sau privat pe PM, daca ai timp si vrei.

ca sa vin la subiect, eu am o succesiune de vise ...intr-o noapte ma visez gravida si asteptam sa nasc in spital, dar ma miram ca in 9 luni nu s-a miscat copilul deloc, era vb de o fetita, apoi in noaptea urmatoare nasteam, culmea era ca nasteam fara dureri, dar nu una ci doua fetite, una era extrem de dragalasa, un copil normal, cealalta era pur si simplu inspaimantatoare. Si ma intrebam ce o sa fac cu ea. Apoi intr-o alta noapte viseaza si sotul ca mai aveam pe langa cei doi copii ce-i crestem deja inca un copil, tot fetita....Intr-o alta noapte a visat baietelul ca mai avea o sora pe langa cea pe care o are deja.
Se viseaza cam mult pe aceeasi tema in familia noastra, nu? ....
de ce oare? Nu avem framantari, controverse sau discutii pe acest subiect
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

buna!

3x3 pot sa te intreb din nou ceva? De ce Gabriela simte nevoia sa iti ceara ajutorul? cum o poti tu ajuta sa aiba/nasca bebele sanatos si frumos asa cum si-l viseaza? Nu e intrebare tendentioasa, nu e sarcastica, pur si simplu mi-as dori sa stiu cate ceva despre tine, remarc ca multe persoane au mare incredere in parerile tale, si mie personal mi-a placut raspunsul ce l-am primit anterior de la tine, insa nu am gasit detalii despre tine, nici nu am cautat amnanuntit, prefer un raspuns personal aici sau privat pe PM, daca ai timp si vrei.



Dorsilia, imi permiti sa-ti raspund, pana 3x3 o va face?

Eu vb. cu 3x3 de mai bine de un an pe mess, sau mail...
m-a impresionat prin faptul ca e un om saritor, ii pasa efectiv de ceilalti, vrea si chiar ajuta cu ce si cat poate.
Relatia noastra virtuala, este din punctul meu de vedere una simpla, frumoasa...cum sa explic, mi-e greu sa-mi gasesc cuvintele, de altfel e ceva intim, si stiu ca aici pe forum sunt persoane care nu ar intelege nimic din ce scriu ...atunci cand am avut nevoie a fost mereu aici pentru mine, si m-a ajutat enorm, nu ma refer doar la un sfat, o parere, un cuvant frumos...
cunosc detalii din viata ei, e un om echilibrat, deosebit si e destul de ocupata(respectabil faptul ca mereu isi face timp, din orele ei de somn sa ajute, sa raspunda la un mail, mesaj)!
O mama constiincioasa, mereu in "lupta" de a fi demna sa-i fie mama pe acest pamant, puiului ei...

Si pe mine m-a surprins mesajul Gabrielei, DOAR D-zeu ajuta, insa EL lucreaza cu/prin noi, sa nu uitam asta.
Gabriella



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Buna 3x3,

am avut un vis destul de recent, si am nevoie de tine sa ma ajuti sa inteleg visul, deci eram in apartamentul parintilor mei inainte de divort(ma visez din cand in cand acolo) eram in sufragerie era si sotul meu si sora sotului meu, eu faceam curat incercam sa deretic sotul statea de vorba cu sora lui, la un moment dat mia zis sai fac patul(aveam o canapea a parintiilor mei acolo) am intins cearsaful alb si deasupra o patura caldroasa gri, m-am indepartat de pat el sa culcat pe pat lanaga sora lui la un moment dat in jurul patului am vazut cum se intuneca era asa ca o negura, am devenit alarmata am inceput sal stig sal scol de acolo, si ma gandeam cum sal ajut atunci am zis ca trebuie sa fac lumina si aveam pe tavan mai multe lustre si am aprin 2 lustre si atunci a reusit sa se ridice sotul din pat cand incercam sa aprind lumina am vazut-o si pe mama mea venise in ajutorul meu,caci daca mai statea nu era bine dincauza negurei care inconjura patul, deci a plecat din pat si sa asezat la masa cu sora lui , eu eram in balcon indindeam rufe, si ma uitam in casa , vad ca sotul ii face cadou sorei lui un hanorac verde(si ma miram ca nu era de calitate materialul era cam ieftin),eram si putin suparata pe sot ca facea in ascuns, si imi ziceam de ce ceea ce face face in ascuns de mine, de ce nu-mi zice si mie , atunci mi-am amintit ca si eu un dar pt sora lui si am scos din geanta o camasa noua din matase violet deschis superba pt sora lui.

asta a fost visul meu, si ma visez mereu asta e alt vis,cred ca mai bine de un an cum merg la tatal meu(tatal meu a murit face un an pe 12 dec), cam de cand era tata in viata, deci merg la tatal meu si ca sa ajung la el tot timpul urc un deal superb ca un munte de mare, recent am visat din nou ca urc acest deal pe o carare si am aceasta fericire, pace interioara de nedescris dealurile sant acoperite cu o vegetatie de un verde superb stralucitor ca smaraldul inchis, si simt briza vandtului cum imi atinge fata , vegetatia se leagana sub acest vant, casuta tatalui meu e in varful dealului, intru si tata ma primeste stam la masa, imi spune sa beau un ceai din trei frunze ca asta ma vindeca stiu instantaneu despre ce ceai imi spune, de altfel imi zice ca trebuie sa am grija de dealurile pe care le-am urcat trebuie sa le cultiv cu acest ceai,, imi arata bucuros ce vecini are dupa care plec,

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Dorsilia, o rugaciune nu strica niciodata. daca gabriella1 a simtit sa imi ceara ajutorul, atunci ceea ce a simtit este realitate interioara numai a ei care nu poate fi judecata de absolut nimeni. nu te poti intreba cand iubesti de ce iubesti!este ridiclo! daca observi ordinea, a mentionat DUMNEZEU, apoi tatal ei cu care are o legatura emotionala energetica puternica, si la urma, a mentionat de mine. inca o data, nu este nimic ciudat si iesit din compun sa ceri ajutor. si eu am cerut ajotorul ingerului meu, cand am nascut. chiar si mesajul biblic spune, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da! si cum DUMNEZEU trimite ingeri prin oameni, lucreaza prin oameni, dorinta de a avea un gand de rugaciune si de la mine, in cele din urma, nu poate decat sa faca bine. eu sunt un element mai "pragmatic" in relatia aceasta intima cu energetica spirituala si mistica.
asa cum am facut eu, aveam nevoie de sustinere din planul fizic, cand am cerut ajutorul ingerului meu la nastere! si m-a ajutat, la modul cel mai "fizic" prin interventie mentala (trebuie sa recunosc ca ingerul meu are o putere mentala ce ma uimeste si pe mine, intotdeauna). pe mine personal, ma scoate din boala, daca ii spun ca sufar. tocmai acum i-am cerut indirect, prin nasa copilului meu, sa imi ajute puiul care este bolnavior, si toata ziua mi-a fost apatic, cum nu a fost niciodata in 3 ani de zile!! am rugat-o sa faca o rugaciune! si stiu ca dupa ce face rugaciunea, imi "viziteaza" ingerasul in energetic-astral, si lucreaza cu ea in legea divina pentru a o pune pe picioare cat mai repede! nu face decat sa fie un canal de gratie divina, un conductor de gratie divina -energei vindecatoare intre planul mistic-spiritual si planul fizic!
nikole, iti multumesc pentru cuvintele frumoase! in fata experientei tale in relatie cu mine!
BellaDonna, trebuie sa iti fiu recunoscatoare pentru mesajul pe care l-ai pus pe forum acum, pentru ca am posibilitatea sa vorbesc in detaliu, despre ajutorul energetic, astral, divin-mistic! dar pana sa scriu, am sa va povestesc si eu un vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

cand eu cu mama am fost intr-o excursie mai lunga, tatal meu a vandut apartamentul. si nu am apucat niciodata sa imi iau la revedere de la camera mea, in care am copilarit, unde am plans, ras... nu am visat niciodata acel loc. si mi-am dorit sa il mai vad odata, macar o data! si l-am visat!
bineinteles, cladirea, incaparea, este o reprezentare energetica a zonelor din templul meu. acel loc, are rolul lui aparte in formarea mea spirituala.
ei bine, am intrat in blocul in care am copilarit, si am inceput sa urc scarile. vechiul apartament era la etajul 2. scarile blocului erau luminate de candele-lumanarele, la fiecare pas. era o lumina mistica, placuta, care imi transmitea pace, incredere, liniste! am dat sa urc spre nivelul 2, ai am intalnit o babuta, care avea grija de lumanari sa arda permanent. si m-a intrebat cine sunt. i-am spus ca sunt fata mamei(am dat numele) si ca locuiesc mai sus(am aratat cu ochii spre cer, insa nu am dat detalii). si i-am cerut , mental, cu respect, sa ma lasa macar odata sa imi vad camera in care am copilarit. si mi-a deschis usa apartamentului. in fata ochilor mintii s-a intins o imparatie. era de o curatenie impecabila, o armonie greu de descris, lumina era atat de puternica incat si mobila lucea.erau mileuri de dantela brodate in pietre pretioase, erau pietre pretioase pe pereti, lucrurile parca incrustate cu pietre pretioase care luceau ca diamantul in lumina ce inunda locul de peste tot(nu am vazut bec, sau sistem de iluminare).m-a impresionat faptul ca erau si oglinzi.
intrasem intr-un mic palat! m-am oprit in mijlocul casei, am inchis ochii, si am simtit totul, inclusiv camera mea.nu a fost nevoie sa ajung in camera mea, cu ochii inchisi am patruns tot locul, ca si cum totul se desfacea in fata sufletului meu, sa imi spuna, "iata, asta este locul unde ai copilarit, ti-a fost dor de el, priveste-l, simte-l". era totul numai un joc de lumina, reflectat de cristale si pietre pretioase! cu o stare de bine, si cu imaginea aceea in mental, am trecut din vis in realitate, zambind, si multumind cerului pentru curajul de a imi face lumina in propiul templu, de a imi arde karma si purifica camerele care au fost odata gazda sufletului meu in experienta de viata! acum sunt linistita! stiu ca nu mai am nici o datorie energetica cu acel loc. stiu doar ca sufletul meu a adus lumina si a coborat imparatia cerului, in bucatica aceea de templu!
visul l-am avut, dupa ora 4 dimineata, dupa ce am facut rugaciunile. in ultimul timp, ma trezesc la 4 dimineata, in mod involuntar, si ma rog pentru tot ce pot, si cine pot sa ma rog.apoi adorm. si ca rasplata pentru rugaciunile mele, mi s-a dat accesul in templul meu, intr-un coltisor de mult uitat! si i-am multumit lui DUMNEZEU!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am spus in trecut ca orice forma de transport (lift, masina, trotineta, bicileta, etc) este expresia ajutorului din planul energetic. 'cine sunt planurile acestea energetice?
de sus in jos, sunt: planul transcedental, mistic, planul spiritual si planul energetic al omului in care se desfasoara karma omului.

-cand ajutorul vine din planul mistic, transcedental, ajutorul energetic- mistic din vis ia forma de zbor, pur si simplu, cu energizare instantanee a planului fizic, cu efecte in toate campurile, claritate emotionala, cognitiva, vitalitate).
-cand ajutorul vine din planul spiritual, formele de ajutor sunt mai"concrete", prin prezenta de entitati care transmit clar mesaje si suport prin daruire de gratie divina( de exemplu, imaginea iubitoare a unui tata decedat, dar inca mai vegheaza asupra celor vii), resimtit benefic in planul fizic.
-cand ajutorul vine de la nivelul energetic al planului fizic, apar tot felul de transporturi: bicicleta,masina, lift, etc. de exemplu, daca ti se da posibilitatea sa urci in filt, daca ti se ofera aceasta sansa, acel lift este reprezentarea simbolica a suportului energetic care vine din lumea egoului, karmei.se numeste tot suport, insa calitatea difera!vine din planul fizic,vine din ego, din karma, care este total diferit de planul mistic. din energetica planului fizic, vine cu implicari karmice, atat pentru persoana care ofera ajutorul, transportul cu liftul,cat si pentru persoana -egoul careia ii este dat ajutorul.

daca cineva incearca sa iti faca un bine, decizia de a face bine se poate reprezinta prin lift.este un ajutor din exterior, in energetic, daca accepti sau nu sa intri in lift, este este o decizie strict personala. este o limitare a decizei in planul energetic, pentru ca, de obicei, acest tip de ajutor, nu poate sa faca prea mult pentru suflet! singurul ajutor,la nivel energetic, este DIVIN! iar acest jutor divin, la nivel fizic se va manifesta in armonie, claritate, putere de munca, forta interioara, creativitate, iubire pentru semeni... datoria de a aduce lumina in templu, si deci, in planul fizic apartine numai sufletului, si egoului in lucrarea lor, impreuna pentru unirea planurilor intr-o comunicare armonioasa, mistica.
am sa redau unq vis, transmis prim email, de catre o doamna, care am acordul de a folosi informatia, daca este necesar.hai sa o numim doamna x.
" Am visat azi noapte ca am intrat intr-o cladire, parca era un bloc, peretii erau vopsiti in ulei in culori inchise, verde ff inchis, maro, cenusiu. Numai betoane si metal, o atmosfera rece. Trebuia sa urc la un etaj, nu stiu unde si nici de ce. M-am dus la lift si am remarcat ca liftul trebuia sa fie sudat in partea de sus (cusca liftului) in 4 punte de sustinere, dar el nu era sudat decat in 2, pe diagonala, ca abia se tinea si se balanganea ingrozitor. Nu era nimeni acolo, era pustiu. M-am gandit ca daca urc in lift e posbil sa ajung destul de repede unde trebuie dar e si ff posibil sa cad cu lift cu tot si sa mor acolo. Am decis sa nu urc si am iesit".
in plan fizic, acel lift , asa cum doamna a intuit foarte bine, era reprezentarea unui ajutor, concretizat printr-o propunere de post nou de munca, de la superior. nu a acceptat, asa cum in vis, nu a urcat in lift! iata cum prin simtire se poat pune in comunicare intuitiva (abilitatea de a "citi" informatia energetica), planul fizic cu planul energetic. cladirea in care a intrat este o zona a templului ei in care are de a face cu situatii karmice. culoarea verde, arata ca planul din templu reprezentat in vis, este in proces de vindecare. culorile inchise arata suferinta, lupta egoului cu situatii din karma, care o provoaca si care o fac sa traiasca acele conditii lipsite de vitalitate, cu consecinte clar disarmonice in planul fizic-mental si emotional-energetic.
a doua parte a visului doamnei x, vine sa completeze idea de travaliu, munca pe care egoul trebuie sa o depuna in evolutia lui.acest tip de mesaj, transpare si in visul BellaDonnei, postat pe forum.
redau partea a doua a visului doamnei x.
"Cand am iesit si m-am uitat inapoi am avut senzatia ca aceea cladire are toate incaperile din interior puse intr-un fel de armatura, de metal, vechi si ca tot interiorul se va prabusi, vor ramane doar niste ziduri. Imediat m-am vazut urcand pe o alta scara, dar cladirea ara alta. Parca era tot un bloc, oricum o cladire cu mai multe etaje, eu trebuia sa ajung undeva la un etaj superior, totul era zugravit in alb, scara era de lemn, un lemn deschis, cred ca era fag, lacuit. Iar eu am inceput sa urc scarile, dar le urcam pe branci, ff greu. Nu stiu de ce dar aveam senzatia aceea de rau de inaltime, desi nu se vedea in jos nimic. La un moment dat spatiul s-a ingustat ff rau, scarile erau aproape de tavan, in fata era o armatura de otel, ingusta, si, ca sa urc la etajul superior a trebuit sa trec peste spatiul gol dintre scari si culoarul de deasupra (nu stiu daca intelegi, dar cred ca stii cum sunt spatiile alea goale intre scari si culoare in blocuri, cam asa era). Nu am putut sa merg drept inainte si apoi sa fac dreapta pentru ca in spatiul ala ingust din fata se tara pe coate in jos, o femeie, care mi-a spus ca nu se poate merge in sus ca totul e prea stramt. Context in care eu am inceput sa trec peste spatiul acela liber, deci taind oarecum drumul, lasand loc femeii sa coboare, vedeam deja usiile de pe palierul umator. Tot corpul imi tremura ingrozitor de frica inaltimii, dar nu m-am oprit. Dupa care m-am trezit."

efortul de urcare, a scarilor, (ca si a dealului, in cazul visului Bella Donna-ei), este o munca clara a egoului, pentru a se reintegra in trinitatea divina, pentru a pune in armonie planurile, pentru ca ceea ce este in cer , sa fie si in viata, ceea ce este in interior sa fie si in realitate, prin gest de viata. daca zambesti de complezenta, ca sa nu disturbi atmosfera cu imaginea unei feti schimonosite de suferinta interioara, iar in interior sufletul iti este sufocat de reactia emotionala-energetica a egoului, planurile nu sunt in echilibru. munca de a admite schimbarea interioara pentru a face managementul energiilor vehiculate prin experienta de viata, in mod cat mai armonic, se reprezinta prin urcare, de la sine putere...de deal, de scari...etc!
mai este o alternativa: a-ti face datoria de suflet (nu implica sub nici o forma egoul cu reactia lui emotionala), lasand totul pe umerii DOMNULUI. in felul asta omul-egoul devine canal de gratie divina si DIVINITATEA traieste prin om! atunci, lucrurile se vor aranja in mod concret spre binele celui care respecta legea divina! indiferent cat de grea si incalcita este situatia. in aceasta situatie,, egoul nu mai genereaza karma, goul se pune in srviciul divin prin cocreatie, creatie alaturi de suflet-divin!
cand personalitaea este foarte puternica, egoul este impresionant! idea egoului de a renunta la putere, control, este atat de firava, poate chiar inanceptabila. de aceea apar muncile de sisif, efortul de urcat dealul, si il tot urca, si iar urca, si iar urca...si va urca, pana va rezolva ceea ce are de rezolvat (din visul Bella Donna-ei).
in visul doamnei x, lucrul bun este ca prin decizie personala,nu a raspuns karmei-ajutorului limitat din karma(urcarea cu liftul)-lift-reprezentare de suport la nivel energetic din karma unui context exterior(persoana care a oferit ajutor, atat a putu oferi, un lift stricat si instabil).persoana care a oferit ajutorul, si-a facut datoria, in felul ei-nu trebuie judecata);intuitiv, doamna x a ales o calea ei- blocul alb. ei bine, calea de a merge mai departe, chiar daca este dificila, este imbucuratoare. insa presupune munca interioara, travaliu alchimiei interioare, transformarea lutului, in aur-piatra pretioasa-nestemata a imparatiei cerului!!! in cazul in care se merge pe varianta mistica, nu mai lupta cu nimeni, nici in interior nu mai exista nici o provocare, o manifestare emotionala energetica,iar singura responsabilitate este de a isi face datoria fata de templu, in planul fizic, in planul spiritual si in planul transcedental deodata!
mesajul este, ca nu conteaza cat de mult se schimba mediul in bine, prin interventia ta in lume. ci cat de mult un templu aduce in armonie experienta de viata prin munca egoului in legea divina! nu fructul (iluzia, de care vorbeste Buddha),este rasplata muncii interioare, ci procesul de alchimie interioara!in momentul cand se va stabili in mod clar armonia indiferent de provocari, persoana si-a facut datoria de suflet! si intotdeauna, vor fi schimbari! majore, pentru un alt nivel mult mai complex, si cu responsabilitate mult mai mare! CREDINTA IN DUMNEZEU! si lucrarea interioara se face de la sine.
daca nu...istoria se va repeta, indiferent la ce nivel de manifestare in planul fizic. iar daca cineva iti scoate peri albi, trebuie sa ii speli picioarele! este acel cineva, este acela care te proiecteaza intr-o munca interioara, permanent! cand lucrarea interioara va da roade, adica omul inmulteste talantii, prin experienta de viata, se poate merge mai departe, spiritual, mistic! atunci apar transformarile majore in viata!
pe drumul asta, indiferent de painea mucegaita intinsa, cand ne este foame, trebuie sa multumim cerului! si persoanei ce ne intinde o mana de ajutor, cu recunostinta, chiar daca acceptam sau nu ajutorul!
cand ajutorul vine din mistic, lucrurile se intmapla pur si simplu, fara controlul egoului! ca in vindecarea miracolasa! DUMNEZEU ingenunche legea naturii, si face miracolul!



Mergi la inceput