experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Strabunicul sotului, in varsta de 99 de ani a plecat ieri dintre noi, catre Doamne-Doamne

A fost un om integru, un luptator, un bun amic, tata, bunic, strabunic, stra-stra bunic...
familia spune ca nu cunoaste nici macar o singura persoana care sa aiba a adresa ceva dojenitor la adresa lui.
Cu o saptamana in urma, a intrebat-o pe nepoata ce ii statea alaturi...cine sunt persoanele din camera?
Binenteles ca nu era nimeni in camera, decat ei doi, cand nepoata i-a cerut detalii, el a raspuns, ca de un timp incoace, intra multe persoane in camera, toti sunt imbracati in alb, il privesc, unii ies din camera , o parte raman, stau chiar langa el.
I- a spus nepoatei ca nu-i place ca toata lumea aia il vede, si vrea ca ei sa plece
Nepoata l-a intrabat daca ii cunoaste, el a raspuns ca nu, nu stie pe nimeni.
Si mereu ii intreba pe membrii familiei, de un anume...am uitat numele, in fine, intreba de un barbat, nimeni din familie nu-l cunoaste, nu a auzit de numele asta.
O saptamana intraga, in fiecare zi, ii intreba pe toti de acest om(sau ce-o fi)...
Omuletul asta simpatic pe care si eu am avut onoarea sa-l cunosc, a fost constient pana in ultimile zile(cu doua zile innainte de a muri, nu mai vorbea,probabil nici recunostea pe nimeni)

3X3 din pct de vedre...mistic, sa spun, ai putea explica ce s-a intamplat cu el in ultimile zile de viata?
Binenteles ca familia (o parte) pune istoria asta pe seama bolii, delirului,etc...dar omul recunostea toti membrii familiei, si crede-ma ca-s muuulti, nu avea halucinatii, era perfect lucid.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Nikole, batranul a fost pregatit sa treaca dincolo. desprinderea de corpul fizic se face treptat, si cu ajotor, pentru "acomodarea" spiritului in noua conditie, fara "ajutorul corpului fizic". in zilele cand vedea persoanele imbracate in alb, era deschiderea lui catre lumea energetica, spirituala. cand in ultimile doua zile a incetat sa mai recunoasca pe cineva, de fapt toata energia lui de viata se centra pe planul spiritual, ca sa paraseasca planul fizic, corpul fizic.
toti avem ingeri pazitori, si calauze! nu suntem singuri, nici cand plecam intr-un somn...etern!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

citat din mesajul lui Bee

" Am intrat in Biserica si mi s-a spus/ am aflat ca exista un calugar si sora acestuia care faceau anumite ritualuri."
biserica, sau orice cladire legata de cult, in vis este proiectia energetica a ceea ce s-a cladit prin chakra6, mental, legat de credinta, religie, practici esoterice etc! ADEVARATA BISERICA este TRUPUL OMULUI! in altarul acestei biserici salajuie sufletul! cand intri in aceasta biserica, intri in propiul tau templu, si faci conexiunea cu sufletul, si aici, cu DIVINITATEA-constiinta-lumina-pacea...unde totul se dizolva in divin! nimic din toate aceste ritualuri nu exista! exista doar iubire neconditionata, si pace, infinita pace!
... ai intrat in manastire (egoul proiecteaza idea de loc de cult), si ai luat la cunostinta de prezenta unor persoane care sunt preocupate de credinta, si ritual.era de fapt o extindere a mentalului, in plan energetic, sa dea sens acestei imagini de valoare-forta prin persoane care detin "puteri", sau cunosc "ritualuri". iata egoul vizualizat prin "credinta" lui in propiul plan energetic!



"Nu stiam foarte bine despre ce era vorba, dar simteam ca trebuie sa ma duc sa mi se spuna ceva, sa vorbesc cu ei. Eram fericita ca in sfarsit am sa reusesc sa vorbesc cu cineva despre ce ma framanta."
nevoia de rapsunsuri este o motivatie puternica sa iei decizii, si sa continui calatoria in iluzia "credintei" propiului ego.

"Eram speriata ca nu aveam bani la mine suficienti pentru "consultatie", nu stiam cum se procedeaza etc."

daca vei intra vreodata in contact cu realitatea divina, ESTE O DARUIRE INFINITA SI FREE! frica de a nu avea acces la informatie DA FORTA, PUTERE egoului PRIN LIBERTATEA SI DECIZIA DE A MERGE MAI DEPARTE. de a iti arata "citirea lui, si valorile lui"

"Mi-a venit foarte repede randul si am mers la femeie, care era imbracata intr-o culoare vesela (cred ca roz inchis). Si asta m-a mirat."
ideile de spiritualitate, se construiesc si se transmit in jurul conceptului de IUBIRE! reprezentarea energetica a iubirii vehiculate prin templul uman, este roz. culoarea roz inchis, arata si lipsa de...puritate a iubirii, si ulterior, a mesajului, a informatie transmise.
IUBIREA DIVINA, NU ARE CULOARE! ESTE DOAR IUBIRE! ESTE O IUBIRE IMENSA, GREU DE DESCRIS, INSA PUTERNIC SIMTIT! cand IUBIREA DIVINA INTRA IN TEMPLU, ESTI ATINS DE DUMNEZEU!

"Ma asteptam sa fie calugarita. Barbatul era in negru si se comporta ciudat(ca si cum ar fi fost retardat). Dar eu aveam treaba cu femeiam, timp in care fetita era langa mine si nu-mi dau seama daca ceea ce faceam era pentru ea sau pentru mine. Am senzatia ca era pentru mine."
prezenta barbatului in negru, este o dovada clara a lipsei LUMINII, GRATIEI DIVINE!

"Femeia mi-a spus sa inchid ochii si apoi m-a "consultat". SI brusc mi-a zis ca-s pregatita si ca pot sa ies din corpul meu. SI am iesit repede si usor, am urcat foarte repede sus, apoi am pierdut din energie si urcam din ce in ce mai incet, pana m-am oprit. Imediat am inceput sa cad (ca si cum m-ash prabusi cu un lift- unul din visele mele repetitive), repede, repede si am intrat in corpul meu, de langa femeie."

credintele pe care ti le-ai format vis a vis de spiritualitate, sunt iluzii; visul iti spune clar: te-a ajutat sa iesi din corp, cand tu nu erai pregatita, dar te-a facut sa crezi ca esti, si ai iesit si coborat, cazut. ca si repetarea temei in vis, "prabusitul cu liftul"! incercarea ta de a te inalta catre o cunoastere inerioara profunda, este departe de a fi o realitate mistica, este doar realitatea egoului, educat prin informatiile din exterior, prin persoane, care trasmit spiritualitatea-valorile ei in numele iubirii.

"M-am trezit in acelasi vis, langa femeie si i-am dat bani, 10 lei. femeia mi-a zis ca era bine si daca i-as fi dat bani mai marunti (asta m-a intrigat in vis). Apoi am plecat cu fetita. restul familiei stiam ca ma asteapta aproape."

daca te-a ajutat sa te ridici numai de 10 lei, este doar o notatie abstracta a unei ierarhii spirituale din perspectiva egoului, si daca ti-a spus ca ar fi fost bine sa ii dai marunt, atunci, femeia, ti-a definit si "calitatea" serviciului pe care ti l-a facut. ai platit pentru ce ai primit! in limita egoului, si maruntisului lui!




"Eu fac legatura visului cu faptul ca imi doresc mult ca mama mea sa faca niste cursuri de radiestezie, cursuri pe care eu le-am facut de mult, acum 10 ani si care simt ca inca lucreaza in mine."

daca mama ta simte sa faca cursurile de radiestezie, este libertatea ei de a decide, si daca nu simte, nu o obliga, simtirea ei este cel mai pretios barometru al nevoilor ei in privinta cunoasterii mistice.
waw! ai facut cursuri de radiestezie cu 10 ani in urma, si inca se mai lucreaza in tine? nu degeaba tot cazi cu liftul in vis! nimeni, dar absolut nimeni, nu te poate ridica la o cunoastere mistica, decat tu insati! nici cursul de radiestezie, nici cursul de astrologie, nici cursul de reiki...nici un curs! toate sunt doar carje ale egoului in incursiunea intr-o lume pe care o doreste stapanita dupa legea lui!

VIATA ESTE EXPERIENTA MISTICA AUTENTICA, IUBIREA SI GESTUL DE DARUIRE ESTE EXPERIENTA MISTICA, GRIJA PENTRU APROAPE NECONDITIONATA, ESTE EXPERIENTA MISTICA, IUBIREA NECONDITONATA ESTE EXPERIENTA MISTICA, IMBRATISAREA COPILULI SI TOPIREA LUI IN BRATELE TALE SI IUBIREA CE SE REVARSA DIN INIMA, PENTRU EL, ESTE EXPERIENTA MISTICA! ASA ESTI APROAPE DE DUMNEZEU, DE SUFLET!

caderea cu liftul este un mesaj foarte serios, care iti spune ca ridicarea ta in inaltimile unor valori interioare este o iluzie! idea este buna, insa realitatea ultima a ideii nu este calea sufletului tau! pentru ca energetic, esti ridicata (cu liftul),si apoi te prabusesti; mai mult, esti "scoasa" din corpul energetic-in "consultatia" din vis, . pentru a te apropia de realitatea sufletului tau, iti recomand, din suflet, UITA TOT CE AI INVATAT LA RADIESTEZIE! nu iti fa probleme, ceea ce este autentic, pentru o devenire mistica, nu se va sterge! vei folosi informatia, insa intr-un mod neconditionat si nealterat de ego! atunci, ceea ce ai invatat, va lucra pentru tine! pana atunci, "informatia" "te lucreaza"! vezi idea de putere pe care o dai femeii ce face ritualul, in vis!
uita, si ia-o de la capat! cu inima! facandu-ti simplu datoria in viata! SI VEI FI MULT MAI APROAPE DE DUMNEZEU si de tine insati! DUMNEZEU ESTE CLIPA DE VIATA in TEMPLUL OM!





Puteti sa ma ajutati cu visul meu? Vreau sa vad cum par lucrurile din afara.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

3x3 multumesc. Am simtit ca e un avertisment. Deci cu alte cuvinte, ego, iluzii, varza. Nu am spus ca "se lucreaza in mine" sau ca cineva lucreaza inca in mine, o persoana sau vreun curs de pe lumea asta (sunt destul de refractara la asa ceva, nu tu un reiki o astrologie ceva), asa cum un doctor "lucreaza" intr-un pacient. Ego-ul ma impinge sa cred ca am lucrat la mine insami traind pur si simplu (cum spui tu) si asimiland informatiile. Da, ma rog, antipatie instantanee si tendinta de a ma judeca pe mine ca persoana in timp ce imi spui despre ce e vorba in vis. Interesant, undeva exista sigur o cauza. Evident la mine, care-s pe cai gresite. Ego-ul ma face sa fiu ironica, stiu si nu ma pot abtine, nu-s evoluata spiritual deloc.
O intrebare importanta pentru mine, desi stiu ca-s antipatica. Frica de lipsa informatiilor alimenteaza ego-ul, (ii da putere spuneai). Prin lipsa informatiilor, intelegand inclusiv ceea ce tine de ritualuri si obiceiuri. E o problema de care ma lovesc in viata de zi cu zi si ma opreste de la multe lucruri. Faptul ca necunoscand obiceiurile si ritualurile pot sa ma fac de ras, iar eu evitand sa ma fac de ras si sa fiu ridicola imi hranesc ego-ul. Si cu alte cuvinte pacatuiesc prin orgoliu. Da, rationalizez si nu judec mereu cu inima.
Imi cer scuze ca ti-s antipatica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Bee, iti multumesc pentru mesaj!


"Ego-ul ma impinge sa cred ca am lucrat la mine insami traind pur si simplu (cum spui tu) si asimiland informatiile."

trairea este autentica! este singura sursa de informatie auntentica din punct de vedere mistic. fiecare traire aduce o nestemata de intelepciune. cum asimileaza egoul experienta dupa traire, si aplica valoarea descoperita in viata, este o problema de decizie personala! chiar tu ai spus(si eu la asta m-am referit), ca "simt ca inca lucreaza in mine".

"... antipatie instantanee si tendinta de a ma judeca pe mine ca persoana in timp ce imi spui despre ce e vorba in vis." visul, daca asa cum si spus ma urmaresti de ceva vreme, ESTE O POARTA SIMBOLICA DESCHISA CUNOSTINTEI DINSPRE PLANUL ENERGETIC PERSONAL, CATRE EGO, FACTORUL DE DECIZIE SI PUTERE AL TEMPLULUI CARE ESTE OMUL. VISUL VORBESTE DESPRE REALITATEA TA! aduce o informatie pe care "vigilenta" egoului o scapa in procesul de management al gratiei divine numita viata, la nivel de plan fizic! "antipatie instantanee...." nu stiu de unde ai scos asta! eu nu am simtit asa ceva, iar daca tu asta ai simtit prin raspunsul meu, atunci, AI ASTEPTAT UN RASPUNS TOTAL DIFERIT, decat cel care este descris in vis. cat despre judecata...nu am aplicat nici o teorie admisa de ego, pentru a sustine ca rapsunsul meu a fost o judecata! toata informatia este doar o interpretare a simbolsiticii visului, CARE TRIMITE INFORMATIE CLARA A SITUATIEI ENERGETICE A TEMPLULUI TAU DIN PUNCT DE VEDERE MISTIC. cum aceste imagini se reflecta in realitatea TREIMII SFINTE CARE ESTI! imi pare rau ca raspunsul nu s-a ridicat la nivelul expectantelor personale. pe internet sunt o multitudine de materiale de interpretat visele. este tot decizia ta, ce tip de informatie alegi sa cauti, accepti. eu nu pot decat sa ti-o respect! ai dorit interpretarea unui vis, la experiente mistice, ti-asm raspuns.

"Interesant, undeva exista sigur o cauza. Evident la mine, care-s pe cai gresite" NIMENI, DAR NIMENI, NU ESTE RESPONSABIL PENTRU REALITATEA CE O TRAIM! NIMENI! orice stare in afara GRATIEI DIVINE, care nu este iubire neconditionata, respect neconditionat, daruire, devotie, ascultate...este MADE IN EGO!omul , el insusi este responsabil pentru tot ce traieste. indiferent daca determinismul isi are radacina intr-o karma personala sau karma colectiva. atitudinea ultima de a fi FIU DE DUMNEZEU IN TEMPLU OM, ESTE DATA PRIN EXEMPLUL LUI ISUS! daca exemplul LUI de viata nu este exemplul nostru de viata in momentul cand decidem metamorfoza gratiei divine prin credinta-gand-cuvant-emotie-traire-valoare-imagine de sine-grup, atunci sfarsim prin a fi...lipsiti de armonie.

"Ego-ul ma face sa fiu ironica" EGO ESTE O ILUZIE, FARA FORTA TA DE VIATA PRIN DECIZIE! ASTA A INCERCAT SI BUDDHA SA TRANSMITA INTELEPCIUNEA SI EXEMPLUL LUI DE VIATA! egoul exista prin tine! tu te definesti prin el. egoul este ceea ce decizi sa fi!
exista un mare paradox, cand privesti rolul egoului in templul treime sfanta, din punct de vedere mistic. am zis o mare realitate candva: pune-te in slujba cerului, si cerul SE VA PUNE LA DISPOZITIA TA! CREDINTA MISCA SI MUNTII DIN LOC! traiesti viata prin DUMNEZEU, DUMNEZEU TRAIESTE VIATA PRIN TINE, TU DEVI CHIP SI ASEMANARE DE DUMNEZEU, SI ASTA INSEAMNA ARMONIE DEL ANIVEL DE CUNOASTERE PANA LA NIVEL DE ACT DE VIATA. cand cupa de grail se deschide pentru a curge prin templu GRATIA DIVINA-SANGELE DE VIATA, AI ACCESS LA INFORMATIE INSTANTANEU! ESTI UNA CU DIVINITATEA! TOTUL ESTE IN UNUL SI UNUL ESTE IN TOT! AI ACCESS LA CEEA CE SE NUMESTE, in litaeratura ezoterica, AKASHA! Akasha, in hinduism este domul de informatie eterica a lumii materiale accesate prin vointa divina-umana! cand omul deschide calea catre CER, CERUL INTAMPINA CALEA PRIN CUNOASTERE. aceea este adevarata cunoastere! este revelatia, este evrika! ingerul meu spune " FLOAREA ODATA DESCHISA, ALBINA O POLENIZEAZA"
fiecare isi alege calea! cat de sinceri suntem cu sufletul nostru, esenta divina, este o problema de caracter si valoare interiorizata si exprimata in act de viata de catre ego! egoul, in narcisismul lui sau ego, in splujba cerului! este atat de evident, O PROBLEMA DE DECIZIE PERSONALA!
...cand decizi sa fi ironic/a, cand constientizezi ca esti ironic/a, am devenit ironic/a! s-a ales calea egoului, nu a cerului!
...cand decid sa nu fiu ironic/a, cand constientizez ca pot si ironic/a, si aleg/gi sa fi CHIP SI ASEMANARE DE DUMNEZEU, s-a ales calea cerului si nu a egoului!

" Ego-ul ma face sa fiu ironica, stiu si nu ma pot abtine, nu-s evoluata spiritual deloc." aici ai facut o descriere foarte acurata de valoare, in privinta egoului: egoul nu are nimic in comun cu spiritualitatea!
la nivel de plan transcedental, EGOUL ESTE UN INSTRUMENT DE APLICARE A FORTEI DIVINE PRIN VOINTA-DECIZIE!(gestul de la ADAM SI EVA)
la nivel de plan spiritual, egoul este un instrument de aplicare a fortei energetice a templului(karma individuala, colectiva si realitatea energetica din viata), prin vointa decizie!
la nivel de plan fizic, egoul este forta, autoritate!
cand ego devine chip si asemanare de DUMNEZEU, DEVINE FORTA, DEVINE AUTORITATE SUPREMA: apar miracolele, materia este ingenunchiata si supusa vointei divine prin om, templu sfant!

alegi prin ego sa te reprezinte la nivel de decizie! ca sa te poti abtine, trebuie sa ingenunchi egoul! ca sa ingenunchi egoul, trebuie sa sti ce vrei. daca vrei satisfactie personala, egoul va vorbi in numele tau.tu esti ego, tu esti forta, tu esti autoritatea! daca vrei cunoastere mistica, adu egoul la tacere, ca sa iti vorbeasca spiritul, purtatorul de cuvant al scanteiei divine , sufletul in templul treime sfanta, care este OMUL-CHIP SI ASEMANARE DE DUMNEZEU-TREIME SFANTA: TATA-FIU SI SFANT DUH! TOTUL IN UNUL SI UNUL IN TOT!

din punct de vedere mistic, calea egoului de sus in jos, este instrument divin, calea egoului de jos in sus, este supunere, ascultare, plecaciune, tacere, lucrare in slujba cerului! biblia mentioneaza permanent aceste caracteristici ale omului cautator de DUMNEZEU, si, in mod evident, cautator de el insusi!

sper ca cele anterior scrise, sa iti dea un raspuns la urmatorul pasaj citat din mesajul tau."Prin lipsa informatiilor, intelegand inclusiv ceea ce tine de ritualuri si obiceiuri. E o problema de care ma lovesc in viata de zi cu zi si ma opreste de la multe lucruri. Faptul ca necunoscand obiceiurile si ritualurile pot sa ma fac de ras, iar eu evitand sa ma fac de ras si sa fiu ridicola imi hranesc ego-ul. Si cu alte cuvinte pacatuiesc prin orgoliu."
daca nu ai gasit raspunsul, din punct de vedere mistic, iti sugerez cu mare caldura ca un psiholog te poate ajuta intr-o astfel de dilema!

"Da, rationalizez si nu judec mereu cu inima. " inima nu judeca niciodata! inima traieste! din lumea omului, pe orizontala, si asta se numeste dezvoltare, din lumea divinului, pe verticala, si asta se numeste cunoastere. iata si sensul semnului crucii om!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
orice stare in afara GRATIEI DIVINE, care nu este iubire neconditionata, respect neconditionat, daruire, devotie, ascultate...este MADE IN EGO!omul , el insusi este responsabil pentru tot ce traieste. indiferent daca determinismul isi are radacina intr-o karma personala sau karma colectiva. atitudinea ultima de a fi FIU DE DUMNEZEU IN TEMPLU OM, ESTE DATA PRIN EXEMPLUL LUI ISUS! daca exemplul LUI de viata nu este exemplul nostru de viata in momentul cand decidem metamorfoza gratiei divine prin credinta-gand-cuvant-emotie-traire-valoare-imagine de sine-grup, atunci sfarsim prin a fi...lipsiti de armonie.




Mie pasajul asta mi-a placut mult, dar mult de tot.
Daca ar fi sa fac un rezumat la tot ce s-a scris pana acum la acest subiect, asta ar fi, randurile de mai sus!
Am citit si rascititsi concord cu fiecare cuvantel scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

o prioada buna din viatza mea(acum mai rar) visez, de fapt ma visez, in alta parte, parca as avea o viata paralela: eu sunt aici , citatidina de Bucuresti, cu trai ca-n orasul nostru asa cum il stie toata lumea, in vis sunt pe malul marii, cred ca Mediterana, intr-un satuc insorit si insolit, amuzata de turistii care dau navala in cautare de distractie, sunt functionara la ceva...administratie, cred, sau posta... nu stiu.... sunt obosita de taratul prin baruri de o prietena care vrea sa ne capatuim, sa scapam de acolo... Eu sunt/ma simt agasata de situatie in vis, in schimb in viata reala sunt dornica de iesit in lume, la baruri si distractie......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

ar fi mult de scris pe tema asta..... ma gandesc ca este posibil sa empatizez cu sora mea care chiar locuieste pe malul marii si eu sa nu fiu multumita cu traiul meu (subconstient vorbind), dar am avut momemte in care dimineatza m-am trezit fresh tocmai pentru ca in vis zacusem la plaja, sa ma odihnesc.(la fel m-am trezit dimineatza scuipand de mama focului o sputa alba, dupa ce in vis bausem alcool toata noaptea).. nu stiu.... la un moment dat am vrut sa scriu o carte cu elucubratiile mele nocturne pe tema asta, apoi am lasat-o balta, asa cum fac cu multe in viatza reala...

Ideaa este ca in ceea ce ma priveste: ceva exista... ori am o fiinta geamana pe planeta, ori am un suflet pereche (care nu trebuie sa fie musai masculin, nu?)

apropo de mistic: in vis ma deplasez cu bicicleta (eu nu stiu sa merg pe bicicleta , am incercat cand aveam 14 ani si mi-am julit genunchii rau, am jurat ca nu mai urc in sa si asa a si fost), in vis am o mama bolnavicioasa (nu o vad. este undeva intr-un dormitor), a mea mama este zdravana ca de aceea are 4 copii, de-abia acum este la pensie si se mai resimte, dar nu este neputincioasa; in vis nu am tata , in viatza reala al meu tata este ca bradul, in vis nu am frati sau surori, in viata reala am doua surori si un frate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Sper sa nu te deranjez dar simt neaparat nevoia sa iti povestesc visul meu de azi noapte (vis de duminica psre luni, atipic pentru mine). Motivul pentru care vreau sa ti-l povestesc este pentru ca am reusit sa fac ceva ce TU m-ai constientizat ca trebuie sa fac. Si pentru care ma inclin in fata ta.

Se facea ca eram la mama acasa, la munte, totul era verde in jur (adica eu cred ca era vara). Eram in casa cand cineva m-a chemat in curte. La mama curtea e ff mare si pe o latura e imprejmuita de brazi si alti copaci. In curte erau mai multi oameni, nici unul nu era imbracat oficial, la costum cum imi mai apar mie in alte vise. Ciudat e ca toti stateau si asistau fara sa spuna nici unul nimic, fara sa incerce sa ma ajute. La un moment dat au inceput sa se ridice in aer brazii de langa curte (parca erau si alti copaci, nu mai retin, dar majoritatea erau brazi). Si, din vazduh, am ramas siderata sa vad cum unul din brazi s-a transformat intr-un valatuc imens de foc si s-a indreptat cu viteza fff mare, ca un glont imens de foc, catre mine. Am luat-o la fuga si nu m-a nimerit. a cazut langa mine. La acest moment, 2 brazi s-au transformat in valvataie si au incercat sa ma loveasca. Ca si cum o forta invizibila ar fi armat un dispozitiv si incerca sa ma nimiceasca. Si de cate ori rata, dubla valvataia. Si eu alergam in zig zag sa nu ma nimereasca si eram terifiata de focul acela. Nimeni insa nu reactiona. Si, dupa vreo 5 ratari din astea, am constientizat in vis ca trebuie sa ma rog la Dumnezeu sa ma ajute. M-am oprit brusc, ajunsesem in spatele casei, am inchis ochii si, in pozitie de drepti, am inceput sa zic cu voce tare, calma si stapana pe mine, Tatal nostru. In timpul asta era un vant puternic, simteam cum tot parul imi era ciufulit, era un zgomot ca de vijelie (dar nu ploua), iar eu ca sa acopar zgomotul acela spuneam rugaciunea ff tare. Aproape ca tipam. Am spus rugaciunea de doua ori. Cand am terminat sa o spun a doua oara, am deschis ochii: valvataia se oprise deasupra capului meu ca si cum ar fi stat sa ma cerceteze, fara sa ma atace. Nu mai era vant. Era liniste si soare. Si la acest moment m-am trezit. Cu o stare de bine. Cred ca am avut aceasta stare de bine pentru ca am reusit sa ma rog in vis.
Iti multumesc!


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
orice stare in afara GRATIEI DIVINE, care nu este iubire neconditionata, respect neconditionat, daruire, devotie, ascultate...este MADE IN EGO!omul , el insusi este responsabil pentru tot ce traieste. indiferent daca determinismul isi are radacina intr-o karma personala sau karma colectiva. atitudinea ultima de a fi FIU DE DUMNEZEU IN TEMPLU OM, ESTE DATA PRIN EXEMPLUL LUI ISUS! daca exemplul LUI de viata nu este exemplul nostru de viata in momentul cand decidem metamorfoza gratiei divine prin credinta-gand-cuvant-emotie-traire-valoare-imagine de sine-grup, atunci sfarsim prin a fi...lipsiti de armonie.




Mie pasajul asta mi-a placut mult, dar mult de tot.
Daca ar fi sa fac un rezumat la tot ce s-a scris pana acum la acest subiect, asta ar fi, randurile de mai sus!
Am citit si rascititsi concord cu fiecare cuvantel scris

Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


And I saw the river
Over which every soul must pass
To reach the kingdom of heaven
And the name of the river was suffering –
And I saw the boat
Which carries souls across the river
And the name of that boat was
Love.

---Saint John of the Cross





nikole, !
felicitari pentru capacitatea de patrundere a realitatii templului OM.



Mergi la inceput